| Dandanache a întrebat:

Avand in vedere ca sunt multi fatalisti care cred ca traim timpuri crancene, premergatoare sfarsitului lumii, ce parere aveti despre opiniile din articolul urmator? Concluzia si titlul este ca traim in cea mai pasnica perioada in istoria omenirii, abaterile facandu-le razboaiele religioase din diverse zone ale lumii.

http://www.salon.com/......n_partner/

Aruncand o privire inapoi in istoria noastra, daca ar fi sa alegeti, cand ati fi preferat sa traiti pentru a va simti in cea mai deplina siguranta (sociala, medicala, legala, militara etc.)?

41 răspunsuri:
| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Putem sa avem orice discutie vrei, si nu stiu de unde ai scos ca nu sunt linistit happySunt al naibi de linistit, doar incercam sa raspund cu aceeasi moneda, deh, nu sunt prea educat happy

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Dottore, a fost folosit si de un presedinte in fucntie. Nu cred ca este o jignire, puteam sa te fac si gaozar, asa m-a invatat primul om in stat

ratat - iar nu e jignitor, hai ca nu e asa de rau"

RATÁT, -Ă, ratați, -te, adj. (Adesea substantivat) Care nu a izbutit să se afirme, să se realizeze, să creeze ceva de valoare

narcisist, nici pe departe nu e jignire

needucat - poate jignire, dar nici asta nu prea este, nu e nimeni obligat sa fie educat nu?happy

din partea ta sa vedem :

-narcisist
- autist
-prost
-idiot
-needucat

tu ai depasit la jigniri, deci daca luam in considerare ca numarul jignirilor ar fi invers proportional cu inteligenta...

| fllu07 a răspuns:

Haha laughing
asta ii maxima. cica traim in "cea mai pasnica perioada din istoria omenirii abaterile facandu-le razboaiele religioase..."
este ca si cum ai spune ca eu vreau sa fiu liber in toate zilele care se termina cu "i" si in week-end.
gandeste-te putin: au trecut numai 14 ani si 1 luna din secolul 21 si prin ce s-au remarcat acesti 14 ani?

-atacuri teroriste
-razboaie (afganistan, irak, siria, libia, ucraina)
cutremure (indonezia, 2004, haiti 2010, japonia 2011, chile etc...
-desi medicina a avansat intr-un mod uimitor, bolile fac mai multe ravagii ca niciodata, cancer, sida, tuberculoza...
- sa mai punem si criza mondiala din 2008.
-lipsa locurilor de munca,
-somajul
-foametea

si acum tragem linie: cea mai pasnica perioada din istoria omenirii.
compara acesti 14 ani cu ultimii 14 din secolul trecut, sa nu zic cu primii 14 ca zici ca nu era tehnologie si etc...
ca sa iti raspund, as prefera sa traiesc acum, dar la o ferma retrasa, linistita, departe de agitatie, si stresul cotidian, sa reusesc sa ma intretin cu ce produc in ferma respectiva...
consider cam fortata intrebarea ta, pentru ca in orice perioada din trecut, nu avea toate aceste caracteristici, fie era razboi, fie drepturile sociale nu existatu...fie medicina nu era asa avansata si nu aveai asa usor acces la ea... orice perioada are lipsurile ei.
oricum tind sa cred ca oamenii care au trait acum 50-60 de ani erau mai fericiti, mai sanatosi, mai impliniti, desi nu aveau wi-fi, in grajd, si desi nu aveau telefoane mobile si masini, nici acces la informatie ca acum...
eu cred ca acesti 14 ani din sec 21 sunt dovada evidenta ca traim in ultimele zile, acest sistem condus de diavol se zbate ca u animal injunghiat care isi da ultimele suflari...

| Dandanache explică (pentru fllu07):

Mai flu, raspunsul tau de doua parale a reusit foarte bine sa demonstreze ca toate timpurile in care a trait omul au fost dificile. In niciun caz nu a reusit sa demonstreze ca acum e mai greu ca oricand, chiar daca te-ai scremut tu cu vesnica minciuna a Martorilor ca "desi medicina a avansat intr-un mod uimitor, bolile fac mai multe ravagii ca niciodata". Nu, din randul afectiunilor psihice, sectarismul face mai multe ravagii ca niciodata. Si luand lista ta cu razboaiele, foametea si somajul, comparand-o cu ce a fost in trecut, vedem ca au fost lucruri si mai grave in istorie. Desigur, trebuie sa ai macar o vaga idee legata de trecutul civilizatiei umane. Eu personal sper ca omenirea sa mai prinda secole, astfel incat si alte generatii luminate de Martori sa apuce sa se bucure ca traiesc ultimele zile.

Si cand spui "cea mai pasnica perioada din istoria omenirii abaterile facandu-le razboaiele religioase..." e ca si cum ai spune: sunt mai sanatos ca oricand, ma mai doare doar capul din cand in cand. Pai cand toata viata te-au calarit boli mai grave, o migrena nu mai e la fel de deranjanta, intelegi?

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Haha, si cand iti spune omul ca esti narcisist...Ori asta, ori esti incapabil sa iti spui o parere fara sa jignesti. Este o deviatie comportamentala, daca vrei, te bag pe tratament, si poate ai o sansa, cand vrei sa incepem?

| Dandanache explică (pentru Purec):

De regula raspund si eu cu aceeasi moneda, purice, asa ca tine. Cu Flu am o relatie speciala, se vara la mine in ograda mai tot timpul si se cere bagat in seama.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Poti spera. cu ea ramai.
o mai fost d'astia destepti ca tine...
si o trebuit sa recunoasca umiliti ca nu au avut dreptate.
stai linistit ca nu scapi. inca mai ai timp sa-ti faci mendrele.laughing

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

Acum, daca aveti o relatie speciala, nu mai ma bag, cica am fi/i si noi europeni ce mama naibi, acum sunt tolerate relatii de genul.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

"da bine ma, bravo".
destept mai esti. observ ca din nou te-ai legat de religie, si idelile tale stupide care crezi ca le sunt predate martorilor.
ciudat ca in fata problemelor care le-am ridicat. tipic tie, sa lovesti in religie, aleceva nu poti, esti incapabil de o aparare in care sa nu implici religia cuiva, sau sa il caracterizezi precum tie iti place.
da ia uimeste-ma mai ilustrule, doctor specialist si profesor emerit in cunostintele civilizaiilor din trecut cand o fost mai rau de atat? bati si tu din gura aia ca 2 babe intruielata... taca taca taca taca.
stii 5 cuvinte din care 3 is religie, unu ii un termen de "dulce prin care jignesti" (alte capacitati nu ai) si mai bagi acolo inca un alt cuvant de umplutura. acum zi ca m-ai ranit in orgoliu si ca mie ciuda si ca ce face religia din mine, ca-s orb, ca nu vad, ca-s manipulat de martori...
vai viata ta.

| fllu07 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai doctor emerit in stiinta civiliztatiilor, cu mine nu ai nici o relatie speciala, si nu ma cer bagat in seama. pui o intrebare pe un site comun, unde si eu activez. sau ai uitat? imi zicea cineva ca lecitina ii buna pentru memorie...
da-mi ignore si gata balciu. dar din moment ce pui o intrebare si am posibilitatea sa raspund o fac. dar stiu eu care ii ideea, eu sunt un nod mai greu de digerat, un ciot de care te cam impideici cand iti sustii tampeniile, si na, trebuie sa ma ironizezi, sa ma jignesti... ca de... tipic tie. atata poti. neuronu ala in agonie nu te ajuta prea mult. hai, jet.

| Dandanache explică:

"ciudat ca in fata problemelor care le-am ridicat. tipic tie, sa lovesti in religie,"

Flu, poblemele pe care le-ai ridicat le-am clasat repede in primele doua propozitii din raspuns. De ce am ajuns la religie? Pentru ca problemele pe care le-ai ridicat s-au nascut din tezism religios, in niciun caz din analiza istorico-sociologica. Cum ai ajuns tu amice la concluza ca astazi "bolile fac mai multe ravagii ca oricand?". Ai intreprins un studiu in istoria medicinii si sanatatii umane? Sau ai luat o galusca de pe JW.org sau din vreo brosurica colorata?

"cand o fost mai rau de atat?"

Ce ai zice de secolul XIII-XIV, cand la un geam iti bateau tatarii si la celalalt ciuma? Cand cei mai multi copii mureau pana la varsta de 5 ani? Cand speranta de viata era, in unele zone ale Europei, si jumatate din cat e astazi? Cand multi credeau ca Sfarsitul lumii e iminent?

Ma Flu, n-ai inteles, eu chiar ma bucur ca apari des la intrebarile mele. Nu esti un ciot, esti un privilegiu. Ma ajuti mereu sa nu uit ce inseamna Martorii lui Iehova si pentru asta nu pot decat sa iti multumesc.

Si data viitoare cand ceri cuiva niste raspunsuri, faptul ca ii dai ignore nu o sa te ajute sa le vezi, asta in cazul in care mai apuci sa citesti ce iti scriu. Adevarul ca tu nu vrei raspunsuri. Ai auzit deja tot ce ai vrut sa auzi la Sala Regatului si altceva nu mai conteaza. Pe TPU vii doar pentru evanghelizare.