| Cocîrlăndosu a întrebat:

Aţi văzut emisiunea "În premieră" despre Sfinţii Închisorilor? Eu nu ştiam că au existat asemenea oameni. Mi s-a părut foarte interesantă informaţia. Voi ce parere aveţi? Ar putea fi consideraţi sfinţi nişte puşcariaşi?

51 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Troll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cât de chinuiţi au fost unii oameni în închisorile comuniste, ar merita să primească fiecare dintre ei un rang în societate, chiar dacă post-mortem. Nu un rang sfânt, dar unul prin care să se evidenţieze faţă de restul. Că tot există unii bizari cu " carnet " de revoluţionar...

| Cocîrlăndosu explică (pentru dragos9234):

Bă, nu-i caterincă! Eu chiar am întrebat pe bune. Ce-i cu oamenii ăştia care au fost torturaţi prin închisori, pe motive care nu ţin de Codul Civi? Pe mine m-au impresionat. Eu cred ca n-aş rezista nici la o zi de închisoare cum se facea pe vremea aceea, nu cum se face acum cu TV, mobil şi cantină în care se mănânca de trei ori pe zi şi te consultă medicul de 2 ori pe lună. Aş fi renunţat la tot şi mă faceam comunist din prima cum vroiau ei, numai să mă lase în pace!

E normal ca acei deţinuti politici să fie consideraţi ca nişte sfinţi?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Sunt si carti.Recomand cartile lui Arsenie Boca, Nicolae Steinhard, Ioan Ianolide.Informeaza-te despre calugarii Adrian Fageteanu,Arsenie Papacioc, Justin Parvu(mai traieste la manastirea PEtru Voda), Gheorghe Calciu Dumitreasa, Ilie Lacatusu si despre sfantul inchisorilor Valeriu Gafencu, scriitori Radu Gyr si Vasile Voiculescu si multi altii. Oameni Extraordinari!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Puscariasii nu pot fi numiti sfinti.
Insa niste oameni bagati pe-degeaba, oameni cu mare credinta, datorita credintei lor, care si-au pastrat-o pana la capat, prin toate chinurile care au trecut, da!

Ei mereu s-au gandit la a 9-a fericire pe care a spus-o Mantuitorul, care face referire la martirii de atunci, si despre cei care vor fi "Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind pentru Mine." urmand continuarea, care Hristos a spus-o "Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri!"

| ManStrong a răspuns:

Depinde de guvern in primul rind, pentru ce sint unii in puscarie.
Comunistii de ex au inchis toti intelectualii care nu erau de acord cu doctrina comunista.
Erau considerati mai periculosi decit criminalii sau raufacatorii.Isus a stat in puscarie ca a fost socotit un revolutionar impotriva imperiului roman, si a fost condamnat politic.

| dragos9234 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Normal este ceea cu ce te obisnuiesti.

Poate acum esti serios, dar esti un troll.

| zurick a răspuns:

Din cate am vazut au fost dusi in inchisori pe teme religioase.Ca acestia credeau cu desavarsire, avand o credinta adevarata, s-au supus inchisorii si chinurilor acestora decat sa-le faca pe plac comunistilor.

| zurick a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Imi place cum gandesti!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Puscariasii aia au fost elita societatii si inlocuiti cu cizmari

| HueyFreeman a răspuns:

Nu-i problema, in curand si Gigi Becali o sa fie canonizat.

| Cocîrlăndosu explică (pentru HueyFreeman):

Tre' sa facă bulău mai întâi.

| Hombre a răspuns:

Asta e o metafora cu "Sfinti inchisorilor", de fapt sunt martiri, asa cum sunt toti cei care a murit in inchisorile comuniste pentru credintele si idealurile lor pentru democratie si libertate. Fără mistouri si fiti decenti, nu intinati memoria acestor oameni, libertatea pe care o avem acum este inseamnata cu moartea lor.

| MMihai a răspuns:

La antena 3 s-au adunat oameni ce nu au ce căuta in nici o televiziune din lume.
Toate regimurile ș-au cam ucis sau ș-au anihilat opozanții, pe care îi considerau periculoși!
De la domnitorii care îi scurtau de cap pe boierii „hicleni", până azi.
În secolul 20 îi băgau la închisoare!
Demenți cretinoizi precum Radu Tudor, Ursu, o parte din nemernicii de la echipa în premieră șamd incapabili să combată cu argumente logice doctrina comunistă, au mers pe linia securisto-băsistă tâmpită, comunist egal câhh.
Se bagă să lucreze în sistemul pușcăriilor și penitenciarelor, ultimii oameni.
Nici o dată închisorile nu vor fi hoteluri de 5 stele.
Nu am văzut mizeria despre care vorbești tu, că nu m-a interesat.
Cine îi chinuia pe ăia băgați la închisoare, niște indivizi veniți de pe planeta Marte, evident că nu, ci gunoaie localnice!
Au spus numele fiecărui nenorocit care se ocupa cu torturarea deținuților și cu ce se ocupă fiecare din ăia acum, evident că nu, că nu au vrut să își ducă cercetarea jurnalistică până la final.

| Cocîrlăndosu explică (pentru Hombre):

Pe tine te-aş premia, pentru că apreciez ce ai scris, dar e ceva cu care nu pot sa fiu de acord în răspunsul tău. Eu cred că acei oameni din care unii mai sunt în viaţă acum, sunt cu adevărat sfinţi. Numai un sfînt putea să-şi păstreze sufletul neîntinat, după ce a trecut prin ororile de atunci. Adică, starea lor de sfinţenie este un lucru concret, nu se opreşte doar la stadiul de metaforă lingvistică.

| EmaS a răspuns:

Hombre are dreptate.Vedem ca oricine se intoarce la Dumnezeu si paraseste pacatul este sfintit prin sangele Domnului Isus si prin Cuvant, daca il traieste in fiecare zi.
1Corinteni 6:11,, Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.''
Efeseni 2:19,, Aşadar, voi nu mai sunteţi nici străini, nici oaspeţi ai casei, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii, oameni din casa lui Dumnezeu,,
Evrei 10:10,, Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.,,

Sa stii ca sunt oameni si in zilele noastre care ar plati cu pretul vietii pentru credinta lor!

| Hombre a răspuns (pentru ManStrong):

Isus nu a fost arestat pentru ca era socotit revolutionar impotriva imperiului roman, fals, chiar Pilat guvernatorul roman nu i-a gasit nicio vina si nevinovat a ramas cu convingerea lui dovada ca s-a spalat pe maini in fata multimi iar multimea manevrata de Caiafa si preotii lui au ales condamnarea lui Isus.
Da, a fost un proces politic si condamnat la moarte acuzat de blasfemie (rasu-plansul in cazul lui) ce contravine total filozofiei lui Isus care provaduia iubirea intre oameni. Deci Isus a fost condamnat pentru o vina inchipuita.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Eu zic ca nu are dreptate, ca daca avea il faceam pionier!

P.S. Hombre stie ca te gindesti la el?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cum nu are dreptate? Nu ma gandesc in mod special la el, ma gandesc ca rar se intampla sa fiu de acord cu raspunsul lui!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Deci tot te gândeşti la el!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Singura Lui vina era aceea care apasa pe umerii Lui, vina intregii omeniri.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Poi si la tine ma gandesc, care e problema?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

De ce să te gândeşti la mine? Ce ţi-am făcut?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Nu mi-ai facut nimic! Ma gandeam ce persoana se afla in spatele acestui avatar si ce te-a determinat sa pui aceste intrebari.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Nu mă ascund în spatele unui avatar, cel din avatar sunt chiar eu! Numai ca nişte prieteni au modificat poza, ataşându-mi un braţ mai subţire, punându-mi nişte păr sub braţ (deşi eu nu port) şi scriid un text alături. Mie mi-a plăcut cum a ieşit poza şi pentru că textul era un avertisment bun pentru singuratici, m-am gândit să o pun şi la avatar. Ce să-ţi mai spun despre mine? Intrebă-mă şi îţi voi spune tot.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Daca crezi sau nu in Dumnezeu.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Faţa mea din avatar ce spune, cred?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Evident ca NU!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Normal ca aşa spune! Vezi pe faţa mea vreo urmă de sfinţenie? De aceea mă întreb, de ce naiba te-ai gândi chiar şi pentru o secundă la mine? Tu gândeşte-te la alţii nu la mine. Stiu că sunt irezistibil, de aceea mă seacă femeile care fac o obsesie pentru mine. N-aş vrea să te obsedez nopţile şi zilele viitoare!