| SaveTheNature a întrebat:

Am niste intrebari pentru atei Si mi-ar face placere sa va aud parerile.
1. In opinia voastra, care dintre religii se apropie cel mai mult cu ceea ce scrie in Biblie?
2. Daca ar fi sa alegeti o religie, ca fiind cea mai OK din punctul vostru de vedere, care ar fi aceea?
3.Pana in momentul de fata, care a fost cel mai bun indiciu care v-a dat macar o vaga impresie ca Dumnezeu ar putea sa existe?
4.Ati intalnit dealungul vietii voastre crestini credinciosi inteligenti? Care ar fi in viziunea voastra motivul pentru care niste oameni inteligenti continuie sa creada "banalitatile " scrise in Biblie?
5.Care ar fi cea mai buna parte in credinta in Dumnezeu? Vedeti macar 1 avantaj in a fi credincios?
6.De ce credeti ca in judecatorie, politica, politie, medicina inca se obisnuieste juratul cu mana pe Biblie?
7.Din ce religie sunteti descendenti? Ce religie sunt -parintii sau bunicii vostri (practicanti sau nepracticanti) - ma refer botezati.

Multumesc pentru randarea voastra si pentru raspunsuri. Si pentru limbajul adecvat.

14 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

1. Budismul
2. Budismul
3.Probabilitatea
4.Gherontie Puiu, Ilie Cleopa si inca 2 pustnici, nu le stiu numele.
Oamenii inteligenti care nu cred in propria persoana, sunt obligati sa creada in Dumnezeu.Nu putem sa inlaturam credinta, ea face parte din natura noastra umana.
5."Cine il iubeste pe Dumnezeu, ii iubeste si creatia"
Avantajul este ca ai moralul mereu ridicat.
6.Cutuma (obicei) -Izvor de Drept
7.Crestin Ortodox, am doi preoti in familie(bunicul si unchiul)

Iti multumesc pentru aceste intrebari! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns:

1. Crestinismul lol. Doar ei au inventat biblia laughing

2. Budismul traditional.

3. Nu a fost nici-un indiciu.

4. Am intalnit multi credinciosi intelgineti dar niciunul cu mintea deschisa. Am intalnit si caini inteligenti.

"Care ar fi in viziunea voastra motivul pentru care niste oameni inteligenti continuie sa creada "banalitatile " scrise in Biblie?"- Acelasi motiv pentru care eu fumez - face viata mai usoara laughing

5. Viata eterna a fost destul de atractiva, apoi am implinit 17 ani.

6. Superstitie primitiva.

7.

Sa cresti mare.

| Serenade a răspuns:

1. Crestinismul banuiesc. Daca te referi la o denominatiune crestina, nu pot sa iti raspund intr-un mod obiectiv.

2.Nu pot sa aleg nici una, orice grupare care imi impune sa cred ceva pentru a face parte din acea grupare, nu este de incredere.

3.indiciu: -

4.John Lennox mi s-a parut destul de inteligent si rational pentru un crestin.
De ce crede in Dumnezeu? Pentru ca asa prefera, el a afirmat-o.

5.Da sunt foarte multe avantaje emotionale, dar pe termen lung credinta intr-o zeitate este nociva.

6.Primitivism ce tine de trecutul crestin al Europei. Sunt state care au renuntat la prostia asta.

7.Baptist.

Am sansa sa castig un iphone?

| taximetristul a răspuns:

Idem TheHumanBeing, dar fara mltumiri pentru intrebari! De ce multumiti pentru intrebari?

| taximetristul a răspuns:

Mihaita coitza, bag sama ca ti-e cam rau.Arunca-ti microbii in alta parte.

| yanira4u a răspuns:

1. fiecare religie are particularitatile sale...
2. nu as alege nici o religie
3. nu am avut niciodata vreo dovada ca dumnezeu ar exista
4. nu cred ca crestini, marog cei care cred intr.o zeitae, ar fi lipsiti de inteligenta. si nu cred ca ar putea sa spuna cineva ca in biblie se gasesc banalitati. cred deoarece oamnenii au nevoi de speranta
5. nu stiu ce sa spun
6. juratul este considerat un pacat in biblie, cel putin asa scrie in vechiul testament.
7. crestin-ortodox

| dracu14 a răspuns:

1.budismul
2.budismul
3.fara ipocrizie dar nu am gasit un astfel de indiciu
4.da
probabil frica de ceea ce nu cunoaste/indoctrinarea
5.da,crestinii au un avantaj mare, nu stau sa-si bata capul cu fel si fel de teorii, ei doar cred, ce-i drept nici eu nu-mi mai bat capul cu ele, sunt un ateu mai ignorant caruia nu-i prea pasa
6.romania ramane o tara majoritar crestina si se presupune ca toti politicienii sunt crestini, cu mici exceptii daca nu ma insel si iliescu a jurat cu mana pe biblie, cred ca acest obicei se tine pentru a arata oamenilor credinciosi ca politicienii au frica de dumnezeu
7.crestina,majoritatea ortodocsi nepracticanti, mai sunt si catolici iar mama este agnostica.

| Narfundo a răspuns:

Ce sa mai vorbesc cu tine ma? Din moment ce ai spus banalitati crestine, biblice nu esti altceva decat un rahat pocait.Marsh de pe site-u nostru indoctrinat murdar cu suflet de berbec posedat.Du-te si trageti-o cu sectantii ca asta faceti voi{ateii}.

| RAY a răspuns:

1 nici una nu cred

2 nici una

3 nici unu

4 nu le-am calculat inteligenta
5 speranta
6 ca asa este
7 ortodocs

| Thunderstruck a răspuns:

1.Cred ca o secta, sectantii respecta cel mai bine ce scrie in Biblie. Oricum, daca ar fi sa fiu crestin, n-as adera nici unei denominatiuni, as avea crestinismul meu propriu.
2.Rastafrianismul.
3.Cand ma intreb de ce exist, atunci ma gandesc putin la Dumnezeu, dar apoi ma gandesc la stiinta si-mi trece.
4.Crestini practicanti si extrem de inteligenti n-am intalnit, nici nu cred ca exista asa ceva.Crestini practicanti inteligenti exista, cum zicea si altcineva, si cainele lui e un animal inteligent.
5.Nu vad vreun avantaj, de fapt, daca ma gandesc, imi vine si scarba, deci nu raspund.
6.Pentru ca suntem un stat majoritar crestin? Oricum, ateii jura cu mana pe constitutie, musulmanii cu mana pe Coran, n-are nici o relevanta, scuze.
7. Ortodocsi, din pacate...

| Mădă0611 a răspuns:

1. Crestinismul, chiar daca evreii au inceput treaba, crestinii au terminat-o.
2. Budismul.
3. Niciunul, de cand m-am "trezit".
4. Mai, foarte inteligenti nu au cum sa fie, toti avem superstitii, dar unii stim ca sunt superstitii, din obisnuinta le mai avem, ei ori nu stiu, ori nu vreau sa accepte, prin asta limitandu-si cunoasterea, cautand mereu autoconvingerea.
5. Singurul avantaj e ca functioneaza bine autosugestia. De exemplu: ti-e frica sau te temi pentru cineva, nu poti sa faci nimic, dar faci o cruce si gata, frica dispare ca stii din basme ca diavolul fuge de ea, grija la fel, stii ca dumnezeu o sa ajute.
6. Pentru ca oamenii sunt prea hipnotizati, chiar cred ca functioneaza juratul pe biblie, asa cum babele de la sat dau vina pe atei ca nu le da dumnezeu ploaie, sau americanii pe gay ca mai apare cate un uragan.
7. Cei din partea tatalui sunt ortodocsi, cei din partea mamei catolici.

| Alphawolf a răspuns:

1. Nu stiu. Cunosc prea putine si prea putin din valorile lor. Si sincer, nu am fost interesat.
2. Care este cea mai toleranta. Nu-mi place fixismul - fanatismul, habotnicia. Versiunile religioase separa oamenii, catalogheaza, creeaza litigii, barfa, etc.
Unele persoane religioase au murit pentru convingerile lor, dar altele au calcat pe cadavre pentru a-si sprijini sau apara credinta. In prezent functioneaza stilul modern - se scornesc dovezi... si se infirma dovezi si argumente stiintifice de ignoranti si "mincinosi".
3. Nu-mi amintesc sa fi fost vreun indiciu... Eu nu pot concepe un creator absolut.
4. Da, normal. Tinand cont ca este vorba de o tara preponderent crestina nu as putea sa afirm contrariul. Dar printre cei "prea credinciosi" pot afirma ca, eu personal, nu am intalnit persoane inteligente.
Eu nu cred ca pozitia de ne/credincios tine, in special, de inteligenta, ci mai "degraba" de un anumit caracter. Mai conteaza foarte mult familia, increderea in persoanele care au sustinut/transmis niste valori.
De ce oameni inteligenti continuie sa creada "banalitatile " scrise in Biblie? Sunt indoctrinati. Modul de a fi si de a gandi nu se poate schimba de pe o zi pe alta, este nevoie de mult timp. Inteligenta nu inlatura slabiciunile lor, dorinta, frica, emotivitate.
5. Eu nu vad nici-un avantaj.
6. Daca tinem cont de procentul de credinciosi din Romania este normal sa fie asa. Credinciosul crede in valorile biblice, iar acele valori pedepseste minciuna.
7. Crestin Ortodox.

regis
| regis a răspuns:

Pai nu iti dai seama ca inca de la inceput pui intrebari de dragul intrebarii? Cum adica ce religie se apropie de Biblie? Pai religia crestina este SINGURA care se bazeaza pe Biblie (intelegand prin asta atat Vechiul cat si Noul Testament), deci orice alt raspuns nu poate fi decat o prostie.