| maxiq a întrebat:

Buna la toti, sunt intr-o relatie dificila, grea, complicata..De la un timp sunt foarte trist descurajat si am nevoie de ajutor.Deci vine vorba despre RELIGIE..Sunt intr-o relatie cu o fata de religie adventista, eu singur sunt credincios ortodox! Pana sa o fi intalnit nu stiam mai nimic despre aceasta religie! Pe parcursul timpului am aflat cate ceva de la ea... Ce sa zic! Astept si eu o parere un sfat despre acest caz... Eu unu nu vreau sa "cad" in religia lor, tin la religia mea si nu vreau sa o schimb ..sa fiu orbit de dragoste in asa fel incat sa mi se fure religia mea ortodoxa! Am avut la inceput discutii cu ea despre diferenta de religii si "principiile religiei lor" dar discutiile duceau spre un final al relatiei DEJA cu toate ca nu a avut multe explicatii la intrebarile mele, pe baza adventistilor! Am preferat sa evit aceste subiecte.Mai bine zis sa le aman! Sa nu comentez la "principiile lor" cu gandul ca voi decide singur mai tarziu alegerea pe care o voi face! RECUNOSC! E exact ce imi doresc si intr-un timp foarte scurt tin la ea foarte mult, o iubesc, si doare foarte mult, ea vrea sa fiu ca ea..altfel nici cum nu.
Ea doreste nunta, fara muzica, bautura, fara Nanasi, fara Nani.(cumatri)

Dupa cum prea bine stiti ei nu se casatoresc cu alte persoane de alta religie decat adventista si au foarte multe "principii".
La moment suntem cam certati din motiv ca mi-a cerut sa ma decid ce vreau.
Vreau sa primesc botez si sa fiu ca ea, sa fie dupa regulile Adventistilor sau nu.
Nu am dat un rs concret..va cer un sfat de la voi dar ma simt foarte urit, ma doare mult..si nu stiu ce sa fac.

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru danut):

Cica e cea mai simpla treaba serios? problema e ca iisus a fost conceput inainte de evul mediu

| danut a răspuns (pentru RAY):

Au existat foarte multi Isus (ca suntem latini, parca) dar unul singur ESTE Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Eu vorbesc de personajul iisus,nu de ca erau mai multi iisus, nu ma intereseaza asta, plus ca iisus in alte scrieri nu spune ca ar fi asa ceva, scrieri interzice de religie, biblia e ceea ce au vrut uni, iisus nu a scris nimic, absolut nimic, nu iisus a ales ce sa fie in biblie asa ca numi spune mie de iisus facut de religie

| danut a răspuns (pentru RAY):

Iar eu vorbesc despre ISUS nu despre iisus, in rest nimic nou.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Eu vorbesc de personajul ala istoric iisus, care era profet probabil

| danut a răspuns (pentru RAY):

"asa ca numi spune mie de iisus facut de religie"
Cine esti tu, ce importanta istorica sau religioasa ai, NICI UNA, parerea ta e zero.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Eu vorbesc despre Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Dumnezeul evreilor a spus
inainde de mine nu era nimeni si nici dupa mine nu va fi vreun mantuitor,acest dumnezeu e un psihopat,nebun, razboinic, cel mai diabolic personaj si nebun, cum sa crezi in asemenea zeitate, iisus e total opusul lui

| CarolineF a răspuns:

O întrebare: Ce înseamnă pentru. tine Dumnezeu?