| RaulAlmășan a întrebat:

Buna TPU.
Oamenii de stiinta atei au carti cu răspunsuri rationale pentru orice.
Ei consideră ca nu există divinități sau lucruri, fenomene paranormale.
Dar ateii au o rațiune diferita de crestini.
Dar daca teoria evolutionismului sustine ca explozia care a adus la aparitia pământului a fost datorită unor acumulari de energie.
Care stiinta spune ca nu ii cunoaste originea si vechimea?
Dar exista 3 variante de răspunsuri.
Energia a existat din totdeauna iar cu asta ateii savanti isi contrazic principiile ratiunii lor.
Energia a apărut din nimic si iarasi, isi încalcă propriile principii.
Energia a apărut din ceva, dar următoarea întrebare va fi pusa.
De unde acel ceva?
Afundandute mai mult in necunoștință pana vei ajunge iar la primele întrebări.
Si asa savantii atei arata ca ei mint.
voi ce părere averi?
Oricum nu se pot adăuga răspunsuri contra ce am scris.
Dar se vede clar ca stiinta minte oamenii cu un scop.

37 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiinta nu minte oamenii cu niciun scop. Stiinta isi arata limitarile inca. Toate resursele consumate pentru cercetarea universului si aparitiei acestuia au ajuns la niste concluzii demonstrate sau la niste teorii care inca nu pot fi demonstrate sau infirmate.

E de rahat rau sa vii sa zici ca stiinta minte oamenii cu un scop cand asta e binecunoscutul scop al religie., de manipulare a maselor.

Nu poti sa accepti ca stiinta inca nu a reusit sa demostreze tot si au o problema ca inca nu se pot demostra originile pamantului dar accepti fara niciun dubiu povestea cu omuleti facuti din pamant si femeii create din coastele rupte ale barbatului.
Accepti povesti penibile cu omuleti care construiesc o barca mare acum mii de ani si incarca toata animalele pe ea.
Accepti povesti cu un batranel care traieste pe un nor si ne vede cand ne masturbam.

Dar stiinta de minte?
lool, daca tu gandesti fix cum am scrie eu in ultimele fraze nici sa nu indraznesti sa vii sa spui ca scopul religie nu e ala de manipulare si controlare a maselor needucate.

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Tu răspunzi sa pari important, dar nu ai răspuns la întreg contextul

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si tu pui intrebari tot ca sa pari important.
Am raspuns la tot contextul.
Care e baiul? Te simti rusinat ca te manipuleaza religia si nu intelegi stiinta?

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Nu mă manipulează nimeni.
Nu ai raspuns la tot contextul, nimeni nu răspunde la tot contextul.
Si sincer nu ai cum sa spui ca nu e adevărat.
cele 3 variante de răspuns care le-am dat despre originea enerigiilor nu pot fi contrazise cu nimic.
Iar prin asta orice ateu isi încalcă principiile ratiunii evoluționiste.
Dar toti ateii care ii intreb raspund cu altceva.
Daca te depaseste nu răspunde.
Dar nu veni cu alte răspunsuri, care nu au acelasi context.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Te astepti ca cineva de pe TPU sa desluseasca misterul crearii univerului ca sa iti raspunda tie la niste intrebari? Esti amuzant.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Daca nu te manipuleaza nimeni astept cu mare interes teoria ta despre creare lumii pentru ca trebuie sa ai o teorie a ta proprie nu? Zic asta pentru ca:

1. Nu crezi in teoria evolutiei.
2. Nu ai cum sa crezi in creationism pentru ca ai zis ca nu te manipuleaza nimeni, deci logic nu ai cum sa crezi in ceea ce spune o religie inventata de oameni pentru a controla oameni.

| RAY a răspuns:

La cate tampeni ai scris acolo meriti zmeura de aur pe secolul asta

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Pai nu sunt manipulat, eu cred pentru că vreau eu sa cred in Dumnezeu.
si iar nu ai răspuns la întrebarea mea.
de ce te feresti?
Daca stiinta spune ca nici in problemele actuale nu exista răspunsuri de ce crezi in evolutie?
Dar înainte de astea răspunde la prima întrebare.
Daca nu, nu mai răspunde.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Cred in evolutie pentru ca sunt lucruri demonstrare si sunt constient ca stiinta are limitarile ei. Asa cum acum 200 ani avea alte limitari peste care s-a trecut de mult. Sunt suficient de educat inca atunci cand mi se prezinta o teorie stiintifica, cu dovezi, fapte si deductii logice sa o accept in detrimentul unor basme cu batranei

Nu, prietene, nu vrei tu sa crezi in Dumnezeu, ca nu te ai trezit tu ieri si l ai vazut si brusc ai crezut in el. Asa ti s-a indus.
Practic niste oieri au zis niste chestii acum 2000 ani, s au propagat, s-a scris o carte si popii au tinut lumea in frau si needucata ani de zile profitant de lucrurile astea.

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Dar nu sunt dovezi concrete a evoluției, sunt argumente împotriva ei care nu sunt luate in seama de ce sa fie luat in seama doar ce e pro?
Si tot nu mi-ai răspuns.
Multe teorii se mănâncă intre ele.
Si sunt multe greseli chiar daca nu recunoaște nimeni.

| RaulAlmășan explică:

Pai spune ce e gresit in ce am scris si de ce e gresit.
Si răspunde la întrebare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ți am răspuns de mai multe ori la întrebări și ți am zis ca știința are încă limitările ei și nu pot fi demonstrate toate lucrurile... Dar înțeleg de ce ești adeptul creationismului, ca ești greu de cap.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mno. Cine l-a creat pe dzeu?

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Mă.dar răspunde la ce am spus eu, e adevărat ca nu există răspunsuri rationale pentru orice?
Raționale din punctul de vedere a ateilor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ba, da bună zicala ai Prea prost pentru stiința, incearca religia. De vreo ora încerc sa îți zic ca știința încă are limite. Exista explicații raționale pentru orice doar ca suntem noi încă incapabili sa le gasim. Nu te mai agita ca o gasca cu întrebarea aia cu care încerci sa pari interesant.

| Steregoi a răspuns:

Satan se preface in inger de lumina pretinzand ca prin cunostinta lui aduce vreun folos omenirii. Ma refer la teoriile legate de modul cum a aparut materia si viata biologica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Oamenii de stiinta nu au scopul de a minti ci de a descoperi.
Teoriile gen bigbang exista pentru ca oamenii incearca sa gaseasca o explicatie care sa fie independenta de Dumnezeu. De ce? Nu stiu, dar un om ce este mai destept decat toti userii de pe site a spus ca ori cata matematica ai sti tot nu ai sa gasesti reteta exacta a unei prajituri fara sa-ti spuna bucatarul ce a facut-o.

| RaulAlmășan explică (pentru anonim_4396):

Când stiinta descoperă ceva se hotărăște prin guvern daca trebuie sa fie public sau nu.
Iar savantii vin cu argumente pro sau contra publicării descoperirilor.

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Frate nu încerca sa minti acum.
Incapabilitatea științei nu are o legătură mare.
La întrebarea mea sunt 3 răspunsuri care nu pot fi înlocuite.
Oricare din ele ar fi ateii se contrazic.
Dar tu vii cu alte chestii, si spui ca tot eu sunt greu de cap.
E aiurea sa ascunzi asa pe față.
Chiar daca stiinta nu e destul de avansată teoretic si practic există doar aceste variante de răspuns pentru evolutionism.
Si oricare din cele 3 ar fi ateii isi distrug principiile aparitiei teoriei evolutionismului si a ratiunii lor ca atei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ramai la religie. E ok. Te bate știința oricum. Are și biserica nevoie de naivi pe spinarea cărora sa trăiască.

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Dar tot nu a spus nimic la ce am scris eu.
Daca nu poti răspunde nu mai posta argumente in potriva creștinismului.

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Ok ..niste oieri.
in prezent cu atâtea scoli majoritatea oierilor dau dovada de analfabetism si lipsa de inspiratie.
Acum 2000 de ani fără scoli oierii au scris niste cârti cu un impact puternic la nivel global, cu un continut foarte complex si bine gândit.
Asta consideri tu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Offf offf offf
Si ti am zis ca nu intelegi nimic.
Nici macar nu ai inteles ce am scris.

Am scris destul de clar

"Practic niste oieri au zis niste chestii acum 2000 ani, s au propagat, s-a scris o carte si popii au tinut lumea in frau si needucata ani de zile".

Oierii aia nu au scris nimic. Ca nu se scriau carti acum 2000 ani.
Oierii aia au zis ceva.

Biblia, care nu e deloc bine gandita si nici complexa fiind doar o adunatura de basme, a fost scrisa prin anii 1450, ca atunci s-a tiparit pentru prima data. Ca si o MARE coincidenta, fix in secolul cruciadelor si a inchizitie. Fix atunci niste baieti binevoitori, care incepusera sa controleze masele prin crime infernale in numele religie, s au gandit ca ar fi bine sa scrie si o carte prin care sa controleze si mai bine. Convenabil nu?

Iti mai recomand odata, ramai la religie, nu mai filosofa pe aici. Du te la biserica, da un ban, aprinde o lumanare, pupa un popa sau un cadavru. Ca au nevoie de tine, Mercedesurile alea costa scump la intretinere si nu ai vrea sa mearga Dani cu Loganul nu?

| RaulAlmășan explică (pentru suntserios):

Biblia era si înainte dar era in,, sechestru,, de Catolici.
Eu prin ce ti.am scris despre evolutionism ti.am arătat ca evolutionismul si.a făcut singur felul.
Baza evolutionismului, adică principiile teoriei e ca pentru toate există lcruri rationale.
Daca spui unui ateu ca oamenii nu au evoluat fiindcă au ratiune, ei spun ca oamenii si.au format ratiunea.
Oricum nu e posibil.
Dar ei spun ca daca avem ratiune sa îl uitam pe Dumnezeu Fiindcă El nu e o fiinta rationala.
Daca Dumnezeu nu are început nu e rational.
Dar mai sus am scris.
in teoria evolutionista, există 3 si numai 3 variante despre energia care a produs explozia. oricât de mult ar evoula știința.
Adică energiile au apărut din nimic, si nu e rational in ratiunea ateilor, deci se contrazic.
Energiile au fost din totdeauna si nu e rational in ratiunea ateilor deci se contrazic iar, isi calca in picioare principiile apariției teoriei evoluției.
Există Varianta ca energia sa fi apărut din ceva.
Dar apoi întrebarea va fi,, de unde acel ceva"si ajungi iar la primele variante.
Uite cum teoria evolutionista are principii proaste contrazisa de ea însăşi.
Dar oamenii tot in teoria aia cred.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ma omule ca vad ca acel user ti a pierdut timpul cu tine,tu nu intelegi omule ca teoria evolutiei inseamna evolutia vieti pe pamant,esti atat de greu de cap? ce naiba e atat de greu de inteles,iar evolutia nu are legatura cu ateismul cum gravitatia nu are, evolutia este un fapt stiintific,este stiinta ma baiete, stiinta inseamna cunoastere, ateismul =a nu crede in zeii, ateismul nu inseamna a crede in ceva =esti atat de greu de cap, e greu de inteles, ateismul =a nu crede

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Baza evolutionismului mincinosule sunt selectia naturala si selectia sexuala

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Adică energiile au apărut din nimic, si nu e rational in ratiunea ateilor, deci se contrazic.

ce energi baiete, tu chiar duci lipsa de ratiune, evolutia inseamna modul cum a evoluat viata pe pamant, ce energi ma

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Masa si tatasu

| RaulAlmășan explică (pentru RAY):

Evolutionismul are la baza formarea universului prin acumularea de energie care a creeat o explozie.
etc.
Tu vii cu tot felul de argumente contra.
Dar selectezi doar cuvinte si nu întreg contextul.
Daca nu esti dispus sa înțelegi adevărul nu mai răspunde la întrebările mele.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Vezi ca scrii tampeni https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie
minti