| whiterose26 a întrebat:

As dori sa va intreb ce parere aveti despre pocaiti si daca ati avut ceva experiente neplacute cu ei sa mi le povestiti tongue big grin

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

As vrea sa te vad intr-o biserica de pocaiti in care Dumnezeu isi face simtita Prezenta, in care Dumnezeu lucreaza si da oamenilor pacatele ascunse pe fata sa te vad ce mai spui laughing Ca daca esti penticostal sau baptist nu inseamna ca esti pocaitwinking

27 răspunsuri:
| soimos a răspuns:

Cu pocaitii poti avea numai experiente rele, desi la inceput s-ar da si peste cap sa te incante si sa te atraga catre religia lor, experientele rele incep atunci cand au pus seaua pe tine, adica dupa ce te-ai botezat si refuzi sa accepti sa le platesti lunar a 10-a parte din salar/venit!

Ei lucreaza dupa principiul "afara e vopsit frumos gardul, inauntru te pandeste leopardul!
Mai exact politica lor este sa faca in asa fel incat sa fie vvazuti frumosi si admirati din afara, si sa fie niste satrapi bicisnici cu copii lor in cazul in care acestia nu accepta religia parintilor lor!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Diriga mea e pocaita I don't want to see

| whiterose26 explică:

@ XxXBlackVampireXxXÎlSechestreazaPeMoşCrăciun

Ai avut pana acum ceva patanii neplacute cu ea?

| Urzi23 a răspuns:

Pune si tu o definitie la ce intelegi prin pocaiti?
Apoi :
Din cite stiu "martorii lui yehova" sunt cei mai agresivi si eu ma incaier cu ei cind ajung la usa mea si ii trimit la pescuit prin circiumi si la casa de curve, pe aici de regula se termina discutia noastra.
Apoi :
In discutia cu ei ma sprijin pe ce stiu din Sf Scriptura. Trebuie recunoscut ca sunt civilizati si nu sar cu gura mare, ca schimbam foaia cu ei urgent si le pierea pofta cu mine.
Apoi :
Ei impart pliante si carticele chestie de marketing, care are rezultate super bune.rolling on the floor

| whiterose26 explică (pentru Urzi23):

Prin pocaiti ma refer in general la Penticostali sau Baptisti, cei ce par a avea gura mica, dar te freaca pe la spate de te rup.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru whiterose26):

Oricine are experiente neplacute cu diriga...

| Raniia a răspuns:

Pocăiti? atîta libertate in acceptare! Deciziile lor privind relatiile interumane:decid cum să fie credinciosi lui Dumnezeu,decid ce să facă,să-i ierte pe ceilalti,să meargă dincolo de iertare, decid ce să spună, cuvinte de binecuvîntare si de dragoste.Atunci cînd trec print-o umilintă, simt inima mult mai linistită dacă se încred in Dumnezeu-dacă o acceptă din Mîna Sa!

| whiterose26 explică (pentru Raniia):

Tea20 Esti cumva de-a lor?

| Raniia a răspuns (pentru whiterose26):

In fiecare zi vreau să mă pocăiesc,să mă căiesc de păcatele mele să fiu tot mai bună,să am o inimă plină de recunostintă pentu tot ce a făcut Dumnezeu pentru mine, si folosesc această oportunitate de a-i învăta pe altii si de a sluji oamenilor din jurul meu, care au făcut si ei alegeri gresite.

| whiterose26 explică (pentru Raniia):

Fa-o draga mea, dar nu aici.De ce incerci sa ii convingi pe altii de convingerile tale? Da, intr-adevar, e alegerea ta, e calea ta, mergi pe ea.Dar lasa-i pe restul sa aleaga.De ce ii sufocati pe altii? A da, stiu, pentru ca voi sunteti cei buni si milosi si DREPTIwinking

| soimos a răspuns (pentru Raniia):

Dar ce a facut Dumnezeu cu tine?
Ti-a luat cumva mintile ca sa poti fi fericita?
Ca doar nu-i asa in Biblie zice "fericiti sunt cei saraci cu duhul"?

| FucktheSystem a răspuns:

Vin o dată la 2 săptămâni la mine la interfon și mereu trebuie să le răspund să el zic că nu e nimeni acasă...

| Urzi23 a răspuns (pentru whiterose26):

Normal ca te freaca deoarece nu esti ancorat in Ortodoxie si nu cunosti mare lucru din Scripturi.
Parca ii si vad sarind la Sf Icoane si ii dau cu chipul cioplit, apoi cu Sf Cruce. Apoi desf credintei in Sfintii Ortodoxiei (Fericit Domnul intru Sfintii sai ), Urmatorul pas Sf Traditie.Iar in final vei ramine in mina cu o biblie si in rest nimic de parca Sf Biblie a fost scrisa pe tablite ca cele 10 porunci.Sa fim seriosi cum pot eu sa renunt la ceva ce sta calare pe baricade de 2000 de ani, vezi frumusetea Sf Liturghii si semnificatia ei
Apoi :
Pentru mine niste cintece nu pot tine locul Sf Liturghii cum ne mai Impartasim? Noi avem Sf Maslu pentru cei bolnavi (rugati preotii vostrii sa se roage pentru voi )
Apoi :
Eu cind ramin fara replici deoarece nu sunt teolog, intra in functiune automat indaratnicia mea si aici se rupe filmul ca nici tiris nu ma scoate din ale mele.

| whiterose26 explică (pentru soimos):

Ca bine zici >big grin

| Raniia a răspuns (pentru whiterose26):

Eu nu te sufoc tu ai pus întrebarea eu am răspuns,eu sunt multumită cu starea în care mă aflu, tu alegi ce faci cu viata ta este optional; Dumnezeu îti pune in fată viata sau moartea, este decizi ta! Am spus ceva rău despre tine? POCĂINTA (indiferent ce religie ai) te face mai bun si plin de dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

! As dori sa va intreb ce parere aveti despre pocaiti? ras = sunt oamenii ca noi toti da cu convingeri cam exagereate privind religia /2 ati avut ceva experiente neplacute cu ei? ras = ieri am avut la scoala sunt persoane de care sa nu pomenesti de ateism sau stinta ca esti cu dracu/ unele persoane sunt bune unele sunt rele depinde de persoane parerea mea universala e ca poti fi ateu foarte bun sau pocait al naibi de rau de exemplu ei spun ca nu aduna banii pe pamant asta cam suna a ipocrizie nu? macar atei nu spun ca aduna bogatiti in cer si nu au nevoie de banii dincontra recunosc materialismul ca totul se rezuma la banii si la cunoastere care e importanta in viata fiecaruia nu vreau sa fac propaganda dar daca ai face un studiu pe un grup de atei versus pocaiti fac pariu ca pocaiti fac mai multe de ce pentru ca frica te indeamna sa faci in timp ce ateu e relaxat cu o gandire pozitiva

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeu este prezent pretutindeni, dar nu se găseste in toate. Dumnezeu este dragoste este lumină si este un foc mistuitor.

| EmaS a răspuns:

Pocaitii sunt si ei oameni supusi acelor slabiciuni ca si voi. Insa, in viata lor au avut un moment de intalnire cu Domnul Isus asa cum a avut Apostolul Pavel in drumul spre Damasc si au devenit oameni noi.Ei au inteles ca nu o confesiune iti aduce mantuirea, ci o relatie personala cu Isus Hristos. Si-au schimbat ordinea prioritatilor, atitudinea, comportamentul si caracterul. Daca inainte scopul vietii era sa acumulez cat mai multe posesiuni materiale, crezand ca acestea imi vor aduce fericirea, acum doresc sa imi adun comori in cer.Doresc sa aduc un zambet pe obrazul care se scalda in lacrimi, doresc sa pun balsam pe orice rana, sa duc vestea buna celor care nu mai au nici o speranta, sa spun tuturor ca au pret, au valoare, sunt unici si speciali. Vreau sa fac voia Domnului in viata mea si sa respect principiile si valorile crestine. Traiesc din perspectiva eterna a vietii cu ochii tintuiti spre cer, acolo unde ma asteapta rasplatirile ceresti. As vrea ca toti sa experimenteze bucuria si pacea care vin de sus, de la Tatal ceresc!

| Dumnezău a răspuns:

Pocaiti sunt o rasa retardata de oameni, nimic mai mult.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Draga Soimos, eu te inteleg ca tu ai resentimente din experienta pe care ai avut-o tu personal.Dar, trebuie sa incerci sa ii intelegi si pe ei.Crede-ma ca pentru ei a fost o pierdere mare.Ca parinte iti doresti ca si cei dragi tie sa fie mantuiti, si te doare sufletul vazandu-i cum se indeparteaza de Dumnezeu.Iti spun cu durere in inima pentru ca sunt mama si ma topesc vazand cum fiul meu se pierde.Traieste fara scop, fara nadejde.Traieste clipa.Isi pierde viata prin cluburi,in loc sa isi faca un rost,o familie, un viitor. Daca tu o iubesti pe cea de langa tine cu adevarat, poti sa ii dovedesti acest lucru facand un pas de impacare cu cei care i-au dat viata.Chiar daca ea nu are curajul sa iti spuna ce simte in inima ei, sa stii ca nu poate sa stea indiferenta fata de cei prin care Domnul i-a dat viata.Ai putea sa calci pe ego-ul tau si sa faci un pas.Eu stiu ca in adancul sufletului esti un om bun si sensibil.Nu vreau sa imi dai un raspuns, dar ma rog ca sa iei o decizie inteleapta si sa traiti in armonie, pentru ca este atat de frumos sa iubesti si sa ierti.

| whiterose26 explică (pentru EmaS):

De ce crezi ca un crestin, indiferent de religia sa, nu il poate avea ca prima prioritate pe Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru whiterose26):

Daca citeai atent la cele scrise de mine, intelegeai ca tocmai asta am scos in evidenta. O relatie personala cu Dumnezeu si cu Isus Hristos.Asta implica in mod obligatoriu, ascultarea de Cuvantul Sau.

| whiterose26 explică (pentru EmaS):

Ca un interes personal, de ce confesiune esti?

| EmaS a răspuns (pentru whiterose26):

Nu confesiunea ne da mantuirea.Eu nu chem pe nimeni la o confesiune, ci la o relatie personala cu Isus Hristos si Cuvantul lui Dumnezeu.Din acest motiv nu dau un nume, pentru ca si asa sunt condamnata ca vreau sa fac adepti.Eu vreau ca toti sa primeasca mantuirea.Nu castig absolut nimic.

| shadovv a răspuns:

Prin pocaiti de referi la religia aceea care nu se identifica cu ortodoxia? Acestia sunt eretici! Ar trebuii jupuiti de vii! Pardon. Ar trebuii invatati cu bunatate ca gresesc.

| RebekkaRebbe a răspuns:

Hey..eu sunt pocaita...si numai tot barfiti atata despre ei..Cand o sa vina vremurile grele. atunci o sa va rugati ca a va ierte Dumnezeu. Voi care tot ziceti ca suntem retardati, mincinosi, Uitativa voi la religia voastra si dupa aia ziceti de noi:.Si scuze daca am zis ceva rauu eu le-am trimis mesajul asta pentru cei care tot zic ca pocaitii sunt niste retardati mincinosi etc.

| RebekkaRebbe a răspuns:

Si daca sunt pocaita..nu ma rusinez decat ca voi sa beau si sa dorm pe strada ..sa fumez.Mai bine stau cu Dumnezeu..Ma simt foarte bine