| SaveTheNature a întrebat:

Am o INTREBARE pentru ATEI! Va rog sa nu jigniti. E pur si simplu o intrebare pe care o au multi CREDINCIOSI.
-Cum puteti trai printre atatia oameni care vorbesc de Dumnezeu si cred in Dumnezeu?
-Cand vine Craciunul, se celebreaza Nasterea Lui Isus.
-Peste tot Merry Christmas(Nasterea lui Isus),(pe sacose, pe magazine, la televizor)
-Se fac cadouri(si culmea tot in amintirea lui Isus, Caci cei 3 magi au venit sa-i ofere daruri cant au aflat ca s-a nascut)
-Peste tot biserici, In fiecare cartier, in fiecare sat etc.
-Apoi, la botez(si banuiesc ca ati fost botezati desi sunteti atei)
-La nunta
-La inmormantare(cand va mor cei dragi nu va puteti sustrage de la inmomantare)
-Tot timpul auziti expresia Doamne ajuta(la examene, in anumite momente de suspans, la doctor.etc)
-La paste.Cristos a inviat! Adevarat a inviat!
-Ora de religie la scoala.
-Batranii la care din 3 cuvinte unul este Dumnezeu.
-Icoane, cruci(lantisoare cu cruce), sfant cruce peste tot.
-Preoti, calugari, calugarite.
-Acuma se apropie Craciunul, vin colindatorii, sa aminteasca de Nasterea lui ISUS!
-Infinitul Universului, si faptul ca tot timpul ar putea interveni intrebarea"-Ma dar totusi, e "ditamai" Universul, nu putea sa apara asa. din nimic. Oare daca au credinciosii astia dreptate?
-Si de ce se zbat credinciosii astia, pe strazi cu Biblia in mana, sa ne convinga ca exista Dumnezeu? Nu au altceva de facut in timpul liber?
-Dar Betleemul ala? De ce il viziteaza atatia oameni, milioane in fiecare an, sa vada mormantul lui Isus, si alte edificii istorice(si in acelasi timp religioase)
-Dar faptul ca uitam sa ii amintim pe Stalin, Hitler, Nero si alti TIRANI care au facut rau umanitatii, dar ne luam de Isus, de -------Dumnezeu, si dam exemple greseli pe care le-au facut oameni rai care au patruns in religie.alti tirani la randul lor, in loc sa il ------Vedem pe Dumnezeu in oamenii simpli care se roaga si cred cu adevarat, si sunt milostivi.
-Dar miracolul nasterii? Si cand mai spun unii V-a dat Dumnezeu un copil frumos!
-Dar zilele onomastice? Cand oamenii isi serbeaza ziua in cinstea unui Sfant ce si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu.
-Dar RAUL pe care il vedeti in oameni, nu va duce cu gandul la faptul ca Satan exista? Si ca usor usor pune stapanire pe unii oameni? Dar injuraturile?(in care multi se descarca tocmai pe -Dumnezeu, Biserica, sau Cruce aducand aminte inevitabil de acestea
-Dovezile constante, istorice si religioase ca Isus a existat, si si-a pus clar amprenta asupra omenirii rastignindu-se pe cruce pentru ca noi sa credem, desi umbla in haine sterpelite(si nu era vreau conducator plin de bani si putere)
Craciun fericit! Cristos a inviat! Doamne ajuta!
Bineinteles credinciosii adevarati sunt din ce in ce mai putin EXACT asa cum scrie in Biblie si in Coran, ca vor fi din ce in ce mai putini, dar totusi sunt.(doar suntem in secolul 21, si esti inapoiat tare sa mai crezi)
Deci Ateii va rog sa imi spuneti cum puteti trai inconjurati de toate astea?

Răspuns Câştigător
| sinx a răspuns:

Hai ca incerc eu sa raspund. Sunt ateu, deci ma incadrez, nu?

Naturalpronatura: -Cum puteti trai printre atatia oameni care vorbesc de Dumnezeu si cred in Dumnezeu?
Raspuns: Este exact cum as trai, spre exemplu, in China. Ma uit la ce obiceiuri au, eventual incerc sa particip la ele sa nu ii supar pe ceilalti, dar fara a avea o semnificatie aparte pentru mine. Daca toti cred in Dumnezeu si eu nu, ce solutii as avea? Daca stau bine si ma gandesc, singura solutie care nu afecteaza nici crestinii nici ateii este ca fiecare sa isi vada de treaba lor, eventual pot fi prieteni, colegi, etc, fara a pune prea mare accent pe religie.

Naturalpronatura: -Cand vine Craciunul,se celebreaza Nasterea Lui Isus.
Desi cu asta nu sunt de acord, caci nu spune nimeni ca Isus s-a nascut pe 25 ianuarie, nu sarbatoresc in mod special. Daca o fac, singurul motiv este ca nu vreau sa stau izolat intr-un colt de camera si ceilalti la masa. Cand o sa am copil o sa fac pe Mos Craciun, desi este in contradictie cu convingerile mele, pentru ca altfel s-ar simti prost ca la el nu a venit mosu` iar la ceilalti copii da. O fac pentru ca intr-un mediu in care majoritatea sunt crestini, copiii care nu primesc cadouri s-ar putea simti diferiti. Sunt prea mici sa inteleaga asa ca nu lupt cu morile de vant.

Naturalpronatura: -Peste tot Merry Christmas(Nasterea lui Isus),(pe sacose,pe magazine,la televizor)
Raspuns: este ca si cum as vedea peste tot Cora, sau Carrefour. La un moment dat nu le mai dai importanta. Stiu ca si cei din magazine si cei de la tv folosesc imaginile astea DOAR in scop comercial, deci nu sunt deloc de pus la suflet.

Naturalpronatura: -Se fac cadouri
Raspuns: In mod normal cei dragi ar trebui sa primeasca cadouri de fiecare data cand situatia financiara permite, nu numai de craciun. Pentru mine, indiferent ca primesc cadoul de craciun sau in oricare alta zi, tot aia e. Ma bucur si ii sunt recunoscator celui care mi l-a dat.

Naturalpronatura:
Peste tot biserici,In fiecare cartier,in fiecare sat etc.

-Apoi,la botez(si banuiesc ca ati fost botezati desi sunteti atei)

-La nunta

-La inmormantare(cand va mor cei dragi nu va puteti sustrage de la inmomantare)

-Tot timpul auziti expresia Doamne ajuta(la examene,in anumite momente de suspans,la doctor.etc)

-La paste.Cristos a inviat!Adevarat a inviat!

-Ora de religie la scoala.

-Batranii la care din 3 cuvinte unul este Dumnezeu.

-Icoane,cruci(lantisoare cu cruce),sfant cruce peste tot.

-Preoti,calugari,calugarite.

-Acuma se apropie Craciunul,vin colindatorii,sa aminteasca de Nasterea lui ISUS!

Raspunstonguereotii, calugaritele, etc. nu inseamna nimic pentru mine. Sunt un fel de functionari publici care fac tot ce li se cere pentru a-si castiga painea. Legat de ore de religie, toate simbolurie si tot ce ai amintit tu, ma lasa rece. Pentru mine nu inseamna nimic, dar nici nu sunt impotriva lor. Daca maine oamenii vor sa zugraveasca tot orasul in roz este decizia lor. Daca nu imi convine, imi iau bagajele si ma mut. Nu ma obliga nimeni sa stau printre crestini. Este alegerea mea. Poate ar fi mai interesant sa stau in China sau India, doar pentru ca nu cunosc obiceiurile religioase, dar intr-un final tot aia ar fi. Singura diferenta este ca cele crestine nu imi starnesc nici macar curiozitatea.

Naturalpronatura:-Infinitul Universului,si faptul ca tot timpul ar putea interveni intrebarea"-Ma dar totusi,e "ditamai" Universul,nu putea sa apara asa .din nimic.Oare daca au credinciosii astia dreptate?
Raspuns: Eu cred exact inversul. De ce ar fi nevoie de ditamai universul cand noi traim inghesuiti pe o amarata de planeta? Unde mai pui ca universul este un mediu extrem de ostil si probabil va fi foarte greu accesibil rasei noastre si intr-un procent insignifiant. Teoria big-bangului nu presupune ca universul a aparut din nimic. In univers nimic nu apare, nimic nu dispare, totul se transforma.

Naturalpronatura: -Si de ce se zbat credinciosii astia ,pe strazi cu Biblia in mana,sa ne convinga ca exista Dumnezeu?Nu au altceva de facut in timpul liber?
Raspuns: Chiar? De ce? Nu pot sa-i inteleg. Totusi parerea mea este ca acest sistem numit religie este pus atat de bine la punct incat este foarte greu sa dea eroare. Este un fel de caracatita, care cu cat devine mai mare, cu atat e mai greu de combatut. Sefilor bisericii le convine sa aiba cat mai mult credinciosi si de aceea incurajeaza crestinizarea oamenilor inca de cand se nasc, pentru a fi aproape siguri ca o sa ii aiba in ograda. Partea cu biserica privita ca si institutie sunt convins ca este extrem de corupta si lipsita de valori morale. Vorba aia, banu` sa iasa.

Naturalpronatura: -Dar Betleemul ala?De ce il viziteaza atatia oameni,milioane in fiecare an,sa vada mormantul lui Isus,si alte edificii istorice(si in acelasi timp religioase)
Raspuns: Dar templul lui Solomon? Dar statuile lui Buddha? Fiecare religie are simbolurile ei, dar asta nu insemna neaparat ceva. De ce ar inseamna mai mult pentru mine Betleemul decat o statuie de-a lui Buddha?

Naturalpronatura: -Dar faptul ca uitam sa ii amintim pe Stalin, Hitler,Nero si alti TIRANI care au facut rau umanitatii,dar ne luam de Isus,de -------Dumnezeu,si dam exemple greseli pe care le-au facut oameni rai care au patruns in religie.alti tirani la randul lor,in loc sa il ------Vedem pe Dumnezeu in oamenii simpli care se roaga si cred cu adevarat,si sunt milostivi.
Raspuns: Diferenta majora intre cei pe care tu ii enumeri si Iisus este ca ei sunt etichetati ca si personaje malefice, persoane carora li se dorea moartea, pe cand Iisus este in continuare ridicat in slavi desi in numele lui au murit milioane de oameni. Daca nu se face nici o crima in numele lui, zau daca aveam ceva impotriva, dar asa, pot macar sa stau sa imi pun intrebarea, nu?

Naturalpronatura: -Dar miracolul nasterii?Si cand mai spun unii V-a dat Dumnezeu un copil frumos!

Nasterea nu este neaparat un miracol. Orice animal are urmasi, deci nu noi suntem aia mai speciali. Puteam la fel de bine sa ne inmultim prin oua si atunci nu mai era chiar asa de special. Parerea mea este doar ca rasa umana a evoluat atat de mult din punct de vedere fizic incat s-a adaptat mediului aproape perfect.

Naturalpronatura: -Dar zilele onomastice?Cand oamenii isi serbeaza ziua in cinstea unui Sfant ce si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu.
Raspuns: Nu toti isi serbeaza zilele onomastice. Si eu am al doilea nume unu care are reprezentant in calendarul ortodox dar nu inseamna nimic pentru mine. Raspund politicos cand primesc urari si atat.

Naturalpronatura:-Dar RAUL pe care il vedeti in oameni,nu va duce cu gandul la faptul ca Satan exista?Si ca usor usor pune stapanire pe unii oameni?Dar injuraturile?(in care multi se descarca tocmai pe -Dumnezeu,Biserica,sau Cruce aducand aminte inevitabil de acestea
Raspuns: Pai daca Satan face atat rau, cel care l-a creat pe Satan, ce-a facut? Se presupune ca Dumnezeu este atotstiutor, deci stia ce o sa iasa din Satan. Totusi de ce l-a mai creat? Sau daca este atat de puternic, de ce nu il zdrobeste?

Naturalpronatura: -Dovezile constante,istorice si religioase ca Isus a existat,si si-a pus clar amprenta asupra omenirii rastignindu-se pe cruce pentru ca noi sa credem,desi umbla in haine sterpelite(si nu era vreau conducator plin de bani si putere)
Raspuns: Sunt mai multe dovezi despre existenta extraterestrilor decat despre Iisus. Nu neaga nimeni ca a existat dar eu cred ca nu a fost ceea ce se spune. Stiinta confirma alta teorie decat cea creationista. De exemplu Dumnezeu a facut soarele in ultima zi, dar totusi cum se poate stii cand a trecut o zi daca nu exista soare? A facut plantele inaintea soarelui desi orice copil stie ca fara soare nu exista plante, etc.

Naturalpronatura: Craciun fericit!Cristos a inviat!Doamne ajuta!
Raspuns: Daca un om necunoscut iti zice pe strada buna-ziua ce faci? Eu unul raspund politicos inapoi si asa fac si cu cele mai sus amintite. Ar fi chiar lipsit de politete ca cineva sa te salute, indiferent cum si tu sa nu ii raspunzi.

Naturalpronatura: Bineinteles credinciosii adevarati sunt din ce in ce mai putin EXACT asa cum scrie in Biblie si in Coran,ca vor fi din ce in ce mai putini,dar totusi sunt.(doar suntem in secolul 21,si esti inapoiat tare sa mai crezi)
Raspuns: Nu cred ca stie nimeni cati credinciosi adevarati sunt si daca nu sunt credinciosi atat de multi la numar cum se crede, ce rost ar mai avea intrebarile de mai sus? Inseamna ca pana la urma traim intr-o tara nu mult prea credincioasa, nu?

Naturalpronatura: Deci Ateii va rog sa imi spuneti cum puteti trai inconjurati de toate astea?
Raspuns: Tu daca ai trai printre atei, ce-ai face? Ai incerca sa le schimbi convingerile sau te-ai ''da dupa ei''? Eu cred ca nu. Asa si cu mine care sunt ateu. Daca intr-o casa pot convietui un caine si o pisica, eu de ce nu as putea trai cu un crestin alaturi? Faptul ca are o convingere religioasa nu il face cu nimic mai diferit sau mai special. Suntem absolut egali si chiar daca mai avem discutiile astea in contradictioriu pe aici, sunt convins ca ne-am simti bine la un vin fiert impreuna. Ceea ce se intampla aici este un fel de razboi femei-barbati sau blonde-brunete. Desi nimeni nu pune mare accent pe asta in viata de zi cu zi, aici pe internet, probabil si din lipsa de ocupatie ne dam cu parerea. Sincer sa fiu, habar nu am ce religie au prietenii mai, sau daca au sau nu vreo religie. Daca maine as afla ca unul este ateu, evreu, satanist sau mai stiu eu ce alta religie, zau daca mi-ar pasa. Pentru mine conteaza omul, nu religia. Nu toti ateii sunt rai sau rau intentionati, insa daca ne sunt cerute argumentele potrivit carora nu credem si noi le exprimam, dupa aia suntem pusi la zid.

Scuzati eventualele greseli dar am scris vreo 4 pagini si nu le mai citesc a doua oara.
Astept pareri si comentarii legate de ce am scris.
O seara buna tuturor.

33 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Dovada? pai se adevereste exact asa cum scrie in Biblie si in Coran si.
Pronografierea lumii si faptul ca dezvirginarea incepe de la varste fragede.Si statisticile confirma.Totul e prono in jur.Ma intreb de ce mai umblam imbracati vara.,sa fim porno de tot
Inainte cativa dictatori distrugeau lumea,acum oamenii se ditrug singuri,acum raul acapareaza pe toata lumea,inrobiti fiind de bani, si cu creierele spala-te oamenii incalca orice lectie de morala, si de credinta sa isi atinga scopul.Inainte erau cativa rai,acum aproape toti sunt rai. Exact asa cum scrie in Biblie,si in Coran si in.
Raul e din ce in ce mai prezent,si el da "libertate" oamenilor sa se autodistruga.
Satan exista,si daca inainte ucidea omonirea,folosindu-se de dictatori,acum a reusit sa-i faca pe oameni sa se autodistruga intr-un mod fin,subtil, insa greu de inteles pentru unii.
Satan pluteste printre oameni, si evident, anul viitor va pune stapanire pe mai mutli.Mi-e teama sa ma gandesc ce va fi peste 4 5 6 7 8 ani.sad.

Nu nu,Dumnezeu ne intinde mana,si ne lumineaza calea,sa vedem pe unde mergem si sa ne salveze, dar noi inchidem ochii, si bagam mainile in buzunare.Ca sa nu vedem, si sa nu primim ajutor.Sia astfel cadem in groapa,ne autodistrugem"
Daca nu facem cum ne zice El, ne "lovim".El e tatal ceresc,si are grija de oi,dar daca fugim de el,il renegam il alungam?

Asta se intampla tot din cauza necredintei, atat de necredinciosi sunt unii incat cand sunt fata in tfata cu moartea, nici atunci nu vor crede.Asa de bine isi cultiva necredinta pe parcursul vietii.
Insa iti spun eu, atunci vei avea multa ratiune.Capul tau se va goli de problemele pamantesti, care nu vor mai conta absolut deloc.Singura intrebare de atunci o sa fie.ce se intampla dupa? Doamne ajuta-ma daca existi ajuta-ma oricum dar ajuta-ma!

Răspuns utilizator avertizat