| Dorugar a întrebat:

Iata dovada ca fiecare barbat cu familie si copii este un Dumnezeu mai sfant decat Isus Chistos pentru ca si eu si tu avem aceleasi caracteristici trinitare divine:
1 Sunt tata, 2 Sunt si Fiu, si am si Duhul Sfant numit si Suflarea de viata.
Ba in plus sunt muuuuuuult mai sfant decat Isus Christos, pentru ca eu nu mi-am lasat gravida viitorea mea mama, asa cum a facut-o el, si nici nu m-am nascut tot eu din sarcina mea asa cum s-a nacut Isus.
Faptul ca Isus ca parte a Treimii s-a nascut din sarcina de care tot el se face singur responsabil, dovedeste si explica din ce cauza Satana ca personaj negativ s-a nascut in Noul Testament, adica odata cu nasterea pruncului Isus

14 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Cum poti scrie asa ceva? Tu, in fata lui Dumnezeu (ca si mine, si ca toti ) esti un nimic. Dumnezeu nu are nevoie de o mana de tarana. Dar totusi a avut mila de noi...
P:S : NU ai nici un duh sfant in tine, omule laughing Tu nu sti ce e ala duh sfant.
P:S2. Invata sa scrii si sa te exprimi coerent, mai inainte sa postezi ceva.winking

| Dorugar explică (pentru gingergirl1):

Draga fatuca, tu iti dai seama ca-l contrazici chiar pe Isus? Ia vezi tu ce zice Isus aici:
1Corinteni 3.16.
"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi? "
Cam ce te duce capul sa intelegi din acest verset?
Crezi ca ne zice de Guta si de manelele sale?
Pai cat de dashteapta esti incat sa-l contrazici tu pe Isus pe baza de NESTIINTA?
Tu crezi ca eu nu stiu ce postez?
La mine fiecare afirmatie este sustinuta cu dovezi, pe cand la tine baza e credinta asa a aiurea, adica fara nicio dovada.
Asa ca vezi de treaba si nu te baga in chestii pe care doar le crezi dar nu le cunosti

| gingergirl1 a răspuns (pentru Dorugar):

Scuza-ma, in primul rand tu ai lacune in ce priveste cunostinta biblica. Tu te auzi ce zici? Te consideri mai sfant decat Isus? Cu sinceritate ti-o spun ca daca nu-L accepti in viata ta, o sa ajungi in iad.
In primul rand, cerceteaza mai bine Biblia. Apostolul Pavel evidentiaza faptul ca noi, prin nasterea din nou, suntem templele duhul sfant. Adica Hristos e in tine...e cu tine. Daca duhul sfant locuieste in tine, te mustra cand gresesti, si etc. Biblia vorbeste foarte mult in sens figurativ. La fel si in versetul acesta.
Imi pierd timpul cu tine. Sincer. In primul rand, nu am bagat de seama ca ai insinuat ca sunt cam batuta in cap straight face Dar in fine, nu ma intereseaza.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Dorugar):

Si inca ceva. Sper ca nu ai impresia ca toti oamenii au duhul sfant, pentru ca nu este asa. Ap.Pavel in corinteni3:16 se adreseaza credinciosilor. Nu curvarilor, nu mincinosilor, nu inchinatorilor la idoli, nu cei care traiesc dupa indemnurile fiiri lor pamantesti. Ci crestinilor, care l-au primit pe Isus in inima lor, si care au primit duhul sfant prin nasterea din nou.
Crezi ca Dumnezeu isi gaseste placerea intr-un ateu? In nici un caz.

| Dorugar explică (pentru gingergirl1):

In cazul acesta Pavel il citeaza pe Isus, dar Pavel fiind un ucigas el se adreseaza in general celor ca el

| Dorugar explică (pentru gingergirl1):

Ba! Eu vad ca lacune ai tu
Odata ca nu stii ca NU isus este mantuitorul ci mantuitorul e chiar Dumnezeu Vezi Isaia 43:11.Isus era doar un amarat de dulgher care este confundat cu un necunoscut Christos.
Christos NU poate fi in nimeni pentru ca cuvantul Christos inseama=na un OM uns in functia de Rege, asa ca un rege nu te poate poseda decat daca este demon.
Cu mine nu-si pirede timpul decat acela care este Robul Minciunii, pentru ca ceilati au de la mine numai de invatat, ca nu te intereseaza propriultau drum in viata. http://assetsro.tpu.ro/design/images/trimite.png. treba ta, tu o sa dai socoteala in fata lui Dumnezeu pentru faptul ca il slujesti pe Diavol numindu-l Dumnezeu

| AliGab a răspuns (pentru gingergirl1):

Andra draga, hula importiva Fiului lui Dumnezeu poate fi iertata, doar cea impotriva Duhului Sfant nu poate fi iertata, deci nu stim noi daca omul va ajunge sau nu in iad. Pe de alta parte chiar si crestinii pot fi pe alocuri si pe moment curvari, mincinosi, necredinciosi, inchinatori la idoli (de exemplu goana dupa bani), neascultatori etc., iar necrestinii pot fi mai drepti in lege decat crestinii, iar insusi Hristos a spus ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi. Ca si concluzie finala, unele idei pe care le-ai scris aici ar putea fi eronate, caci Hristos s-ar putea cuibari in inima unui necrestin, mai ceva ca in inima unui crestin, caci pentru cei pacatosi a veni Hristos, nu doar pentru cei drepti.

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Ca tot l-ai pomenit pe Sf apostol Pavel...si el era un sustinator al iudeismului si un anticrestin inrait happy. Sigur fi-vei un crestin zelos happy. Esti evreu? sau doar ateu?
Sa fii iubit

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Iarasi vorbesti fara sa stii ce zici?
Pai cum putea fi ucigasul Pavel anti crestin cand crestinismul ca religie a fost inventat la cca 200 de ani DUPA moartea lui Pavel? Cumva printr-o minune a Sfantului Ghita Godacu?

| Dorugar explică (pentru AliGab):

De unde stii tu asta?
Ti-a soptit o pasarea care zburand in cer a auzit ce discuta acolo Dumnezeu cu Sfantu Petru?
Hristos nu a spus niciodata nimic, el vorbeste la fel ca Greuceanu,,, adica fara sa-i auda nimeni!
Tinand cont de faptul ca Christos este Seful Iadului, adica DRACU la care poti ajunge numai prin crestinism, cum sa aiba un ateu legatura cu Dracu pentru ca numai crestinii isi vand trupul mintea si sufletul lui Dracu pentru a se bucura de viata vesnica... in Iad

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Christos nu a venit niciodata niciunde, el este si acum tot in Iadul in care a fost azvarlit si va ia voua crestinilor viata, pentru ca el este cel cu coasa

| AdiTorrent7 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu doar a coborat intr-un pantece, a luat natura umana fara vreun act sexual specific nasterilor umane.
Nu confunda perversiunile sexuale care e foarte posibil sa te caracterizeze pe dumneata cu modul special pe care Dumnezeu l-a ales pentru Intruparea Sa.

Deschide Biblie si gasesti acolo raspunsurile neclaritatilor. Daca vrei sa-ti mantuiesti sufletul crestinismul este CALEA...

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Thuaaaamnee, spune-mi ca nu e adevarat, spune-mi ca visez! Asa ceva...
Oare cata credinta trebuie sa ai in cap, astfel incat sa ajunga un om matur sa creada ca Fiul lui Dumnezeu a coborat printr-un anumit orificiu al viitoarei sale mame ca sa aunga in pantecele ei ca sa ia natura umana?
Asa ceva nici copii din grupa mica de la gradi nu pot sa creada.

2 Cine face perversiuni sexuale? Nu cumva le-a facut acel Fiu cand a coborat sa se strecoare printr-un anumit orificiu in pantecele mamei sale? ilustrand astfel o injuratura extrem de murdara?
Asta se numeste BLASFEMIE si nu crestinism.
3 Ce mantuire poate da un fiu care coboara in pantecele mamei sale printr-un anumit orificiu? Mantuirea prin Blasefemie sau mantuirea prin nerusinare.
Pai cum de nu-i era rusine sa faca acest lucru odios?
Pai nu era mai simplu si mainatural ca Dumnezeu sa o fecundeze ca sa se nasca Fiul, si nu fiul sa coboare astfel incat sa se strecoare printr-un anumit orificiu? NU vi se pare ca asta este ceva Diabolic?

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun