| chuckmanson a întrebat:

Am o întrebare pentru creștini.
Sunt mii de religii în lume. Pe lângă creștinism avem: islamul, iudaismul, hinduismul, budismul,
zoroastrismul, credința baha'i, mormonismul, mișcarea rastafari, jainismul, confucianismul, taoismul, sikhismul, șintoismul, șamanismul, tengriismul, cao dai, juche, tenrikyo, ayyavazhi,
, religii tradiționale chinezești, religii tradiționale africane, religii tribale, spiritismul, neopăganismul, asatru, helenismul, kemetismul, politeismul eclectic, druidismul, wicca, gnosticismul cu toate sectele sale(https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gnostic_sects), The New Age movement, luciferianismul, palladismul, ophite cultus satanas, satanismul LaVeyan, raelismul, scientologia, pastafarianismul, biserica unicornului roz invisibil, jediismul și multe multe altele. Pa lângă ortodoxie sunt și multe alte confesiuni creștine, dar nu mai are rost să le înșir aici.
Sunt mii și probabil milioane de zeități diferite. Pe langă zeii din religiile pe care le-am menționat, care sunt mulți, mai există și zeii antici: greci, romani, egipteni, nordici, celtici, mesopotamieni, canaaniți, traci, chinezi, coreeni, japonezi, africani, americanilor nativi, azteci, mayași incași, aborigeni etc.
Să nu mai vorbim de cate cărți sfinte există pa langă biblie: coranul și alte cărți ale islamului, tanahul, cele 2 talmuduri și alte cărți evreiești, vedele, tripitaka, guru granth sahib, kitab-i-aqdas, sutrele agam, kojiki, avestanul, analectele lui Confucius, tao te ching, holy piby, cărțile păgâne și gnostice, cartea mormonilor, biblia satanică, cărțile lui L. Ron Hubbard, evanghelia Monstrului Zburător de Spaghete.
Deci credincioșilor, întrebările mele sunt: ați citit toate aceste cărți? Ași studiat toate aceste religii/zei? Ați auzit măcar de ele? Dacă nu, atunci de ce sunteți gata să le respingeți pe toate? Și de ce sunteți nervoși când ateii vă resping vouă religia/zeul/cartea sfântă?

55 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indoctrinare de mic cu religia crestina,credinta oarba ca religia lor este singura iar cei care nu cred vor arde in iadul vesnic, indoiala este drumul spre iad si cunoasterea, raspunsul la toate este dumnezeu, deci de ce sa gandesti, sa cauti? nu vezi ca crestini mereu folosesc pe dumnezeu pentru orice nu stiu dar nici le intereseaza sa stie

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Fiecare om crede ca religia lui e adevarata, restul sunt erezii.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Ironic e ca religile crestine se considera a fi singura adevarata, sectancti fac propaganda ortodoxilor de parca nu tot crestini sunt laughing

| Simpatic a răspuns:

Eu sunt un crestin pasionat de mitologie greaca, am mai citit cateceva si despre zeitatile romane, egiptene, sumeriene.
Ai facut acolo o mare tocanita.
Ceea ce vei putea observa este faptul ca omul a crezut inca din cele mai vechi timpuri in ceva, pentru ca si-a dat seama ca Universul nu s-a putut autocrea.Cred ca in primul rand traditiile si religiile s-au transmis prin viu grai de aceea ele sunt atat de diferite de la popor la popor de la secol la secol.
Omul are nevoie sa creda ca acolo sus, undeva, exista o Divinitate suprema chiar daca denumirea difera.
Un suport foarte bun sunt cursurile si cartile lui Eliade referioare la religii, omul acela a documentat foarte bine, mai bine decat o face wikipedia sau pretenul google, nu sunt multi oameni atat de buni la acest subiect precum profesorul Eliade.

@Ray este un ateu recunoscut asa ca nu asculta de el happy glumesc

| chuckmanson explică (pentru Octavian199):

Nu chiar. Hinduismul se caracterizează prin libertatea de credință, venerare, filozofie, etc. și deci nu există erezie, blasfemie sau apostazie. Există și școli hinduse ateiste, cele heterodoxe. Credința Baha'i este o religie a cărei principală credinţă este unitatea tuturor religiilor. Ei cred într-un singur zeu şi că alte personalităţi religioase precum Krishna, Buddha, Moise, Iisus, Mohamed etc. sunt toți manifestări ale acestui zeu.

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Azi am aflat ca dumnezeu exista pentru ca a fost inventat laughing laughing asta fiind argumentul suprem

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Brahman este văzut ca suprema putere universală, suportul ontologic al Ființei, sursa, ținta și scopul oricărei cunoașteri spirituale. Adesea Brahman este descris ca Sat Cit Ananda - supremul adevăr, suprema constiință și suprema fericire și de asemenea etern, omnipotent, omniscient, omniprezent.

Conform filozofiei Advaita, o ființă umană este eliberată(jivanmukta) dacă l-a realizat pe Brahman ca adevărata sa natură.(vezi Atman)

Isha Upanishad spune:

Aum – Acest suprem Brahman(nemanifestat) este infinit, acest Brahman determinat(manifestat) este infinit. Infinitul ia naștere din infinit. Dacă iei din Infinit inifinitul, infinitul rămâne intreg.

| gabicoo a răspuns:

În postarea ta există o mică eroare Juche nu e o religie. E doctrina comunistă oficială din Coreea de Nord. Coreea comunistă fiind un stat ateu.
Nu ai cum să citești toate aceste cărți.
Recomand "Istoria credințelor și ideilor religioase" - scrisă de M. Eliade doar că să-ți faci o idee despre credințele și religiile care există pe Terra.

| chuckmanson explică (pentru gabicoo):

Juche are multe caracteristici religioase și poate fi văzută ca religie dintr-un anumit punct de vedere, dar dacă nord coreeni ar fi întrebați despre religia lor, ei nu ar admite niciodată că Juche reprezintă o religie pentru ei. Sunt conștient că nu poți să studiezi toate religiile posibile, dar am vrut doar să prezint ideea generală. Și da, eu chiar acum citesc "Istoria credințelor și ideilor religioase".

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
1. Ați citit toate aceste cărți? - Nu. Am citit doar Biblie dintre cele enumerate.
2. Ați studiat toate aceste religii/zei? - Nu. Am citit din interes despre hinduism, budism, iudaism, dar nu pot sa zic ca mult. Stiu doar ce presupun aceste religii.
3. Ați auzit măcar de ele? - Nu am auzit de toate. Despre cateva, da.
4. De ce sunteți gata să le respingeți pe toate? - Adevarul este unul singur. Am descoperit ca Hristos este Adevarul. Deci, nu are sens sa-l caut pe altundeva.
5. De ce sunteți nervoși când ateii vă resping vouă religia/zeul/cartea sfântă? - Nu sunt nervos.

| Catrice a răspuns:

Nu resping existenta altor religii, nici nu ma revolta credințele ateilor. Fiecare e liber sa creadă în ceea ce considera a-i fi prielnic.
Oare asta nu ma face creștină?!

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Atunci ce părere ai despre musulmanii care spun că au găsit adevărul la Mohamed pentru că el a scris Coranul sub îndrumarea Arhanghelului Gabriel.
Sau despre mormonii care pot spune că au găsit adevărul la Joseph Smith care a avut și el revelații divine cu israeliții de pe teritoriul americii și despre cum dumnezeu a fost cândva un om care a devenit zeu și la fel vor deveni și ei.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu... nu te face crestina. Unde ai scris de Hristos? El este capul Bisericii.

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Parerea mea este ca nu sunt pe calea cea buna. Dumnezeu ii poate aduce pe aceasta cale, iar crestinii au datoria de a-i ajuta si de a se ruga pentru ei.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Ma refeream la toate religiile menționate în întrebare...
Și daca spui și scrii pretutindeni despre Hristos ești creștin?
Și nu era vorba despre Dumnezeu?
Și oare Dumnezeu nu are în fiecare religie o alta denumire? Asta înseamnă că doar ortodoxismul/catolicismul este/sunt religia/religiile suprema/supreme?!

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Să știi că și ei pot gandi în exact același fel ca tine. Să îți dau un exemplu:
„Părerea mea este ca nu sunt pe calea cea buna. Allah ii poate aduce pe aceasta cale, iar musulmanii au datoria de a-i ajuta și de a se ruga pentru ei.„-musulman
„Părerea mea este ca nu sunt pe calea cea buna. Elohim ii poate aduce pe aceasta cale, iar mormonii au datoria de a-i ajuta și de a se ruga pentru ei."-mormon
Vezi!

| GulubuntzBudulush a răspuns:

SUnt dovezi cum ar fi faptul ca unii stim noi cum am aflat. Sunt dovezi si arheologice. Dar sunt si altele. Buddha nu a inviat, nici Mahomed si nici Rabinul Eleazar, nici Confucius si nu tinem Biblia ca n-avem ce tine ci pentru ca e adevarat si studiata din afara.

| Steregoi a răspuns:

Diamantul e acoperit de tone de minereu. Minereul sunt multele religii. Diamantul e credinta corecta. Unele dintre ele le-am studiat.

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Desigur că pot. Nu înseamnă că și au dreptate.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu, dar când spui ceva de genul "asta mă face creștin" trebuie să spui și despre Hristos. Cei ce Îl urmează sunt creștini.
Și, da, e vorba despre Dumnezeu, Hristos e Dumnezeu-Fiul.

| Teffan a răspuns:

Pai creștinii dețin monopolul asupra divinității nu te-ai prins?

"Asa scrie în Biblie".

"Asa spune Dumnezeu".

E dogma și dogma e periculoasa.
Din cauza gândirii asteia au fost atati oameni persecutați de biserica.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Întrebasem dacă faptul ca nu impun altora religia mea nu ma face creștin... de ce oamenii înțeleg cu totul altceva din ceea ce spun?

| Nilsson a răspuns:

Am citit Biblia si l-am descoperit pe Dumnezeu.
Daca sapi o fantana si dai de apa nu are rost sa mai sapi in alta parte.

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Ieremia 48 cu 10. Blestemat să fie tot cel ce face lucrurile Domnului cu nebăgare de seamă şi blestemat fie tot cel ce opreşte sabia lui de la sânge! Deuteronom 17:12~
12 Omul* care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus** acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea. Să scoţi† astfel răul din mijlocul lui Israel Mai vrei?

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

'Preferata mea' Cronici 15:13 13 şi oricine* nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia** omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

Deuteronom 22
Pedeapsa pentru preacurvie
22 Dacă* se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amândoi: şi bărbatul care s-a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţeşti astfel răul din mijlocul lui Israel.

23 Dacă o fată fecioară* este logodită şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea,

24 să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre şi să moară amândoi: fata pentru că n-a ţipat în cetate şi omul pentru că a necinstit* pe nevasta aproapelui său. Să curăţeşti** astfel răul din mijlocul tău.

25 Dar dacă omul acela întâlneşte în câmp pe fata logodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea să fie pedepsit cu moartea.
26 Fetei să nu-i faci nimic; ea nu este vinovată de o nelegiuire vrednică de pedeapsa cu moartea, căci e ca şi cu un om care se aruncă asupra aproapelui lui şi-l omoară.
27 Fata logodită pe care a întâlnit-o omul acela pe câmp a putut să strige fără să fie cineva să-i sară în ajutor.
28 Dacă un* om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea şi se întâmplă să fie prinşi,

29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint şi, pentru că a necinstit-o*, s-o ia de nevastă şi nu va putea s-o gonească toată viaţa lui.

30 Nimeni* să nu ia pe nevasta tatălui său şi nici să nu ridice învelitoarea** tatălui său.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu am inteles altceva. Faptul ca nu impui altora religia ta nu te face crestin.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Dacă asta înseamnă să fii creștin, atunci îmi pare rău că sunt creștină.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

De ce ti-ar parea rau ca-L urmezi pe Hristos? Asta inseamna crestin.