| Birjaru a întrebat:

Care este adevarata religie?

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Aia in care apari tu birjarule, facand orgie pe arca lui Noe.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe, dar credinta este una singura: in Domnul Isus Hristos.

| Esperança a răspuns:

Religia adevărată este aceea care este în conformitate cu Scriptura nici mai mult nici mai puţin!
Religiile le-au inventat oamenii, Dumnezeu nu este adept al nici unei confesiuni religioase.
Iacov 1:26 Dacă crede cineva că este religios, şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică

27 Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care se inchina lui Baxu, Meba si Bagon detin adevarata religie si credinta. Fericit? Fiecare iti va spune ca religia sa este cea adevarata si celelalte sunt false si gresite. Nu pot fi toate corecte dar pot fi toate gresite. Cam ce raspuns cauti? Astepti un raspuns in care cineva sa spuna ca religia pe care o ai si tu (in cazul in care ai una) este cea corecta si sa fi de acord cu acel raspuns?

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu citez din Cuvântul lui Dumnezeu.Nu pot schimba un adevăr.
Dacă tu nu crezi e problema ta, dar necredinţa ta nu înlătură existenţa lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai făcut o comparaţie eronată.în Scriptură nu sunt cuvintele unui om.
Căci: "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în NEPRIHANIRE" (2 Timotei 3:16)
Tu eşti unul dintre aceea care nu înţeleg cuvintele din ea pentru că nu au intelepciune de la Dumnezeu pentru a o înţelege.

1 Corinteni:14 Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Păi asta-i chestia că nu cred pentru că aşa scrie în ea, ci pentru că din experienţă personală ştiu că este adevărat.
Deoarece aceste cuvinte sunt vii şi lucrătoare.
Dumnezeu zice:"Puneţi-Mă la încercare" eu L-am pus şi am văzut. Pune-L şi tu!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru lolosaurus):

Orice dovadă ţi s-ar aduce tu o vei contesta aşa că nu îţi rămâne decât ca tu singur, dacă vrei bineînţeles, să cauţi şi să găseşti.
La urma urmei ce vrei să-ţi dovedesc cum Dumnezeu îmi ascultă rugăciunile?
Cum Biblia m-a făcut să Îl cunosc şi să mă apropii mai mult de Dumnezeu şi punând în practicare ceea ce scrie în ea viaţa mea s-a schimbat în bine?
Cum Dumnezeu lucrează la viaţa mea şi cum mă ajuta ca în orice situaţie să aleg ceea ce este bine?
Aceste lucruri sunt personale cum ai vrea să ţi le dovedesc? Vrei să le desenez pe o hârtie?
Dumnezeu nu se descoperă şi nu lucrează în viaţa tuturor oamenilor la fel. Deaceea oricine vine la El cu o inimă sinceră şi curată şi El, Dumnezeu se va apropia de persoana respectivă şi i se va descoperi!
"Puneţi-Mă la încercare"

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Nu stiu daca cu un scop bun, insa ai reaparut in peisaj (cu vechiul ID) cu o intrebare buna. Oricine poate pretinde ca detine "monopolul" drumului bun. Insa o religie buna este cea care are dovada oamenilor schimbati in bine de-a lungul generatiilor. Ca ortodox am modele de la Sfintii Apostoli si pana la Sfintii Serafim de Sarov, Serafim de Viritza sau Siluan Athonitul.

| victoria00 a răspuns:

Cea la care se aprinde Flacara Sfanta la Ierusalim. Nu crezi ca e un semn?

| Fantastic7 a răspuns:

Adevarata religie este cea pe care ti-o creezi tu singur.

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta

| Costin_Tudor_1983 a răspuns (pentru victoria00):

Si-a luat masuri satana ca sa-i faca pe adeptii lui sa nu se increada in Sf.Lumina de pasti.Decat daca se duce un Toma necredinciosul acolo la Jerusalim de Sarbatoarea Pascala ca sa se poata convinge singur daca e un semn sau nu.Dar cum diavolul stie ca omu-i puturos sau ca nu are bani ori apare deznadejdea, raman putine sanse ca un eretic sa se increada in ea.Am prieteni de alta confesiune (neo-protetsanta)care in urma discutiilor avute au inceput sa se increada in cruce sau sfinti si chiar s-o cinsteasca pe Fecioara Maria.