| chuckmanson a întrebat:

Am o întrebare pentru creștini.
Sunt mii de religii în lume. Pe lângă creștinism avem: islamul, iudaismul, hinduismul, budismul,
zoroastrismul, credința baha'i, mormonismul, mișcarea rastafari, jainismul, confucianismul, taoismul, sikhismul, șintoismul, șamanismul, tengriismul, cao dai, juche, tenrikyo, ayyavazhi,
, religii tradiționale chinezești, religii tradiționale africane, religii tribale, spiritismul, neopăganismul, asatru, helenismul, kemetismul, politeismul eclectic, druidismul, wicca, gnosticismul cu toate sectele sale(https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gnostic_sects), The New Age movement, luciferianismul, palladismul, ophite cultus satanas, satanismul LaVeyan, raelismul, scientologia, pastafarianismul, biserica unicornului roz invisibil, jediismul și multe multe altele. Pa lângă ortodoxie sunt și multe alte confesiuni creștine, dar nu mai are rost să le înșir aici.
Sunt mii și probabil milioane de zeități diferite. Pe langă zeii din religiile pe care le-am menționat, care sunt mulți, mai există și zeii antici: greci, romani, egipteni, nordici, celtici, mesopotamieni, canaaniți, traci, chinezi, coreeni, japonezi, africani, americanilor nativi, azteci, mayași incași, aborigeni etc.
Să nu mai vorbim de cate cărți sfinte există pa langă biblie: coranul și alte cărți ale islamului, tanahul, cele 2 talmuduri și alte cărți evreiești, vedele, tripitaka, guru granth sahib, kitab-i-aqdas, sutrele agam, kojiki, avestanul, analectele lui Confucius, tao te ching, holy piby, cărțile păgâne și gnostice, cartea mormonilor, biblia satanică, cărțile lui L. Ron Hubbard, evanghelia Monstrului Zburător de Spaghete.
Deci credincioșilor, întrebările mele sunt: ați citit toate aceste cărți? Ași studiat toate aceste religii/zei? Ați auzit măcar de ele? Dacă nu, atunci de ce sunteți gata să le respingeți pe toate? Și de ce sunteți nervoși când ateii vă resping vouă religia/zeul/cartea sfântă?

55 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu sunt un crestin pasionat de mitologie greaca, am mai citit cateceva si despre zeitatile romane, egiptene, sumeriene.
Ai facut acolo o mare tocanita.
Ceea ce vei putea observa este faptul ca omul a crezut inca din cele mai vechi timpuri in ceva, pentru ca si-a dat seama ca Universul nu s-a putut autocrea.Cred ca in primul rand traditiile si religiile s-au transmis prin viu grai de aceea ele sunt atat de diferite de la popor la popor de la secol la secol.
Omul are nevoie sa creda ca acolo sus, undeva, exista o Divinitate suprema chiar daca denumirea difera.
Un suport foarte bun sunt cursurile si cartile lui Eliade referioare la religii, omul acela a documentat foarte bine, mai bine decat o face wikipedia sau pretenul google, nu sunt multi oameni atat de buni la acest subiect precum profesorul Eliade.

@Ray este un ateu recunoscut asa ca nu asculta de el happy glumesc

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Azi am aflat ca dumnezeu exista pentru ca a fost inventat laughing laughing asta fiind argumentul suprem

| ania a răspuns:

Am auzit de majoritatea, am cititit parțial Coranul, unele scrieri hinduse, istorii ale religiilor in perioada în care eram agnostică. Toate convingerile despre lume și viață sunt exclusiviste. Și cei ce spun că advărul e realativ, că fiecare trebuie să aleagă o religie care e bună pentru el nu se gândesc la implicații serios, anume că geneza universului nu se poate să fi avut loc parțial după cosmogeneza biblică, parțial după cea hindusă, etc.Cred că toți sutem de acord că trebuie să fi fost unitară.
Ca să fii ateu adică să fii sigur pretenția unei cărți de a reprezenta mesajul creatorului e sigur falsă, înseamnă să pretinzi că deții toată cunoașterea posibilă, altfel nu ai de unde să știi sigur că n-a fost picior de Dumnezeu creștin de față la apariția universului, trebuie să te fii informat cineva care a fost de față.Șa fii agnostic înțeleg, nu știi care e cauza universului, nu știi dacă se poate știi, etc.Ateismul îl consider de neapărat.

| chuckmanson explică (pentru ania):

Ok, de ce ar fi ateismul ceva de neapărat, având în vedere faptul că ateismul este doar o poziție provizorie. Eu sunt un sceptic, așa că sunt multe lucruri în care eu nu cred, dar în care voi fi mai mult decat dispus să cred în momentul cand mi se vor aduce dovezi. Astea sunt: dumnezeu, zei, îngeri, diavoli, demoni, rai, iad, karma,dharma, yoga,reîncarnare, nirvana, viață de apoi, sfinți, miracole, magie albă, magie neagră, vrăjitorie, profeții, blesteme, astrologie, cărți de tarot, globuri de cristal, cititori de aură, table ouija, exorcism, necromanție, ritualuri sataniste, spiritism,voodoo, sacrificii umane sau animale, acupunctură, homeopatie, feng shui, spirite, fantome, revelații, criptide, vampiri, vârcolaci, spiriduși,monștrii, dragoni, zâne, unicorni, deochi, citire în palmă, în cafea, în ceai etc., visele premonitorii, intuiție, revelații, rugăciuni, terapie cu urină, aromaterapie, conspirații cum că nu am ajuns pe lună, conspirații anti-vaccin, conspirații cum că încălzirea globală nu există, toate teoriile recente cum că dacii au fost cei mai mari și mai tari, cum că ziua de vineri 13 este una fatală, poltergeist, ozn-uri și extratereștrii care au construit piramidele(cred că este foarte posibil să existe viață pe alte planete, dar teoriile de genul că extratereștrii au construit piramidele sunt nonsensuri), panspermie, pământ plat etc. Dă-mi dovezile necesare că oricare dintre lucrurile menționate de mine există sau sunt eficiente, adevărate etc. și voi începe numai decât să cred în ele. Nici nu ar putea fi altfel. Ateismul înseamnă doar să nu crezi că un zeu există fără dovezi. Scepticismul înseamnă să nu crezi ceva fără dovezi.

| RAY a răspuns:

Indoctrinare de mic cu religia crestina,credinta oarba ca religia lor este singura iar cei care nu cred vor arde in iadul vesnic, indoiala este drumul spre iad si cunoasterea, raspunsul la toate este dumnezeu, deci de ce sa gandesti, sa cauti? nu vezi ca crestini mereu folosesc pe dumnezeu pentru orice nu stiu dar nici le intereseaza sa stie

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Fiecare om crede ca religia lui e adevarata, restul sunt erezii.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Ironic e ca religile crestine se considera a fi singura adevarata, sectancti fac propaganda ortodoxilor de parca nu tot crestini sunt laughing

| chuckmanson explică (pentru Octavian199):

Nu chiar. Hinduismul se caracterizează prin libertatea de credință, venerare, filozofie, etc. și deci nu există erezie, blasfemie sau apostazie. Există și școli hinduse ateiste, cele heterodoxe. Credința Baha'i este o religie a cărei principală credinţă este unitatea tuturor religiilor. Ei cred într-un singur zeu şi că alte personalităţi religioase precum Krishna, Buddha, Moise, Iisus, Mohamed etc. sunt toți manifestări ale acestui zeu.

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Brahman este văzut ca suprema putere universală, suportul ontologic al Ființei, sursa, ținta și scopul oricărei cunoașteri spirituale. Adesea Brahman este descris ca Sat Cit Ananda - supremul adevăr, suprema constiință și suprema fericire și de asemenea etern, omnipotent, omniscient, omniprezent.

Conform filozofiei Advaita, o ființă umană este eliberată(jivanmukta) dacă l-a realizat pe Brahman ca adevărata sa natură.(vezi Atman)

Isha Upanishad spune:

Aum – Acest suprem Brahman(nemanifestat) este infinit, acest Brahman determinat(manifestat) este infinit. Infinitul ia naștere din infinit. Dacă iei din Infinit inifinitul, infinitul rămâne intreg.

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | AC4S4 a răspuns:
De ce ti-ar parea rau ca-L urmezi pe Hristos? Asta inseamna crestin.

Dar de ce e obligat sa o faca? sunteti la fel de fanatici ca mulsulmani, o minte ignoranta, inchisa, limitata doar spre propia religie atat, dar ce e rau sa il urmezi pe Mohamed? Buddha? Krishna? zeus? de ce doar pe iisus, nici macar evrei nu il urmeaza spun ca a fost un profet fals

| RAY a răspuns:

Acum 17 ore | Nilsson a răspuns:
Am citit Biblia si l-am descoperit pe Dumnezeu.
Daca sapi o fantana si dai de apa nu are rost sa mai sapi in alta parte.

daca sapi doar o singura data nu poti stii cum era daca ai fi sapat de mai multe ori, din cele 4000 de religi,secte, culte crestine ai ales doar una, numai vorbesc de alte religi, dar de unde stii cum ar fi fost sa sapi sa descoperi si alte religi, de exemplu islamul, budismul, nu ai sapat deloc ai fost indoctrinat de mic

| anonimg a răspuns:

"Sunt mii de religii în lume. Pe lângă creștinism avem..."

Imi place cum suna acel "pe langa". Pentru ca toate celelalte religii, culte si liderii acestora, -deci toate toate acestea sunt pe langa crestinism si pe langa Isus Hristos. Intotdeauna pe langa adevar a existat si multe minciuni. Si sunt multe cai care merge pe langa cea dreapta, dar numai aceasta va duce in Imparatia lui Dumnezeu.
Poate ca se va zice: "De unde se stie care este adevarul si care este minciuna daca nu se vor studia toate acestea?"
Raspuns: nu ne va ajunge o viata intreaga sa le putem studia pe toate. Adevarul este unul singur, si convingerea de el o face duhul nostru impreuna cu Duhul lui Dumnezeu. Si nu fara cercetare. Cine zice "crede si nu cerceta" este un mincinos, este de la diavolul, pentru ca Biblia nu ne invata asta.

Celelalte religii nu-mi implinesc ce-a mai mare nevoie a sufletului: pacea cu Dumnezeu. Ele nu-mi ofera dragostea, si nici convingerea vietii vesnice, pentru ca niciunul din liderii lor nu a murit si a inviat ca eu sa pot capata incredere ca dupa moarte va exista speranta si nadejde.
Sau pot eu sa iubesc pe cineva daca nu am relatie de dragoste cu persoana respectiva? Pot eu sa iubesc un dumnezeu care nu ma iubeste? Nu pot. Daca era om poate ca puteam sa il iubesc; dar pe un dumnezeu nu poti iubi daca el nu te iubeste mai intai. Pe cand Dumnezeu este dragoste. Si eu am cunoscut dragostea Lui. El m-a avertizat cu privire la existenta raului pe pamant, la intruchiparea acestui rau prin persoana diavolului si a ingerilor lui, si a siretlicurilor lor. Aceste duhuri rele cauta sa indrepte mintea si inima omului la orice altceva dintre aceste religii si confesiuni, dar numai sa nu fie la Dumnezeu. Pentru ca toate acestea sunt de la cel rau; si omul este pierdut pe oricare dintre ele o va alege.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Vezi ca si voi crestini aveti mai multe religi care se contrazic intre ele

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Vezi ca si voi crestini aveti mai multe religi care se contrazic intre ele'.
Nu toi cei care se numesc crestini sunt si de la Dumnezeu.
Noi trebuie sa cunoastem pe Dumnezeu ca sa putem discerne intre adevar si minciuna; intre cei ce sunt ai lui Dumnezeu si cei care spun ca sunt si nu sunt.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Bla,bla aveti 4000 de secte, culte, religi si fiecare dintre aceste 4000 se doreste a fi unica religie crestina, interpretati biblia voastra in 4000 de variante diferite

| Catrice a răspuns:

Nu resping existenta altor religii, nici nu ma revolta credințele ateilor. Fiecare e liber sa creadă în ceea ce considera a-i fi prielnic.
Oare asta nu ma face creștină?!

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu... nu te face crestina. Unde ai scris de Hristos? El este capul Bisericii.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Ma refeream la toate religiile menționate în întrebare...
Și daca spui și scrii pretutindeni despre Hristos ești creștin?
Și nu era vorba despre Dumnezeu?
Și oare Dumnezeu nu are în fiecare religie o alta denumire? Asta înseamnă că doar ortodoxismul/catolicismul este/sunt religia/religiile suprema/supreme?!

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu, dar când spui ceva de genul "asta mă face creștin" trebuie să spui și despre Hristos. Cei ce Îl urmează sunt creștini.
Și, da, e vorba despre Dumnezeu, Hristos e Dumnezeu-Fiul.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Întrebasem dacă faptul ca nu impun altora religia mea nu ma face creștin... de ce oamenii înțeleg cu totul altceva din ceea ce spun?

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu am inteles altceva. Faptul ca nu impui altora religia ta nu te face crestin.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Dacă asta înseamnă să fii creștin, atunci îmi pare rău că sunt creștină.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

De ce ti-ar parea rau ca-L urmezi pe Hristos? Asta inseamna crestin.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Mi-ar părea rău fiindcă nu pot să impui dogmele religiei mele cuiva care nu se regăsește în ele.
Poate ca la naștere părinții ne alegem religia, dar atunci când ești matur și perfect conștient de ceea ce se întâmplă în jurul tău și cu tine, nu te împiedică nimeni sa alegi religia le care vrei sa o urmezi.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Nu prea ai înțeles nimic. O zi bună.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Atunci luminează-mă dumneata și spune-mi ce înseamă sa fii un adevărat creștin.

| chuckmanson explică (pentru Catrice):

Ca să fii creștin trebuie să crezi în viața și reînvierea lui Iisus Hristos și în vechiul testament.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Am spus, un creștin este un om ce-L urmează pe Hristos (implicit crede în Hristos).
Tu, din asta, ai înțeles că un creștin ar trebui să bage dogme oamenilor pe gât sau că părinții au ales ca tu să fii creștin.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Initial când am întrebat dacă prin faptul ca daca nu impun altora religia mea zi menționat ca astfel nu sunt creștin/ă.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Ai spus ceva de genul "asta nu mă face creștină?". Eu am dezaprobat.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Dumneata ai spus ca nu ma face creștină cele menționate. De aici mi-am pus intrebarea... oare ce ma face cu adevărat creștină.

| AC4S4 a răspuns (pentru Catrice):

Faptul ca un om crede si Il urmeaza pe Hristos. Asta il face crestin.

| gabicoo a răspuns:

În postarea ta există o mică eroare Juche nu e o religie. E doctrina comunistă oficială din Coreea de Nord. Coreea comunistă fiind un stat ateu.
Nu ai cum să citești toate aceste cărți.
Recomand "Istoria credințelor și ideilor religioase" - scrisă de M. Eliade doar că să-ți faci o idee despre credințele și religiile care există pe Terra.

| chuckmanson explică (pentru gabicoo):

Juche are multe caracteristici religioase și poate fi văzută ca religie dintr-un anumit punct de vedere, dar dacă nord coreeni ar fi întrebați despre religia lor, ei nu ar admite niciodată că Juche reprezintă o religie pentru ei. Sunt conștient că nu poți să studiezi toate religiile posibile, dar am vrut doar să prezint ideea generală. Și da, eu chiar acum citesc "Istoria credințelor și ideilor religioase".

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
1. Ați citit toate aceste cărți? - Nu. Am citit doar Biblie dintre cele enumerate.
2. Ați studiat toate aceste religii/zei? - Nu. Am citit din interes despre hinduism, budism, iudaism, dar nu pot sa zic ca mult. Stiu doar ce presupun aceste religii.
3. Ați auzit măcar de ele? - Nu am auzit de toate. Despre cateva, da.
4. De ce sunteți gata să le respingeți pe toate? - Adevarul este unul singur. Am descoperit ca Hristos este Adevarul. Deci, nu are sens sa-l caut pe altundeva.
5. De ce sunteți nervoși când ateii vă resping vouă religia/zeul/cartea sfântă? - Nu sunt nervos.

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Atunci ce părere ai despre musulmanii care spun că au găsit adevărul la Mohamed pentru că el a scris Coranul sub îndrumarea Arhanghelului Gabriel.
Sau despre mormonii care pot spune că au găsit adevărul la Joseph Smith care a avut și el revelații divine cu israeliții de pe teritoriul americii și despre cum dumnezeu a fost cândva un om care a devenit zeu și la fel vor deveni și ei.

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Parerea mea este ca nu sunt pe calea cea buna. Dumnezeu ii poate aduce pe aceasta cale, iar crestinii au datoria de a-i ajuta si de a se ruga pentru ei.

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Să știi că și ei pot gandi în exact același fel ca tine. Să îți dau un exemplu:
„Părerea mea este ca nu sunt pe calea cea buna. Allah ii poate aduce pe aceasta cale, iar musulmanii au datoria de a-i ajuta și de a se ruga pentru ei.„-musulman
„Părerea mea este ca nu sunt pe calea cea buna. Elohim ii poate aduce pe aceasta cale, iar mormonii au datoria de a-i ajuta și de a se ruga pentru ei."-mormon
Vezi!

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Desigur că pot. Nu înseamnă că și au dreptate.

| Steregoi a răspuns:

Diamantul e acoperit de tone de minereu. Minereul sunt multele religii. Diamantul e credinta corecta. Unele dintre ele le-am studiat.

| Nilsson a răspuns:

Am citit Biblia si l-am descoperit pe Dumnezeu.
Daca sapi o fantana si dai de apa nu are rost sa mai sapi in alta parte.

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Ieremia 48 cu 10. Blestemat să fie tot cel ce face lucrurile Domnului cu nebăgare de seamă şi blestemat fie tot cel ce opreşte sabia lui de la sânge! Deuteronom 17:12~
12 Omul* care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus** acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea. Să scoţi† astfel răul din mijlocul lui Israel Mai vrei?

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

'Preferata mea' Cronici 15:13 13 şi oricine* nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia** omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat, fie femeie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Octavian199):

Deuteronom 22
Pedeapsa pentru preacurvie
22 Dacă* se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amândoi: şi bărbatul care s-a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţeşti astfel răul din mijlocul lui Israel.

23 Dacă o fată fecioară* este logodită şi o întâlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea,

24 să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii, să-i ucideţi cu pietre şi să moară amândoi: fata pentru că n-a ţipat în cetate şi omul pentru că a necinstit* pe nevasta aproapelui său. Să curăţeşti** astfel răul din mijlocul tău.

25 Dar dacă omul acela întâlneşte în câmp pe fata logodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, numai omul care s-a culcat cu ea să fie pedepsit cu moartea.
26 Fetei să nu-i faci nimic; ea nu este vinovată de o nelegiuire vrednică de pedeapsa cu moartea, căci e ca şi cu un om care se aruncă asupra aproapelui lui şi-l omoară.
27 Fata logodită pe care a întâlnit-o omul acela pe câmp a putut să strige fără să fie cineva să-i sară în ajutor.
28 Dacă un* om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea şi se întâmplă să fie prinşi,

29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint şi, pentru că a necinstit-o*, s-o ia de nevastă şi nu va putea s-o gonească toată viaţa lui.

30 Nimeni* să nu ia pe nevasta tatălui său şi nici să nu ridice învelitoarea** tatălui său.

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Daca ai citit si tu doua pagini de pe site-ul bibliapentrusceptici nu inseamna ca ai citit Biblia.
Ateii tot timpul trantesc aceleasi versete.
Spune sincer daca ai citit macar Vechiul Testament cap-coada, raspunde cu DA sau NU.

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

Eu da, și Vechiul Testament este o simplă poveste de groază. Nu există absolut nimic bun ce poate fi luat din VT este pur și simplu periculos pentru umanitate. Dacă ție îți place, ce să zic, ai probleme!

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

Uita-te la ce postai, lasa copilismul. Numai versete intregi

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Ce inseamna pentru tine expresia „ca gasca prin apa"?

| Nilsson a răspuns (pentru Octavian199):

Le-am citit inaintea ta demult. Asa ca nu esti in masura sa te pronunti cu privire la Biblie din moment ce nici macar nu ai citit-o

| Teffan a răspuns:

Pai creștinii dețin monopolul asupra divinității nu te-ai prins?

"Asa scrie în Biblie".

"Asa spune Dumnezeu".

E dogma și dogma e periculoasa.
Din cauza gândirii asteia au fost atati oameni persecutați de biserica.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

SUnt dovezi cum ar fi faptul ca unii stim noi cum am aflat. Sunt dovezi si arheologice. Dar sunt si altele. Buddha nu a inviat, nici Mahomed si nici Rabinul Eleazar, nici Confucius si nu tinem Biblia ca n-avem ce tine ci pentru ca e adevarat si studiata din afara.

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Dumnezeu s-a facut om, si de acea stim adevarul, care s-a revelat prin el Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu Iisus Hristos care a venit sa mantuiasca neamul omenesc de consecinta pacatului care este moarte fizica si apoi moarte spirituala din iad, el s-a rastignit pe cruce a coborat la iad a sfaramt portile iadului si a deschis portile imparatiei lui Dumnezeu, si a mantuiat pe cei drepti de acolo care il asteptau nu doar evreii vechiului testament si ceilalti care il asteptau pe mesia, si apoi a inviat din morti, aratand ca el este Dumnezeu adevarat si Om adevarat, si apoi dupa 40 de zile s-a inaltat la cer si la 10 zile a trimis pe Sfantul Duh care de la Tatal purcede, ca sa infinteze biserica sa si sa fie cu noi pana la sfarsitul timpului, Biserica este trupul si mireasa lui Hristos cum scrie in sf scriptura si cum s-a facut la crezul de la cele 7 sinoade ecumenice una sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica, biserica ortodoxa, este biserica lui hristos al carei cap este hristos toate celelalte sunt erezii create de oameni, primi sunt monofiziti de la sinodul 5 ecumenic care nu cred in cele doua firi ale mantuitorului, si dupa au aparut papistasii in secolul 11 cu si mai multe erezii care cred ca le sti cu infailibilitatea papala si cu purgatoriu si cu filioque cu imaculata conceptie, dupa in secolul 16 a aparut reforma lui luther si dupa cred ca sti si tu ca au aparut toate sectele si nebuniile, astazi

| chuckmanson explică (pentru BleajeAndreiCezar):

Te înșeli, adevărata religie este Pitagorismul și singurul zeu adevărat este Pitagora. Pitagora putea prezice viitorul, vorbi cu animalele și plantele, controla vremea, dresa urși și vulturi, scrie cuvinte pe fașa lunii și să își amintească viețile anterioare din ciclul reîncarnărilor pe care trebuie să îl spargem pentru a deveni o zeitate. El a descoperit că Universul este făcut din numere și a găsit ecuația matematică și muzica sferelor care descriu mișcarea planetelor. Dovedește că el nu a făcut toate acestea. Măcar despre Pitagora știm că el chiar a existat.