| hanganu04 a întrebat:

Buna TPU stie careva unde se gaseste si cat costa o carte de admitere in seminarul teologic

3 răspunsuri:
| BencheaAdelin a răspuns:

Nu.

| MMihai a răspuns:

Întreabă la un seminar teologic sau adresează întrebarea, pe un site specific creștin ortodox.

Ești al nu știu câtelea, care vrea să se facă popă.

De ce să muncești și să înveți serios și de ce să te faci inginer / medic /etc și să ai răspundere?

Mai bine te faci popă, că ăia nu muncesc, dau numai cu gura și nici nu fac închisoare dacă greșesc.

Dacă vine beat în ultimul hal, la slujba de îngropăciune, și zice alte prenume și nu prenumele celui decedat, tot nu pățește nimic.

Murise unul de la mine de la uzină și a venit un popă „ beat mort " și ăștia îl tot corectau, că decedatul se numise Ioan, și nu altfel.
Și tot i-a dat bani, văduva mortului.

Pentru felul în care își făcea „ meseria de popă ", ar fi trebuit, să fie caterisit, dar individul este popă și acum.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva.
Pentru ca sa fi admis trebuie as dai niste probe elminatorii.

Succes in viitorul pe care o sa il ai.