| anonim_4396 a întrebat:

Ateul: Eu nu cred in nici un Dumnezeu.
Credinciosul: Nu crezi in Isus?
Ateul: Da, si in nici un alt Dumnezeu.
Credinciosul: Cum adica? Nu crezi ca exista un Dumnezeu care a creat Universul?
Ateul: Exact.
Credinciosul: Si cum iti explici originea universului, a vietii, scopul vietii, frumusetea naturii si tot ce e in jurul tau?
Ateul: Explicatia ta este Dumnezeu?
Credinciosul: Da.
Ateul: Si daca as crede te-ar multumi cu ceva?
Credinciosul: Da.
Ateul: Am sa-ti demonstrez ca nu te-ar multumi deloc.
Credinciosul: Stii tu ce as gandi eu?
Ateul: Da. Sa zicem ca de maine eu cred in Dumnezeu. Iti poti imagina asta?
Credinciosul: Da.
Ateul: Iar Dumnezeul in care voi crede eu de maine te va arunca in Iad pentru eternitate pentru ca ai crezut in Biblie.
Credinciosul: Asta de unde ai mai scos-o?
Ateul: De ce iti pasa? Ai spus ca ai fi multumit daca as crede intr-un creator al Universului.

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Și eu am o părere bună despre tine atâta timp cât nu încerci să faci demonstrații fără noimă credincioșilor. Nu de alta, dar te lupți cu morile de vânt. Da, sunt idioți, dar prea mult pseudo-schepsis pentru lucruri inutile.

31 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Mulțumim pentru descoperirea apei calde, uimește-ne în continuare cu inteligența ta nemaiîntâlnită not worthy.

| Dandanache a răspuns:

Agnosticul: Chill out guys, have a beer!

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ce vă mai place să vă etalaţi "inteligenţa" pe site-uri băi frate, parcă e concurs. Eşti creştin, bine, eşti ateu, tot la fel.Vă plângeţi de războiul continuu dintre atei şi creştini da' tot voi contribuiţi la el -.-'
Hai baftă!

| CristiB93 a răspuns:

Nu am inteles nimic din ce vrei sa spui aici thinking imi spui in cateva cuvinte ce vrei sa spui?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

e un dialog intre un ateu si un cestin, ateu vrea sai demonstreze ca daca el crede in alt zeu decat crestinul zeu lui il trimite pe crestin in iad

| RAY a răspuns (pentru Laura):

Laura aveam o parere buna despre tine, ma dezamagesti

| RAY a răspuns (pentru UnleashedPsycho):

E doar un exemplu de dialog

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Dandanache):

Agnosticul recunoaste ca nu cunoaste existenta unui zeu, nu si lipsa credintei in zeii

| Archdaemon a răspuns:

L-ai luat de undeva s-au l-ai inventat tu? big grin

| RAY a răspuns (pentru Archdaemon):

L-am vazut pe un sit

| RAY a răspuns (pentru Bosorogul):

34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.
35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.
37. Cine iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
astea nu sunt aberati?

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista mai multi zei, ci doar unul care este adevarat, iar acela este Dumnezeul din biblie, dar ce ma obosesc eu laughing oricum e degeaba, eu cred, tu nu, foarte bine, sa ai o viata frumoasa Ray happy SAlut.

| Archdaemon a răspuns (pentru CristiB93):

Asa spun si altii care au alte religii ca nu exista alti zei, ci doar zeul lor X...

| CristiB93 a răspuns (pentru Archdaemon):

Si ce vrei sa facem daca spun si ei tot asa?

| Archdaemon a răspuns (pentru CristiB93):

Asta se intreaba si ei...

| CristiB93 a răspuns (pentru Archdaemon):

Fiecare crede in credinta in care a fost crescut, vom vedea la sfarsitul vietii cine a avut dreptate happy, Daca avem credinte diferite nu inseamna ca trebuie sa ti-o impui pe a ta, cu forta nu rezolvi nimic, adevaratul Dumnezeu va judeca pe fiecare pana la urma si el decide.

| RAY a răspuns (pentru Laura):

Adevarul e ca sunt tampiti ai dreptate http://www.scribd.com/doc/16332067/Mitul-credinei-Radu-Lucian-Alexandru

| Thunderstruck a răspuns (pentru CristiB93):

Sa nu o impunem noi cu forta? Ai uitat ce-a facut crestinismul in perioada inchizitiei? Sau voi vedeti doar ce vreti?

| Ctinescu a răspuns:

Eu nu-nteleg de ce sunt niste idioti "astia cu credinta lor". Incep sa cred ca "ateu", in zilele noastre, e sinonim cu "smecher" sau "inteligent" (acestea din urma par a fi sinonime). A mai intrebat cineva ce rost are dialogu' de mai sus, iar raspunsul a fost "e un exemplu de dialog", asa si? Mi se pare ca majoritatea ateilor lupta cu atata placere sa-si arate superioritatea, pe care ei o vad, cel mai probabil, in filosofia lor, cum ca suntem singurei, pe o pajiste-nsorita (sau nu) si tot ceea ce putem vedea, atinge este real, restul e un basm. Si chiar si asa, dac-am fi singuri, nu exista nici-un motiv pentru care sa taiem padurile, sa betonam totul, sa ne tratam cu opiacee, sa ne atacam intre noi, etc. Uite unde ne-a adus ateismu'! De ce nu puteti lasa armele jos, sa dati un ochi prin biblie, s-o cititi asa cum trebuie si sa nu mai vorbiti aiurea? Se ridica niste probleme banale, care-si au raspunsul lor banal, la fel de penibil ca intrebarile. Ceea ce spune ateul acolo s-a mai incercat, prin inchizitie, perioada in care catolicii ii "pedepseau" in numele Domnului lor pe toti cei care erau considerati eretici. Care a fost rezultatul?
2. Diferenta dintre Dumnezeul adevarat si creatia ateului e de la cer la pamant, sa nu uitam ca noi suntem facut dupa chipul si asemanarea sa, nu el dupa ale noastre. Intelege cineva diferenta? Nu noi l-am creat pe Dumnezeu, asa cum spune ateu' din text ca va face.

| sodobar a răspuns (pentru UnleashedPsycho):

Mare dreptate ai!

| Ebixa a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul.

| JeffHardyFanForLife a răspuns (pentru Dandanache):

laughing))))))))) buna asta

| Archdaemon a răspuns (pentru RAY):

Multumesc,cartea e super.

| RAY a răspuns (pentru Archdaemon):

Mitologia-si-Biblia

http://www.scribd.com/doc/36289401/Mitologia-si-Biblia

Richard-Dawkins-Gena-Egoista

http://www.scribd.com/doc/75620838/Richard-Dawkins-Gena-Egoista

Mitul-credinei-Radu-Lucian-Alexandru

http://ro.scribd.com/doc/16332067/Mitul-credinei-Radu-Lucian-Alexandru

Philippe-Walter-Mitologie-crestina-Sarbatori-ritualuri-si-mituri-din-Evul-mediu

http://ro.scribd.com/......Evul-mediu

Psihologia-religiilor -Freud

http://ro.scribd.com/doc/22746630/Psihologia-religiilor

DOVEZI EXPERIAMENTALE ALE EVOLUTIEI

http://www.scribd.com/......u%C5%A3iei

Conceptii-despre-univers

http://www.scribd.com/doc/39688999/conceptii-despre-univers

Noua-Ordine-Religioasa-Radu-Lucian-Alexandru

http://www.scribd.com/......-Alexandru

Un-Rau-Pornit-Din-Eden -DAWNKINS

http://www.scribd.com/doc/88482293/Un-Rau-Pornit-Din-Eden

Ceasornicarul-orb -DAWNKINS
http://www.scribd.com/doc/54216168/16/%E2%80%9CCeasornicarul-orb%E2%80%9D

Stephen-W-Hawking-Scurta-istorie-a-timpului

http://www.scribd.com/......a-timpului

Origine-Evolutie-Si-Evolution-Ism- MIHAELA MUSTATA

http://www.scribd.com/doc/87570362/Origine-Evolutie-Si-Evolution-Ism

Marc-Francu-Totul-despre-Univers

http://www.scribd.com/doc/33757886/Marc-Francu-Totul-despre-Univers

| RAY a răspuns (pentru Archdaemon):

Isi recomand sa citesti cat mai mult ca merita

| Archdaemon a răspuns (pentru RAY):

Multumesc mult de alea de Dawnkins stiam.

| RAY a răspuns (pentru Archdaemon):

Toti oamenii te vor prost amice sa stii

| Archdaemon a răspuns (pentru RAY):

Adica?