| CapDeSfecla a întrebat:

Adepții taoismului slujesc o divinitate anume?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu.

În primul rând, Dumnezeu este divinitatea avraamică, iar taoismul nu este religie avraamică.

În al doilea rând, pentru că zeii (chiar și cei chinezi) nu sunt importanți în taoism. Deși nu este cu adevărat religia „ateistă", zeii nu prea contează.

În al treilea rând, în conformitate cu Lao Tse, Tao ar putea fi chiar mai vechi decât „Dumnezeu / Creatorul / Cerul".

În al patrulea rând, Tao este ceea ce contează în taoism. Zeii, chiar și capitala G, sunt irelevanți.

În al cincilea rând, Tao nu este un zeu. Nu este nici măcar o persoană. Este „ceva". Este nedefinit. Tao care nu este adevăratul Tao.

În al șaselea rând, taoismul nu este de fapt o religie, ci o filozofie. Este un punct de vedere. Îl poți numi chiar taoist fără să aparții formal taoismului sau să-i urmezi ritualurile.

Al șaptelea (sau al șaselea b), taoismul nu este despre credințe. Nici măcar nu este vorba despre angajamentul față de anumite credințe. Este doar un mod de a vedea existența. De aceea, poți fi un ateu cu drepturi depline și taoist în același timp.

Deci, nu, taoismul nu crede în Dumnezeu.
https://www.quora.com/Does-Taoism-believe-in-God

| Nilsson a răspuns:

Cred că la acestă întrebare ar fi mai în măsură să răspundă cei care aparțin taoismului, nu niște atei care dau de pe Google translate ce au zis alți atei.

Conform Wikipediei însă, e o diferență între curentul religios taoist și cel filozofic.

https://en.wikipedia.org/wiki/Taoism

Taoismul nu este o religie unitară, diferă de la zonă la zonă, iar aceste culturi sunt referiri și la ființe celeste:

https://en.wikipedia.org/wiki/Way_of_the_Celestial_Masters

Este foarte interesantă etimologia cuvântului Tao - cale.

În Noul Testament Hristos se prezintă astfel „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine"
Ioan 14:6

Pot să spun că taoismul original aduce mai mult a creștinism decât doctrina comuniștitilor chinezi atei (a trăit și România un astfel de regim) unde corupția este în floare iar libertatea este aspru suprimată.

| RAY a răspuns:

Nilsson Taoismul (sau Daoism) este o filozofie și o religie originară în China, cu origini incerte care se situeaza aproximativ în mileniul I î.d.Ch.

inainte de crestinism,nu baga vrajeala cum ca toisti sunt crestini sau ca cica duce spre ceva care nici nu exista atunci,crestinismul este cea mai violenta religie din lume, asa ca nu are nici o asemanare cu taoismul, chinezi sunt un popor pasnic, intelept, nu unu pus pe razboaie sfante, asa ca nu compara crestinismul cu taoismul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Acum 14 ore | Nilsson a răspuns:
Cred că la acestă întrebare ar fi mai în măsură să răspundă cei care aparțin taoismului, nu niște atei care dau de pe Google translate ce au zis alți atei.

tu esti taoist cum cumva de iti permiti sa raspunzi? nu tot de pe wikipedia te-ai inspirat si tu