| 777eSpirituales777 a întrebat:

Cum ii va pedepsi DUMNEZEU pe atei? happy
Vreau numai din Biblie.
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cu împietrirea inimii tale care nu vrea să se pocăiască îți aduni mânie pentru ziua mâniei și arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu, care va răsplăti firvăruia după faptele lui.Și anume va da viață veșnică celor care, prin perseverență în bine, caută, viața cinstea și nemurirea și va da mânie și urgie celor ce DIN DUH DE CEARTĂ se împotrivesc adevărului și ascultă de nelegiuire.necaz șistrâmtorare ve veni peste orce suflet omenesc care face răul...slavă cinste și pace va veni peste oricine face binele. Căci înaintea lui Dumnezeu nu se are în vedere fața omului.(Romani 2-5-11)

38 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Sunt ateu de foarte multi ani si ma zvarcolesc in chinuri de la pedepsele zeului big grin chiar ma gandesc sa devin crestin ca sa scap de atatea chinuri big grin

| Lucică1998 a răspuns:

TOTI cei care nu cred in Dumnezeu, in Isus Hristos si in Duhul Sfant vor avea o singura pedeapsa, numita in Biblie "Pedeapsa vesnica" si anume iadul.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Ai citat incomplet și inducător în eroare -(impăratul Asa)-a strâns pe tot Iuda și Beneamin și pe cei din Efraim, din Manase și din Siomeon care locuiau printre ei, căci un mare număr dintre oamenii lui israel au trecut la ei când au vzut că Domnul Dumnezeul lui era cu el.S-au adunat la Ierusalim...Au făcut legământ să caute pe Dumnul Dumnezeul părinților lor din toată imina și din tot sufletul lor și oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui israel, trebuia omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat fie femeie.(2 Cronici 15 -9-13)
Deci nu e o poruncă a lui Dumnezeu ci acei oameni, in acel moment de entuziasm au făcut un legământ, o promisiune reciprocă la care au aderat de bunăvoie.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Mhm, si asta tot exaltare religioasa spontana e?

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

| ALGator a răspuns:

Dumnezeu îi va pedepsi pe atei cu ajutorul placerilor. Îi va umple de placeri, pofte si bucurii pana cand o sa ajunga sa urle singuri in pustiu ca Mick Jagger: "I can't get no satisfaction! 'Cause I try and I try and I try and I try I can't get no, I can't get no"

Atunci le va veni rindul religiosilor sa se bucure. Varsind lacrimi.

| danay72 a răspuns:

Psalmi37:9-11,dar aici e vorba de toti cei care nu respecta normele biblice.

| Valy9999 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce intelegi tu prin crestinism?

| S8N a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

OK, deci ori esti troll ori ai mintea unui copil de 10 ani.
"ateii arata ca oamenii dar sunt demoni"
Deci, nu pot sa iti inteleg logica. Eu daca nu cred intr-un zeu sunt automat ceva in care nu cred. (Demonul este alt lucru creat de religie care nu este adevarat.)
Te rog, explica-mi cum ai ajuns sa crezi lucrul asta.