| bluester a întrebat:

Care biserica crestina credeti ca este cea mai apropiata de adevar? (ortodoxa, catolica, adventista, baptista, calvina etc.)

Răspuns Câştigător
| Gospell a răspuns:

Eu cred ca cea mai apropoata biserica crestina este cea ortodoxa si cea catolica. De ce? Pentru ca ele au fost primele biserici dupa Marea Schisma iar apoi s-au format bisericile adventiste etc.
In plus in niciuna din bisericile protestante nu s-au pastrat sfintele taine precum impartasania, mirungerea etc.
Eu nu am nimic cu protestantii...insa mi-am zis parerea.

| adyady54 a răspuns (pentru Gospell):

Biblia e adevarul! De va luati dupa pagani ca astia? De ce nu deschideti Biblia si o sa gasiti adevarul? Eu nu sunt un mare credincios dar cred in biserica adventista.Ea estee perfect de acord cu Biblia.De ce ortodaxi se inchina la chip cioplit si la picturi? incalca porunca a doua!

26 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Una dintre Biserica Ortodoxa sau Biserica Catolica, ele au format candva Biserica Crestina dar s-au destramat la Marea Schisma.Deci ele sunt vechi si aproape de adevar, celelalte sunt secte(adventisti, protestanti, baptisti)etc care au cules eu ce au vrut din invatatura Bisericii din care au facut parte si s-au rupt de Biserica mama respingand multe lucruri care le-a spus Hristos.

| Alphawolf a răspuns:

@Gospel
La adresa data de ░▒▓இⓛⓞⓡⓖⓐⓚⓘஇ▓▒░ gasesti mai mult de 5 prostii(citate copiate din Biblie) De ce ai nevoie de cel putin 5 prostii, crezi ca una nu este destul? Daca Biblia este cuvantul creatorului absolut, a atotstiutorului, si o prostie este extraordinar de mult, nu crezi? Nu fi naiv si incearca sa gandesti toate pasajele din Biblie, nu doar selectiv.

| Parintele a răspuns:

Care adevar frate? Despre ce adevar vorbesti? Eu iti spun ca toate bisericile sunt rupte de realitate, ca majoritatea popilor sau alte tipuri de slujitori ai bisericilor stiu ca biserica lor este o abureala si o vrajeala care trebuie sa tina ca ei sa se intretina. Biserica nu are nici un adevar decat adevarata minciuna si ipocrizie.Toti inaltii preoti sfintiti si preasfintiti si rasfintiti cred ca sunt atei ca daca ar fi cu frica de d-zeu nu ar face atata prapad si avere si nu ar umbla numai dupa bani! Deci nici o biserica nu este aproape de adevar.

| adyady54 a răspuns (pentru Parintele):

Este una. SI ai dreptate in privinta cu preotiiiiiiiiiiiiiiii.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Biserica Ortodoxa, Marcian, nu se implica in probleme politice? Atunci de ce Base se pozeaza cu Preafericitu'? Si de ce nu se accepta separarea Bisericii de politic? De ce sa nu se autofinanteze ca peste tot in lume? De ce se dau 3 miliarde de euro anual catre biserica, dar nu vezi un spital construindu-se?
Si respecta Biserica vechiul testament? Tu ai citit cartulia aia? Stii ca acolo scrie ca daca se aduce jerfta o pasarica ca sa fie Dumnezeu fericit trebuie ca preotul sa ii despice capul cu unghia si sa ii curga sangele pe altar? Si apoi, nu o biserica poate respecta principiile ci oiiamenii din ea, incepand cu preot. Ca ajunsesem si aici, ia si citeste:
http://www.antena3.ro/......70941.html
http://www.gds.ro/Eveniment/2008-10-23/Preot+retinut+pentru+luare+de+mita
http://www.adevarul.ro/......93004.html
http://www.jurnalul.ro/......06514.html
http://stirileprotv.ro/......video.html
http://stirileprotv.ro/......-viol.html
Fiecare nu face decat sa isi scrie aici apartenenta religioasa. Daca eu am fost crescuta in iudaism, cum sa spun ca iudaismul e rau? E ca si cum as recunoaste ca toata familia mea, tot neamul meu e rau si ca principiile noastre nu sunt gresite.

Apoi, bluester, adevar? Nu exista un adevar pur, poate ca doar axiomele s-ar incadra aici. Cel mai simplu exemplu este ca se cearta doi oameni: fiecare dintre ei crede cu adevarat ca are dreptatea si adevarul de partea lor si nu e de partea celuilalt.

Religia e un alt mod de manipulare. Si a mers o perioada. E de ajuns!

| Duhovnicul a răspuns:

Cea ateista happy Oricum toate religiile se contrazic una pe cealalta insa nu pricep de ce trebuie neaparat sa mentionezi despre o biserica crestina. Si islamul este o religie ca oricare alta fie ca iti place sau nu, plus ca drumul spre mantuire este lung si anevoios in crestinism pe cand la fundamentalistii islamici e mult mai usor si distractiv devil e ca bomberman dar pe bune

| Gospell a răspuns:

Ma si miram cum de nu intra aici in discutie si ateistii... oricum @░▒▓இⓛⓞⓡⓖⓐⓚⓘஇ▓▒░
Care sunt acele prostii de care zici tu? (spune-mi te rog macar 5 prostii pe care le-ai citit in biblie).

| hominid dreak a răspuns:

Bluester, ce este adevarul?

| Marcian a răspuns:

Biserica Ortodoxa pentru ca e biserica ce a avut parte de cele mai putine schimbari de la formare incoace.Toate celelalte au fost niste creatii menite sa serveasca diferite persoane.De asemenea nu s-a implicat in probleme politice, convertiri fortate, inchizitii sau mai stiu eu ce spre deosebire de altele(in special Biserica Catolica). Este poate singura biserica ce respecta vechiul testament cu adevarat, adica nu il mentioneaza doar ci si face ce scrie acolo.

| karellen a răspuns:

Niciuna

| deeeeeebora a răspuns:

Toti cei ce ti-au raspuns au fost doar in biserica ortodoxa, normal ca nu o sa-ti spuna alta. cerceteaza si vei vedea singur decat se crezi oamenii pe care nu-i cunosti.in ce biserica se predica cel mai mult din biblie cu aplicatii practice si unde se intampla minuni(adica in ce biserica Dumnezeu ajuta oamenii ii vindeca, le da semne-visuri, etc.eu cred ca mai mult confesiunea(este o confestiune nu religie)baptista si penticostala.acuma eu ti-am zis ce cred eu, tu poti sa nu accepti asta, dar nu inseamna ca n-am dreptate.

| BRG a răspuns:

Nici una pentru că nici una nu predă adevărul din Biblie.

| Aicilef a răspuns:

Cea care face tot ceea ce spune in Biblie(Cuvantul Lui Dumnezeu)

| constantyna a răspuns:

Cea ortodoxa.

| Ana a răspuns:

Biserica ortodoxa.

| alina_3921 a răspuns:

C ortodoxa

| LauraSpataru a răspuns:

Depinde de viziune, depinde de "adevar". Eu sunt botezata in ortodoxism, insa mi-am pierdut credinta undeva pe drum? De ce? Pentru ca exista neconcordante intre "adevarul" din Biblie si cel predicat de biserica. Acum am si unele indoieli asupra veridicitatii Bibliei-nu este oare tot o carte "corectata" de Biserica, ca sa poata manipula mai usor masele credule?
Am fost in casa de rugaciuni a penticostalilor si mi se pare ca sunt mult mai aproape de ceea ce ar inseamna o confesiune. Asta nu inseamna, fireste, ca am sa ma grabesc sa ma duc sa ma botez.

| Razvy197 a răspuns:

Ortodoxa normalhappyhappy

| sellyyy a răspuns:

Evanghelica

| matt25 a răspuns:

In primul rand, nu exista biserica adventista sau biserica Martorilor lui Iehova, pentru ca ei sunt secte. In al doilea rand, baptistii sunt practic niste reformati, rupti din Biserica Catolica. La fel si cu Calvinii. Adevarata biserica este cea ortodoxa, cu alte cuvinte este biserica care respecta datinile stravechi ale bisericii bizantine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica ortodoxahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am purtat zilele trecute o discutie cu un preot ortodox. Mi s-a parut mult prea ciudat felul cum isi petrece viata si perspectiva vazuta de el. Eu sunt ortodoxa, dar nu foarte credincioasa.
Toate aceste religi sunt doar de fatada. Cum s-ar simti o persoana care si-a dedicat viata unei religi, ca apoi sa vada ca cealalta era adevarata? Nu conteaza aceste lucruri, ci credinta pe care o ai in suflet happy.

| adyady54 a răspuns:

Religia adventista de ziua a saptea(sambata). Porunca a 2 a :sa nu faci chip sau alte infatisari adica nimic. Ortodoxi fac astea.

| EmanuelDuta a răspuns:

Eu nu zic ce religie este cea adevarata. Luati biblia cititi-o si vedeti care religie respecta cel mai mult acele lucruri scrisa in biblie. Si luati spre exemplu ziua de odihna..care este ziua a saptea? Si veti vedea.

| Clp a răspuns:

Cauta ce limba vorbea Iisus Hristos. Dupa aceea cauta cum se zice Dumnezeu in limba in care el graia. Vei afla care religie este mai apropiata de adevar.