| anonim_4396 a întrebat:

Am un gand care ma framanta de un an aproape.

Sunt baiat, am 22 de ani aproape si provin din familie de penticostali. Am pacatuit mult pana acum si tot la pacat imi cam sta gandul in continuare, dar ma gandesc si la Dumnezeu, mai ales de un an aproape.

Toata viata mea am zis ca nu o sa ma pocaiesc niiciodata si ca o sa-mi traiesc viata la maxim fara Dumnezeu, dar de un an aproape ceva s-a schimbat. Am inceput sa ma gandesc la Dumnezeu chiar daca inainte nu doream deloc sa-l cunosc si nici nu prea credeam in el. Am inceput sa ascult predici, am inceput sa citesc tot felul de lucruri din biblie si sincer chiar mi-a placut.
Dupa asta m-am gandit ca daca Dumnezeu ar exista, iar biblia ar fi adevarata, atunci m-as bucura enorm sa fiu si eu acolo sus.
Deja incepeam sa cred in el si eram vrajit de ce scria in biblie, iar dorinta de a ajunge acolo sus era foarte mare.

De un an cam asa tot imi vine un gand in cap, ca daca i-as cere lui Dumnezeu sa imi dea o boala care sa ma distruga intr-un timp foarte scurt si prin aceasta boala eu sa ma pocaiesc si cand sunt gata atunci sa mor, oare m-ar asculta?

Pe langa asta, imi vine alt gand asemanator, cum ca sa ma pocaiesc, ca dupa Dumnezeu o sa ma ia la el imediat.
Sincer, eu chiar m-as bucura daca m-ar asculta si ar fi asa, as renunta la toata lumea asta si m-as pocai, ca stiu ca in timp scurt scap de aici si ajung la el. Nu mi-ar mai pasa deloc de viata asta si ca sunt tanar daca ar fi asa.
Ma gandesc la asta cu o fericire nemarginita.
Tresar de bucurie numai cand ma gandesc, ca daca m-ar asculta, ce fain ar fi.
Daca m-as pocai, sincer, nu as vrea sa mai traiesc aici pe pamantul asta, as vrea sa fiu acolo imediat, e o dorinta foarte mare si parca simt ca daca m-as pocai, Dumnezeu m-ar lua la el.
Tot imi vine in gand ca, pocaiestete, ca dupa te iau la mine.

Oare gandul asta este din parte lui Dumnezeu pentru mine ca sa ma mantuiesc si sa ajung in rai imediat?
Ca pe langa gandurile astea mai am si alte ganduri, dar ganduri de sinucidere, fiind si in depresie si cu alte probleme, ca problemele pe care le am m-au facut sa ma gandesc la Dumnezeu si sa-mi doresc sa ma pociesc si sa ajung acolo imediat.
Parca am doua optiuni in fata, si trebuie sa aleg una dintre ele.

Voi ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Puterea, iubirea si bunatatea lui Dz e atat de mare, de sunt spitalele pline cu bolnavi, iar iubirea si puterea infinita a lui Dz nu-i ajuta cu nimic. Daca Dz nu e in stare sa faca un lucru mai usor, sa ajute cativa oameni din spital, e lesne de inteles ca nu poate da nici viata vesnica nici rai. In povesti totul e frumos, dar realitatea e alta. Nu exista nici Dz, nici viata dupa moarte, asta e realitatea. Citind povesti, poti crede orice, dar nu e cazul sa traiesti intr-o fantezie si sa iti ghidezi viata dupa povesti. Trebuie sa iti dai seama ce inseamna viata vesnica. Inseamna miliarde si miliarde de ani si tot nu se termina. Daca nu iti place viata asta din care ai trait doar 22 ani, cum iti va placea o viata de miliarde si miliarde de ani? Cine iti da asa ceva, un infinit pentru ceea ce faci intr-o viata finita, adica nimic? Dz cel puternic si iubitor din poveste, a carui iubire si putere inseamna spitalele pline cu bolnavi? Slabe sanse. Fantezia ramane fantezie.

61 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel ce se pocăiește si moare nu ajunge imediat in cer. Va trebui sa aștepte revenirea Domnului Isus si sa aibă parte de prima înviere. Pana atunci te vei odihni in locuință morților. Pentru a fi mântuit trebuie sa crezi in jertfa Domnului Isus, sa te naști din nou si sa vestești Evanghelia la orice făptură. Este păcat să-ți dorești moartea. Sau o boala care duce la moarte. Trupul tau este templul Duhului Sfânt. Duhul Sfânt nu locuiește dintr-un trup bolnav la cerere. Studiază Biblia! In ea vei găsi adevărul. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu-mi doresc moartea, doamna draga!
Moartea ar fi doar un castig pentru mine.
Doar trec de la viata asta, la cealalta.
Bine inteles ca voi astepta undeva pana vine Isus, dar nici decum in locuinta mortilor, acolo merg doar sufletele nemantuite, cele mantuite merg in cer, doamna martor a lui Iehova!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

App, ce sa fac daca am gandul asta in cap?
Poate ca este de la Dumnezeu ca sa ma pocaiesc, ca dupa poate voi muri si sa nu ajung in iad.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este diferență enormă între credință și delirul ei, între drumul drept și deraiere, penticostal sau nu. Deocamdată Dumnezeu ți-a dat viață. La el ajungi oricum, că de moarte nu scapi.
Pocăința nu înseamnă să te grăbești să ajungi acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La modul cel mai serios, ai nevoie de un psiholog destul de rapid.

| Digikey a răspuns:

Ar fi prea simplu sa fie asa.
Oamenii se amagesc ca dupa moarte o sa fie bine.
De fapt asta este si chichita religiei.
Daca nu faci sa sufere pe cineva cu actiunile tale nu ai de ce sa-ti faci griji.
Daca poti sa ajuti pe cineva care este la necaz si iti cere ajutorul mai speli din pacatele vechi.
Rugaciunile si sperantele desarte lasa-le in seama celor mai putin inteligenti decat noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eram sigur ca o sa zica cineva asta laughing))

Pai na, fiind in depresie si dorind moartea, poate faceam cumva si ajungeam si eu in rai daca tot voiam sa mor.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Dacă te pocăiești cu adevărat nu vei mai avea gânduri depresive și vei iubi cu adevărat viața, Dumnezeu nu vrea că oamenii să sufere dar noi invitam suferința de cele mai multe ori prin păcatele noastre.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Poate ca ai dreptate, poate ca nu exista D-zeu, habar n-am.
Eu ba cred, ba nu cred.
Nici nu stiu in ce sa mai cred, sincer.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca exista, era mai vizibil. Daca avea putere si iubire, gasea un mijloc de comunicare cu oamenii, ii ajuta si in viata finita si in presupusa viata vesnica, nu lasa oamenii sa-si faca rau unul altuia si nu avea nevoie de minuni si de povesti aflate sub semnul intrebarii care sa-i demonstreze existenta, puterea, bunatatea si iubirea. Daca o luam logic, vedem niste povesti scrise de oameni, nu de Dz, povesti rastalmacite mii de ani pentru a da impresia ca sunt reale si ca au legatura cu realitatea, dar in fapt sunt lipsite de logica, de coerenta si de legatura cu realitatea. De exemplu, o viata vesnica, infinita inseamna ceva enorm, mai mult decat inseamna orice, nici Soarele nu are viata infinita, deci cum ar putea obtine o viata infinita, un om simplu, care traieste putin si tot ce face in acea viata finita pe care o are e practic egal cu 0. A primi o viata vesnica pentru ceea ce faci intr-o viata finita e mai ceva decat a cumpara pentru 0, 00000001 lei toate casele de pe Pamant. E o fantezie, de aceea merge bine doar in povesti, nu si in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Ai perfecta dreptate.

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului (vorbim de adevarata pocainta si nu de ceea ce isi inchipuie fiecare din cele cateva mii de culte crestine), iar aceasta nu te apropie de nici un sfarsit, ci tine permanent pregatit pentru cer.

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie". Scriptura confirma un singur sens al cuvantului "pocainta"- acela incredintat Bisericii. Iar Mântuitorul Hristos a vorbit doar despre o singura Biserica!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta numesti tu pocainta?
PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM (CUNOSCUT CA HEMOSEXUAL )

Tu citesti biblia modificata si copiata la un homosexual din America?

Zici ca ai citit biblia, hai sa citim impreuna ce zice despre secta false ca voi.

Voi sunteti secte false. Definitie secta: Comunitate religioasă desprinsă de biserica https://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83

Hristos condamna sectele :
Hristos a întemeiat o biserică, pe care porțile iadului nu o vor birui
(Coloseni 1, 24; 1 Cor. 11, 22; 15, 9; Fapte 20, 28; Gal. 1, 13; Mt. 16, 18 etc.)

Hristos condamna proorocii si Hristosii falsii ca voi.
Zicand:
23.Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeţi.
24. Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi

Proorocii vostrii sunt cica de la duhul sfant dar de fapt sunt sa prosteasca ratatii ca voi. Majoritatea dintre voi s-au dus la un proororc ca sa se cunoasca cu X, Y. Deci aia va decid viata voastra, e ca si cum te-ai duce la vrajitoare.

Apostolii care ii credeti vorbesc despre biserica si ortodoxie.

Deci te mandresti ca apartii la o secta din America care creatoru a fost hemosexual?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Matei 24 Hristos spune ca sectele sunt mincinosii si nu trebuie crezuti. Asta numesti tu pocainta, mai prietene?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Da nu ma mandresc.
Si da exista proroci mincinosi si falsi, dar poate ca nu toti sunt asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Pocait nu inseamna neaparat ca apartii unei secte.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da sunteti secta. Cand tu ai spus ca esti penticostal si citesti acolo biblia. Chiar si biblia voastra va condamna ca sunteti secte mincinoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu nu sunt nici o secta, fata mea!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi sunteti secte false. Definitie secta: Comunitate religioasă desprinsă de biserica https://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83

Hristos vorbeste de biserica si condamna sectele ca voi. Uite mai sus

Pune mana pe biblie, secta falsa ca habar nu ai. Esti spalat pe creier de la un hemosexual din america.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu mi se pare corect, si nici posibil.
Fiecare moare cand trebuie sa moara. Daca tu ia-i cere sa mori ca sa ajungi direct in Rai eu nu as mai fi Crestin.
Asta ar fi total incorect. Dumnezeu te-ar lua pe tine si pe mine m-ar lasa aici sa sufar nopti intregi prin spitale, iar tu ai sta bine mersi in cer.
Personal, mi se pare o gandire foarte periculoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu nu fac parte din nici o secta, femeie sau barbat!

Eu nici nu merg la biserica!

Ahahahaha laughing))))

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci esti o secta daca nu mergi la biserica. Daca Hristos nu spunea de biserica acum toti ratatii ca voi faceau secta si vorbeau de dumnezeu, hristosii mincinosii. Tu ai un pic minte? Tu stii cate secte au aparut din spatele vostru?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ca toate sectele apar din America dar si manipuleaza tot globu facand conspiratii legat de 5G, COVID-19 e de la chinezii, illuminati, anti-vaccinare etc. Tara America e perfect pentru toti ratatii. De ce nu te muti in America?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GeoforceExperience):

Tu esti singura secta bolnava din toata lumea asta

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu macar am o biserica. Biblia va condamna care e secta si nu are biserica. Eu maine ma duc la musulmanii sa vizitez bisericii ortodoxe de acum 2000 ani si iei ma respecta. Tu daca te duci la musulmanii si spui ca apartii la o secta o sa vii acasa mort. Tu nu intelegi ca esti o secta falsa si spalata pe creier? Chiar si la biblia quran musulmana condamna sectele false dar la iei condamnarea e pe moarte.