| mentholinks a întrebat:

A reușit cineva sa înțeleaga cronologia Genezei? Deci scrie ca Dumnezeu a făcut omul în ziua a 6-a, l-a binecuvântat și le-a zis "creste-ți, înmulțiți-va și umpleți pământul, și stăpâniți peste el." și atât, nicio porunca, niciun pom al cunoașterii nimic, și apoi Dumnezeu s-a odihnit o zi. Iar apoi scrie în Geneza "Iată istoria cerurilor și pământului. În ziua când a făcut Dumnezeu un Pământ și Ceruri nu era niciun copăcel de câmp, etc." și de aici urmează toată povestea pana la sfârșit fără sa mai se pomenească nimic de ce, când, și în ce zi s-a întâmplat. Faza e ca Dumnezeu a făcut cerurile și pământul la început adică asa începe Geneza iar apoi în ce este numita prima zi a făcut lumina iar mai apoi din ce am citat eu reiese ca omul a fost făcut în ziua când a făcut Dumnezeu cerurile și pământul care ar fi înainte de prima zi. Plus ca atunci când i-a alungat pe Adam și Eva din Eden nu le-a mai zis nimic de creștere, înmulțire, etc. Nu vi se pare ciudat?

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ți se pare ciudat că întrebarea ta n-are sens?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca are sens, de ce sa nu aibă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu ți se pare că ai pus o întrebare stupidă?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu. De ce sa fie stupida?

| Helper07 a răspuns:

"La inceput au fost cerurile si pamantul", apoi ni se spune cum au fost create. Scrie mai incolo despre pomul din cate nu aveau voie sa manance.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vrei sa-mi spui cum ti-ai dat seama ca esti blestemat?

| Irinel15123532 a răspuns:

O incurcatura intentionata de versete, reciteste geneza, in ordinea in care sunt scrise acele lucruri, le vei intelege.

| mentholinks explică (pentru Irinel15123532):

Ce sa înțeleg? Explică-i tu te rog dacă înțelegi. Deci pe prima pagina reiese ca tot pământul era făcut, plin de verdeață, pomi și animale, când Dumnezeu a făcut omul și i l-a dat în stăpânire. Apoi când se spune istoria zice ca stai ca "pământul era pustiu și gol și niciun copăcel de câmp nu crescuse încă fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse ploaie pe Pământ și nu era niciun om care sa lucreze pământul, etc." și Dumnezeu a făcut omul și gradina aia și l-a pus acolo nu ca să crească și sa se inmulteasca și sa stăpânească pământul ci sa lucreze și sa păzească gradina. De cine sa o păzească?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Păi nimic nu-mi iese bine în viață

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Cine de cine să păzească grădina?

| Ephraim a răspuns:

Dacă dorești răspuns, roagă-te la Tatăl din toată inima și sufletul tău, iar el ți-l va oferi. Dumnezeu să te binecuvânteze?❤

| Celcestietot a răspuns:

Este scrisa cum trebuie, poate că nu te-ai uitat tu atent. Recitește din nou și poate că vei înțelege.

| mudokins78 a răspuns:

Ce biblie ai citit? Cartea lui Mormon?

| xerxes1 a răspuns (pentru Ephraim):

Asa este.
Eu l-am intrebat si mi-a raspuns. A zis ca Biblia este opera unor ignoranti care nu au inteles nimic.

| danut a răspuns:

Mi se pare ciudat ca vrei sa intelegi ceva fara sa fvi citit un cuvintel din Biblie. Toate informatile talee cretinoide sunt luate de pe net. Eu sincer cred ca tu HABAR nu ai cum arata o Biblie dar faci comentarii. I-a mai citeste odata cum scrie si ne relatezi si noua VERSET cu VEERSET cum scrie acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește despre cei ce au creat Biblia. Cele două părți ale Genezei au fost scrise în perioade diferite iar apoi cineva mare învățat l-ea lipit împreună și nu i-a prea păsat că ele nu potrivesc una cu alta.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multor oameni nu le merge bine. Asta nu-i un argument.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Tu nu înțelegi, mi-e nu-mi merge NIMIC BINE în viață.Cam totul merge prost

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce ar trebui sa-ti mearga bine? Ai facut ceva deosebit pentru omenire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Nu,dar până și Dumnezeu se poartă aspru cu mine, fără iubire, condamnator etc

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu Dumnezeu se poarta asa ci TU care nu faci nimic pentru starea ta si astepti sa faca altcineva, ceva pentru tine, asta se numeste in limbaj uman, LENE, indolenta sau cum mai vrei tu sa-i spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Tu n-ai înțeles, am comis păcatul de neiertat.L-am înjurat Pe Duhul Sfânt de toate lucrurile. Acum sunt la pământ, nu mai văd rostul în nimic mna.Ar mai rost ceva?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am inteles foarte bine, tu nu ai inteles ca NU asta este pacatul de neiertat si tot o ti langa (cu ideea ta). Cere-ti iertare si vei fi iertat. Gata ca ai un fix si asta trebuie tratat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Frate,hula se bazează pe înjurături.Nu e vorba de o cădere, ci de înjurături

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Frate,hula se bazează pe înjurături."
Asta vrei tu dar nu este asa si asta este dovedit ca habar nu ai care este ROLUL si natura Duhului Sfant in cadrul Trinitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ba da, dar asta nu înseamnă că doar fiindcă ai fost părăsit de Duhul L-ai hulit, ci ai căzut, atât.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu?
Eu cred ca tu nu intelegi:
Nu poti lua o nota mare la scoala daca nu inveti, nu poti avea o casa frumoasa daca nu muncesti ca sa strangi bani, nu poti avea pretentia sa ai o sotie perfecta atata timp cat nici tu nu esti perfect sau cum si-ar dori ea sa fi...
Nu poti si nu vei avea niciodata tot ce-ti doresti daca stai cu mainile in san. Isus a spus: "Tot ce voiti sa ba faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel" si "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Sa, si toate celelalte vi se vor da pe deasupra". Acum te lasi prada unor ganduri naive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Ptaiii dacă ai vedea ce gânduri, te-ai mai răzgândeanu

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta pe Dex definitia huli.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandurile sunt ale tale si e problema ta ca nu le poti controla. Gandurile nu-ti impiedica decat vointa(uneori). Adica:"Vai ce ganduri am, nu mai sunt bun de nimic, nici sa trec o batranica strada nu pot, vai, stresul asta..." Fi serios.