| anonim_4396 a întrebat:

Ce religie aveti? Eu sunt ortodoxa, dar cand voi mai creste vreau sa ma botez adventista.

64 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pana cand vei creste si vei putea alege, CITESTE singura carte lasata si inspirata de Dumnezeu pentru om. Acolo e adevarul care te va indruma catre Dumnezeu si Biserica Sa.

| danay72 a răspuns:

Martora a lui Iehova. Cred ca e important sa studiezi atent Biblia înainte de a-ti schimba religia.

| milan9 a răspuns:

In materie de revelatie divina, vrei cumva sa te intorci cu 3000 de ani in strafundurile istoriei? :-? Sau nu stii ca adventismul NU apartine de ideologia crestina, fiindca printre alte erezii urmeaza si Sabatul iudaic... ...https://www.youtube.com/watch?v=e7M0vquDATM

| danut a răspuns (pentru milan9):

Rau de tot ai ajuns milan9, daca pui asemenea adrese de net pentru a fi vizionate. Daca as fi ca tine as indica NENUMARATI preoti ortodocsi care au renuntat la ortodoxism pentru SECTE fiindca acolo au gasit adevarul si nu basmele voastre de adormit copiii. De ce nu spui despre ADEVARATII ortodocsi care se inchina lui Dumnezeu LA FEL ca adventistii si nu ca voi care alergati dupa OCHII DRACULUI mai ceva ca de dupa moaste. Voi care spoiti credinta voastra cu tinerea Crezului dar NIMIC DIN CEEA CE SCRIE ACOLO nu respectati sau credeti, lucru care oricine care citeste o Biblie, INCLUSIV cea SINODALA ortodoxa isi poate da seama in ce haos va aflati. Te du la ADEVARATII ortodocsi daca nu-i inghiti pe SECTANTI dar vei vedea ca adevaratii ortodocsi fac si cred la fel ca cei pe care ii urasti. P.S. CU URA iti garantez ca vei vedea cerul de la mare distanta, asa cum zice Dumnezeu.

| Clorox a răspuns:

Nu am o religie bine definita, personal nici nu stiu ce religie am sau cum s-o numesc...
Pe scurt practic ocultismul! Intr-un fel... E complicat happy

| cosssmyn a răspuns (pentru Clorox):

White Nun nu te lasa condus de ocultism prietene, intoarce-te la adevarutul Dumnezeu inainte sa iti vinzi sufletul pentru placeri lumesti

| Clorox a răspuns (pentru cosssmyn):

Bit*h, please... Lasa-ma pe mine si uita-te la tinewinking
Fiecare cu viata lui!

| cosssmyn a răspuns (pentru Clorox):

Pai eu ma uit si vad ca numa satanisti in devenire mai sunt

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Pai evident, noi pentru asta luptam. Sa raspandim Pacea, chiar de Satanismul nu este o Religie a pacii, este o Religie echilibrata.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu nu ai intrat niciodata intr-o Biserica sau sa stai la vreao Slujba/Liturghie

| AC4S4 a răspuns (pentru cosssmyn):

Imi place ca el zice ca satanistii vor sa raspandeasca pacea, dar prin raspunsurile lui numai pace nu denota.

| cosssmyn a răspuns (pentru AC4S4):

Exact, nu. ca ei se uita in Occident dar ei nu stiu ce straini is ei intre ei Nemtii ei intre ei, ei vad Occidentalii ce avansati material is si ei is mai prosti ca romanii de 1000 de ori, sa nu mai spun spiritual ..lumea isi zice ca is reci nemtii pai de aia ca nu au nici un Dumnezeu ..asteptam intr-o zi la un automat sa cumpar un bilet, si era o femeie in varsta care nu se descurca si era destul de agitata..inaintea mea mai era un neamt se uita la ea cum se chinuie.mi-am zis mai da in ce lume traim..si m-am dus si am ajutat-o cum am putut pe femeie..aici se rade de tine daca nu sti sa faci ceva nu esti ajutat..pai asa vreti ma sa duce tara aia in asa hal? Niciodata ma! Niciodata! O sa lupt pana la moarte pentru credinta decat sa ajung un om cu suflet rece ..si fara Dumnezeu nu o sa ai tu rabdarea, bunatatea, dragostea sa ajuti un strain..neamt pe neamt nu se ajuta pai asa vreti voi ma sa ajungeti sa duceti tara aia? Am spus si ma repet am fost si eu Ateu si regret fiecare clipa! De asta sunt asa pornit si de asta am de gand sa ma intorc in tara sa nu las Romania pe mana homosexualilor si pedofililor si ateilor lipsiti de suflet!

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Ateismul cel ce l-ai descris tu probabil pe neamtul ala e scopul final al crestinismului, ori ateismul ori extremismul, pe asta merg evreii. Crestinismul nu are nimic spiritual in el, nu inveti deloc cum sa avansezi Spiritual, trebuie doar sa tocesti rugaciuni.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat tu asta? atunci nu vorbi
Prima data incearca si dupa fa obiectii, de ce era mai bine inainte? pentru ca erau atei oamenii?
Prietene du-te la o manastire stai cateva saptamani luni sau ani, dupa care vino innapoi si dupa experientele traite in timpul ala sa judeci. atata timp cat vorbesti din exterior si nu ai vazut tu cu ochii tai daca e asa sau nu consider ca nu vorbesti din experienta nu ai vazut-o cu ochii tai daca e asa sau nu

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

"de ce era mai bine inainte? pentru ca erau atei oamenii? " la ce te referi mai exact? Ateismul, crestinismul si comunismul au o legatura stransa, sunt tripleti.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti de acord ca oamenii inainte erau altfel da? mai sufletisti mai generosi, muzica era altfel, totul pentru ca exista credinta puternica in bunicii nostri, acum nu mai exista decat destrabalare, desfranare, se traieste in concubinaj, etc multe altele.
Dupa cum am spus. mergi incearca ..convinge-te ca nu exista Dumnezeu si mai apoi vino inapoi si povesteste-mi experientele traite acolo.
Vezi cu ochii tai daca exista sau nu cu adevarat

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Pai m-am convins de demult, de asta am plecat de langa el, pentru ca e inexistent.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum anume te-ai convins? ce faceai?

| Clorox a răspuns (pentru cosssmyn):

Nu sunt satanist straight face
Nu sunt genul ala de copil care n-are ce face cu viata lui si se joaca cu ce nu stie si se crede cineva ce nu e!
In fine, las-o balta, n-are rost sa mai zic nimic sad

| AC4S4 a răspuns:

Eu sunt neoprotestant.
Nu pot spune ca iei o decizie buna, dar nici una rea, schimbandu-ti religia. Cel mai important este sa te schimbi tu si sa intelegi Biblia, sa-L urmezi pe Isus. Apoi, daca te simti mai bine intr-o adunare adventista decat intr-una ortodoxa, poti spune ca iei o decizie buna.
Si adventistii sunt tot crestini. Ei respecta doar Biblia, de asta spun unii ca sunt eretici. Ca sa nu fii eretic trebuie sa respecti si ce spune sf. sinod, ce au spus sfintii bisericii, traditiile. Eu consider ca pe langa Biblie nu trebuie adaugate alte invataturi.

| deeeaqq a răspuns:

Atât timp cât încă dau pe la orele de religie de la școală îți dai seama ce religie am.

| cosssmyn a răspuns (pentru deeeaqq):

Bucura-te ca dai

| cosssmyn a răspuns (pentru deeeaqq):

Eu nu am dat si am fost spalat pe creier la fel ca toti Ateisti care nu cred in Dumnezeu, trezirea oameni buni

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Nu-ti poti vinde sufletul "diavolului". Intelege odata, tu zici ca Satan da cu o mana si ia cu alta, dar iehova ala jegos ce-ti da in afara de inrobire? De ce crezi in ceva ce nu poate fi vazut/auzit/atins?

| deeeaqq a răspuns (pentru cosssmyn):

Păi mă bucur, mi se mărește și mie media generala, csf.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Inrobire cu ce ma? Cu dragoste?

| Nilsson a răspuns:

Sunt adventist. Dumnezeu sa fie alaturi de tine sa iei cea mai buna decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satanist Spiritual, Prima si Adevarata Religie a Omenirii, Religia Zeilor. bucurialuisatan.com, pentru Pace, Libertate, Iluminare si Adevar! crestinismulexpus.blogspot.ro pentru a afla adevarul despre falsele religii, care toate se leaga de crestinism, crestinismul cea mai noua religie a lumii imediat dupa islamism, care se leaga foarte mult de acelasi fals dumnezeu sangeros.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ai putea face un show de stand-up cu tot ce scrii tu pe aici. Cel putin pe mine ma amuza foarte mult.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Sincer pe mine ma sperie indoctrinarea voastra intr-o religie a mortii si a sclaviei, relativ noua, practic o secta aparuta dintr-o data, 2000 mii de ani in comparatie cu 500.000 de ani terestrii a lui Lucifer e ceva minuscul. Pana si craciunul e copiat dupa Yule, o sarbatoare Pagana, si isus care e si el o forma mentala la fel ca dumnezeu/iehova e copie dupa 18 Zei Pagani, documenteaza-te prietene. crestinismulexpus.blogspot.ro daca-ti vine greu sa-ti citesti singur biblia, si mai ales cu ochii mintii.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citesc Biblia, stai calm. Craciunul da, ca sarbatoare contemporana este luat de la pagani. Fiecare o sarbatoreste cum vrea. Eu unul nu o fac prin cadouri, brad sau mos craciun.
In rest tot amuzant mi se pare ce ai scris.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Da, ti se pare amuzant, dar cum ti se pare ca, crestinismul si islamismul sunt cele mai noi si sangeroase religii? Amandoua merg cot la cot, israelul fiind cel care finanteaza teroristii, adica poporul lui iehova, iehova a creat doar evreii. Satan a creat Arienii si Gentilii, si daca nu esti evreu, inseamna ca esti fiul lui Satan, dar tu fugi de El pentru a te arunca in bratele unei forme mentale.

| Nitroblast a răspuns (pentru AC4S4):

Bro, si eu vreau un stand-up show de la tipul asta, pare sa aiba talent pentru asta laughing))

| anonim_4396 explică (pentru Nitroblast):

Da, si tu esti unul care inca crezi ca Tatal Satan, are copite si coarne si ca dumnezeu exista, dar fara sa-l vezi, auzi niciodata. N-ai luat contact nici cu ingerii nici cu el, practic e un dumnezeu mort. Satan si Demonii Sai sunt fiinte vii, noi ne luam invataturile de la Ei nu dintr-o carte, ii auzim, vedem si comunicam cu Ei. CERCETEAZA, NU CREDE! HAIL SATAN!

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca te informezi de pe cele doua site-uri pe care le-ai mentionat mai sus. De fapt poate mai ai si alte site-uri cu teorii conspirationiste. Ca altfel, nu stiu de unde le scoti.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Da, si tu le iei dintr-o carte plina de minciuni, cu explicatie penibila pentru creatia Pamantului, acest dumnezeu a stat o eternitate singur, si s-a gandit dintr-o data sa faca lumea, si totodata oameni, a zis "Sa se faca lumina!" si lumina s-a facut, serios? Nu stiu cum unii oameni pun botu` la inselatoria asta, cartea aia e o carte de vrajitorie evreiasca. Aah da, si in plus de asta el nu si-a aratat existenta pana acum 2000 de ani, asa arunca-te-n fata, daca citesti biblia vezi cat de sangeros este acest dumnezeu, cat de lacom si las este scarbosul de isus, si cat de mincinos este nenorocitul de duh sfant, vampirul jalnic ce-l are.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon, domnule slab informat, dar inainte sa cred pe deplin in Dumnezeu, L-am cercetat.
Cica "n-ai luat contact cu ingerii", nu generaliza ca daca tu nu ai luat, nimeni nu a luat.
Stii care e singurul merit al lui satan? Ca traim in ca***ul in care traim acum (si la nivelul situatiei monidale si la nivelul tarisoarei noastre), de pe urma slujitorilor sa-i si a slujitorilor slujitorilor sa-i.
Vezi ca daca pun acum un Tatal Nostru, iti urla satanu'-n cap de o sa zici ca l-a calcat trenul laughing) Asa ca ai grija, satanu tau nu se pune cu Dumnezeul meu.

Cum zicea si AC4S4, in afara de alea doua site-uri, de unde ti-ai mai facut "documentarea"? Nu de alta, dar probabil o sa inceapa sa rada alti satanisti de tine pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru Nitroblast):

Ma amuzi cu satira ce-o faci din astea, de fapt nu l-ai cunoscut deloc pe dumnezeu, eu l-am cunoscut cu adevarat, si de asta am plecat de la el. Si de fapt, iehova si poporul sau, evreii controleaza lumea, ei sunt cei care detin masoneria, illuminati, ei sunt liderii banului. Tatal Satan este liderul cunostintelor Spirituale. Cu ajutorul meditatiilor Lui putem deveni Zeitati. Ingerii scarbosi intra si posedeaza oamenii pentru a indeparta lumea si mai mult de Satanism. Eu pot trece cu brio peste 10 exorcizari crestine, pentru ca noi nu putem fi posedati, si Demonii nu poseda in niciun caz, dar tu poti citi asta cu voce tare fara sa se dezlantuie iehova din tine? http://bucurialuisatan.com/exorcismul-lui-iehova/, stai calm avem frati Satanisti Spirituali carora le apare isus impreuna cu ingerii in vise si ii implora sa se intoarca la crestinism, cam pierd teren. Acum daca tu ai reusit sa programezi acele forme mentale sa faca ce vrei asta e alta treaba, ai practicat tot un fel de ocultism, dar un ocultism care incet, incet te distruge, cate lacrimi ai varsat peste biblie si cat ai stat in rugaciune si cata energie i-ai trimis lui iehova sa-l faci mai puternic? HAIL SATAN!

| anonim_4396 explică (pentru Nitroblast):

Dar oricum, sincer ma amuza mai mult domnul asta. https://www.youtube.com/watch?v=HhXOU5aoanU chiar de e cu tenta ateista.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne cum poti vorbi astfel, satana e in tine direct cum ma sa. L urasti pe Domnul care te.a creat ti.a dat suflare de viata, Sa. L urasti pe Domnul nostru Isus care si. A dat viata pentru ca păcatele tale sa fie iertate ca noi toti sa dobandim viata vesnica in Rai, Dumnezeu este binele, iubirea si dreptatea tu traiesti datorita lui, pocaiste.te de aceste pacate capitale si intoarce.ti fata catre Domnul si poate te va ierta intr. O buna zi incepe acum pana mai traiesti ca in in minutul următor o sa mori si va fi prea tarziu vei arde vesnic in iad si iti vei aduce aminte in vremea aceea de ceea ce ti.am zis acum du.te la un preot sa scoata aceste duhuri necurate care le ai in tine si ti se va deschide sufletul catre Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Nitroblast):

De fapt traim in c****ul in care traim din cauza evreilor.
Si evreii sunt slujitorii lui Yehova, adica dumnezeul tau.
Uita-te la asta: https://m.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Evreii aia clar nu au vreo legatura cu Dumnezeu. Sa imi spui ca Mugur Isarescu are vreo tangenta cu vreun fel de credinta. La fel ca toti evreii din elita. Si nu as da vina numai pe ei, fiind mana in mana cu masoneria de sus, care are legaturi directe cu satan (Rochefeller, Soros, care mai sunt). Elitele lumii sunt toate oculte, chiar daca isi zic evrei, catolici, mormoni, chiar si ortodocsi sa fie, sunt doar cu numele, egal cu zero pentru mine.

| anonim_4396 explică (pentru Nitroblast):

Ei nu sunt crestini pentru ca sunt *foarte constienti* de ce este aceasta religie si la ce serveste ea.
Si daca sunt evrei asta nu cred ca-i obliga sa fie si iudaisti, cum nici botezul nu-i obliga pe crestini sa ramana crestini.
Soros este ditamai evreul si asta iti poti da seama si dupa faţa lui.
In plus, a fost mentionat de un ziar israelian ca unul dintre cei mai bogati evrei din lume.
Si atunci cand detii sume imense de bani automat detii si control pentru ca toata lumea alearga dupa bani.
Rothschild si Rockfeller la fel (nu ti se par asemanatoare numele?), adunaturi de evrei care detin bancile mondiale si creeaza criza si saracie unde vor si cand vor. Ca sa nu mai zic ca majoritatea presedintilor sunt evrei, inclusiv Putin, Merkel, regina Elizabeta etc.
Ei conduc tot, crezi ca degeaba ne baga pe gat Holocaustul folosindu-se de mass-medie si de Holodomor nu zice nimeni o vorba?

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Creștinismul nu e o relige a morții, dimporivă, Iisus Hristos n-a omorât pe nimeni nici din legitimă apărare ci s-a lăsat ucis și în ultimele momente s-a rugat pentru viitorii lui ucigaș să fie iertați.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragule, daca pe DRACUL il doresti si IUBESTI, de DRACUL vei avea parte dar te rugam sa NU MAI BANTUI PE AICI. Noi in speta suntem cu DUMNEZEU, IL IUBIM pe DUMNEZEU si de EL vrem sa avem PARTE. In consecinta daca nu vi la Dumnezeu te du la TATAL tau conform dorintei tale.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Isus asta nici n-a existat, e o forma mentala, la fel ca si dumnezeul tau.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Draga danut, internetul abunda de Libertate, Satan vrea Libertate si dupa cum vezi aceasta intrebare este pusa la categoria "Religie" nicidecum "religia crestina" si mai mult de atat. A pus o intrebare referitoare la religia fiecaruia. Eu i-am transmis Adevarul despre religia crestina si laturile ei, si i-am aratat Adevarat Religie, acum are Libertatea sa aleaga, asa ca te rog frumos sa nu mai comentezi degeaba.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene nu te mai lasa spalat pe creier de Internet

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Si tu nu te mai lasa spalat pe creier de o carte de vrajitorie evreiasca, scrisa de niste inselatori, si nu te mai lasa spalat pe creier de o secta aparuta acum 2000 de ani, iudaismul.

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica tu imi ceri sa ma las "spalat" de experientele mele care m-au facut sa cred in Dumnezeu? Never!
Mai scriemi cand singurul tau medic care te va putea ajuta va fi Dumnezeu si Isus Hristos
Nici unu nu credeti pana nu o simtiti pe pielea voastra si atunci o sa regretati, o sa va rugati cu lacrimi in ochi implorand dupa ajutor

| Elide a răspuns (pentru cosssmyn):

Adevar graiesti, nu am avut nici. O experienta care sa ma faca sa cred, dar cred cu adevarat in Dumnezeu si abia astept sa vina Domnul nostru Iisus si toti acesti orbi precum satanisti care zice ca tatal lor este diavolul dar o sa arda vesnic o suferinta vesnica si va cauta moartea dar nu o va mai gasi

| anonim_4396 explică (pentru cosssmyn):

Noi ne vindecam singuri de orice boala, Satan ne ofera aceasta putere, cand evoluam suntem niste Zeitati, si in orice caz, daca nu suntem destul de evoluati il avem pe Ducele Valefor, care te poate vindeca de orice boala. E greu sa programezi forma aia mentala sa te vindece, probabil tu asa faci, versi lacrimi pana lesini daca o sa ai o boala incurabila. Sa stii ca mintea umana nu e numai cat ti-o imaginezi tu, putem face cam orice cu ea.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai? happy

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Lasa-mi mesaj, ce ocultism practici?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragule, Satan nu a dorit NICIODATA libertate caci a avut parte de ea mai mult decat iti imaginezi tu, SATAN a vrut POST DE DUMNEZEU el fiind doar O CREATURA si nu un Creator. In rest nu inteleg de ce TE ADRESEZI crestinilor si nu celor de credinta ca tine. Degeaba nu am comentat fiindca esti in mare eroare si o raspandesti peste tot. asa ca am dreptul sa comentez cum o faci si tu.

| cosssmyn a răspuns (pentru Elide):

Da, sunt atatea dovezi vii si oameni dar incapatanarea si mandria nu i lasa sa creada

| cosssmyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Trezeste-te omule! Eu cred ca Satan vorbeste prin tine.
O sa te vad eu cum o sa te vindeci.
Crezi tu ca nu stiu cum e mintea umana, dar lasa tu mintea si gandeste cu sufletul daca il mai ai sau l-ai vandut deja Diavolului
Si da ai dreptate poti face orice cu ea Satana te ajuta si dupa aia te arunca la ghena nu-i pasa lui de tine oricum

| Holiday a răspuns (pentru Elide):

"Doamne cum poti vorbi astfel, satana e in tine direct cum ma sa. L urasti pe Domnul care te.a creat ti.a dat suflare de viata, Sa. L urasti pe Domnul nostru Isus care....bla, bla, bla."

Omiti sa precizezi ca si Satana e tot creatia spiridusui crestin conform povestii...
1.Satana e nasol
2. Satana e creat de Dumnezeu
Din 1 si 2 rezulta logic:
3. Dumnezeu creaza lucruri nasoale.

Poti sa ma contrazici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satanist dedicat ^^

| CinevaAnonimă a răspuns:

De ce sa parasesti drumul cel drept, adica dreapta credinta?
Eu sunt crestina ortodoxa si nu as face asta niciodata! Mai bine studiaza-ti religia mai atent.

| danut a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai tocmai studiul ATENT face sa faca acel lucru.

| wpetterssone a răspuns:

Sunt Martor al lui Iehova de 9 ani. Biblia mi-a adus răpsunsurile la întrebările pe care le aveam cu privire la viață și viitor. Cu ajutorul Martorilor și al părinților am studiat Biblia, iar apoi m-am botezat.

| Aslam a răspuns:

Musulman.

| Elenina356 a răspuns:

Prin botez sunt Catolica, iar prin credinta Deista.