| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este biserica cea adevarata Biserica Ortodoxa sau Biserica Catolica?

Răspuns Câştigător
| Agnesia a răspuns:

Eu it recomand Biserica Ortodoxa. Sunt fiica de preot. Stiu ce spun. Si ca dovezi iti spun ca Iisus se scrie cu doi de "i", dar catolicii scriu acest nume Sfint cu unul singur.

36 răspunsuri:
| AlinAbyzou a răspuns:

Nici una pentru ca ambele biserici sunt multe si degeaba. In loc sa construiasca n-spe mii de biserici, ar putea sa costruiasca spitale si scoli.

| Alphawolf a răspuns:

Biserica adevarata? Sunt adevarate amandoua! Crede-ma, eu le-am vazut!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si Templul Soarelui e adevarat.

| starduster a răspuns:

Vreau sa zic are este credtinta cea dreapta Catolica sau Ortodoxa

| Purec a răspuns:

Care vrei tu

| ManStrong a răspuns:

Daca vrei sa faci deosebire ca cladire, Fiecare din ele este adevarat biserica si nu cladire de teatru.
Ca nu detin adevarul nici una alta este deja alta intrebare.

| Zenicide a răspuns (pentru Agnesia):

Cu ce e Biserica Ortodoxa mai buna?

| Jardelin a răspuns (pentru Zenicide):

Copilu, "superior" nu are grade de comparatie! Asadar "mai superioara" este gresit!

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

Esti mai fericit acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urasc toate aceste intrebari de comparare intre religii... Dupa mine ar trebui sa existe o singura religie pe tot pamantul, sa nu mai fie atatea culte religioase...In plus, daca stai sa te gandesti, toti slujesc unui singur Tata(DUMNEZEU, daca nu va este clar)

| Jardelin a răspuns (pentru Zenicide):

Da, sper sa nu te superi si sa nu mai repeti greseala pe viitor. Nu da bine!

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

Esti infect mai mereu, de ce sa ma supar?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Sunt fata.

| GRs a răspuns:

Conteaza? Atata timp cat au acelasi zeu tot acolo ajungi. Diferentele sunt metodele prin care te inchini zeului.

| Purec a răspuns:

Sunt chiar eu, Satana, vrei ceva de la mine?

| sabin89 a răspuns (pentru starduster):

Si pe aia Protestanta de ce nu o bagi la socoteala? Faci discriminare?
P.s. Fii convins ca Alphawolf a inteles la ce te referi, dar a vrut sa fie putin ironic.

| starduster a răspuns (pentru sabin89):

Nu a pus Biserica Protestanta in lista pentru ca B.Catolica si B. Ortodoxa au cel mai mare numar de credinciosi din lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alegeti-va tabara crestinilor. Si? Start, sa inceapa razboiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad ca fiecare raspunde :" Biserica Ortodoxa este cea reala!" Sau :" Biserica Catolica este cea reala", fiecare in functie de apartenenta lui cultica si la modul lui conjunctural si subiectivist de a se raporta la RELIGIE.
-Asada, Florin, pentru ca imi pasa de sufletul tau, iti voi scrie raspunsul cel adevarat:
- Biserica reala nu reprezinta o institutie politico-religioasa, fie ea Ortodoxa, Catolica, sau mai stiu eu ce.
:" Religie" in sensul grecesc, original al acestui cuvant insemna :" Re-legare" Adica: Relegarea omului de Dumnezeu.
Asadar, orice om trebuie sa doreasca sa intre intr-o legatura personala cu Dumnezeul cel adevarat, asta realizandu-se exclusiv prin Fiul Sau Iisus Hristos.
Nu conteaz cu cati de "i" scrie unul sau altul pe Isus, ci conteaza sa ii respectam poruncile, sa il iubim si sa il cunoastem.
Asadar, daca te pui pe genunchi, acolo unde esti, in camera ta, si roaga-te aceasta rugaciune cu toata credinta, cu toata inima si cu tot sufletul tau, daca vei face aceasta rugaciune in timp ce intreprinzi alte activitati, daca o vei face doar formal ci nu cu toata inima, nu iti va folosi la nimic, dar daca o vei face cu toata inima, toata puterea comvingerii tale, cu toata vointa si atentia ta, Il VEI CUNOASTE PE DUMNEZEUL CEL ADEVARAT CHIAR ACUM. Asadar, nu te astepta la o formula magica, doreste doar sa il cunosti pe Dumnezeul cel adevarat, si il vei cunoaste. Daca doresti sa fi mantuit si sa il cunosti pe Dumnezeul cel adevarat, roaga-te asa: :"
- Doamne Iisuse Hristoase, ai mila de mina pacatosul/oasa, imi recunosc pacatele inaintea Ta, te rog iarta-ma si curateste-ma de orice pacat, Doamne. Te rog iarta-ma! Te rog curateste-ma!
- Imi deschid astazi inima mea, doresc sa te cunosc, Doamne, imi deschid azi inima mea ca sa intri Tu in ea.
- Doamne, daca nu cred cu toata inima in Tine si ca tu ai putere sa faci acestea, atunci te rog iarta-mi ne-credinta mea si da-mi putere sa cred!
- Vino astazi in nima mea, te rog Iisuse, vreau sa fiu fiul Tau, doresc sa te cunosc intr-un mod personal!
Doresc sa fiu mantuit!
Iti multumesc ca ai ascultat ce te-am rugat, iti multumesc ca m-ai iertat si m-ai curatit.
Acum, te rog umple-ma cu Duhul Tau cel Sfant pentru a avea puterea sa stau langa Tine si a nu mai pacatuii.
Te rog, Doamne, Tu cel ce ai avut puterea sa ma ierti, umple-ma cu Duhul Tau cel Sfant, cu prezenta ta cea reala si Vie, care sa ma faca a avea puterea sa raman lanta Tine si a ma indeparta de pacat!
O, patrunde in mine, Duhule Sfinte, si ia fiinta mea in totalitate in stapanire! Toata o pun la picioarele Tale.
Da-mi putere sa umblu zi de zi cu Tine, te rog! Ajuta-ma sa te cunosc mai mult din zi in zi, sa umblu cu tine in fiecare zi si sa ma apropii tot mai mult de tine. Ajuta-ma sa umblu cu tine toata viata, Doamne, chiar daca voi cadea, stiu ca tu ma vei ierta si ma vei ridica, o, Da-mi vointa sa ascult de voia ta si sa nu pacatuiesc. Amin! "

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru Zenicide):

Eu zic ca ti-am dat un sfat bun, nu trebuia sa ma ataci! Acuma, ca bati cimpii pe aici se stie, dar sa mai scrii si gresit prostiile pe care le debitezi pentru ca esti analfabet, chiar ca e prea mult pentru ochii nostri!

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

Nu ti-am cerut sfatul, tu te-ai bagat in seama ca o tarfa. Acum, ce fac eu aici pe site nu e treaba ta, cum scriu eu iar nu e traba ta, critica atunci cand vorbesc cu tine si nu intelegi ce scriu.
Care ochi? Care voi? Suferi de personalitate multipla?

| M25M a răspuns (pentru Agnesia):

Eu it recomand Biserica Ortodoxa -- Premisa.
Si ca dovezi iti spun ca Iisus se scrie cu doi de "i", dar catolicii scriu acest nume Sfint cu unul singur.--- Argumentare?!?
Ai Dios Mios.

| Darcklight a răspuns:

Biserica ortodoxa.

| usuk a răspuns:

Biserica adevarata e biserica unde il poti simti pe dumnezeu

| C0nstantin a răspuns (pentru Agnesia):

Aia da dovada laughing) Sa credem in biserica ortodoxa Iisus se scrie cu 2 de "i" si nu cu 1 rolling on the floor. Dar zi-mi draga de ce sa nu cred in alte religii precum budismul, hinduismul sau orice alta religie care nu are nici cea mai mica legatura cu Dumnezeu. Explica-mi de ce Dumnezeu e zeul cel adevarat? De ce sa cred in el si sa nu cred in zeul idolatrizat de un trib african izolat de lume?

| danutyqwe a răspuns:

Pentru mine ateu fiind, amandoua sunt simple povesti happy

| Ciniminis a răspuns:

Niciuna! Ambele propovaduiesc tampenii!

| milan9 a răspuns:

Biserica Ortodoxă, şi apoi, la câteva "indulgenţe" şi nejustificate inovaţii distanţă, este şi cea Catolică (pentru că a păstrat neschimbate învăţăturile de bază ale Bisericii apostolice: transmiterea harului, sfintele taine, ierarhia sacramentala a preotilor ca slujitori în Biserică, Predania ca izvor al Revelaţiei- menţionat în Sfânta Scriptură, etc.)...

| LegionarulRoman a răspuns:

Ortodoxa.