| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de incinerarea lui Sergiu Nicolaescu? are cineva ceva de ascuns?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne! Ma uit de doua zile si ma minunez cat de incuiati sunt oamenii!
Biserica ortodoxa (ma rog...biserica, in general), care castiga milioane de pe urma turmei fara creier, a reusit sa implementeze cu mare succes procentul ala absurd de "popor 90% credincios" si acum, nimeni nu vrea sa accepte faptul ca sunt oameni (si sunt multi) care aleg o cale mult mai curata si mai frumoasa de a parasi viata decat sa devina hrana pentru viermi.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca incinerarea nu mai presupune cautarea bezmetica a unui loc intr-un cimitir (situat, in cele mai multe cazuri in the middle of nowhere), plata impozitului anual pentru peticul ala de pamant, puzderia de pomeni si parastase de la care popii pleaca burdusiti. Deci, incinerarea nu se face NUMAI pentru ca otevistii vad conspiratii peste tot. Chill!

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este o decizie intimă şi personală care nu priveşte pe niciunul dintre noi şi trebuie respectată.

Nu văd nimic de comentat (poate doar nesimţirea celor care se bagă cu bocancii în vieţile altora şi tulbură liniştea familiei şi aşa îndurerate, cu reproşuri inutile şi absurde, critici şi insulte).

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NOname):

Eu auzisem că dacă era declarat creştin ortodox, parohia sau ceva de genul nu-i dă voie să fie incinerat.

| NOname a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mă crezi că nu-mi pasă?

| darrio2007 a răspuns:

Este exact ce a vrut el.Trebuie mai mult respect din partea oamenilor.L-am admirat mereu pentru filmele realizate de el.Asa ca, NO COMMENT.

| mona a răspuns:

Cred ca merita o inmormantare pe cinste dar a fost decizia lui sa fie incinerat si noua nu ne ramane decat sa-i respectam dorinta indiferent ca suntem sau nu de acord

| SamSon a răspuns:

Sincer, e fix problema lui. Eu, respect alegerea omului. Daca asa a lasat in testament, nu vad care ar fi problema lor. Oricum, Zeu' sa-l ierte...

| xXdoareuXx a răspuns:

Pe mine una nu prea ma intereseaza. Dumnezeu sa-l odihneasca. e strict problema lor.

| VadTot a răspuns:

Noi oamenii simpli ne place sa intram adânc in vietile oamenilor publici crezand si avand falsa impresie ca ar aprtine noua vietile lor si chiar le putem cotrola controla propriile decizii! Uitand totusi ca au si ei dreptul la o viata intima asa cum ne o dorim fiecare dintre noi! Biserica Ortodoxa are impresia câteodată ca detine adevărul absolut de Dumnezeu De parca ar fi stat cineva la masa cu el si i ar fi spus toate secretele lumii! Biserica ortodoxa ne obliga parca sa facem si ne impune si ar vrea sa facem obligat fortat cum este bine si cum nu este bine! Biserica ortodoxa a impus in scoli ca religia sa fie materie obligatorie ca si cum noi am fi un stat laic! total fals si gresit. Nu Sunt impotriva Biserici ortodoxe Dar Cred ca uneori merge prea departe si unele lucruri sunt total gresite! Iar una peste alta mentalitatea noastra din ziua de azi a unora a ramas ca acum 500 600 de ani!laughing

| M25M a răspuns:

Este alegerea lui, a LUI, nu a bisericii nu a credinciosilor si nu a lui Dumnezeu.
Biserica este impotriva pentru ca este o institutie insetata dupa bani, iar acest refuz a unei persoane publice foarte importante in cultura romana ar putea influenta si pe altii sa procedeze astfel cand vor muri, iar biserica va iesi in pierdere.

| aumih16 a răspuns:

A fost decizia lui! dictata inca din 2004! multi au ramas masca inca de atunci! au zis spus ca e un nebun! oricum multa lume nu l-a placut din punct de vedere politic! implicarea lui la nivel politic! pe mine nu asta m-a interesat! cum a fost el ca actor sau ca regizor! el ca regizor era foarte dur! nu te accepta daca veneai beat la filmarile lui! avea el o scoala in cap! alti regizori erau mai indulgenti! el nu! el facea un lucru daca il facea cu compromisuri! asa a fost el! totusi a facut el niste filme de nota zece! vezi mihai viteazul! greu film! povestea ion polizache ce greu s-a filmat! cu grajd din ala ca la cai! numai scapai de acolo usor! povestea el si o parte mai amuzanta cu o femeia grasa care il placea pe sergiu nicolaescu! asta repede i-a strigat pe ion polizache si pe inca unul! si zicea spunea! cine asta ma! futu-va muma in fund! avea animatoare fane omul asta! ce sa mai! toate il voiau!

| Solsagan a răspuns:

E decizia lui şi punct.

| vlad_2339 a răspuns:

A fost decizia lui. nu prea avem ce comenta.