| marinelpop a întrebat:

Bună seara.Ma numesc Marinel Pop si as dori sa va ofer o informatie importanta.
Întrucât Dumnezeu a creat totul, l-a creat el şi pe Diavol? Află ce spune Biblia. Cum a venit în existenţă Diavolul?

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan. Isus a lăsat să se înţeleagă că Diavolul a fost cândva ferm în adevăr şi ireproşabil. Aşadar, Diavolul a fost la început un fiu spiritual drept al lui Dumnezeu. (Citeşte Ioan 8:44.) Cum a devenit Diavol un înger bun?

Îngerul bun care a devenit Diavol a ales să i se împotrivească lui Dumnezeu şi i-a îndemnat pe primii doi oameni să i se alăture. Astfel, el s-a făcut singur Satan, nume care înseamnă „Împotrivitor". (Citeşte Geneza 3:1–5; Revelaţia 12:9.)

Asemenea celorlalte creaturi inteligente ale lui Dumnezeu, îngerul care a devenit Diavol a avut libertatea de a alege între a face bine şi a face rău. Totuşi, el a cultivat dorinţa de a i se aduce închinare. Dorinţa de a primi glorie a fost mai puternică decât dorinţa de a-i fi plăcut lui Dumnezeu. (Citeşte Matei 4:8, 9; Iacov 1:13, 14. )

Cum continuă Diavolul să-i influenţeze pe oameni? Ar trebui să ne fie frică de el? Puteţi găsi răspunsurile la aceste întrebări în Biblie.

36 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Si acele dorinte (pofta lui insusi) de unde apar?

| fllu07 a răspuns (pentru Haplea):

Tot ce ai scris aici despre iefta, si despre avraam, si despre iov, asa s-a intamplat, cu o mica completare: ai inteles tu gresit. si iefta nu si-a jertfit fiica in sensul in care ziici tu, ci in sensul ca si-a folosit tineretea pentru a ii sluji cu toata puterea si ratiunea lui DUmnezeu. apoi nu DUmnezeu la provocat pe Diavol in cazul lui Iov, ci dumnezeu sa mandrit cu ascultarea lui Iov, dar diavolul la provocat pe DUmnezeu sa-i faca rau. insa, cum Dumnezeu nu face rau, nu i-a facut, insa i-a permis Diavolului, sa il incerce. observa te rog: ia permis sa-l incerce, nu la incercat. este o mica mare diferenta intre a permite si a cauza. si da, ai dreptate, pe Dumnezeu il cheama Iehova. totusi, ai putea vorbi mai cu respect, pentru ca el te intretine in viata, el te trzeste dimineata, si iti da si forta pentru o noua zi!

| fllu07 a răspuns (pentru relian):

Pe diavol dorinta lui de a primi inchinarre la ispitit. o dovada in acest sens este faptul ca i-a cerut lui Isus sa i se inchine. Matei 4:8, 9,10 si o dovada ca dorinta este o ispita care duce la pacat (daca dorinta este nepotrivita) iacov 1:14, 15.

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Orice om are dorinte. tu nu ai?
de unde ai dorinte?
nu mi-ai raspuns: crezi in biblie ca fiind cuvantul lui \dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Eu stiu de unde sunt dorintele, pentru ca pentru mine biblia si orice religie sunt porcarii, dar cum pentru tine nu, zi tu de unde vin dorintele, mai ales cele care duc la "pacate". Sunt sigura ca nu stii laughing App, nu mai veni cu versete, vreau sa vad ce stii si cat pricepi din ce auzi.

| Haplea a răspuns (pentru marinelpop):

Asa si? Asta-i raspuns? Mai bine ma-i fi ignorat domne' Pop, dacat sa arunci flegma asta cu muci, pai cine-i dickens, dumnezeu(ha-ha...ha)? De ce m-ar interesa parerea lui? Daca vrei sa ne batem in scriitori pot sa-ti fac o lista cu cei care nu dadeau doi talanti pe mazgalelile alea de pe paginile lucioase ale bibliei cu care nici la dos nu te poti sterge; as putea sa incep cu alde cioran si aia...dar daca vrei iti dau niste exemple de "cele mai bune invataturi" de se lasa cu urate cosmaruri la noapte, ca vad ca biblia nu te-ai sinchisit sa o citesti. Valabil pentru toti sectarii imputiti care cred ca le pune isus pizdos o pila la tacsu daca fac prozelitism si il pupa-n cur.