| marinelpop a întrebat:

Bună seara.Ma numesc Marinel Pop si as dori sa va ofer o informatie importanta.
Întrucât Dumnezeu a creat totul, l-a creat el şi pe Diavol? Află ce spune Biblia. Cum a venit în existenţă Diavolul?

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan. Isus a lăsat să se înţeleagă că Diavolul a fost cândva ferm în adevăr şi ireproşabil. Aşadar, Diavolul a fost la început un fiu spiritual drept al lui Dumnezeu. (Citeşte Ioan 8:44.) Cum a devenit Diavol un înger bun?

Îngerul bun care a devenit Diavol a ales să i se împotrivească lui Dumnezeu şi i-a îndemnat pe primii doi oameni să i se alăture. Astfel, el s-a făcut singur Satan, nume care înseamnă „Împotrivitor". (Citeşte Geneza 3:1–5; Revelaţia 12:9.)

Asemenea celorlalte creaturi inteligente ale lui Dumnezeu, îngerul care a devenit Diavol a avut libertatea de a alege între a face bine şi a face rău. Totuşi, el a cultivat dorinţa de a i se aduce închinare. Dorinţa de a primi glorie a fost mai puternică decât dorinţa de a-i fi plăcut lui Dumnezeu. (Citeşte Matei 4:8, 9; Iacov 1:13, 14. )

Cum continuă Diavolul să-i influenţeze pe oameni? Ar trebui să ne fie frică de el? Puteţi găsi răspunsurile la aceste întrebări în Biblie.

36 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Potrivit bibliei, el ne ispiteste si ne indeamna la rau. de ce face asta? n-am idee.(poate imi poti spune tu)
nu, nu ar trebui.(asta daca esti de parere ce el nu exista sau ca nu are nici cea mai mica putere asupra ta>bine, evident, daca nu exista nu are nici o putere asupra ta.lol)

| marinelpop explică (pentru usuk):

Cum putem şti dacă această persoană spirituală există cu adevărat?
Sursa principală a dovezilor privitoare la existenţa lui este Biblia, care-i menţionează numele de multe ori (Satan, de 52 de ori; Diavol, de 33 de ori). Ea conţine şi declaraţiile unui martor ocular cu privire la existenţa lui Satan. Cine a fost acesta? Isus Cristos, care, înainte de a veni pe pământ, a trăit în cer. El a vorbit de mai multe ori despre cel rău, menţionându-i numele. — Luca 22:31; 10:18; Mat. 25:41.
Ceea ce spune Biblia despre Satan Diavolul este cât se poate de logic. Răul care chinuieşte omenirea întrece cu mult răutatea de care sunt în stare oamenii. Explicaţia Bibliei despre originea şi lucrările lui Satan ne ajută să înţelegem de ce, în pofida dorinţei majorităţii oamenilor de a trăi în pace, de mii de ani omenirea este răscolită de ură, violenţă şi războaie; înţelegem şi de ce situaţia s-a agravat atât de mult, încât este ameninţată însăşi existenţa întregii omeniri.
Dacă n-ar exista Diavolul, cei ce ţin cont de învăţăturile Bibliei privitoare la el n-ar avea niciun folos de durată. Totuşi, de multe ori, unii oameni care altădată au fost atraşi de ocultism sau care au aparţinut unor grupuri ce practică spiritismul spun că erau foarte chinuiţi pentru că auzeau „voci" din surse nevăzute şi pentru că erau „posedaţi" de fiinţe supraumane etc. Aceştia au simţit o adevărată uşurare când au aflat ce spune Biblia despre Satan şi demonii lui, când au aplicat sfatul biblic de a renunţa la practicile spiritiste şi au căutat ajutorul lui Iehova în rugăciune.

| usuk a răspuns (pentru marinelpop):

Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare...eu ziceam care e de fapt scopul acestui asa-zis "diavol"? de ce ar vrea el sa facem rau? ce castig ar avea el din asta?

| marinelpop explică (pentru usuk):

Când i-a făcut pe Adam şi pe Eva să păcătuiască împotriva lui Dumnezeu, Satan i-a îndemnat practic la răzvrătire. El a pus la îndoială modul lui Iehova de a conduce. Cu alte cuvinte, Satan a spus: „Dumnezeu este un conducător rău. El îi minte pe supuşii lui şi îi privează de ceva bun. Oamenii n-au nevoie de conducerea lui Dumnezeu. Ei pot stabili singuri ce este bine şi ce este rău. Dacă aş fi eu conducătorul lor, le-ar merge mult mai bine". Cum urma să reacţioneze Dumnezeu la această acuzaţie calomniatoare? Unii cred că ar fi trebuit, pur şi simplu, să-i distrugă pe rebeli. Însă s-ar fi răspuns astfel la acuzaţia lui Satan? S-ar fi dovedit că modul de a conduce al lui Dumnezeu este bun?
9 Dând dovadă de un simţ al dreptăţii perfect, Iehova s-a reţinut să-i distrugă imediat pe rebeli. El ştia că era nevoie de timp pentru a răspunde aşa cum se cuvine acuzaţiei lui Satan şi pentru a demonstra că acesta era un mincinos. De aceea, Dumnezeu le-a permis oamenilor să se conducă o vreme sub influenţa lui Satan. În capitolul 11 vom vedea de ce a procedat Iehova astfel şi de ce a permis să treacă atâta timp până la rezolvarea acestor controverse. Acum însă ar trebui să ne întrebăm: Aveau Adam şi Eva motive întemeiate să-l creadă pe Satan, care nu făcuse niciodată nimic bun pentru ei? Era corect din partea lor să creadă că Iehova, care le dăduse tot ce aveau, era un mincinos meschin? Tu ce-ai fi făcut în locul lor?
10 Este bine să medităm la întrebările de mai sus deoarece şi noi suntem puşi în faţa acestor controverse. Da, şi tu ai ocazia să stai de partea lui Iehova şi să răspunzi acuzaţiei lui Satan. Poţi accepta să fii condus de Iehova şi, astfel, să demonstrezi că Satan este un mincinos (Psalmul 73:28; Proverbele 27:11). Din nefericire, dintre miliardele de oameni care trăiesc astăzi puţini fac această alegere.

| RAY a răspuns:

Si dumnezeu nu stia ca o sa creeze un diavol la pacalit diavolu dramatic, in continuare el il pacaleste pe dumnezeu i duce pe oamenii pe cai gresite dar in vechiul testament la ajutat pe dumnezeu, nu satana lea dus pe evrei pe drumul gresit si dumnezeu 40 de ani prin pustiu, dumnezeu porunceste crime in tot vechiul testament, apoi tot diavolu are tupeu sal ispiteasca tot pe dumnezeu asta e culmea, in concluzie satana = baiatul smecher
dumnezeu =cel pacalit

| marinelpop explică (pentru RAY):

Măsurile luate pentru eliberarea de sub influenţa rea a lui Satan sunt descrise în mod simbolic astfel: „Am văzut un înger care cobora din cer cu cheia abisului şi cu un lanţ mare în mână. El l-a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satan, şi l-a legat pentru o mie de ani. L-a aruncat în abis şi a închis şi a sigilat abisul deasupra lui ca el să nu mai inducă în eroare naţiunile până nu se vor sfârşi cei o mie de ani. După aceea va fi dezlegat pentru puţin timp" (Rev. 20:1–3). Ce se va întâmpla apoi? „Diavolul, care-i inducea în eroare, a fost aruncat în lacul de foc şi de sulf" (Rev. 20:10). Ce înseamnă lucrul acesta? Răspunsul ni se dă în Revelaţia 21:8: „Aceasta înseamnă moartea a doua". Cu alte cuvinte, el va dispărea pentru totdeauna!

| Mădă0611 a răspuns:

"Asemenea celorlalte creaturi inteligente ale lui Dumnezeu, îngerul care a devenit Diavol a avut libertatea de a alege între a face bine şi a face rău." Pe noi ne ispiteste el sa facem rau, pe el cine l-a ispitit? Da, basmele par frumoase, doar ca fiind scrise de oameni nu tocmai prieteni cu logica, daca te pui pe puricat, ciuciu frumusete.

| marinelpop explică (pentru Mădă0611):

Faptul de a da vina pe Diavol este doar un mijloc de a nu ne asuma răspunderea pentru situaţiile rele din lume?
Unii oameni îl acuză pe Diavol pentru ceea ce fac ei. Dar Biblia arată că, de multe ori, oamenii sunt răspunzători de necazurile prin care trec, acestea fiind sau rezultatul acţiunii altor oameni, sau consecinţa propriei lor conduite (Ecl. 8:9; Gal. 6:7). Totuşi, Biblia nu ne lasă în neştiinţă cu privire la existenţa şi la uneltirile acestui duşman supraomenesc, care a provocat atâta suferinţă omenirii. Ea ne arată cum putem scăpa de influenţa lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru marinelpop):

Pai omul e inactiv, dupa credinta crestina, e miscat doar de dumnezeu sau diavol, pentru ca la fiecare pas esti pus sa alegi, cine te pune sa alegi daca nu ei? Si daca exista doar dumnezeu, cine i-a aratat/oferit alta cale spre alegere?

| marinelpop explică (pentru Mădă0611):

Oamenii au fost creaţi cu liber arbitru. Înţelegi cât de preţios e acest dar? Dumnezeu a făcut o mulţime de animale, însă ele se conduc după instinct. Oamenii construiesc roboţi care pot fi programaţi să execute orice comandă. Ne-ar fi plăcut ca Dumnezeu să ne fi creat şi pe noi aşa? Bineînţeles că nu. Suntem fericiţi că avem libertatea de a alege singuri ce fel de persoane vrem să fim, ce să facem cu viaţa noastră, ce prieteni să avem şi aşa mai departe. Ne place să avem o oarecare libertate, iar Dumnezeu vrea să ne bucurăm de ea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru marinelpop):

Esti pe langa, sau nu stii raspunsul? Nu e de mirare, nu exista unul.
Oamenii au fost creati cu liber arbitru, dar nu ingerii, si daca si ei, cine le-a oferit o a 2-a optiune, din moment ce raul nu exista?

| relian a răspuns (pentru marinelpop):

Si sde unde stii tu ca diavolul face rau si dzeu face bine? Ce dovada ai? Daca cumva e ste invers nu te intgrebi? Daca diavolul a vazut ceva la dzeu ceva ce el nu facea bine si dzeu care era sef nu prea i-a placut ca cineva il corecteaza si la dat afara asta nu e posibil.Si dupa stii cum este sa nu cumva sa se duca wzvonul despre tine ca gresesti ce faci? Te apuci si raspindesti zvonuri in favoarea ta cum ca uite cine e ala r au si asa mai departe.Mada a spuis ce era de spus si anume daca diavolul a ales atunci dzeu la facut sa aleaga cea a ales.Ca urmare se pare ca dzeu se joca cu toata lumea asa cum doreste.El este si binele si raul in egala masura.Pe diavol cine la ispitit sa faca rau? Pai Dzeu la ispitit prin ce facea normal.El la pus la incercare asa cum ne pune si pe noi, cu alte cuvinte se joaca cu noi sa nu se plictiseasca.

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Adica Ingerii au fost creati ca niste roboti? cu comenzi precise?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Nu stiu, treaba lor, a celor care au inventat basmul fara a se gandi la toate, dar stiu ca nu exista rau, si daca nu exista cum ar fi putut cineva sa-l aleaga?

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa cum un hot sau un criminal, devine pe parcursul vietii delicvent, si nu se naste asa, tot asa diavolul a devenit rau, nu a fost creat rau.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Copile, care parte din "nu exista bine si rau" n-o intelegi? + ca pentru a deveni rau trebuie sa te ispiteasca un drac. Ce drac l-a ispitit pe Lucifer din moment ce nu existau draci?

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu la ispistit nimeni. nu trebuie sa te \ispiteasca. Dorintele ce le nutresti te pot duce la pacat. (iacov 1:14) si tocmai asta sa intmplat in cazul Diavolului, a dorit sa primeasca inchinare, de aia i-a spus lui Isus in matei 4:8, 9 ca sa i se inchine odata si ii va da toate regatele lumii.
sa intelg ca tu nu crezi in biblie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Si acele dorinte (pofta lui insusi) de unde apar?

| fllu07 a răspuns (pentru relian):

Pe diavol dorinta lui de a primi inchinarre la ispitit. o dovada in acest sens este faptul ca i-a cerut lui Isus sa i se inchine. Matei 4:8, 9,10 si o dovada ca dorinta este o ispita care duce la pacat (daca dorinta este nepotrivita) iacov 1:14, 15.

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Orice om are dorinte. tu nu ai?
de unde ai dorinte?
nu mi-ai raspuns: crezi in biblie ca fiind cuvantul lui \dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Eu stiu de unde sunt dorintele, pentru ca pentru mine biblia si orice religie sunt porcarii, dar cum pentru tine nu, zi tu de unde vin dorintele, mai ales cele care duc la "pacate". Sunt sigura ca nu stii laughing App, nu mai veni cu versete, vreau sa vad ce stii si cat pricepi din ce auzi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Diavolul are putere atat cat i-o dam noi

| M25M a răspuns:

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan.--- Deci Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe cel care a devenit Diavol. Vezi eroarea?

| marinelpop explică (pentru M25M):

Te rog citeste putin mai sus...multumesc de intelegere

| M25M a răspuns (pentru M25M):

Eu am evidentiat eroarea de logica din intrebarea ta, nu am vizat caracterul fals sau adevarat al spuselor tale.

| Exilee a răspuns:

Hm... cam multa erezie din partea ta.

| marinelpop explică (pentru Exilee):

Vă innvit să imi explicți in ce constă erezia? multumesc

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Tu de fapt nu ai venit sa pui o intrebare.
Ai venit doar (ca si celalti sectari ca si tine) sa faci un prozeletism mascat sub o proasta imagine a unei intrebari.
Ai inceput o reclama sub forma unui articol, de altfel ca toti ceilalti.
Si asta trebuie sa stie toti utilizatorii.

Iti dau un sfat: daca ai venit sa faci asta pe acest site, nu iti merge, pentru ca suntem un popor crestin-ortodox increstinati tocmai de Harul lui Hristos, prin Sfintii Apostoli, si nu suntem chiar asa de slabi la minte, ca cei trasi de voi, sa "mancam" ereziile voastre.

"Pentru că mulţi amăgitori au ieşit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; acesta este amăgitorul şi antihristul."

Si tocmai daca vorbesti de aceasta carte (Apocalipsa) uite ultimele versete :
"Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta."
aceste versete fiind din Scriptura Sfanta, si nu din erezia pe care o folositi!

| fllu07 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Care ba popor crestin ortodox, increstinati cu Harul lui Hristos? vorebeste in numele tau si al celor 5 babe stirbe, mute si chioare care mai frecventeaza biserica ortodoxa. trebuie ca de la Harul lui Hristos li se trage protilor ortodocsi spritul de afaceristi, de traficanti de droguri (vezi cazul suljitorului domnului, care a fost prins cu droguri in cartile "sfinte", tot de la harul lui hristos vi se trage si pofta hapsana de bani... interesanta credinta. ca sa nu mai pun la socoteala, adulterele si cate inselaciuni si curvii infaptuiesc crestinii ortodocsi, cati isi inseala nevestele sai sotii, sau cati sunt prin puscarii pentru diferite "fapte de iubire aratate fata de aproapele"

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru fllu07):

Nu vreau sa incep o cearta online cu tine.

Mai ales ca am vazut cu ce fel de om vorbesc, dupa cum ai inceput cu "ba", si modul in care te-ai exprimat, m-au facut sa vad ca esti din ultima speta.
Si conteaza!

Spre exemplu, acele "5 babse stirbe si mute" de care ai zis si-au gasit mantuirea inaintea tuturor din secta voastra.
Nu ma intereseaza asa mult ca nu ai contact cu realitatea, si vezi un numar mic de credinciosi in biserica.

Si de aceea, nu am sa iti contraargumentez la tot mesajul pe care l-ai scris, prin simplul fapt ca de la tine si pana la mine sunt un vagon de carti, incat iti pot demasca secta.
Biserica Ortodoxa impreuna cu cea Catolica a fost singura Biserica neschimbatoare, nu o secta ca a ta, care a iesit din alta, fiind departe de adevar.
Daca tot dai in Calea cea Dreapta, chiar vrei sa iti aduci aminte de anii 1798, 1799, 1824 sau mai aproape 1915, 1916 si 1918. Insa cei destepti si-au adus aminte de Scriptura si de cuvintele Mantuitorului despre lupi in piei de oaie, si mai ales de acest verset :

"Şi atunci dacă vă va zice cineva: Iată, aci este Hristos, sau iată acolo, să nu credeţi. "

Apoi, ca sa stie toata lumea, cei care au fost ortodocsi doar cu numele, de altfel ca si tine, si s-au lepdat de Hristos, au fost oameni cu putina cultura generala, care nu prea erau credinciosi, ce au fost bagati-in-ceata de cei de la tine, de altfel ca si tine (uita-te in modul in care te exprimi) si cu alte ajutoare.

In concluzie pe viitor, daca vrei sa avem o conversatie normala, lasa rautatea la o parte, si poate iti voi raspunde la mesaj.

| fllu07 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Imi cer scuze pentru modul in care m-am exprimat.
cat despre anii aia care i-ai mentionat, nu am ce zice. nu stiu vreun eveniment sa se fi intmplat, in afara de faptula ca in 1918 s-a incheiat primul razboi mondial. nu prea cred ca ortosocsii si-au gasit mantuirea, pentru ca ortodocsilor nu li se fac vizite numai cand se cere bani, atat.
stiu ca o sa negi, dar daca te tine, cum se spune, sa dam cartile pe fata. am discutat cu preot ortodox in varsta, observa te rog, PREOT nu un oarecare din biserica care nu are credinta, si stii ce mi-a spus? stiu ca ceea ce predau nu este adevarat, si ca voi aveti adevarul, dar sunt invarsta, ce sa fac? asta mi-a meseria. deci mi-am dat seama cam ce se intampla in biserica.

nu mai zi calea dreapta, ca jignesti termnul drept/dreapta
biserica ortodoxa si cea catolica s=au despartit din cauza ca vroiam ambele putere. cum poti numi dreapta credinta acetele sexuale cu copii, mafie, afaceri neimpozitate, lux nerusinat, implicare in politica, doctrine falese si mincinuase, sarbatori pagane, mai nou si trafic cu droguri.
nu prea gasesc in evanghelii sau in noul testament astfel de situatii in viata primilor crestini. si ok, nu sunt eu cel in masura sa judec, dar ideea ii ca biserica ii pasuieste, adica ii aproba tacit. sa nu iti zic cati "crestini ortodocsi" stiu care traiesc in adulter, de ce nu le ofera nici un popa sprijin spirital sa se caiasca, sa-si redreseze conduita? pentru ca pe popi ii intereseaza doar averea si inmultirea ei.

| Făgăraş a răspuns:

Spune in epistolele pauline ca diavolul ragneste ca un leu cautand pe cine sa inghita. El este dusmanul lui Dumnezeu si cauta ca pe cat mai multi sa ii intoarca de la calea lui Dumnezeu. El nu are putere asupra nostra mai mult decat noi ii dam voie.

| Haplea a răspuns:

Domnule Pop, daca aveti o coloana vertebrala cat de cat dreapta, ma astept sa fiti in stare sa cititi raspunsul meu in intregime si apoi sa trageti concluziile:

Da, carlos santana asta apare prin vechiul testament ca un tovaras cu care marele zeu evreu facea pariuri. Cazul lui Iov de exemplu, care se petrece cam asa:
"...Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfatisat înaintea Domnului si Satan a venit si el printre ei.(pai parca zacea suferind in fundul iadului, cand colo asta se plimba prin rai ca tziganii prin franta)
Atunci Domnul a zis catre Satan: "De unde vii?"(atoatestiutorul habar n-avea de unde venea ala). Iar Satan a raspuns Domnului si a zis: "Am dat târcoale pe pamânt si m-am plimbat în sus si în jos".
Si Domnul a zis catre Satan: "Te-ai uitat la robul(robul=sclavul)Meu Iov, ca nu este nici unul ca el pe pamânt fara prihana si drept si temator de Dumnezeu si care sa se fereasca de ce este rau?"

Pai da bre(zise arza-l flacara)ca doar are de toate si sta cu burta la soare toata ziua.
Si iehova, shabaot sau cum ma-sa mare-l chema, il lua pe drac deoparte si ii zise:
Bah mosule fac pariu cu tine ca daca ii omori tot familionu' prapaditului, tot sclavul meu o sa ramaie.Si face ala epurare etnica pana ramane iov singur si dupa aia il da dracu si lui din belsug(cu voia "domnului" bineinteles) si il umple de lepra de bube si de hemoroizi, da Iov nu carteste impotriva zeului gelos.Si barbosu-n ceruri castiga pariul si ii da dracu o lada de bere lo hodorog, sa aiba motiv de ragaiala pana gata sclavii cu gratarele.
Apropo de gratare:

"...a facut Ieftae fagaduinta Domnului si a zis: "De vei da pe Amoniti in mainile mele, Cand ma voi intoarce biruitor de la Amoniti, oricine va iesi din portile casei mele in intampinarea mea va fi afierosit Domnului si-l voi aduce ardere de tot".
Si ieftae le da bataie cu ajutorul Domnului doctor.
"Dupa aceea a venit Ieftae la casa sa si iata fiica sa i-a iesit in intampinare cu timpane si jocuri; aceasta era singurul lui copil, caci el nu mai avea nici baieti, nici fete. Si cand a vazut-o el, si-a sfasiat haina si a zis: "Ah, fiica mea! Tu m-ai rapus si esti dintre cei ce-mi tulbura biruinta. Eu mi-am deschis gura pentru tine inaintea Domnului si nu ma voi putea lepada!". Iar ea a zis catre el: "Tatal meu, daca tu ti-ai deschis gura pentru mine inaintea Domnului, fa cu mine ceea ce a rostit gura ta, de vreme ce Domnul a savarsit prin tine razbunarea impotriva Amonitilor, vrajmasii tai!"
Si dupa ce fata se suie pe un munte sa-si planga virginitatea timp de doua luni, impreuna cu prietenele ei, tacsu o ia de mana si o pune frumos la protzap.Pai acum spuneti-mi mie cu toata sinceritatea, ca asta nu suna a "pact cu diavolul".
Si n-are rost sa mai amintim de avraaaaam, de iosia si de altii ca ei care s-au dedat la a face carne de mici din neamuri, vrajmasi, femei, copii, cornute, porcine si alte cele.Ce dumnezeu ii ala care spune ca-i place mirosul de carne arsa.Ce dumnezeu cere sa fie facute in numele lui sacrificii animale si UMANE, arderi de tot, matze, sange, fumuri, shaorme.
Deci ce relevanta mai are biblia si ce sens are sa vorbim despre un dracusor care-i mic prunc la omoruri pe langa mos iehova.
Si domnul meu, nu am nimic impotriva dumneavoastra, dar adevarul trebuie spus, nu puteti sa va faceti ca ploua, caci aveti o biblie in casa si nu trebuie decat sa o deschideti si sa va convingeti cui slujiti.

| marinelpop explică (pentru Haplea):

Scriitorul englez Charles Dickens a spus despre Biblie: „Este cea mai bună carte pe care a avut-o sau o va avea vreodată omenirea. . . deoarece conţine cele mai bune învăţături pentru îndrumarea oricărui om".

| fllu07 a răspuns (pentru Haplea):

Tot ce ai scris aici despre iefta, si despre avraam, si despre iov, asa s-a intamplat, cu o mica completare: ai inteles tu gresit. si iefta nu si-a jertfit fiica in sensul in care ziici tu, ci in sensul ca si-a folosit tineretea pentru a ii sluji cu toata puterea si ratiunea lui DUmnezeu. apoi nu DUmnezeu la provocat pe Diavol in cazul lui Iov, ci dumnezeu sa mandrit cu ascultarea lui Iov, dar diavolul la provocat pe DUmnezeu sa-i faca rau. insa, cum Dumnezeu nu face rau, nu i-a facut, insa i-a permis Diavolului, sa il incerce. observa te rog: ia permis sa-l incerce, nu la incercat. este o mica mare diferenta intre a permite si a cauza. si da, ai dreptate, pe Dumnezeu il cheama Iehova. totusi, ai putea vorbi mai cu respect, pentru ca el te intretine in viata, el te trzeste dimineata, si iti da si forta pentru o noua zi!

| Haplea a răspuns (pentru marinelpop):

Asa si? Asta-i raspuns? Mai bine ma-i fi ignorat domne' Pop, dacat sa arunci flegma asta cu muci, pai cine-i dickens, dumnezeu(ha-ha...ha)? De ce m-ar interesa parerea lui? Daca vrei sa ne batem in scriitori pot sa-ti fac o lista cu cei care nu dadeau doi talanti pe mazgalelile alea de pe paginile lucioase ale bibliei cu care nici la dos nu te poti sterge; as putea sa incep cu alde cioran si aia...dar daca vrei iti dau niste exemple de "cele mai bune invataturi" de se lasa cu urate cosmaruri la noapte, ca vad ca biblia nu te-ai sinchisit sa o citesti. Valabil pentru toti sectarii imputiti care cred ca le pune isus pizdos o pila la tacsu daca fac prozelitism si il pupa-n cur.