| Tanyush a întrebat:

Care este diferenta dintre daca esti religios si credincios?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe.Credinta este una singura credinta in Domnul Isus.

17 răspunsuri:
| AddaSunnii a răspuns:

CREDINCIÓS, -OÁSĂ, credincioși, -oase, adj. (Adesea substantivat) 1. Care este demn de încredere, pe care te poți bizui; devotat, fidel unei persoane; nestrămutat, statornic față de un angajament, de o idee, de o cauză. 2. Care crede în existența lui Dumnezeu și se conformează practicilor religioase.

RELIGIÓS, -OÁSĂ, religioși, -oase, adj. Care ține de religie, care se referă la religie; bisericesc. ♦ Evlavios, cuvios, pios. [Pr.: -gi-os] – Din fr. religieux, it. religioso, lat. religiosus.
happyhappyhappy

| ThePoet a răspuns:

Nu cred ca este vreuna. E ca si cum ai spune cacacios si constipat.

| 이벨 a răspuns:

Http://www.profamilia.ro/intrebi.asp?id=30
Si altii s-au intrebat :)

| Liquify a răspuns:

Pai o persoana religioasa este o persoana ce face totul dupa legile religiei careia se confeseaza. O persoana credincioasa e o persoana care crede in existenta lui Dumnezeu si a puterilor lui, dar nu urmeaza intotdeauna intocmai toate regulile.
Parerea mea. happy

| FucktheSystem a răspuns:

Religios e un om care se supune ritualurilor religioase, care face tot felul de chestii gen spovedanie, împătășanie, etc.
Un om credincios este un om care crede în ceva fără să fie neapărat religios, adică poate să creadă într-o piatră ca fiind zeul suprem.

| dudumihai a răspuns:

Credinciosii sunt acele persoane care cred cu adevarat si sunt convins ca ceea in ce cred exista.Duc o viata pozitiva, fac fapte bune, stiu cand sa loveasca, cand sa se opreasca si cum sa se fereasca.Nu dau vina pe ceva anume pentru ce li se intampla, muncesc nu asteapta sa le cada din cer.De mers la biserica mai merg, de spovedit si impartasit se mai spovedesc de cateva ori pe an, sunt smeriti, nu-i deranjeaza daca tu esti ateu, necredincios...

Iar persoanele religioase sunt acele pers care merg la biserica, tin posturi, participa la sarbatori, primesc tainele dar nu sunt asa credincioase, pentru ei credinta e o superstitie iar unii din ei mai sunt si fanatici.Cand intra in biserica sunt sfinti, cand ies sunt alte persoane.Asteapta sa le cada din cer fara a muncii.
In concluzie : persoane credincioase sunt putine 1 din 2000-3000 iar religioase sunt cu gramada.Nu orice pers cara pupa icoane si merge la biserica sunt si credincioase.

Răspuns utilizator avertizat
| TheAce a răspuns:

Din pacate se cam insala toata lumea. Credinta inseamna dialogul omului cu Divinitatea. Este un dialog intrapersonal. Religia inseamna dogmatizarea acestui dialog. Adica o anumita dogma care se traduce printr-un set de reguli pe care fiecare practicant al accelui cult le respecta. Asadar, credinta tine de relatia ta personala cu Dumnezeu iar religia reprezinta setul de reguli dogmatizate a unui cult. happy. Am vazut aici ca cineva a scris ca ar fi acelasi lucru. Cred ca prostia lui doare intens

| Foxie2 a răspuns:

FucktheSystem, te uiti la prea multe filme...
ritualuri/ zeitati si...de unde ziceai ca provine specia ta?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt credinciasa.
Cred in:
-prea sfanta vodka
-prea marele frigider cu bere
-in purtatorul de grja a oamenilor (pachetul cu tigari)
-cred si in Marele,, Sanvici'' cu salam.
-cred in moartea manelistilor.
Vezi ce credincioasa sunt?hee hee

| CandyTetris a răspuns:

Religios e cel care crede orbeste intr-o anumita doctrina dictata de un anumit cult.
Credincios e cel ce crede intr-o putere superioara si care in timp si-a format propria doctrina.
In concluzie daca esti religios nu esti nimic mai mult decat un creier spalat si daca esti credincios esti un om cu principii(bune sau rele, in functie de cat te duce capul). Hope I helpedhappy.

| cristi202 a răspuns:

Religia te pune doar sa faci unele lucruri, activitati - te rogi, mergi la biserica, dai celor saraci, etc. Si cam atit. Credinta, adevarata credinta, atunci cind apare in viata unui om, pe linga celelalte, apare si realitatea prezentei lui Dumnezeu. Crezi, si vezi ca se manifesta. De fapt, acentul cade mai mult pe manifestarea lui Dumnezeu decit pe ce faci tu. Daca la religie tu faci ceva, sperind ca cindva Dumnezeu se va manifesta, cind esti un credincios autentic, faci ceva, dar esti motivat de manifestarea lui Dumnezeu in viata ta, El te determina sa faci ceea ce faci, faci pentru ca ai vazut ca El s-a implicat si se implica in viata ta.

| FucktheSystem a răspuns:

CineMaiEZuZuDoArUnZUZUexistA dragul/draga mea sau ce naiba oi fi, nu mă uit la filme decțt foarte rar, iarăși vorbești doar ca să te aflii în treabă. Nu văd ce am zis greșit? Voi credeți într-un zeu și faceți diverse ritualuri, este vorba de credincioși și religioși în general nu despre creștini, corectează-mă tu unde am greșit nu venii cu replici ambigue și fără rost.
Și e o problemă, specia mea e aceeași cu a ta, doar că unii am imi evoluat, alți au rămai mai în urmă( te simți?!).

| danut a răspuns:

Credincios esti atunci cand "dai o forma reala" reliogizitati tale. Poti fi religios si fara credinta facand totul dintr-o obisnuinta capatata cu diverse ocazi, dintr-o traditie mostenita sau "ca asa da bine". Credinta apare cand ceea ce faci transcede cognoscibilul. din dorinta inascuta (genetica) de al gasi pe Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

@saintocea
Explicatia ta ca numele "Isus" ar insemna "magar", ea este una de prost-gust, idioata, fara nici o acoperire in limba ebraica sau greaca. Asemenea trucuri ieftine sunt folosite de asa zisi atei agramati ca tine, care nu cunosc limbile biblice (ebraica si greaca), sau cand acestia vor sa convinga copiii sau oamenii care habar n-au de aceste limbi. In ebraica se folosesc pentru "magar" sau "magarita" cuvintele "ayir" si "aton", iar in greaca se folosesc cuvintele "onos", "polos", sau "upozughion"."

| musss a răspuns:

Eu cred ca religia este ceea ce ti se zice sa faci de catre cineva iar credinta este cand tu incerci sa descoperi singura ceea ce este bine facihappy

| Nicoara_Gina_1983 a răspuns (pentru ThePoet):

Eate o diferenta ft mare cred eu, religiosii respect niste regulo stricte cu siguranta de frica iadului in schimb credinciosi au bune acctiuni pentru ca asa simt chiar daca nu respecta niste reguli religioase, simt tot ce fac si cel mai bun ghid al lor este sufletul, nu fac nimic de frica pentru ca inteleg mult mai mult din invataturile celor luminati