| SimonaNicoletaღ a întrebat:

Buna!
De ce femeile nu au voie sa intre in altarul Biserici?
Funda!
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Varahil a răspuns:

Vazand cele scrise pana acum,m-am gandit ca meriti si un raspuns normal.Da,in altar nu au voie femeile.DAR nu au voie nici barbatii, decat cei care-l ajuta pe preot in timpul slujbei, sau intretin altarul dupa slujba.In altar au voie doar preotii.Acesta alege unul sau 2 ajutoare, daca nu are diacon, si doar acestia intra in altar.Restul afirmatiilor(misoginism?-Doamne fereste) sunt aberatii.Biserica o cinsteste pe Maica Domnului(o femeie,nu?), subliniind faptul ca nici un alt om nu a putut vreodata sa atinga un asa grad de sfintenie, precum ea.Deci,CARE misoginism?

32 răspunsuri:
| FrozEenSoul a răspuns:

Ce stiu eu de pe la babe ca din cauza menstruatiei, e cv legat de ea. Funda?

| Natashha a răspuns:

Altarul e un loc sfant, si cica femeile nu au voie sa intre deoarece ele sunt necurate(curve) si strica altarul.

| alecx4music a răspuns:

Pentru ca se considera ca femeia este cea care a adus pacatul pe pamant ispitindu-l sa manance marul din pomul interzis.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cica suntem,, murdare''.
Mai pe scurt, religia ortodoxa e misogina rau de tot.

| Dannyjj a răspuns (pentru Natashha):

Nu toate femeile sunt necurate(c****), sunt destule femei care sunt la locul lor, ele de ce nu au voie? Dar să luăm cum zici tu, atunci bărbaţii care obişnuiesc să înşele, de ce au voie să intre?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru alecx4music):

Pai daca barbatul era atat de inteligent, de ce a acceptat marul? O.o

| chelstone a răspuns:

Pentru ca dupa dogmele crestinesti, femeile sunt murdare.

| alecx4music a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu cred ca se pune problema care era mai inteligent. Asa relateaza Biblia.

| sinx a răspuns:

Deoarece crestinismul este o religie misogina. Femeile sunt catalogate ca murdare. Totusi, parerea mea, este ca acesta religie incerca sa aduca mai aproape de ea barbatii, cei considerati stalpii familiei si astfel incerca sa ii avantajeze in subconstientul lor. Mai exact, nenea Giga, betivul satului, stiind ca biserica o considera pe nevasta-sa murdara si ca pe el il considera superior ei, se gandeste ca mare dreptate au. Cum sa atragi toti prostii de partea ta altfel decat sa le spui ceea ce vor ei sa auda? Femeia e murdara, femeia e curva, tu esti seful in casa, tu ai voie sa intri.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru alecx4music):

Oricum, daca dumnezeu a lasat femeile cu mestruatie de ce ar fi pacat ceva ce el a facut?

| Natashha a răspuns (pentru Dannyjj):

Mai nu stiu.In toata istoria unde te uiti femeia era supusa barbatului[asa cum cere si religia ortodoxa].dar de ce femeile nu sunt "popi". stiu ca nu noate femeile sunt necurate,dar asa sunt considerate de religie, doar la protestanti si neoprotestanti sunt egale barbatilor. daca cineva a scos ceva din legile astea, oamenii de rand niciodata nu vor intelege ce vor ele cu adevarat!

| IGM a răspuns:

Cand Adam si Eva erau in gradina,Dumnezeu Le-a spus sa nu manance dintr-un anumit pom, dar un sarpe a venit la Eva si i-a spus ca poate manca din acel pom, iar ea l-a ascultat si i-a dat si lui Adam sa muste.Deci femeia a pacatuit pentru prima data.

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că biserica este făcută de proști misogini pentru proști misogini, nu trebuie să-ți placă regulile ci să le respecți, asta e biserica.
Cică femeia la ei este necurată, pai la câte penisuri o fi supt popa până să primească parohie nu cred că este el mai curat ca mine, doar așa ca idee.

| monstrulet a răspuns:

Din moment ce femeile au devenit egale cu barbatii nu de mult timp, era si normal ca religia sa fie misogina. Mereu femeile au fost inferioare barbatilor, si religia nu face exceptie. Sunt sigur ca in biblie, inital, era pomenita mai mult fecioara maria, si e posibil ca si iisus sa fi avut o sotie, dar astea au fost modificate/sterse, pentru ca nu voiau ca femeia sa fie la fel de importanta.
Vechii zei egipteni venerau si femeile zeite, la fel de mult ca pe zei. La ei nu sa inventase misoginismul inca.

| relu008 a răspuns:

Ca sa nu aibe popi gânduri necurate.

| Dinuuu a răspuns:

Daca vei cerceta vei observa ca in majoriatea religiilor femeia este mai prejos decat barbatul.Pentru ca religia a fost inventata de barbati, pentru ca atunci femeia nu prea avea alte calitati decat cele de casnica.

Răspuns utilizator avertizat
| 220V a răspuns:

Pai in vremurile alea, barbatul era cel care ´´stia tot si care facea tot doar ce e bun´´ si ca sa pastreze aceasta ´´traditie´´, nu cumva femeile sa le i-a locul, au scris aceasta carte de fantezii pentru copii(biblia), bineinteles ca sa-i atraga pe barbatii fara creier(si in ziua de azi is o gramada), ca doar cum majoritatea barbatilor is conducatorii unei case, cum ii atragi pe ei inspre biserica, atragi toata familia lor, exact ca la un stup de albine, atragi matca, vine tot stupul dupa ea

| SimonaNicoletaღ explică (pentru FucktheSystem):

Degeaba te-ai chinuit sa scrii atat ca raspunsul tau este o gara de govrig! Cum bine spunea un utilizator TPU!
Dar in fond ai si tu dreptate!laughing

| SimonaNicoletaღ explică (pentru Varahil):

Aici ai dreptate!

| SimonaNicoletaღ explică (pentru relu008):

Seriosrolling on the floor?

| SimonaNicoletaღ explică:

Mersi tuturor care au raspuns! Dupa cum am spus eu am dat vot la toti dar am ales si un raspuns castigator...
Eu am intrebat-o si pe profa de religie dc nu au voie femeile in altar la care dansa a spus ca nu vrea sa comenteze.In fine! Mersiii alllove struck!

| FucktheSystem a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Nu e frumos să copiezi replicile altora.
Oricum pentru tine e o gaură de covrig, eu asta cred și am să spun ce cred, poate altora ce am scris eu li se pare covrigul în sine.
Și totuși n-am scris mult...

| SimonaNicoletaღ explică (pentru FucktheSystem):

Eu nu am copiat, am relatat spusele lui...
Nu vreau sa fiu rea siiti multumesc pentru raspunsul tau!
Uie ce nu mi- placut la raspunsul tau : Cică femeia la ei este necurată, pai la câte penisuri o fi supt popa până să primească parohie nu cred că este el mai curat ca mine

| FucktheSystem a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Înțeleg că nu-ți place adevărul dar tot adevăr rămâne.
Să nu uităm că apar din ce în ce mai multe cazuri de preoți gay filmați în timp ce făceau sex, eu doar redau adevărul.

| SimonaNicoletaღ explică (pentru FucktheSystem):

Da ai si tu dreptate, dar nu toti u sunt la fel... Daca tu ai ceva inpotriva preotilor.ma roghappy Pa pa pup!happy

| FucktheSystem a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Nu a preoților, eu am ceva contra religiei, îmi displace mie...
Și nu, nu sunt toți, mai sunt restul care sunt ori sunt hoți, ori nesimțiți ori se consideră atoștiutori, mă scârbesc.

| PotcaPădurii a răspuns:

Pentru ca nu religia e de vina aici. Ci preotii, care inca de mult timp au zis ca Maria Magdalena(cred...) e curva, doar pentru ca nu le convenea ca alticneva sa detina puterea. Asa ca au schimbat un pic regulile jocului, daca pot spune asa. Si apoi acuzau pe cine vroiau ca e vrajitoare pentru a lua terenurile... Se zice ca femeia a luat prima marul si i l-a dat lui Adam. Dar care naiba a fost martor la asta? In fine, in alte biserici(biserica anglicana, spre exemplu) se permite intrarea femeilor in altar, ca de ele pot fi si preotese.
Pe scurttonguereotii au facut asta pentru ca asa le-a convenit, da-i dracu...

| SimonaNicoletaღ explică (pentru FucktheSystem):

Bn may pa

| 97vladu a răspuns:

Femeile ai voie sa intre o singura data in biserica > atunci cand se sfinteste pentru prima data biserica