| 777eSpirituales777 a întrebat:

Cum ii va pedepsi DUMNEZEU pe atei? happy
Vreau numai din Biblie.
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cu împietrirea inimii tale care nu vrea să se pocăiască îți aduni mânie pentru ziua mâniei și arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu, care va răsplăti firvăruia după faptele lui.Și anume va da viață veșnică celor care, prin perseverență în bine, caută, viața cinstea și nemurirea și va da mânie și urgie celor ce DIN DUH DE CEARTĂ se împotrivesc adevărului și ascultă de nelegiuire.necaz șistrâmtorare ve veni peste orce suflet omenesc care face răul...slavă cinste și pace va veni peste oricine face binele. Căci înaintea lui Dumnezeu nu se are în vedere fața omului.(Romani 2-5-11)

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Și anume va da viață veșnică celor care..."

Da, sigur...O sa mori si tu ca mine si ca oricine si se termina tot. Inocularea asta a ideii ca daca pupi in fund un spiridus o sa traiesti vesnic si intr-un loc cool, nu e decat un mijloc al unora de a trage foloase de pe urma credulilor. Da-le tu in contnuare 10%, am impresia ca ceva protestanta esti, si sa vezi ce de viata vesnica primesti...
Dar oricum, vei fi moarta, nu-i mai poti da in judecata, asa ca...1-0 pentru ei.

| 777eSpirituales777 explică (pentru Holiday):

Buna!
Daca crezi in Dumnezeu nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si exista nu vei scapa nepedepsit, ateule.
Il jignesti aicea dar când ai sa stai fata in fata cu el nu ai sa mai stii ce sa spui. Te va prinde si te va ucide pentru pacatele tale. happy
Pa pa!

| Holiday a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

He, he happy
Pe principiul asta al tau, ia gandeste-te daca te prinde Alah si te da la vreo 10 musulmani ca recompensa ca l-au pupat in fund?
Eu zic sa crezi in toti zeii, asa preventiv, ca sa n-ai nimic de pierdut.winking

| RAY a răspuns (pentru ania):

Care adevar ca nici iisus nu a stiut ce e adevarul, presupun ca tu stii, daca eu as fi dumnezeu nu as judeca omul ca e ateu si daca a facut rele, si iisus a fost ateu ca doar nu credea in alt zeu nu? desi ca ateu nu are ce sa judece e ca si cum sar judeca singur

38 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Psalmi37:9-11,dar aici e vorba de toti cei care nu respecta normele biblice.

| RAY a răspuns:

Lasa ateii sa vezi ce va spune iisus cand va vedea cum au devenit crestini mai ales asa zisi trimisi lui ma refer la papa de la roma care se crede dumnezeu pe pamant dar in spatele lui sta 100 de mld de euro, in spatele lui iisus cati banii statea?

| Drimmero a răspuns:

Ai vreo obsesie cu ateii, nu sunt si ei oameni? Ce ti-au facut? Nu sunt ateu, sunt ditamai crestinul ortodox, dar deja e prea aiurea tematica asta religioasa/

| 777eSpirituales777 explică (pentru Drimmero):

Buna! happy
Bunicul spune ca ateii arata ca oamenii dar sunt demoni. Asta e vorba lui.
Si bunicul a fost in tinerete ateu. Deci stie ce inseamna sa fi certat cu legea. happy
Tu daca esti ortodox de ce le iei apararea?
Pa pa.

| Drimmero a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Nu le iau apararea, tu practic interpretezi religia gresit, nu asta e crestinismul...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Se numeste obsesie compulsiva, din pacate aia 5000 de persoane sunt tot raul din Romania

| drutzix a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Deci bunicul tau a fost demon in tinerete?
Oricum are dreptate, ateii rai omoara bebelusi zilnic, si ard pe rug ortodocsi care refuza sa pupe icoana lui Darwin.
Pa pa.

| Clorox a răspuns (pentru Drimmero):

Yup!

| Valy9999 a răspuns (pentru Drimmero):

Ce intelegi tu prin crestinism?

| S8N a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

OK, deci ori esti troll ori ai mintea unui copil de 10 ani.
"ateii arata ca oamenii dar sunt demoni"
Deci, nu pot sa iti inteleg logica. Eu daca nu cred intr-un zeu sunt automat ceva in care nu cred. (Demonul este alt lucru creat de religie care nu este adevarat.)
Te rog, explica-mi cum ai ajuns sa crezi lucrul asta.

| Drimmero a răspuns:

Cati ani ai, asa ca idee?

| WaterDrop a răspuns (pentru Drimmero):

Inca respiri. speram la lucruri mai bune dupa un timp sad

| Drimmero a răspuns (pentru WaterDrop):

Eu sunt ortodox, la mine n-are efect, cum s-ar zice. Nu am aparat ateii, dar are o obsesie destul de mare p-aici.

| WaterDrop a răspuns (pentru Drimmero):

Pff, speram sa ma aperi.Ma lasi singur in ghearele ei si este minora.De ce vrei sa fac puscarie, de ceeeeeeeee? sad

| 777eSpirituales777 explică (pentru Drimmero):

Buna!
Eu am 11 ani dar sunt foarte matura pentru varsta mea. Eu stiu foarte multe lucruri crestinesti si ma rog zilnic. happy

Si duhovnicul meu mi-a spus ca sunt foarte inteleapta. Se si mira ca nu am un iubit inca.
Pa pa.

| Drimmero a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Ma rog si eu la Dumnezeu, ii sunt credincios, dar e o diferenta, eu nu sunt spalat pe creier si nu sunt vreun fanatic. Dumnezeu stie ca-l iubesc enorm, stie ca m-a ajutat mult in viata si ca ii sunt dator si ii multumesc enorm!

| Deaad a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Esti o panarama de troll, nu esti deloc matura.

| Clorox a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Nu tu decizi daca esti inteleapta! laughing

| Holiday a răspuns:

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Cam asa e povestea cu spiridusul crestin.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Ai citat incomplet și inducător în eroare -(impăratul Asa)-a strâns pe tot Iuda și Beneamin și pe cei din Efraim, din Manase și din Siomeon care locuiau printre ei, căci un mare număr dintre oamenii lui israel au trecut la ei când au vzut că Domnul Dumnezeul lui era cu el.S-au adunat la Ierusalim...Au făcut legământ să caute pe Dumnul Dumnezeul părinților lor din toată imina și din tot sufletul lor și oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui israel, trebuia omorât, fie mic, fie mare, fie bărbat fie femeie.(2 Cronici 15 -9-13)
Deci nu e o poruncă a lui Dumnezeu ci acei oameni, in acel moment de entuziasm au făcut un legământ, o promisiune reciprocă la care au aderat de bunăvoie.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Mhm, si asta tot exaltare religioasa spontana e?

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ia fa tu bine si te du la manastire sa te calugaresti. Daca tu gasesti ca faptul ca nu ai iubit la 11 ani e ceea ce te pune pe un loc bun de lauda eu ma indoiesc serios de sanatatea ta mintala si acolo este locul tau. Propaganda religioasa agresiva pe care o practici produce scarba mai ales ca provoci acea categorie de oameni pe care ii numesti atei dar nu stii nimic despre ei. Cine e interesat de religie gaseste biserica singur iar cine nu n-are nevoie de jignirile si manipularile tale. Cum te comporti in societate iti prevad un viitor in care lumea te va ocoli si vei deveni o neadaptata. Nu ai alte preocupari decat religia si ai falsa iluzie ca tu si cei care iti baga asta in cap sunteti unicii detinatori ai adevarului absolut si universal. Ti-am spus si iti repet ca esti o ipocrita - calculatorul e realizarea ateilor asa ca te rog fii cinstita si nu-l mai folosi.
https://www.youtube.com/watch?v=HhXOU5aoanU

| WaterDrop a răspuns:

HaHa. Il astept sa ma pedepseasca de 10 ani. Unde este? De ce nu o face?

De ce iti place sa fii manipulata si legata de o religie falsa? Te`ai rugat la El si ti-a dat fericire? Totul este in mintea ta si nu vei cunoaste niciodata adevaratele placeri ale vietii in felul acesta. Pierzi sa stii.

| 777eSpirituales777 explică (pentru WaterDrop):

Buna!
Te va pedepsi dupa moarte! happy
Pa pa.

| WaterDrop a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

CHiar imi doresc asta.Sunt friguros de fel asa ca abia astept sa ard in focurile, oh stai ca nu exista foc in iad ci doar smoala. Abia astept sa ard in smoala iadului. Sper ca iti vei face totusi timp sa`mi faci cu mana din rai, macar 1 data pe luna happy

| ania a răspuns (pentru WaterDrop):

Disprețuiești tu bogățiile bunătății, îngăduinței și îndelungei lui răbdări? Nu vezi că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință?(Romani-2-4,Biblia)

| WaterDrop a răspuns (pentru ania):

Bunatati? laughing Care bunatati? "Nu vezi" ca pentru orice iti doresti in ziua de azi trebuie sa lupti si sa incerci de N ori si sa lucrezi la tine sa devii mai buna? Crezi ca iti va da Dumezeu ceva? Te resemnezi la gandul ca daca crezi in el, orice ti se va intampla, "asa a fost sa fie si asa vrea El"? Este cea mai mare prostie posibila si se numeste indoctrinare.Esti mica inca si nu ar trebui sa crezi in chestiile astea atat de aprig.Inca mai ai sanse sa scapi de manipulare.Alegerea ta totusi daca vrei sa fii doar o marioneta sau o persoana libera. Aparent nu iti place libertatea.Biblia este doar o hartie u 0 strop de adevar si nimic demonstrat.Este ca si cum crezi in monstrul din dulapul tau in fiecare seara cand te duci la nani.Este real?

| KodrutZ a răspuns (pentru WaterDrop):

Dupa moarte breh, dupa moarte. Astfel merge povestea. Come on, fata de-acum troleaza masiv. Sau, cum ziceam, exista si sansa - foarte trista, dealtfel - sa fie serioasa.

| ALGator a răspuns:

Dumnezeu îi va pedepsi pe atei cu ajutorul placerilor. Îi va umple de placeri, pofte si bucurii pana cand o sa ajunga sa urle singuri in pustiu ca Mick Jagger: "I can't get no satisfaction! 'Cause I try and I try and I try and I try I can't get no, I can't get no"

Atunci le va veni rindul religiosilor sa se bucure. Varsind lacrimi.

| Iunix a răspuns:

Îi va băga pe cei ca tine în smoală și ne va spune nouă :
- Vedeți ateilor, așa o să pățiți dacă veți face ca ei.

| Clorox a răspuns (pentru Iunix):

Smoala? Really? laughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Sunt ateu de foarte multi ani si ma zvarcolesc in chinuri de la pedepsele zeului big grin chiar ma gandesc sa devin crestin ca sa scap de atatea chinuri big grin

| Lucică1998 a răspuns:

TOTI cei care nu cred in Dumnezeu, in Isus Hristos si in Duhul Sfant vor avea o singura pedeapsa, numita in Biblie "Pedeapsa vesnica" si anume iadul.

Întrebări recente