NOname
| NOname a întrebat:

Afaceri şi binefaceri: BOR vs ONG.
http://morometia.ro/ofcr/investigatii/afaceri-si-binefac eri-bor-vs-ong/
Păreri?

92 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Asta e tot ce poti? De obicei citai din dex. Incerci sa fii romanticoasa? laughing nu fi gratuita chiar!
De la adevar la fanatism intr-adevar m-as trezi in aceeasi oala cu tine gratuit chiar!
Cand zici ca o "punem" de o cafea ca tot e "belea" situatia asta gratuita chiar happy; P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

laughing acum vad ca intrebare era pusa de tine laughing laughing laughing. De asta esti asa stropsita laughing Du-te femeie si fa protest in fata sediului. Nebuni ca tine destui laughing gratuit chiar laughing dar asta nu inseamna ca unii nu fac bani pe spatele altora, gratuit chiar. Ceea ce omiti tu gratuit chiar este ca generalizezi gratuit chiar. Intr-adevar iti trebui multa inteligenta sa dai copy paste de pe un site pe altul. Gratuit chiar laughing hai la o cafea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

La afirmatia asta te-ai cam ars. Poti pretinde pana in panzele albe dar amandoi stim cine esti. Nu-i asa? Pe facebook se luptau tigancile la gura ta, ai umplut frigidere cat pentru ani intregi. Aici esti o "doamna". Un statut imaginar gratuit chiar. Daca tu ai uitat ce ai facut vara trecuta Eu Nu. Acum Te mai plictisesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In pofida flame-ului, a atacurilor personale si a parerilor impartite totul se reduce la o logica simpla. TOTI cetatenii cu venituri in Romania platesc taxe. Guvernul sponsorizeaza biserica ortodoxa din taxele tuturor fie ca sunt romani sau straini, fie ca sunt crestini ortodocsi sau iluminatti reptilieni. Eu, de exemplu, nu ma duc la biserica, nu cred in dumnezeul crestinilor ortodocsi sau in obiceiurile acestora. Asta nu inseamna ca nu le respect alegerea dar inseamna ca nu vreau sa-i sponsorizez. As vrea ca banii mei sa ajunga la camine de copii, in spitale, in scoli, in azile de batrani. Nu vreau ca statul sa cumpere icoane din banii mei, la asta se rezuma totul. Ok, vreti biserici si popi, vreti sa aveti unde sa va rugati, perfect de acord. Dar o faceti din banii vostrii, nu din ai mei. Daca maine statul ar sponsoriza religia musulmana si ar incepe sa construiasca moschei oare cum are reactiona crestinii nostri ortodocsi? In aceeasi situatie ne aflam noi, cei care nu avem nici o treaba cu crestinismul. La asta ar trebui sa se rezume totul.

La ce se rezuma in realitate este potentialul imens de manipulare pe care il prezinta bisericile. Statul nu doreste sa inceteze a finanta bisericile pentru ca poate influenta masele cu ajutorul acestora. In al doilea rand, trebuie tinut cont ca biserica va rascula crestinii impotriva statului in momentul in care acesta ar opri finantarea ortodoxismului. Crestinii nu sunt recunoscuti pentru capacitatea de a realiza ca sunt manipulati, daca ar fi fost, nu ar mai fi existat crestini... Asa ca o mini revolutie, intr-o astfel de situatie, e o alternativa cat se poate de reala. Statul si daca ar vrea sa schimbe ceva are mainile legate.

Parerea mea e ca dormim cu ne asternem si ca lucrurile sunt infint mai complicate decat le percepem la prima vedere.

| alessia5158 a răspuns:

Oare sa fii devenit adepta acelui celebru dicton "crede si nu cerceta "?!

Cum se face ca dai credibilitate link-ului postat fara sa cauti informatii din surse demne de incredere ( ca de ex Ministerul de Finante -legea bugetului de stat pe anul 2011) sau cum de n-ai facut un calcul simplu tranformand in lei cei aprox. 475 MILIOANE de euro? ( 475.000.000 x 4, 2=1.995.000.000 lei, adica aproximativ 2 MILIARDE de lei!)

Pentru 2014, Secretariatul de stat pentru culte anunta :
*finantari lacase de cult( pentru 18 culte in 2014, fata de cele 14 culte din 2011)->30.000.000lei(http://www.culte.gov.ro/detaliu-noutati/vrs/IDnews/14)
*salarizare personal clerical->270.016.000lei(http://www.culte.gov.ro/detaliu-noutati/vrs/IDnews/15)
Deci, un total de 300.016.000 lei sau 69, 7 milioane de euro pentru TOATE cele 18 culte recunoscute.

Si acum, hai sa facem un calcul simplu : impartim cele 300 milioane la 7, 80 milioane( populatia ocupata+someri). rezultatul este 38, 4 lei/ persoana. Numai ca, noi populatia ocupata, nu platim nici macat atat!--- pentru ca, o mare parte, din "finantarea" bisericilor provine si din alte surse de venit la buget.

Si daca tot nu te-am convins ca nu este bine sa fii adepta dictonului mai sus mentionat, gasesti, in articol, scuza coordonatorului de proiect "Active Watch"( unul din ONG-urile seculariste care semneaza protestul) respectiv:
"„Calculul a fost făcut greşit, ca procent din PIB, şi de aici suma iniţială de 540 de milioane de euro. Este de fapt vorba de 69 de milioane de euro pentru culte, pentru că trebuia să calculăm din buget. Noi am preluat iniţial informaţia chiar din comunicatul Patriarhiei, care vorbea despre PIB, de aici greşeala. Chiar şi aşa, deşi e vorba de o alocare mult mai mică, noi ne păstrăm poziţia pentru că e vorba de finanţare de la bugetul de stat, care ar trebui să meargă spre domenii precum educaţie şi sănătate", a explicat pentru „România liberă" coordonatorul de proiect Active Watch Irina Zamfirescu."--- vezi articolul :http://www.romanialibera.ro/......tul-292531

p.s. Dezinformand sau atacand pe cei care nu sunt de acord cu convingerile/ideile/afirmatiile tale(vezi replicile date userului angeofyouheart!) sunt DERAPAJE de la nobila idee umanista de promovare a tolerantei si dialogului intre persoane cu idei/viziuni/convingeri diferite. Cum ramane cu dreptul persoanei privitor la libertatatea de gandire, constiinta si religie?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu ştiu despre ce vorbeşti. Mă confinzi cu cineva, haluzinezi sau fabulezi.
La ce comportament psihotic, mitoman şi paranoid ai, ţi-aş recomanda un consult psihiatric. Sănătate!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Excelent raspuns! Vezi adânc şi departe.
Multumesc, Krakilla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ce ziceai de uitatul in oglinda? La ce film te-ai uitat? Macar ai idee ce repezinta acei termeni? Esti constienta ca: daca ti se ia la "puricat" modalitatea ta verbal-agresiva reda aceeias termeni pe pariu. Ce ma duce cu gandul decat la un lucru simplu. Subconstientul tau reda cu disperare tipatul de ajutor. Iar in ce priveste confuzia: serveste cui vrei "gogoasa" gratuit de plictisitor chiar. Stii tu la ce ma refer.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Omule bolnav ce eşti şi lipsit de bun simţ, dispari, nu mă obliga să dau primul în viaţă ignor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca arunci o privire mai atenta asupra intrebarilor ei vei constata acelasi lucru. Furia pe biserica/Bor si ii invenineaza pe altii lejer. Eu stiu un lucru: ai o "problema" cu BOR du-te si protesteaza. Din exprimarile eu reies furii nemanifestate la adresa statutului social ai constat ca aici e singurul loc unde refuleaza. Din pacate nu constata ca acest su iect repetat o. And on nu o va ajuta sa isi achimbe viata in bine, nu o va ajuta sa curete"padurea de uscaturi", oameni care vor lua banii altor oameni(ca de aici pleaca totul) au existat si vor continua sa existe. E asa de frustrata ca tor ce vede :toti ma jignesc, au ceva cu mine; si incepe cu teoria dex-ul. Trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De pe contul acesta sau de pe alte conturi? Daca asta e primul tau ignor atunci eu sunt miliardar in euro. laughing

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Omule, dacă ai dovezi pentru afirmaţiile tale, prezintă-le, dacă nu, du-te şi cântă la altă masă!
M-am plictisit de aberaţiile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De obicei esti mai sloboda la gura. Ce te retine? A...da! Imaginea laughing hai sa facem un joculet.
Noname a fost primul cuvant care ti-a venit in minte sau a trebuit sa alegi din mai multe nick name-uri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi vine sa cred ca exista oameni care gandesc atat de bolnav de parca prostia ataca si ultimele urme ale civilizatiei si vine un cacatel in palton teologic crezandu-se cine stie ce cruciat al miso miso miso ceva gen ''uite cat de sadic pot sa fiu'' intr-o nebunie pe care nimeni! nu o vrea! de ce?!? de ce ai fi asa un...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te frustreaza sufletel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa gandesti putin inainte sa raspunzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci asta e frustrarea ta? Spune tot ca o sa ge simti mai bine dupa. Hai ca esti intre prieteni/e. Succes.

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......dreaza-in/

NOname
| NOname explică:

Http://morometia.ro/......a-bor-141/

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

"costul celor 40 % din salarii" laughing ai auzit ceva de 40%, salariu, stat si popi, dar nu ai inteles tot si dai peste tot cu asta ca deh, daca tu n-ai inteles, ateii, care sunt prosti, n-au cum sa inteleaga. Popii primesc de la stat 60% din salariul brut castigat de un popa, care e cel putin 1100 lei, unii avand salarii ridicol de mari, cheltuielile sunt suportate de catre stat, adica cetateni, chiar si cheltuielile caselor parohiale, sau cum se numesc, cutia mile si donatiile raman ale popiilor, care cer bani pentru a-si face datoria, pentru care sunt deja platiti. Nu stiu cine ti-a spalat mintea chiar in halul asta, dar e grav.

NOname
| NOname explică (pentru Mădă0611):

Chiar foarte.hee hee

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar daca suma primita de la stat e de 60% din salariul brut (după ultimele mele informatii era de 40%) trebuie să ţinem cont că ei îşi plătesc toate taxele și impozitele salariale, care inseamna aproape 40% din salariu.

Deci din banii primiti de la stat cu ce vor ramane ei? Din 60% din salariul BRUT elimini 40% si ramâi cu un 20% oferiti de stat. Ei bine, nu stiu daca esti esti familista, dar cum crezi ca poti duce o familie doar cu 20% din salariu?

Dacă ai fi preoteasă să vezi tu atunci cum vei trage de preot, cum vei pune presiune pe el...
In câte oare din cazurile în care preotii au ajuns sa greseasca în privinţa unor taxe nu s-a întîmplat ca asta să vină şi din cauza unei presiuni puse de familie, şi în special de preoteasa. (Să nu se înţeleagă greşit, n-am nimic cu cucoana preoteasă... happy )

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Dar salariul lor nu e de 800, cat e salariul minim, 1100 e salariul minim al unui popa incepator, altii castiga si 5000 sau 10000, sau chiar mai mult, cu cat au mai multe bling-bling-uri, cu atat primesc mai mult de la stat, iar acel 40% pe care statul il retine e pentru ca li se permite sa isi opreasca toti banii pe care ii primesc de la creduli, aaaa credinciosi, cum ziceam, cutia milei, donatii, probabil scutirile de impozite si taxe.
Stai linistit ca oamenii dau bine cu banul, ca doar sunt pacatosi, iar pacatele se iarta in functie de cat de darnic esti cu popa. Tu esti preot sau viitor preot? Ca prea ii aperi. Au venit niste tanti sa donam bani pentru bisericile sarace, oky, exista astfel de biserici, exista popi nehoti, cat de cat crestini, care merita tot respectul, dar de ce nu ii ajuta prefericitul "dorel"? laughing Are numai masini de lux, aur peste tot, vrea si o casa de 400. 000 de milioane de euro. Un milion de euro e 44 de miliarde lei vechi. smug

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Salariul minim nu e mai mare decat in invatamant. Ei primesc astfel la inceput acel 20% care ramane dupa scaderea impozitelor dar din 800 si nu din 1100 sau mai mult...
Nu-i confunda pe preoti cu mitriopolitii, care sunt 4 -5 in toata tara. Sunt diferente foarte mari.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Tot popi sunt, tot despre smerenie vorbesc. Totusi, profesorii nu isi fac scoli la fiecare colt de strada ca le asigura statul afacerea, au de trecut niste examene in fiecare an, sau cel putin 3-4 ani, muncesc cel putin 8 ore pe zi, nu sunt scutiti de taxe si impozite, primirea anumitor bunuri se considera infractiune si se pedepseste conform legii; nu cer bani pentru a veni la ore si a-si face treaba, cum cer popii pentru o inmormantare, un botez, o nunta, o slujba pentru nu stiu ce, ai zice ca se deplaseaza si bla bla, dar el primeste salariu pe 4 ore pe saptamana, in timp ce un profesor face de 10 ori mai mult, iar munca lui e mult mai grea, de fapt popa nu face nimic, ai putea pune orice batranel cu 5 clase sa vorbeasca in locul lui, si n-ai vedea vreo diferenta. Imi preai marisor, dar daca ai vreo legatura cu teologia, esti abia la seminar thinking clasa a 12-a nu.

NOname
| NOname explică:

"Preoţii, agenţi electorali, în schimbul donaţiilor de la partid CAMERA ASCUNSĂ.

Popi afacerişti, tâlhari şi criminali. Trăsătura lor comună- sunt imuni la justiţia pământeană. Paradoxal, într-un stat laic precum cel în care trăim, sutana preoţească atârnă mult prea greu atunci când e vorba de aplicarea legii. Frica de blesteme a românilor cu educaţie precară se oglindeşte în lipsa de acţiune a instituţiilor statului.

Tupeul slujitorilor bisericii, disponibilitatea lor de a face campanie electorală şi bogăţiile pe care le afişează îi îndepărtează zilnic pe popi de enoriaşi. În aceste condiţii, înlocuirea credinţei autentice cu spaima de lumânări ţinute cu flacăra în jos, de deschisul Bibliei, de cositorul topit sau de penele negre de găină aruncate noaptea-n intersecţie sunt doar consecinţe.

O mie de euro. Aceasta e suma pentru care unii preoţi sunt gata să includă în slujba religioasă promisiuni electorale. Deşi oferta a fost făcută chiar în timpul liturghiei, ei nici n-au clipit atunci când au auzit de "ochiul dracului". Din momeală a muşcat şi stareţul mănăstirii Căldăruşani. Prima biserică în care intrăm, Hagiu, e plină-ochi. Preotul cântă iar noi îi facem angajatei de la lumânări propunerea indecentă.

"- Sper că nu e o problemă să explice în timpul slujbei să ştie lumea cu cine să voteze, că ajută Biserica. Astea cred că sunt bagatele, pe care le poţi spune. Presupun că a mai făcut treburi de-astea.
- Da, da. Şi pe domnul Onţanu l-a ajutat. Eventual, dacă mai ştiţi persoane care vor să doneze...
- Ideea e să puteţi să la faceţi reclamă acum, cât e campanie.
- Da, le facem"

Îl sunăm pe preot. Ştie şi e disponibil, deşi a avut şi experienţe nefericite.

La intrarea în Patriarhie ne iese în cale stareţul mănăstirii Căldăruşani. În câteva minute devine agentul nostru electoral.

"- În ce măsură, în timpul slujbei, o să puteţi face vorbire despre ce are de gând domnul x să facă?
- La obştea mea. Patruzeci, cincizeci de oameni pe care îi am în subordine. La masă vorbesc cu băieţii.
- Bun. Şi contăm pe cincizeci de voturi. O să fac o donaţie de la partid, de o mie de euro pentru început. Deci să-nţeleg că toată mănăstirea Căldăruşani votează x?
- Da"

"Clerului ortodox îi este interzisă politica partizană. Astfel de cazuri sunt aduse în atenţia instanţelor de judecată bisericească şi în funcţie de gravitatea situaţiei se iau măsurile care se impun", a declarat purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Constantin Stoica.

Preotul cu vila de 750.000 de dolari, piscină, patru măicuţe şi trei căprioare

Vila de pe şoseaua Bucureştilor nr 81 arată ca o fortăreaţă. Imobilul a fost cumpărat în urmă cu trei ani la un preţ de 750.000 de dolari. Cum Episcopia Giurgiu nu avea aceşti bani, a făcut un credit ipotecar la bancă, aşa că preţul final va fi mult mai mare. După tranzacţie, vila s-a transformat într-o mănăstire cu piscină pentru patru măicuţe dar şi pentru preasfinţitul Ambrozie, episcopul Giurgiului. Reprezentanţii Patriarhiei susţin, însă, că în vila din Giurgiu se trăieşte pe principiul austerităţii şi nu al huzurului.

Pe lângă piscină de câteva luni ţopăie şi trei căprioare.

Cât despre utilitatea acestor investiţii, mai marii bisericii evită un răspuns direct.

"A fost cumpărat cu acordul adunării eparhiale a episcopiei Giurgiului. Nu-i nimic...Totul este cât se poate de legal din toate punctele de vedere: şi al legilor statului român, şi al regulamentelor bisericeşti. Fiecare eparhie se autofinanţează. Sunt fondurile proprii ale eparhiei care înseamnă vânzări de lumânări, contribuţii benevole ale credincioşilor, nu sunt bani publici", a precizat Constantin Stoica.

Episcopul de Giurgiu, Preasfântul Părinte Ambrozie nu a putut fi contactat.

Fostul puşcăriaş ajuns preot

A înviat precum Lazăr a patra zi din morţi, pentru a semna un proces verbal. Cu actul respectiv, un preot din Chitila a justificat, apoi, cheltuirea a 550.000 de lei noi pentru repararea unui gard şi a capelei. Dacă nu vorbim de o escrocherie, atunci avem de a face cu o minune dumnezeiască: Neculai Coman a murit în 25 martie şi a semnat chitanţa pe 11 mai! Pus în faţa probelor, preotul Alexandrescu spune că n-a făcut nimic de capul lui.

Neculai Coman a semnat, conform documentelor, când i se făcea parastasul de şase săptămâni. Preotul Ioan Alexandrescu, cel care a beneficiat de ajutorul nesperat venit din lumea celor drepţi, nu pare prea vorbăreţ.

Învierea lui nea Nicu din Chitila ne-a făcut să-l studiem cu mai mare atenţie pe popa Alexandrescu. Iată ce am aflat: A făcut puşcărie, dar a fost hirotonit preot. Nu ştie să cânte, dar a fost "uns" paroh. O veritabilă inginerie cu miros de acte false a transformat un mecanic cu antecedente penale într-un popă. Minunea dumnezeiască şi-a tras sutana peste hainele vărgate. Deşi conduce de mult timp parohia şi le rupe chitanţe, enoriaşii de la marginea Chitilei nu au auzit, încă, trilul preotului Ioan Alexandrescu. Slujbele de la biserica Ion Olteanu sunt ţinute, întotdeauna, de alţi preoţi.

Îl căutăm pe preotul Alexandrescu acasă, în comuna prahoveană Nedelea. Dăm peste un localnic care ne asigură că îl ştie de mic copil.

"- Cum a ajuns să facă puşcărie?
- S-a îmbrăcat în maior. S-a dus şi, care venea din străinătate, că ştiţi că veneau cu valută, cu bani. "Băi, de unde ai? Bijuterii, alea- alea..."
- Deci tâlhărie, ce făcea el?
- Da, da. Tâlhărie.
- Câtă puşcărie a făcut?
- Aaaa. A scăpat repede! Păi dacă-l avea pe Dracu ăl mare! Şase luni a făcut! Exact când a ieşit de acolo a ajuns popă! Da, domnule. dar nu ştii de ce?"

Omul ne explică minunea. Spune că Alexandrescu a suprapus, de fapt, foaia matricolă de la liceul industrial cu cea a cumnatului său, preot, după ce acesta a murit.

Examinând cu atenţie foile matricole, se poate observa o coincidenţă stranie: mediile obţinute de Ioan Alexandrescu în ultimii trei ani la liceul industrial, sunt identice cu cele din fişa de la seminarul Teologic. Deşi au câte două zecimale!

Popa Alexandrescu nu a fost de găsit nici acasă. A cuvântat, însă, la telefon. Iată versetul!

"Băgami-aş '-n morţii mătii! Să-mi bag '-n mă-ta şi-n familia mătii, de lătură! Să-mi bag '-n gâtul mătii!", a spus preotul la telefon.

Gurile rele susţin că popa Alexandrescu şi-a cumpărat liniştea mai marilor Bisericii donând o şalupă. Ei bine, am găsit barca la mănăstirea Snagov. L-am facut pe stareţul mănăstirii să creadă că suntem procurori şi vrem să punem sechestru pe şalupa donată în urmă cu trei ani de preotul Alexandrescu. Faţa bisericească ni s-a spovedit. Din vorbă în vorbă, aflăm cam cum a decurs tranzacţia.

Bomboana pe colivă avea să fie pusă, însă, de tribunalul Constanta. În urmă cu o lună, magistraţii de aici au emis pe numele popii Alexandrescu un mandat de arestare în lipsă pentru trafic de influenţă. Potrivit DNA Constanţa, preotul a intervenit contra cost la Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor pentru a ajuta o femeie să-şi recupereze mai repede o compensaţie pe Legea 9/1998 privind bunuri trecute în proprietatea statului bulgar. Tranzacţia s-a desfăşurat printr-un intermediar. Preotul a primit o primă tranşă de şpagă, de 30.000 de lei. Femeia l-a denunţat. În urma flagrantului, intermediarul a fost arestat iar preotul a dispărut. De patru zile, Alexandrescu se afla in arestul IPJ Constanta, unde a primit, in fine, sfintele cătuşe."

http://www.realitatea.net/......39481.html

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......asa-cum-a/

NOname
| NOname explică:

"Ce înseamnă să ştii cum să-ţi alegi priorităţile
Şi cum ne privesc alţii din perspectiva priorităţilor."

http://www.hotnews.ro/......edrale.htm

https://www.facebook.com/......0493235277

NOname
| NOname explică:

"După dealuri..."
http://youtu.be/oibxAK2lGfU

NOname
| NOname explică:

Cum recunoşti o idiocraţie?

https://www.facebook.com/......932967223/