| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare,de de ateii jignesc mereu crestini si pun pe Facebook de exemplu citate si desene care jignesc in ultimul hal crestini? Nu imi pasa daca credeti sau nu,nu e treaba mea insa nu mai faceti crestini,tatari, satanisti, budisti etc.prosti,doar pentru ca, ei cred in ceva.Voi ati vazut,auzit,gustat,pipait,simtit,mirosit big bangul? Nu? deci stintific nu exista,deci credeti.Voi aveti o religie, ce ciudat este ca jigniti celelalte religi doar pentru ca, cred in ceva.

Răspuns Câştigător
| Uncais a răspuns:

Eu sunt ateu, însă niciodată nu mi-am permis să jignesc oamenii care au o anumită credinţă. Suntem liberi la gândire şi exprimare, şi nu ar trebui făcute discriminări. Acele jigniri adresate creştinilor sunt vice-versa, nu te gândi că doar pentru că nu credem în 'atotputernicul' nu putem fi şi educaţi. Aşa cum există atei needucaţi, există şi creştini needucaţi. Crede-mă, ţi-o spun din proprie experienţă.

Părerea mea este că fiecare este liber să creadă ce vrea, şi punct.

31 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Lorena_Bala_1988):

Corect, si foarte adevarat. Banul sa iasa, ce importanta are ce lasa in urma lor.