| tavadaresti a întrebat:

Care biserica pastreaza curat cele zece porunci date omului de Dumnezeu? Care este adevarata biserica? Dupa ce ne putem orienta in alegerea noastra, ca o anumita biserica este cea adevarata dupa ce o putem identifica?

34 răspunsuri:
| tavadaresti explică (pentru EmaS):

A crede in Domnu Iisus nu inseamna doar sa crezi ca el a murit pentru noi>este si aceasta;>Insa noi acum avem un model care ne arata felul prin care putem dobandi mantuirea ''asultand'' si ''implinind'' Voia Sa. La fel si cele zece porunci este o reflectare a caracterului Trinitati.

Purtati-va sarcinile unii altora si veti implini astfel legea lui Hristos. (Gal.6:2)
Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege. (Gal.3:21)

Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele." (Gal.3:12)
Sa nu datorati nimanui nimic, decat sa va iubiti unii pe altii: caci cine iubeste pe altii a implinit Legea. (Rom.13:8)
Legea tine de caracterul Domnului:
Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului. (Rom.7:14)
Despre gresirea legii:
Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate. (Iac.2:10)

| tavadaresti explică (pentru anonim_4396):

Evalueaza aceasta biserica cu implinirea celo 10 porunci
Primele 4 tin de Dumnezeu
Urmatoarele 6 tin de oameni
La un loc;
Caci toata Legea se cuprinde intr-o singura porunca: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." (Gal.5:14)
Evalueaza Care sunt tinute si care nu. Argumente biblice(Biblia si numai Biblia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tavadaresti):

Daca ai nelamuriri citeste studiul noului testament si cel al vechiului testament si afli tot. si cum scrie in biblie. '' credinta fara fapte este moarta la fel si faptele fara credinta...'' deci trebuie sa resptectam toate cele zece porunci. pentru ca daca respecti numai 9 spre ex. si pe a 10-a o neglijezi nimic nu ai facut. le-ai incalcat pe toate.

| tavadaresti explică (pentru anonim_4396):

Exact asa Sta Scris:
Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate. (Iac.2:10)
Dar unde gresete Biserica Ortodoxa despre care vorbim?