| Octavian199 a întrebat:

Biblia o tine cu 'masculul e mai presus decat femela'? Aici include si oamenii

56 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pai cam la asta se referă, să fim serioși. Dacă ai adus vorba, să nu te prind că dai vina pe ceea ce spunem, că tu ai întrebat.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu dau vina, eu doar contrazic.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Deci.Este adevarat asta, ca femeia e mai prejos decat barbatul?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Barbatul e nr. 1 femeia e nr. 2 tu de ce crezi ca se spune ca femeia e pacatoasa pentru ca sangereaza si chiar asa e. Daca barbatul cade, cade si femeia cade si societatea cade tot.

| Octavian199 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Spune-i asta barbatului vaduvei negre rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Si barbatul ar sangera daca ar nastea.

| chuckmanson a răspuns:

Nu e clar?
1 Corinteni 11:7-9 7. Bărbatul nu este dator sa-și acopere capul, pentru ca el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.8. In adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat; 9. și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

„femeia e pacatoasa pentru ca sangereaza si chiar asa e. „
Tu realizezi măcar că menstruația este o funcție normală a unui corp feminin sănătos și că fără această funcție nu ne-am mai putea reproduce? Dacă nu era această sângerare tu nu mai erai aici!
Dar la ce să mă aștept, având în vedere că tu îți iei cunoștințele științifice și moralitatea dintr-o carte veche de peste 2 milenii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Lasa-i frate, ca ei vorbesc de oameni si dupa dau in animale. Oamenii astia nu au pic de logica + ca sunt pusi si pe cearta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Păi Biblia este făcută ca să o citească omul, nu animalul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din Biblie se poate deduce contrariul. Dumnezeu a creat femeia ca ajutor potrivit pentru bărbat.Cine are nevoie de ajutor? Cineva care nu se descurca de unul singur.Un prooroc,nu-mi amintesc care,in timpul când proorocea a auzit plansete si vaiete si se întreba :oare naște vreun bărbat?
Debora ii spune lui Barac din partea Domnului:"Iată porunca pe care a dat-o Domnul,Dumnezeul lui Israel :' Du-te,îndreptate spre muntele Taborului,si ia cu tine zece mii de oameni din copiii lui Neftali si din copiii lui Zabulon; voi trage spre tine, la pârâul Chison,pe Sisera, capetenia oștirii lui Iabin, împreună cu carale si ostile lui, si-l voi da in mâinile tale.'
Barac i-a zis :'Daca vii tu cu mine, ma voi duce; dar daca nu vii cu mine, nu ma voi duce.'
Ea a răspuns:Voi merge cu tine; dar nu vei avea slava in calea pe care mergi caci Domnul va da pe Sisera in mâinile unei femei."
Si Debora s-a sculat si s-a dus cu Barac la Chedes". Judecători 4/6-9.
Judecăți singuri care este diferența dintre bărbat si femeie, pe baza versetelor de mai sus.
Mai mult Dumnezeu a ales ca fiul sau Isus sa se nască din femeie.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Păi dar Iisus nu putea veni pe lumea asta printr-un bărbat. Mai am ceva de spus Ana și anume Geneza 3: 16.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da asa e ai dreptate, oamenii de genul acesta sunt dificili si greu de inteles.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru chuckmanson):

Vezi ca eu nu te-am jignit cu nimic da, eu doar mi-am spus parearea atat.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Iar eu ți-am prezentat un fapt, dacă tu te simți jignit cand cineva te corectează atunci ai o problema.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu, nu am o problema e exact cum am spus femeia e pacatoasa e exact cum spcrie in Biblie.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Spune-i asta femeii care te-a cărat pe tine 9 luni în burtă!
Ți-am mai spus fără menstruație și în general fără un corp feminin tu nu mai erai, niciunul din noi nu mai era. Ideea că menstruația ar fi ceva impur este o credință veche și destul de populară la vremea respectivă. Un fenomen pe care oamenii nu îl puteau explica așa că inventau povești de genul că e vina lor că au făcut nu știu ce prostie să o merite. Încă o dovadă că biblia a fost scrisă de oameni nu de un zeu și că este doar o scriere a unor sălbatici primitivi și superstițioși și că nu avem niciun motiv să o luăm în serios!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru chuckmanson):

Bine, bine, am inteles acum.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Celcestietot,Biblia afirma ca in fata lui Dumnezeu toți oamenii sunt la fel, atât bărbații cat si femeile.
Tot Biblia mai afirma următoarele: Petru 3/15, 16:"Sa credeți ca îndelungă răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris si preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea data lui, când vorbește despre lucrurile acestea.In ele sunt unele lucruri grele de înțeles pe care cei neștiutori si nestatornici le răstălmăcesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor."

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai vazut si parerea sa, dar sa nu crezi ca Dumnezeu nu exista, ca nu este asa.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

,,Celcestietot,Biblia afirma ca in fata lui Dumnezeu toți oamenii sunt la fel, atât bărbații cat si femeile.'' -> Daca tu imi dai citat cu vorba lui Dumnezeu cum ca barbatii si femeile ar fi egali, promit ca o sa iau in considerare asa ceva. Atata timp cat Dumnezeu nu a rupt blestemul, tot asa ramane, nu o sa fie schimbat. Acum vorbesc de religie, nu despre credintele mele, nu ma intelege gresit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu in tot de-a una am crezut in Dumnezeu, nici o data nu am spus ca nu exista, ba din potriva EL daca vrea poate schimba lumea oricand si deja o face prin noi toti, deci da cred in continuare in Dumnezeu.
anonim14653876 spune ca nu exista dar se inseala copii sunt creatia lui si in Occident se vede ca lucruriile nu merg intr-o directie buna de loc https://www.youtube.com/watch?v=Bl0wWN8TLV0

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ana nu te supara dar ce varsta ai?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si apropo, nu le-am rastalmacit, eu am scris exact ce scrie acolo, nu altceva. Daca asta ar fi parerea ta gresita despre mine, treaba ta, dar asa scrie in Biblie, nu scrie cum ca suntem egali. Repet, daca scrie, da-mi citat cum ca spune clar sau ca asa ar reiesi. Pana acum, tu ai rastalmacit Biblia, nu eu. Dovedeste-mi ca ma insel.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este bine ca nu te-ai lasat inselat. Cam asa sta treaba si cu Occidentul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Geneza 1/27, 28: "Dumnezeu a făcut pe om după chipul Sau, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească si parte femeiasca i-a făcut.
Dumnezeu i-a binecuvântat,si Dumnezeu le-a zis: 'Creșteți,inmultiti-va, umpleți pământul, si supuneti-l; si stăpâniți peste peștii marii, peste păsările cerului, si peste orice viețuitoare care se mișca pe pământ. După dumneata bărbatul trebuie sa stăpânească peste femeie cum stăpânește peste celelalte vietăți? Adam nu a păcătuit la fel ca si Eva? Daca Dumnezeu a spus așa, știa ca bărbatul v-a ajunge sa se creadă mai presus de femeie si asta s-a si întâmplat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai dreptate Occidentul si-a luat-o rau mai ales ca ei cand aud de Dumnezeu nici unul nu mai comenteaza nimic se sperie + ca oamenii aia nu au nici o bucurie ei de aia sunt reci.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu ti-ai dat raspuns singura chiar tie mai uitate o data.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Romania va ajunge ca Occidentul in viitor pentru ca lumea e intr-o continua schimbare adica vor veni vremuri si mai grele pentru ca profetiile se vor implini e doar o chestiune de timp. RO tara crestina cu atatea biserici si manastiri in timp peste generatii toate aceste constructii vor fii lasate in paragina si abandonate prabusinduse in final s-au le vor darama oamenii pentru a face loc altor cladiri https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Celcestietot):

Timpul rezolva tot, Dumnezeu isi va face dreptatea si e cat se poate de adevarat dovada e chiar Occidentul oamenii aia sunt pierduti sufleteste, nici nu ma mir de ce sunt reci + ca sunt si prosti.