| tavadaresti a întrebat:

Care biserica pastreaza curat cele zece porunci date omului de Dumnezeu? Care este adevarata biserica? Dupa ce ne putem orienta in alegerea noastra, ca o anumita biserica este cea adevarata dupa ce o putem identifica?

34 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Biserica lui Hristos pastreaza curat cele 10 porunci...amu care-i biserica nu? pai vezi tu, ai ''n'' posibilitati la alegere, nu trebuie sa faci: ala bala portocala ca sa vezi care-i cea adevarata, ci datoria ta e sa citesti Biblia si sa vezi care se conformeaza dupa cele scrise; care nu-i ok, ceau si pusy...
Sanatatewinking

| Labyrinth a răspuns:

Nicio biserică.

| Qinz a răspuns:

Creca Penticostala! cred!

| sunrises a răspuns (pentru Qinz):

- Si doua milenii de crestinism in care ea nu a existat ce a fost? Dumnezeu i/a lasat pe oameni sa orbecaie in intuneric?
- A mintit Dreptul nostru Dumnezeu si Judecator cand a spus ca va fi cu aceasta Biserica pana la sfarsitul lumii? A parasit/o cumva vreo perioada?
- A spus ca platit sangele Sau doar pentru ea, si apoi s/a lasat,, fraierit" in anul imediat urmator?
- A zis ca a venit la,, plinirea vremii" pentru a/si lua teapa si a se intoarce dupa 2000 de ani?

Sa nu batjocorim pe Dumnezeu! Totusi!

| tavadaresti explică (pentru Qinz):

Adu argumente, care e fundamentul acestei biserici?
Daca nu cunosti nu incurca.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai daca zici de orice biserica si de dumnezeu, te referi la crestinism, nu? Ce mai conteaza care e adevarata?

| Esperança a răspuns (pentru sunrises):

"Si doua milenii de crestinism in care ea nu a existat ce a fost?"
Au fost doar creştini, neavand o religie anume şi mai ales o denumire.
Denumirea religii a apărut mai târziu.
Isus Hristos nu şi-a dat viaţa pentru o clădire sau pentru o confesiune religioasă, ci pentru orice om.
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."( Ioan 3:16)

| Qinz a răspuns (pentru tavadaresti):

Oameni de acolo nu fac nici mai mult nici mai putin decat scrie in Biblie.
Aia ortodoxa m-am dus acolo, incepea ala sa dea cu ceva praf, zicea care or dat bani pentru biserica
Cea penticostala exista unu care predica, acolo se canta frumos, canta corul de fete si baieti care canta foarte frumos, predica consta in a citi un pasaj din Biblie apoi il argumenteaza, apoi se rog, apoi iar canta ceva normal, invata parinti cum sa se comporte cu copii lor, da lectii de viata cum sa te comporti tot pe baza argumentelor biblice

| sunrises a răspuns (pentru Esperança):

Si dupa ce canta ce mai facea'? Asta cumva:

http://www.youtube.com/watch?v=Vvsf7W7wWjw

| sunrises a răspuns (pentru Esperança):

Au existat doar crestinii? Greu de creyut. Doar daca a mintit Hristos! Tu ce creyi, a mintit? Cand a definit biserica, s/a referit clar la faptul ca unitatea ei este data de invatatura ei unica (aceea cu harul transmis prin preotia nou/testamentara, etc...)!

| Esperança a răspuns (pentru sunrises):

Dragul meu, de videoclipuri de genul acesta te pot umple şi eu cu privinţă la ortodoxism/catolicism şi de la orice confesiune religioasă vrei!
Dar dacă tot eşti curios de ce făceau îţi spun eu. Se închinau şi aduceau laudă lui Dumenzeu.
http://www.youtube.com/watch?v=vAPs-1Y2k5c

| sunrises a răspuns:

Biserica Catolica este in mod clar cea mai raspandita...

| Esperança a răspuns (pentru sunrises):

Hristos când vorbeşte în Cuvântul Său despre Biserică nu se referă nicidecum la clădire sau la o confesiune religioasă, ci la oameni.
Toţi cei ce sunt născuţi din nou din Apă şi din Duh reprezintă biserica lui Hristos, mai documentează-te.

Ţi-am răspuns si mai sus, dar nu cred că ai observat.
"Isus Hristos nu şi-a dat viaţa pentru o clădire sau pentru o confesiune religioasă, ci pentru orice om."Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."( Ioan 3:16)"

| Ben00 a răspuns:

Baptistii zic ca ei, mormonii la fel, luteranii au si ei cele 10 porunci. Anglicanii au nume mari. Care or fi frate?

| sunrises a răspuns (pentru sunrises):

Biserica nu inseamna doar cladire ci comunitate care impartaseste aceeasi invatatura, fara confuzie, fara diferente confesionale. Unitatea ei este data de invatatura ei unica, aceea cu harul transmis prin preotia nou/testamentara. Misiunea preotului era una clara si inconfundabila, asa cum este ea astazi in Biserica Romano-Catolica:
-Iacov5.14 :,, Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
-Titl.5:"Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit."
-Faptel4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Toate Bisericile au pastrat Cele zece porunci (decalogul) asa cum le-a dat Dumnezeu. Cand ma refer la Biserici ma refer la cea Ortodoxa, Catolica eventual cea Protestanta. Nu ma refer la secte, grupari, sau cum vrei sa le zici pentru ca acolo sunt cam "pe culese" (poti cerceta aici http://catholic-resources.org/Bible/Decalogue.htm).
Putem sa ne dam seama ca cea Ortodoxa este dupa cum ii spune si numele ca este Dreapta, nu numai daca privim ca vechime, dar si ca a fost Intemeiata de Insusi Mantuitorul ("..si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea")(". si portile iadului nu o vor birui pe dansa"), are Succesiune Apostolica, are acelasi Sfinte Taine ca si cele hotarate de la Sinoade (nu scoase), iar daca privim cu atentie putem vedea caci Ea imbina acest material cu imaterialul (spiritualul), fiind in armonie (nu in extrema). Sunt multi foarte multi factori dupa care putem sa ne dam seama care este cea Dreapta!

| tavadaresti explică:

Toti vorbim de biserica dar nu stim care este standardul biblic pe care o reprezinta pe acea biserica. Nu cumva suntem prinsi in rataciri, unde e problema nu cumva suntem noi cei care nu suntem capabili de a deosebi ce e curat si adevarat=>? Asa e cum zic cei care ne critica suntem crestini doar pe foaie...

| tavadaresti explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Gresesti. argumenteaza cu cele 10 porunci pe care le tine si care nu?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru tavadaresti):

Ah, miros a secta. O sa ti le explic daca tot vrei sa afli.
Prima porunca învaţă că Dumnezeul cel din ceruri este adevăratul şi singurul Dumnezeu, Căruia se cuvine slujirea şi slava dumnezeiască, şi opreşte închinarea la alţi dumnezei născociţi de mintea întunecată de păcat.
Iar tu intrebi, oare se incalca prima porunca cand ii cinstim pe ingeri sau pe sfintI?
Nu, căci cinstirea dată lor este alta decât aceea care se dă lui Dumnezeu. Îngerilor şi sfinţilor se roagă creştinul numai pentru ca aceştia să mijlocească pentru el către Dumnezeu, prin rugăciunile lor.
A doua porunca ne învaţă că omul nu trebuie să se închine la idoli, adică la lucruri făcute de mâini omeneşti sau la alte făpturi ale lui Dumnezeu.
Iar ereticul intreaba nu este incalcata a doua porunca?
Nu, deoarece creştinii nu se închină materialului din care sunt făcute icoanele, nici zugrăvelilor de pe lemn, ci persoanelor al căror chip este zugrăvit pe icoane. Porunca aceasta nu opreşte cinstirea sfintelor icoane, care sunt reprezentări ale unor fiinţe reale (Dumnezeu, sfinţii) şi despre care cel de al VII-lea Sinod Ecumenic a hotărât: «Este permis şi chiar bineplăcut înaintea lui Dumnezeu a face icoane. Acestor icoane sfinte nu li se dă însă adorarea (închinarea) care se cuvine numai lui Dumnezeu, ci venerarea sau cinstirea care se aduce persoanei înfăţişate pe icoană, iar nu materiei icoanei sau chipului de pe ea».
Mai departe cred ca o sa iti dai si tu seama ca NU.

| tavadaresti explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"Ah, miros a secta. O sa ti le explic daca tot vrei sa afli."
Ortodoxism e secta, n-am stiut
Deci din perspectiva Biblica pana aici e gresit cele 3 mai ai 7
Sinoadele hotaraste in locul lui Dumnezeu, atunci nu mai este condusa de puterea lui Dumnezeu apeleaza la legi omenesti
Mai citeste biblia. Degeaba o tii in raft nu-ti va folosi nici acum nici mai tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti explică (pentru DanionM):

Este vorba de sinodul unei singure biserici nu luarea unei decizi libere in ceea ce priveste crestinismul
Sinoade de o astfel de avergura cum ziceai au avut loc, dar nu sunt de acord de a stabili un astfel de sinod in interior cu usile inchise.=ce am avea de ascuns?

Răspuns utilizator avertizat
| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Bine ca Dumnezeu imparte Iubire; se vede dupa discutii! laughing

| EmaS a răspuns:

Exista asa ceva? Stii ca daca calci una din cele 10 porunci te faci vinovat de toata Legea? Eu sunt mantuita prin Jertfa Domnului Isus.

| burundi a răspuns:

Mormonismul

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nu, asa vorbeste un crestin ca tine care nu este nascut din nou.Atunci cand Duhul Sfant locuieste in tine primesti certitudinea mantuirii.,, Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;,, Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi Cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el şi vom locui împreună cu el.,,
,, Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine are viaţa veşnică.,,
,, Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.,, - Ioan 3:16

,, Cine crede în Fiul are viaţa veşnică; dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."Ioan 3:36

,, Cine mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţa veşnică; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.''

,, Pavel şi Sila i-au răspuns: „Crede în Domnul Isus, şi vei fi mântuit tu şi casa ta."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tavadaresti):

Biserica, credinta cea adevarata este cea ortodoxa. daca te uiti bine numai la noi vine lumina la mormantul Mantuitorului in ierusalim. mantuitorul Iisus Hristos. Avem multe dovezi vii ca este cea adevarata. am sa iti enumar cateva carti care ar fi bine sa le citesti. acolo vei gasi raspunsul pentru toate intrebarile- cele ce privesc adevarata credinta, cat si cele ce privesc adeveritatea existentei celei fara de inceput si fara de sfarsit a Lui Dumnezeu cat si cea a atotputerniciei sale. citeste Pelerinul roman. in el vei gasi cateva lucruri importante despre nasterea bisericii ordodoxe, explicarea necesitatii sinoadelor ecumenice, rolul sfintilor in mantuirea si in trairea vietii crestin-ortodoxe, modul in care isi poate mantui omul sufletul si mijloacele prin care o poate face. si multe alte lucruri care te fac sa vezi ca ortodoxia este credinta adevarata. pe urma daca vrei te sfatuiesc sa citesti dogmatica dupa Pr dr. in teologie ortodoxa Dumitru Staniloae. acolo gasesti explicare la toate intrebarile despre existenta Lui Dumnezeu si pre importanta cinstirii Sf. Treimi, a Maici Lui Dumnezeu. ( sa ne inchinam Treimi in unime si Unimii in Treime). Multe lucruri interesante. cat despre celelalte derivari ale credintei apostolice cum ar fi : luterani, baptistii, penticostalii, si muti altii, in timpul cant Sf Apostoli predicau Evanghelia dreptatii la popoare si uceniciilor lor care aveau misiunea sa umple pamantul cu cuvantul Lui Dumnezeu, americanii nu ereau inca descoperiti au nu existau ca sa fiu mai explicit. cine ne invata pe noi calea cea dreapta in acele timpuri? cum se mantuia lumea atunci? un om nu poate sa mearga fara un picior. Are nevoie de amandoua sa se poata misca. Credinta noastra ortodoxa are sf traditie, are sfinti cu moaste, avem lumina pastilor, avem atatia pustnici care traiesc in pustie hranindu-se numai cu impartasanie odata in luna. exemplul Sf Pavel cel prost, Sf Cosma fratele Imparatului Constantin cel Mare, si multi altii. daca vrei sa mai vorbim id-ul meu este alex_marin_89@yahoo.com

| RAY a răspuns:

Pentru mine nu-i nici una, toate au ca baza mitologia iudaica = copiata dupa mitologia sumeriana-egipteana-greaca, toate nu ofera o dovada cum ca ar exista un dumnezeu, creator, finta etc

sunt 3500 de secte si o singura biblie nu inteleg de ce atatea secte, e o carte nu ar fi logic ca sa existe doar una, nu mii de versiuni despre apocalipsa, inviere etc