| Octavian199 a întrebat:

Apoi a chemat la El norodul împreună cu ucenicii Săi şi le-a zis: „Dacă voieşte cineva* să vină după Mine, să se lepede de sine însuşi, să-şi ia crucea şi să Mă urmeze.
* Mat 10:38; Mat 16:24; Luca 9:23; Luca 14:27;
35 Căci oricine* va vrea să-şi scape viaţa o va pierde, dar oricine îşi va pierde viaţa din pricina Mea şi din pricina Evangheliei o va mântui.
* Ioan 12:25;
36 Şi ce foloseşte unui om să câştige toată lumea, dacă îşi pierde sufletul?
37 Sau ce va da un om în schimb pentru sufletul său?
38 Pentru că* de oricine se** va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în acest neam preacurvar şi păcătos, Se va ruşina şi Fiul omului când va veni în slava Tatălui Său împreună cu sfinţii îngeri."
* Mat 10:33; Luca 9:26; Luca 12:9; ** Rom 1:16; 2 Tim 1:8; 2 Tim 2:12;.Iisus era si clarvazator? Stia de cruce inainte sa fie rastignit?

10 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Da, ideologia in sine contine exact asta: stia foarte bine in ce se baga, dar a facut-o oricum pentru ca asta inseamna mesia: trebuia sa salveze oamenii aratandu-le sacrificiu

insa asta nu inseamna ca religia e un lucru bun pentru ca religia vrea ca tu sa fi doar un rob, chiar daca a lui D-zeu, tot rob esti!

| Octavian199 explică (pentru CarcotasulVesel):

Si de unde stia omul ce e aia cruce? Asta inainte sa o vada/

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Octavian199):

"omul"?!? pe bune?!?
pentru tine Isus e "doar" un om?!?
poate nu stii ce e aia mesia, asa ca hai sa incercam alt nume, ce zici de: fiul lui Dumnezeu?

| Octavian199 explică (pentru CarcotasulVesel):

Asa pot sa zic si eu ca sunt mesia, dar trebuie sa ma creada careva.Si cum l-a facut zeul evreu pe Iisus? Ca fara spermatozoid si ovul nu se pot face copii.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Octavian199):

happy
eu pot sa vin cu argumente, insa incearca sa faci asta cu un preot, nu cu mine, sa vezi ce iese
insa, hai sa iti arunc un argument, doua
1. tu crezi in Dumnezeu, Isus, deci nu contestezi biblia
2. cum iti permiti tu, un simplu om, sa crezi ce poate si ce nu poate face Dumnezeu?!? el a creeat intreaga lume, crezi ca nu poate sa lase insarcinata o femeie cu el insusi?!? asta implica si faptul, clar, ca respectivul copil ar fi avut puteri... dumnezeiesti

| Octavian199 explică (pentru CarcotasulVesel):

Am dreptul asta.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Octavian199):

Nu inteleg raspunsul
"Am dreptul asta." fata de cine, ce, religie, indoctrinare, etc.
sa nu imi spui ca fata de mine, ca eu nu iti recunosc nici un drept, oarecare, din pur si simplul motiv ca: MI SE RUPE
eu NU sunt zeul tau, eu NU sunt Isus-ul tau, mie nu imi pasa de tine, DELOC, iar in mod categoric, eu NU te iubesc, in nici un fel, deloc, absolut deloc, asa cum religia crestina debiteaza, "D-zeu va iubeste pe to[n]ti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Evident ca stia, crezi ca a pregatit atata terenul fara sa isi faca o idee exacta a actului final?

| Octavian199 explică (pentru CarcotasulVesel):

Am dreptul sa imi exprim parerea despre religie(prostie).

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Octavian199):

Dap, si eu sunt de acord ca e o prostie!
insa eu vorbeam de ce stiu despre ideea de Isus, nu de faptul ca o si consider corecta, sau ca ma inspira