| Lizzu a întrebat:

Buna tuturor.
As avea o intrebare catre crestini mai ales, dar poate raspunde oricine.
Ce se intampla in cazul crearii unei fiinte in laborator dpdv al sufletului?
Cand o fiinta vine pe lume pe cale naturala se spune ca sufletul se intrupeaza de la sine. Dar cand fiinta vine pe lume pe cale artificiala, creata de om, sufletul se intrupeaza tot de la sine?

Sper ca este clar ce am vrut sa intreb.

51 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Omul nu va ajunge niciodată CREATOR, NICI MĂCAR AL UNUI ATOM!
"Manipwlator" desigur, se poate numi şi abişnuieşte să practice acest "hobby"... Dar "creator", niciodată...

Oamenii clonaţi, spre exemplu, deşi au fost supuşi unei manipwlări genetice, în deplină siguranţă de 100% ei au suflet, sunt fiinţe umane cu drepturi depline indiferent de statutul şi "domiciliul" lor!

Dacă Însuşi Dumnezeu doreşte a se numi Părinte în măsura în care acceptăm acest luru, dacă el ne respectă deplin libertatea noastră (aşa responsabilă cum e), atunci de ce omul ar trebui să abuzeze şi să-şi facă semenii sclavi?

| BlackSulphur a răspuns (pentru milan9):

Normal ca omul nu va deveni creator! Deja este. A, ca voi considerati ca "a crea" inseamna a face ceva din nimic, atunci imi pare rau, materia nu dispare si nici nu se creaza.

| grab a răspuns:

Are si ala un fel de suflet dar se dovedeste din mers ca e ceva necurat la mijloc si se alege praful la prima confruntare cu un suflet real.

ma cam uimesti cu intrebarile tale, ce te intereseaza mai exact si cati ani ai de inca iti pui intrebarile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru grab):

E o întrebare interesantă, eu sincer nu m-am gândit. Ce vrei să spui cu vârsta?
Revin cu un răspuns imediat.

| grab a răspuns (pentru anonim_4396):

E interesant ce varsta are pentru ca astea sunt intrebari de om care nu prea a gustat din viata, mai mult s-a jucat sau a cheltuit bani pe care nu i-a muncit.
just saying! happy

te astept cu raspuns.

a ta e bicicleta din avatar? tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru grab):

Probabil că religia e un subiect futil, dar nu strică să te mai întrebi lucruri, să știi cât mai multe dintr-un domeniu. Poate nu dai importanță, dar e un bun subiect de dezbătut. Și dacă ești creștin nu strică să te întrebi câte ceva sau să sesizezi, dacă el chiar există mă îndoiesc că vrea adepți proști.
Imediat îl scriu în celalalt tab.
Și, nu. Poza e de pe tumblr, doar că îmi place să merg cu bicicleta. Deocamdată trebuie să strâng bani până nu vine vremea rea să am una...

| Dumniezău a răspuns (pentru milan9):

Omul nu va ajunge niciodată CREATOR, NICI MĂCAR AL UNUI ATOM!
Atunci cum iti explici ca am reusit sa cream anti atomi si anti materie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu de răspuns.
Știi și tu de confesiunile religioase diferite, fiecare cu credința în același lucru dar cu păreri diferite față de ceea ce scrie în Biblie, alte interpretări...
Nefiind creștină încerc să dau un răspuns din perspectivă nereligioasă. Tratez totul ca pe o poveste.
Ei spun că Dumnezeu a creat totul (deci și satan e tot de la el, vezi povestea cu Lucifer, fiind Dumnezeu atotputernic poate să oprească oricând povestea, dar nu o va face pentru „echlibru).
Atunci, el a dat harul omului de a face orice, iar lucrurile imposibil de făcut înseamnă că nu-s voia lui.
Ce se întâmplă cu cele pe care le facem treptat? Acum câteva zeci de ani nu puteam clona. Probabil Dumnezeu ne-ar fi lăsat să ne descoperim abilitățile în timp.
Și da cred că se întrupează, că fără „har dumnezeiesc" nu ar fi rezistat.

| grab a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi si mie un add

| milan9 a răspuns (pentru Dumniezău):

Manipulând materia, nicidem creând-o. Speculând fenomenologia "ingredientelor"...

| Dumniezău a răspuns (pentru milan9):

Ba creand-o.

| danut a răspuns:

Este foarte clar ce ai vrut sa intrebi, neclara este pentru tine notiunea de SUFLET atunci cand pui o asemenea intrebare (fara suparare). Pentru majoritatea Sufletul are o INTELEGERE bazata pe religi pagane, foarte putini reusesc sa treaca de superstitii si paganism admitand intelegerea PUR crestina, adica cea BIBLICA.
GENEZA 2, "7. Domnul Dumnezeu a fãcut pe om din tãrâna pãmântului, i-a suflat în nãri suflare de viatã, si omul s-a fãcut astfel un SUFLET viu."
In acest verset este EXPLIXAT foarte pe intelesul TUTUROR din ce este alcatuit Sufletul. Daca citim versetul descoperim ca omul este alcatuit din:
tarana pamantului (adica din substantele chimice de pe terra) + (plus) SUFLARE DE VIATA data de Dumnezeu = (avand ca rezultat) un OM VIU care se numeste SUFLET.
Restul, cu ceva aburi sau existente eterice, inainte si dupa moarte sunt invataturi SATANICE, din nefericire practicate si uzate in pseudo religi crestine, inclusiv cele traditionale. Doar invataturi Satanice care au penetrat crestinismul.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| ErrorFound a răspuns:

Deja omul este un creator mai bun decat Dumnezeu. A creat o o comunitate propice vietii sale. El isi manipuleaza viata. In fine, am ajuns deja sa cream fiinte. Problema crestinilor daca ei cred ca un creator este cel ce face ceva din nimic, este o prostie penibila.

Omul a clonat animale, a creat specii noi de copaci, a creat chiar si specii noi de animale: oaia fosforescenta.

Ca sa-l contrazic pe milan asta, vreau sa mentionez ca se creaza anti-materie. In cantitati mici, ce-i drept, dar cu siguranta mai mult de un atom de anti materie.

| usuk a răspuns:

Este practic acelasi lucru; ori ca e conceputa in laborator, ori ca e pe cale naturala, aceeasi celule se divid/ acelasi tesuturi se creeaza deci, acelasi suflet il primeste[daca, crezi in existenta sufletului]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"manipwlări"... ce inseamna acest cuvant? Mergi la scoala.

"Omul nu va ajunge niciodată CREATOR, NICI MĂCAR AL UNUI ATOM! "... bai culmea ca tot voi o ardeti cu "oamenii au creat virusi noi ca sa ne imbolnaeasca" si alte idiotenii de genul acesta iar acum o ardeti cu "nu va ajunge niciodată CREATOR".

Stii ce e interesant? Ca in trecut, omul "nu va putea NICIODATA sa zboare" sau "nu va ajunge NICIODATA pe luna" sau altele de genul. Uite ca s-a intamplat.

Nu crezi ca e cam absurd sa zici "NICIODATA"? Istoria iti dovedeste ca afirmatia ta poate fi gresita. Uite o afirmatie corecta care are in compozitie cuvantul NICIODATA :

"NICIODATA raspunsul "niste zei" nu a fost corect pentru diversele intrebari. TOT TIMPUL raspunsul corect a fost cel oferit de stiinta nu cel oferit de religie."

Daca in viitor oamenii vor crea o noua specie de animale, vei zice : nu, asta nu e creare ci manipwlare? Ce intelegi tu prin "a crea" ceva? Pentru tine "a crea" inseamna "puf si gata, iote specia"? Pentru tine, "a crea" tine strict de magie?

Apropo, ce naiba inseamna "manipwlare"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maaaiii? sufletul se intrupeaza? omul ori fiinta se intrupeaza.sufletul este dat fiintei.omului.nu si animalelor.deocamdata in joaca lui de-a Dumnezeu nici un om nu si-a asumat raspunderea.vom vedea cand va fi si aceasta, si ne vom lamuri.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Tot creatie se numeste. Cand un copil cladeste ceva din piese lego spunem ca a creat ceva, chiar daca piesele Lego provin din magazin.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"CREÁ, creez, vb. I. Tranz. 1. A face ceva ce nu exista înainte."
Deci atunci cand unesti trei caramizi si faci o constructie se spune ca ai creat ceva, chiar daca acele caramizi existau, constructia din cele trei unite nu exista.
Cand un atom se uneste cu alt atom formand o molecula, poti spune ca s-a creat (mai corect s-a format) o molecula, pentru ca in ciuda faptului ca ambele componente existau, cele doua unite au formatt ceva nou.

A crea nu inseamna : "A face ceva din nimic.", ci a infiinta un lucru nou din lucruri deja existente.
Astept un comentariu.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Si Dumnezeu la creat pe om din ţărână apoi la insuflesit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

"la creat pe om din ţărână apoi la insuflesit"... adica "puf si gata, iote specia" laughing. Funk it... it's magic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"A crea nu inseamna : "A face ceva din nimic.""... el asta intelege prin "creat". Dar e absurd sa zici ca "omul nu va putea NICIODATA" iar istoria ii arata si de ce. La fel era si cu avioanele, cu luna si cu multe alte lucruri. Toate intrau la categoria "NICIODATA".

Daca vom face noi specii de animale oare ce scuza o sa bage? Va spune ca de fapt e meritul zeului lui? Va spune ca de fapt nu e vorba de "creat" ci de "manipwlare"(?)?

Tot ei sunt cei care o ard cu "oamenii au creat noi virusi ca sa ne imbolnaveasca" iar acum vin cu "NICIODATA" laughing.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai Zgabeaţă Iftodie am spus asta in contextul "A crea nu inseamna : "A face ceva din nimic.", ci a infiinta un lucru nou din lucruri deja existente."
So, am vrut sa arat ca si God l-a facut pe om din materie deja existenta.
Si asta vizavi de afirmatia lui Milan ca omul "Manipulând materia, nicidem creând-o. Speculând fenomenologia "ingredientelor"...
Capisco?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Bai Zgabeaţă Iftodie, ai impresia ca am zis eu altceva sau ca m-am luat de comentariul tau sau ca am incercat sa corectez ceva? Daca chiar vrei pot sa ma iau de idiotenia pe care ai spus-o acum.

Tu ai spus " ţărână apoi la insuflesit" iar eu am completat cu "puf si gata" + "it's magic". Prea complicat pentru tine?

| Lizzu explică (pentru danut):

"Restul, cu ceva aburi sau existente eterice, inainte si dupa moarte sunt invataturi SATANICE"
--te referi la viata de dupa moarte? nu crezi in ea fiind crestin? in crestinism eu stiu ca ea e amintita...

| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

"...a creat chiar si specii noi de animale: oaia fosforescenta."
-DA! am vazut chiar azi in ziar.
Oaia si iepurele fosforescenti cu o gena luata de la o meduza si implantata in embrioni.

| Lizzu explică (pentru usuk):

Si eu m-am gandit la asta ..ca e acelasi lucru, dar totusi, s-ar putea sa nu fie. Nu stim sigur nici daca exista sufletul macar.dar discutam pur teoretic.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Cred ca milan s-a referit la faptul de a folosi (manipula) materia deja existenta, intelegi? pentru el singurul creator e dZeu si doar acesta poate CREA ceva,"crea" cu sensul de a face ca ceva sa apara din nimic, ceva ce n-a existat inainte.

Omul, pe de alta parte, manipuleaza, adica se foloseste de materia DEJA creata de altcineva(dzeu) dar care exista dinainte.

Asta in viziunea lui milan. Eu asa am inteles.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi tu ca animalele nu au suflet? chiar sunt curioasa ce va faceti sa credeti asta. Tot ce e fiinta si misca are un suflet.cel putin asa se crede, asa se spune. Acum nu stiu.

Dar, de ce, daca credem ca noi avem suflet, atunci animalele de ce n-ar avea?