| RAY a întrebat:

Aceste versete nu dovedesc faptul ca cei care nu cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu vor arde pe veci in iad?

Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi proorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor. (Apocalipsa 20:10)

Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu, este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru. (Romani 6:23)

Răspuns Câştigător
| Helper07 a răspuns:

Ba da, versetele asta inseamna. Observ ca omul e pedepsit pentru ce crede, pentru parerile lui. Exact ca in Rusia lui Stalin: ai alta parere decat cere partidul, du-te tata in Gulag, sa putrezesti acolo. Exact ca in Germania Nazista: ai pastrat o carte care trebuia distrusa, esti de alta parere decat partidul, crezi altceva; du-te nenica in lagarul de concentrare.

22 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Pe tine nu te obligă nimeni să crezi în nimic.
Versetele alea sunt pentru credincioși nu pentru atei.
E religia lor, e cartea lor, sunt versetele lor, ce treabă ai tu care ești ateu?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Versetele sunt pentru toata lumea

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Da, dar e ciudat faptul că tu ca ateu faci atâtea săpături pe-acolo.
Parcă te străduiești permanent să combați ce e scris în Biblie.
Ești doar ateu sau ești anticreștin?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Omule ateu nu inseamna a fi anticrestin sau ca ateismul este o credinta, un ateu este lipsit de credinta dar asta nu inseamna ca un ateu nu poate sa se informeze din orice carte

| RAY explică (pentru Helper07):

Corect,dar crestini spun ca nu e adevarat

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu or fi citit Noul Testament, mai sunt versete care spun acelasi lucru; de tare ce cred ca e adevarul suprem, nici nu il citesc.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Exact asta spun.
Un ateu nu înseamnă un anticreștin.
Un ateu se poate informa, citi, studia... e dreptul lui.
Dar când un ateu combate religia creștină, încercând să dovedească și să convingă că nu are nici o valoare... ăla e anticreștin.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu combat nimic, crestini sunt impartiti in 4000 de religi, culte, secte aia sunt anti crestini?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi atunci care e rostul întrebării?
Da. Creștinismul consideră că cine nu crede că Iisus este fiul lui Dumnezeu, va arde pe veci în iad.
Și?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Tu de ce faci spam?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Unde fac spam?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu raspunzi direct la intrebare, in tema intrebari

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi tocmai ce ți-am răspuns.
Da. Creștinismul consideră că cine nu crede că Iisus este fiul lui Dumnezeu, va arde pe veci în iad. (inclusiv în versetele pe care le-ai specificat).
Asta era tot?
Acum, dacă te deranjează intervențiile mele, spune-mi și mă abțin, nu trebuie să te superi de-asta.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu e vb de suparare faza e ca nu trebuie sa fi crestin sau mulsulman sa fi curios, sa pui intrebari despre

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

E întrebarea la "Conversații" că la "Religie" nu intru și nu mă bag după cum ai observat. laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

A fi ateu nu inseamna a fi ignorant, asta vream sa iti spun, sunt atei care au bibloteci de carti din toate religile existente sau mituri

| chuckmanson a răspuns:

Păi cam ăsta este scopul religiilor. Cel puțin al creștinismului. Ideea că oricât de rău ai fi tot vei putea obține viață veșnică dacă crezi, dar dacă nu crezi oricât de bun ai fi tot vei arde în iad pentru că singurul păcat de neiertat este necredința. Cel mai bun sistem de dominație în masă. Aș spune că zeul creștin e probabil cel mai prost judecător posibil.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Corect,sau daca nu ai auzit de el, practic 5, 5 miliarde de persoane vor arde pe vechi in iad

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Dacă protestanții au dreptate, atunci mai exact vreo 6, 7 miliarde de oameni vor arde, pentru că ei resping ideea cum că catolicii ar fi „creștini adevărați", în ciuda faptului că dacă i-am separa de celălalte confesiuni islamul ar deveni religia cea mai numeroasă. Să nu mai vorbim că ei de asemenea tind să respingă confesiuni precum ortodoxia, penticostalii, anglicanismul, unii și calvinismul, martorii lui Iehova, mormonii și ne rămân și mai puțini oameni în rai.
Eu zic că e mai bine să ne convertim amundoi la Islam, ce zici? laughing Adică dacă Islamul e religia corectă, ne vor aștepta 72 de fete frumoase, toate la fel de tinere, cu sănii mari și rotunjiți care mai sunt și virgine și nici nu rămân gravide, nu au menstruație, sunt veșnic tinere, cu piele albă ca de perlă etc.Coran 56:35-37 78:33 55:70-74 https://wikiislam.net/wiki/72_Virgins
Dacă nu, am trăit un halal de viață laughinglaughinglaughing
Ok, gluma asta nu o vei înțelege dacă nu ai câteva cunoștiințe fundamentale despre Islam, dar în fine, te bagi?

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Eu voi muri plin de indoieli, multi vor muri crezand ca stiu totul dar nu stiu nimic

| AG777 a răspuns:

Ray prietene, ca Dumnezeu ameninta oamenii cu focul vesnic, nu e o noutate, dar Isus, da chiar e fiul lui Dumnezeu, insa mi-ar fi parut ok daca puneai accent mai mult pe amenintarile astea facute de fanaticii religiosi in care daca nu faci aia sau aia, o sa arzi in iad

| Helper07 a răspuns:

Ba da, dar nu exista iad, pamantul se transforma intr-unul.