| MrNuggets a întrebat:

Care religie este cea corecta si adevarata?

39 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Creștinismul.

| RAY a răspuns (pentru ania):

E împărțită în 45000 de demonatiuni

| fllu07 a răspuns (pentru ania):

Care dintre creștini? Sunt mii de culte, unii se închina, la Maria, alții la sfinți, unii sunt Martori ai lui Iehova, alții penticostali, baptiști. Unii spun ca, Cartea lui Mormon e cea mai buna, și adevărata, și Biblia o completează, în timp ce alții se închină la icoane, la idoli, și fac pomeni pentru morți. Dar toți își spun creștini. Unii fumează, consuma droguri, ori alcool în exces, alții deși căsătoriți, au relații sexuale cu altcineva decât partenerul lor, sau cei necăsătoriți au aventuri de-o noapte câte nici nu poți număra. Unii țin Craciunul, Paștele, alții nu țin, ca nu se regăsesc în Biblie, data nașterii și porunca de a celebra/sărbători învierea. Alții deși botezați într-o religie Creștină neagă existența lui Dumnezeu și îl acuza de suferința lor. Deci care creștini sunt cei adevărați?

| RAY a răspuns:

Eu as spune că budismul abordează cel mai bine problema suferinței,budismul e umanism,e vorba de a găsi calea spre încetarea suferinței, creștinismul nu reprezintă iubirea, creștinismul sa impus prin sabie mereu, niciodată prin iubire, creștini au un singur Dumnezeu banul și interesele lor propi atât

| Darius50boss a răspuns (pentru RAY):

Nu orice religie creștină susține banul și interesele lor propi,

| Holiday a răspuns (pentru Darius50boss):

Orice grupare mistica, daca nu ofera cuiva diverse beneficii (bani, putere, sex, etc), dispare. Nu e nimeni imbecil sa isi bata capul cu prostimea pe gratis.

| Darius50boss a răspuns (pentru Holiday):

Este adevărat uneori ai nevoie și de bani, dar nu trebuie să fi lacom după castig

| suntserios a răspuns (pentru Darius50boss):

Ba cam da.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Holiday):

Și totuși creștinismul a supraviețuit zeci de ani de persecuții și-ți pot garanta că preoții creștini de pe vremea aceea nu aveau nimic de câștigat de pe urma acestei "grupări mistice".
Ce zici de asta, maestre?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine o sa iti zica ca o religie e mai adevarata decat alta nu o va face decat pentru ca asa i-a impus familia si societatea in care traieste.

Uite la @ania spre exemplu. Daca se nastea intr-o tara musulmana ia ghici ce raspuns dadea.

| ania a răspuns (pentru suntserios):

Nu mi-a impus nici societatea nici familia, m-am botezat de buna voie, ca rezultat al propriei alegeți. Am fost agnostica câțiva ani, mi-am cumpărat și Coranul, am citit și despre hinduism, budism, confucianusm, multe cărți atee, nu am ales creștinismul în necunostinta de cauza L-am provocat pe Creator dacă exista sa mi se reveleze, am scris la întrebările mele cum a fost experienta, ce n-a determinat sa aleg creștinismul.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Aha. Daca te nășteai in Arabia Saudită "alegeai" islamul.

Daca te nășteai in UK "alegeai" protestantismul etc etc.

Mergem pe premiza ta, ai studiat și ai ales din toate... Ai ales a doua cea mai proasta varianta... Hahahaha

| Holiday a răspuns:

Nu se pot alatura termenii "religie" si "corect".

| user499999 a răspuns (pentru Holiday):

Aia zic, sunt antonime?

| CostinAlamariu a răspuns:

Creștinismul Ortodox

| Seba2013 a răspuns:

Cea mai corecta religie este in cea care se REVELEAZA, ARATA, EXHIBA Dumnezeu.

Daca Lumina/Chipul Lui este implicita si explicita in continutul ei atunci puterea ta de JUDECARE, EVALUOARE SI INTERPRETARE se va intalni cu EL. Aceasta intalnire dintre suflet si spirit o surprinde filmul Somewhere in Time (1980). Atunci cand tu atribui sens, decodifici, extragi, desprinzi mesajul, informatia, Dumnezeu este implicit acolo.

Behaviorismul, conductismul si mecanicismul spun ca comportamentul, motivatia, actiunea si impulsul nostru este miscat doar de placere si durere.

Insa Cognitivismul spune ca invatarea (motivatiile intrinsce si extrinsece) se produc in Academie (logos, episteme), Biserica si toti ceilalti educatori culturali (vezi teoria autodeterminarii de L. Deci y Richard M. Ryan).

Judecarea, evaluarea si interpretarea nu iti vin doar de la maestru (invatator) ci aceasta capacitate o ai tu intrinseca care iti VORBESTE implicit si explicit daca ai ajuns la intalnire. Lui Freud i-a fost frica de aceasta forta a lui superego.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun și corect criteriu e Biblia. Dacă o religie este exact cum cere Biblia, e o religie bună. Dar dacă are tradiții și reguli inventate de oameni...

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ca Biserica Ortodoxa?
"Sfânta Traditie" "sfinții părinti" laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Da, ca ei. Sfânta Traditie nu e de la Dumnezeu, Biblia e

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce religie/cult faci parte?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca te linșează @pacatosulBogdan dacă te aude. Cuuuum? Sfânta tradiție nu e de la Dumnezeu? Păgânuleee. laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Penticostal

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

rolling on the floor
Stai sa fug

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul ortodox.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Creștinismul este singura religie în care Fiul lui Dumnezeu s-a întrupat. Singura religie în care Dumnezeu vorbește despre Creație,prezent, trecut și viitor. Ne vorbește prin Biblie, prin proroci, prin promisiunile/avertizãrile Sale care continuã sã se împlineascã de mii de ani, prin manifestãrile Supranaturale ale Duhului Sfânt, prin tot ceea ce ne-nconjoarã și se-ntâmplã în Lume.
Oamenii de Științã au reușit sã-nțeleagã și sã confirme abia secolele trecute, informațiile Științifice și Fenomenele descrise în Biblie. Toate aceste aspecte fac ca Biblia și Creștinismul sã fie unice și-adevãrate.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

P.S. Pentru inculții îndoctrinați ce afirmã cã ortodoksia este religie, le reamintesc cã ortodoksia este doar unul din cultele Creștine. Un cult plin de atrocitãți și nereguli, la fel ca și țãrile ortodokse.

| Darius50boss a răspuns:

Nicio religie nu este perfectă, Biblia este cea mai perfectă, citește Biblia și ai să vezi

| IonelaIasmina a răspuns:

Ortodoxia. Despre pocăiți, penticostali, etc..se spun multe. Ortodoxia este religia Domnului nostru Iisus Hristos.

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Dacă ortodocșii ar fi creștini, adică ar respecta poruncile lui Isus, nu s-ar ucide reciproc cum fac in Ucraina, cum au făcut în Transnistria, Georgia și multe altele.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

Dar nu toți ortodocșii ucid. Ăia nebuni și duși cu pluta ucid!
Dar religia cea corectă este ordodoxia.

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Chiar Isus a spus cum urmau să fie recunoscuți creștinii - Ioan 13: 34 Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiți unii pe alții; așa cum v-am iubit eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. 35 Prin aceasta vor ști toți că sunteți discipolii mei: dacă aveți iubire între voi".
În plus, spune că urmau să fie recunoscuți după faptele lor la fel cum un copac este recunoscut după rod. Ți se par roade creștine faptul că ortodocșii se urăsc si se ucid reciproc? Ți se pare normal ca ambele tabere să-i ceară lui Dumnezeu victorie asupra fraților săi de credință? Dar faptul că preoții "binecuvântează" soldații și "sfințesc" armele, tehnica militară și chiar rachetele?
Cer scuze că sunt prea direct, dar acesta e adevărul - Matei 7:21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în Regatul cerurilor, ci doar cel care face voința Tatălui meu, care este în ceruri. 22 Mulți îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profețit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău și n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?». 23 Atunci le voi spune: «Niciodată nu v-am cunoscut! Plecați de la mine, voi, care practicați nelegiuirea!».
Prin faptele ei, ortodoxia arată cine este tatăl său - 1 Ioan 3:10 Copiii lui Dumnezeu și copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-și iubește fratele. 11 Căci iată mesajul pe care l-ați auzit de la început: să ne iubim unii pe alții; 12 să nu fim asemenea lui Cain, care provenea de la cel rău și și-a ucis fratele.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

Nu are legătură

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Probabil ai vrut să scrii "nu are legătură" ortodoxia cu Isus Cristos. În așa caz îți dau dreptate!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

Mda.....treaba ta.

| Mihai8767 a răspuns:

In ceea in care il gasesti pe Dumnezeu. De fapt Dumnezeu nu a adus nici o religie pe pamant ci a adus redinta.

| user499999 a răspuns:

Religia e antonimul corectitudinii și a adevărului, așa că răspunsul corect este că nu există nicio religie corectă și adevărată, asta pe lângă faptul că acești 2 termeni au caracter confidențial și subiectiv pentru fiecare individ în parte.

| poc0 a răspuns:

Nici o religie nu este corectă sau adevărată.