| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este credinta cea "adevarata"? Ortodocsii spun ca ei, catolicii la fel. Reformatii, adventistii si ceilalti spun ca ei sunt de fapt. In biblie nu vad sa scrie de catolici, ortodocsi, etc, ca ar fi credinta primara. Am o gramada de insemnari in biblie dar nu am gasit vreo pomenire despre religiile actuale.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una. O religie unește, iar nu dezbină și desparte.
Când spui - Tatăl nostru, te referi la un tată al nostru, al tuturor, nu este ca așa zisul duh sfânt, care ne vizitează numai pe noi la biserica noastră fiindcă ne bâ
țâim mai tare, sau care ne binecuvintează pe noi, că mai folosim căruța ca în Evul Mediu, că automobilul e cu Satana ca Amish și Huteriții. Concluzia, nici una.
https://www.youtube.com/watch?v=eoVZWgWjVRo
https://www.youtube.com/watch?v=bZIrU7m0gx0

108 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Credinta cea adevarata este cea care respecta intocmai Sfanta Traditie lasata de Iisus apostolilor si de apostoli Bisericii. Altfel spus este credinta care nu a schimbat nimic din invataturile intiale. Care este aceea? Pai iti dai seama simplu. Te uiti la istoria Biserici si vezi cine a adaugat idei teologice si cine a pastrat credinta intacta. Catolicii au adaugat de la ei suprematia si infailibilitatea papala care nu exista in primele veacuri ale Biserici, au adaugat clauza Filioque in crez spunand ca Sfantul Duh este generat de Tatal si de Fiul, astfel bleasfemand Sfanta Treime si multe alte adaugiri care nu au legatura cu Biserica primara. Protestantii au preluat teologia catolicilor si au adaugat sau scos dupa caz si interese personale. Astfel ne dam seama ca doar Ortodoxia a pastrat intacta credinta lasata de Hristos fara sa schimbe ceva din mers.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca toate din cele 5000 sau cate religii or fi sunt inventate de om pentru om... logica zice ca absolut niciuna nu e adevarata

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Amuzant e cum mereu, religia ta e cea adevarata...

| AC4S4 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In ortodoxie s-au adaugat obiceiuri straine Scripturii.

| Digikey a răspuns:

Evreii si-au inventat si ei o religie.Crestinii le-au furat zeul, i-au mai adaugat un fiu si un duh, si-au insusit si o mare parte din textele sfinte ale evreilor si hopa noua religie adevarata.

| Celcestietot a răspuns:

Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cei din clipuri dau in boli mintale, sigur se poate pune un diagnostic. Este o diferenta intre credinta si fanatism. Imi pare rau de cei care trebuie sa se arunce pe jos si sa transpire din cap pana in picioare pentru a se ruga. Isus nu tremura tot de zici ca l-ai bagat la 220 V...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca "fanaticii" nu sunt toti niste bataiti...
Te-a hipnotizat ateul sadrian cu acele cuvinte.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Credință nu se vede, nici nu poți dovedii ca o ai, dar fiecare creștin care crede in Isus Hristos si respecta poruncile lui Dumnezeu se considera ca având credință conform Bibliei.
Nu sunt de acord cu acei "creștini" care aleg sa adere la denominațiunile harismatice, dar nu înțeleg la necrestini de ce stau ei mai bine dansând si ascultând muzica rock. Aceștia de ce nu sunt considerați ca fiind bolnavi psihic? Iar daca un creștin califica acest gen de muzica ca fiind demonica, îndată il catalogați ca fiind fanatic.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ei vad pe alti bataiti, dar ei care se duc in club si danseaza ca salamandrele, injura de morti, nu se mai vad...

https://www.youtube.com/watch?v=8vJiSSAMNWw

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Am văzut si la ortodocși un ritual la Biserica Sfanțul Mormânt din Ierusalim in Noaptea Învierii un ceremonial cu care eu nu sunt de acord. In timp ce se rugau pentru ca Dumnezeu sa trimită foc din cer pentru a aprinde lumina pe mormânt, de unde e dusa apoi in restul lumii, inclusiv Romania, faceau un zgomot infiorator, se urcau unii pe umerii altora in etaje in forma de piramida, mie mi se părea ca e o scena din timpul lui Ilie când preoții lui Baal il rugau sa trimită foc din cer sa aprindă jertfa. Eu cred ca Dumnezeu face si in zilele noastre minuni, dar nu cred ca este nevoie de astfel de ritualuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Care Biblie că cea catolică diferă de cea ortodoxă, Iehoviștii îl spânzură pe Isus pe un lemn, bașca mormonii care au și un sfânt Moroni, care seamănă cu moron, ce se traduce prin tămpit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, nu, că ies dracii din ei acolo la bâțâială și când ies din adunare sunt curați ca lacrima.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu numai la ei. Bradul de Crăciun, ouăle de paște, icoanele la ortodocși, statuile la catolici, să nu-ți faci ție clip cioplit.
Răspuns cu obiceiuri străine scripturii lui AC4S4.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Întrebarea asta mi-am pus-o și eu în urmă cu 10-11 ani, când am intrat pentru prima dată într-o Biserică Neoprotestantă. Am fost în toate, cel puțin o dată, și pot spune că oameni deosebiți care au o relație profundă cu Dumnezeu și roadele Duhului Sfânt, sunt în multe culte și denominațiuni. Mi s-a spus de mai multe ori să-mi aleg o biserică unde să să devin membru, dar eu nu am găsit scris asta în Noul Testament, așa că am libertatea de a fi obiectiv și imparțial față de orice cult.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu are niciun sens ce ai zis. Cine si-ar alege o religie pe care o stie falsa? Normal ca o sa-mi aleg religia pe care o judec ca fiind adevarata.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru AC4S4):

Daca crezi ca in ortodoxie s-a adaugat ceva strain de credinta vechiului sau noului testament te invit sa-mi spui despre ce e vorba happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Are mare sens. Pentru ca in primul rand nu ti ai ales tu religia ortodoxă. Ci părinții ti au ales o. Si tu acum crezi ca ala e marele adevar. Amuzanta naivitatea ta

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu scrie nici cuvântul sectă, dar scrie despre grupări religioase cu practici și ritualuri păgâne, dar și de erezii apărute chiar din primul secol al Creștinismului,prin faptul că alegeau doar anumite concepte doctrinare Creștine înțelese și aplicate greșit (prin scoaterea lor din context), pe baza cărora își formau cultul și doctrina. Ortodoxii,Catolicii, Martorii, Adventiștii și Carismaticii au aceste anormalități în comun, preoțimea fiind însă
cea mai „bogată" în practici păgâne, compromisuri și atrocități, de-a lungul timpului!

| Kevinn2000 a răspuns (pentru sadrian46):

Îmi poți spune și mie la ce te referi prin afirmația asta? " O religie unește, iar nu dezbină și desparte "

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Religie, cuvânt care vine de la re-ligare, a lega, a uni.
Religia lui Isus s-a dorit a deveni universală prin dictatură.
Cine nu e cu mine e contra mea ( deci dușman), declară Isus.
O religie care ne unește pe toți, e religie în accepția mea.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru sadrian46):

Să înteleg că ați fi crezut în acea religie care ne-ar fi unit pe toți, existând una singură ( o singură religie )?

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Pai Iisus fiind cel mai mare dintre oameni, bineinteles ca nu puteai fi impotriva Lui, caci asta insemna sa fii impotriva binelui.

| Celcestietot a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa nu te inchini oamenilor, cu numai lui Dumnezeu Tatal.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Mai aproape este cea ortodoxa de adevar dpmdv.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia, Hristos.

| anonimg a răspuns:

Pai intai trebuie sa vina cunoasterea lui Dumnezeu in mod personal, si la urma vine credinta. Niciodata invers. Dar cei mai multi crestini au inversat lucrurile.

Biblia vorbeste despre religia si confesiunea actuala a poporului lui Dumnezeu. Dar nu in mod direct; ci trebuie identificata.
"Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apocalipsa.14:12)
Deci biserica lui Dumnezeu din zilele de astazi se identifica prin doua lucruri care sunt strans legate intre ele:
1. Pazeste poruncile lui Dumnezeu. Toate. Adica si ce-a de-a patra care se refera la adevarata zi de odihna, la Sabat.
2. Are credinta lui Isus. Deci nu crede doar in Isus, ci mai mult: are o credinta in Dumnezeu la fel cum a avut si Domnul Isus.
O astfel de credinta duce la ascultare; adica la primul punct.
(Poate ca cineva va spune:

Acum i-a toate bisericile prin eliminare. Vei vedea ca ce-a mai apropiata de cerintele Sfintelor Scripturi este Biserica Adventista de Ziua a Saptea. Orice altceva este o cale, o metoda șiretlica de a intra in Imparatia lui Dumnezeu.

Acum poate ca cineva va zice: "Teoria ca teorie, dar practica unde este?" Practica se va vedea la aceia pe care Biblia ii numeste "ramasita". Multi oameni au intrat in randurile membrilor acestei biserici neschimbati; scopurile si gandurile lor au fost tot lumesti. "Chiar daca numarul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul marii, numai ramasita va fi mantuita." (Romani.9:27)
Practica se va gasi doar la putini oameni.
Dar chiar daca asa stau lucrurile, asta nu face cu nimic mai putin ca Biserica adventista de ziua a saptea sa nu fie aceea pe care Dumnezeu a pus-o deoparte sa reprezinte caracterul Sau si principiile Sale sfinte in aceste zile de pe urma.

Cu siguranta ca reprezentantii tuturor religiilor -si oameni din conducerea natiunilor- ar declara ca Biserica Adventista de Ziua a Saptea este poporul lui Dumnezeu -ei nu sunt in necunostinta de cauza; dar este peste puterile lor sa recunoasca in mod public lucrul acesta. Important este cum ne raportam in mod individual la aceasta. Care sunt gandurile si scopul meu pamant?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, cred într-o religie capabilă să unească iar nu să excludă. Da una singură mondială, globală, care nu ca fi ceea creștină, că nu are cum.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru sadrian46):

" Da, cred într-o religie capabilă să unească iar să nu excludă "
Ce anume să excludă?
Te referi la oamenii care se îndepărtează de biserică, de religie?

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28