| nicko a întrebat:

Buna dimineata! Am o intrebare mai ciudata:Am facut o greseala mare...un pacat in fata lui Dumnezeu. Daca pe plan profesional muncesc din greu e posibil sa fie in zadar doar din cauza pacatelor? Spovedania ar fi singura solutie? Am de sustinut o prestatie de care depinde cariera mea (muzicala), dar daca in urma greselilor facute Dumnezeu m-a parasit...si ma lupt degeaba? Va rog fara critici(nu cred ca sunt singura fiinta cu pacate si in plus imi asum toata vina).

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

Buna,
daca ai gresit si iti simti constiinta incarcata du-te si te spovedeste. gaseste un preot bland cu care sa discuti; sa stii ca preotul nu te va judeca si stai linistita la cate pacate aude el sigur a auzit si pacatul pe care l-ai facut tu. Ca si solutie ca sa nu te apuce rusinea si sa dai inapoi, scrieti toate pacatele pe o hartie si mici si mari si acolo citestele, nu te opri sa te gandesti in timp ce le citesti, citestele si apoi vei vorbi cu preotul pentru sfaturi. Nu neaparat daca ai gresit Dumnezeu te pedepseste, ca e iubitor si iertator, dar te poate munstra la fel cum un parinte cearta si pedepseste copilul.

9 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Fami o jertfa si am sa te iert

| chelstone a răspuns:

Daca te simiti vinovata poti sa lenevesti ca un trantor, nu cumva sa-l superi pe god.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca recunosti ca ai gresit, acest lucru arata ca esti umila si lui Dumnezeu ii place asa ceva, dar e important sa iti ceri iertare lui Dumnezeu prin rugaciune, pentru ca fata de El ai gresit si sa te straduiesti sa nu mai repeti gresala.De un real folos iti poate fi faptul de a studia Biblia, asa afli ce-i place si ce nu lui Dumnezeu.Site-ul www.jw.org te poate ajuta in aceasta privinta.

| das3 a răspuns (pentru danay72):

Nu este suficient sa te rogi la Dumnezeu pentru a fi iertat, trebuie si asta neaparat facut, dar trebuie sa te spovedesti. Daca ai fi citit Biblia adevarata nu cea modificata de diversi pastori ai fi vazut acoloa ca Iisus a dat Sfintilor Apostolo puterea de a dezlega pacatele, iar ce nu este dezlegat de ei, nedezlegat ramane.
Mai usor cu prozelitismul acesta de doi bani, cum prinzi un om la colt cum incerci sa ii bagi pe gat prostiile sectare.

| Jackul336 a răspuns:

Nu te mai invinovati! risti sa intri in depresie!

a gresi este omeneste, important e cat si cum invatam din greseli si sa devenim oameni de exemplu; erorile pot fi utilizate ca lectii in scoala evolutiei

oamenii de stiinta fac multe incercari pana le reuseste experimentul cate materiale nu strica, neatentie, lucruri esuate, dar lupta fara a se invinovati si apoi reusesc

asa daca s-ar culpabiliza, le ar fi mult mai greu sa -si atinga telul

un violonist celebru a intampinat multe piedici in cariera lui pana a ajuns la stadiul cel mai de sus

referitor la greselile in domeniul uman pot spune ca exista o lupta intre instinctul de supravietuire si dorinta de a avea o constiinta cat mai curata

de aceea te mai certi cu cineva, tinzi sa tragi totul pe spuza ta, intrucat animalul din tine lupta sa aiba resurse
toti gresim oricat de deosebite ar fi abilitatile intelectuale si emotionale
ne mai sare tandara, alteori devenim mai ironici etc

constiinta e rezultanta dintre componenta uman- intelectuala si cea animalica.

daca toate cele 3 elemente sunt in consonanta atunci vorbim de o constiinta si curata si sanatoasa

degeaba esti hiperaltruist daca devii incet incet un frustrat ca urmare a neglijarii instinctelor proprii

degeaba esti un animal sanatos daca nu ai ceva util ca fiinta spirituala /intelectuala

de aceea, constiinta sanatoasa e cel mai bun judecator al nostru, emite cele mai bune sentinte si se vindeca de greseli dupa ce ajungem intr-o armonie corespunzatoare fata de cel caruia i-am gresit

nu numai ca ne impacam cu el dar ii devenim prieteni si ne incurajam reciproc pentru a ne spori abiliatile si a deveni utili si placuti in acelasi timp

Răspuns utilizator avertizat
| Metalbrain a răspuns:

Cel mai bine este sa te spovedesti si sa ceri sfatul duhovnicului. Numai asa vei avea constiinta impacata si Dumnezeu te va iertawinking

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Am intrat in Postul Pastelui.
Aceasta perioada este plina de ispite de la satan, spre a ne incerca credinta.
Daca ne uitam pe indreptarul de spovedanie (care se gaseste si online/ acea lista cu pacate frecvente) printe primele pacate scrise acolo "Am zis ca nu-mi ajuta Dumnezeu, ca m-a uitat Dumnezeu."

Cel mai bine fa-ti un duhovnic si marturisesti pacatul, trebuie sa ai credita ca Hristos lucreaza prin El, citind din Biblie gasim ca Hristos cand le-a dat acest har primilor ucenici le-a zis :
"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute." (Sf. Evanghelie dupa Ioan 20; 22-23)

| tasmania a răspuns:

Cariera poate depinde si de asta. Dar nu e musai. Adica Dumnezeu nu e asa: ai gresit fata de mine - na, una in cap, sa te inveti minte! Nicidecum. El asteapta mereu si mereu intoarcerea noastra. Mergi si spovedeste-te si apoi lupta. Mai tarziu, vei putea intelege singur/a daca rezultatul prestatiei muzicale ti-a fost de folos sau nu. Numai bine!