| Mogiojojo a întrebat:

Buna tuturor. Vreau sa intreb de ce se considera pacat sau ceva imoral sa vrei sa scapi de trup? Nu e dovada de mult curaj sa vrei sa faci asta avand in vedere ca trupul e stricacios si iti pune piedici in calea evolutiei spirituale?

Vreau sa o luati logic si sa nu-mi aduceti citate din Biblie, doar daca e nevoie.

41 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fals. Nu e o sinucidere rationala.
Ceva ti-a cauzat o stare de tristete profunda, pe care ai inceput sa o accepti, iar acum te gandesti ca este rational sa te sinucizi, dar asta e doar efectul.
Spune-ne ce nu merge/nu a mers bine in viata ta.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

De fapt sunt un duh, un fel de fantoma.

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt nelinistit pentru ca stiu ca corpul ma impiedica sa fiu 'desavarsit' si nu stiu daca o sa pot sa accept asta, sa fiu doar pe jumatate. E un fel de obsesie.

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De fapt, nu este ceva ce nu merge bine, lucrurile nu merg bine in general pentru toata lumea. Toti oamenii se stiu limitati dar se accepta pentru ca e pur si simplu mai comod. Plus de asta eu nu vreau sa-i zic 'sinucidere' pentru ca cuvantul asta are o conotatie foarte negativa.
Nu o sa poti niciodata sa fii cum vrei tu atata timp cat corpul te limiteaza.

| Mogiojojo explică (pentru FreddieM):

In spirite in general (nu inteleg intrebarea).

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Duhurile sunt fiintele care pot sta atat pe planul lor cat si pe al nostru, ei sunt calatorii dintre lumi, nu sunt un corp material. Nu stii sa faci diferenta. Citeste din Biblie si vei afla, iar ceea ce spui tu este o razvratire impotriva Creatorului, o blasfemie la adresa trupului Sau.

| anonimg a răspuns:

Rațiunea sănătoasă ne spune că Dumnezeu ne-a îngăduit doar să aducem și să menținem viața, nu să și o luăm. Avortul sau sinuciderea sunt tot crime, indiferent dacă oamenii au altă rațiune decât aceea pe care ne-a dat-o Dumnezeu. Fără Dumnezeu gândirea oamenilor nu poate fi 100% rațională.
În vechime pedeapsa cu moartea era rațională, deoarece era stabilită de Dumnezeu, în condițiile date de El și nu de oameni. Tot ce nu este de la Dumnezeu nu poate fi rațional (exceptând cazurile unor idei raționale; oricum, noi vorbim acum de o judecată întreagă).
Deci indiferent de starea de spirit în care se află un om, sinuciderea este crimă înaintea lui Dumnezeu.
Și ca să fie înțelese cu adevărat viața și moartea, ele trebuiesc văzute prin lumina Bibliei, așa cum le vede Dumnezeu, și cum ne-a lăsat El să le vedem.
Vrajmasul oamenilor și al lui Dumnezeu are și el acces la influențarea gândurilor și a capacității de judecată, și nu doar Dumnezeu. El a reușit să-i amăgească pe primii noștri părinți, spunând-ule:
"Atunci şarpele a zis femeii: „Hotărât, că nu veţi muri,
dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."" (Geneza.3:4,5) Satana a învelit o minciună într-un adevăr. Adevărul era că li se vor deschide ochii și vor ajunge să cunoască binele și răul așa cum îl cunoaște Dumnezeu; minciuna era că nu vor muri.
Tu crezi că nu vei muri? Cu siguranță că vei muri. Pentru că trupul fără duh nu este nimic, și duhul fără trup tot nimic nu este.
Dacă Dumnezeu ar fi dorit ca Adam să aibă o spiritualitate mai înaltă, atunci nu l-ar fi făcut fără trup? Sună irațional, dar cam așa gândești tu. Omul este un întreg, și nu mai poate exista după moarte. Nimeni nu mai vorbește despre un om mort la timpul prezent, ci numai la trecut.
Sunt mulți care vorbesc despre viață și moarte fără să aibă o rațiune sănătoasă, sau fără rațiune. Sunt oameni care nu-și apreciază nici viața lor și nici a altora.
A judeca lucrurile numai la rece sau numai la cald nu este bine, deoarece acestea sunt extreme; pentru că în acestea nu se găsește rațiune -sau este insuficientă rațiune.
Deci gândurile de sinucidere trebuiesc alungate din minte, pentru că sunt de la cel rău. Dacă luptăm împotriva acestor gânduri, ele vor dispărea.

| Mogiojojo explică (pentru anonimg):

De fapt d-zeu vrea sa fim limitati si sa nu cunoastem adevarul intreg.
Duhul fara trup nu e nimic? Mai gandeste-te o data.

Ba da, DACA ar fi vrut ca Adam sa aiba o spiritualitate mai inalta l-ar fi facut fara trup... hai ca incepem sa ne intelegem.

Omul POATE exista dupa moarte. Eu vorbesc despre morti la prezent, pentru mine mortii nu sunt morti ci sunt suflete trecute in alta dimensiune.

| CostinAlamariu a răspuns:

Trupul e dat de la Dumnezeu. Cand Dumnezeu a creat oamenii i-a creat cu trup deci inseamna ca trupul e ceva bun. Na poftim logic asa cum ai vrut.

| Mogiojojo explică (pentru CostinAlamariu):

Dar poate l-a creat cu trup tocmai ca sa vada daca suntem indeajuns de curajosi sa renuntam la el.
GET RID OF BODY - Challenge laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu stiu pentru ce mai vrei raspunsuri serioase si logice daca atunci cand le primesti faci misto