| Qswun04 a întrebat:

Care este diferenta dintre evrei, crestini si pocaiti? Doar toate cele 3 religii il au pe zeu suprem pe dumnezeu? Care e diferenta de face ca aceste 3 religii sa fie asa diferite?

Răspuns Câştigător
| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
EVREII sunt un grup etnic și religios care urmează iudaismul.
Iudaismul are tradiții și obiceiuri diferite față de creștinism.
Iuda a poruncit să îl omoare pe Iisus Hristos, iar "Iudaismul" vine de la "Iuda". Acest iudaism este practicat de evrei, ei crezând într-un singur Dumnezeu. Aceștia se bazează pe Toca și nu recunosc pe Iisus ca Mântuitor (logic, că doar ei l-au omorât).
CREȘTINII sunt de "mai multe feluri".
Creștinismul se împarte în mai multe ramuri, cum ar fi:
-catolicismul
-ortodoxismul
-protestantismul (baptiștii, penticostalii, sâmbetiștii și luteranii)
-pocăiții
-etc.
Catolicii se aseamănă cu ortodocșii, doar că nu în totalitate. Aceștia recunosc autoritatea lui Papa, iar ortodocșii, recunosc autoritatea patriarhilor și sinoadelor. Lumina aceea de la Ierusalum este pentru ortodocși, nicidecum pe tru catolici sau alți creștini/religii.
Ortodocșii sunt cei cu religia corectă. Ortodoxia este religia cea corectă dintre toți creștinii și toate religie.
Protestantismul [baptiștii, penticostalii, sâmbetiștii (cei care au zi de odihnă sâmbăta, nu duminica) și luteranii] este acea ramură a creștinismului care se bazează pe studierea Scripturii și relația proprie cu Hristos. Aceștia nu au icoane, nu se închină, nu vopsesc ouă de Paște, nu au icoane, sfinți pictați prin biserici, chiar și bisericile sunt diferite (caută pe net să vezi cum arată o biserică de Protestantiști sad )
POCĂIȚII i-ai băgat tu la o altă categorie. Nu, ei sunt tot creștini din ramura protestantismului. Aceștia se bazează mai mult pe relația cu Dumnezeu și studierea și aplicarea învățăturilor Biblice. Ei...tot la fel, nu se închină și nu pupă icoanele (de fapt...ce să pupe că ăștia din ramură protestantismului nu au sfinți pictați, eu nu știu la ce se roagă oamenii ăstia).
Tot ce trebuie ru să știi, este că (,) CREȘTINISMUL ORTODOX ESTE SINGURA RELIGIE/RAMURĂ A CREȘTINISMULUI CORECTĂ!
Sper că te-am făcut să înțelegi tot. Am stat ceva timp să scriu, dar sper că ai înțeles.
P.s.: Fundaaa, te rog!
Noapte bună! happy

43 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Tu ești serioasa? Cum sa îmi trimiți un site "sa ma documentez singura"? Deci tu nu știi acele argumente dar totuși insiști ca ortodoxia este cea corectă rolling on the floor rolling on the floor

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Măi omule, termină cu chestiile astea. Ai vrut argumente? Ia și satură-te! Ce nu-ți convine? Îți e lene să citești? Sau ai citit, dar n-ai înțeles.
Ia argumente biblice, na.
Gândește puțin logic. De ce să stau eu să-ți scriu ție atât, când pot să-ți trimit un link, unde scrie, aproximativ, ce voiam eu să scriu. N-are sens?
Eu zic așa, că deja m-am plictisit: Rămâi tu cu protestantismul tău, rămân eu cu ortodoxia mea, și o încheiem. Nu are niciun sens să stăm și să ne contrazicem pe aici, că voi, ăștia cu diferite culte, și mai știu eu ce, tot pe a voastră o țineți, chiar dacă știți destul de bine că ortodoxia este cea mai veche, înaintea oricărui cult de-al vostru.
Zi frumoasă!

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Îți pot da și eu niște argumente teologice care sa arate ca religia voastră nu e biblică de nu le poți duce. Parca am stabilit sa îmi dai TU argumente găsite de tine, ca tot ziceai ca ai cercetat și ai aflat ca religia ta e cea mai buna. Atunci arata mi ce ai cercetat și ce ai găsit. Sau n ai cercetat nimic și acum nu știai ce argumente sa spui și ai cautat pe net? Parca ziceai ca ai citit Biblia. Daca ai fi citit o și găseai în ea argumente care sa susțină ortodoxia, le țineai minte și mi le spuneai. Nu era nevoie sa cauți pe nu știu ce site uri. Vezi cum te contrazici singura? Și razi de mine ca susțin protestanții laughing laughing laughing
"că voi, ăștia cu diferite culte, și mai știu eu ce, tot pe a voastră o țineți, chiar dacă știți destul de bine că ortodoxia este cea mai veche, înaintea oricărui cult de-al vostru."- Ce legătură are vechimea? Asta nu e un criteriu pentru alegerea celei mai bune religii. În alte tari cele mai vechi religii poate sunt cele protestante, și sunt multe tari cu protestanții majoritari. Dacă ne luam după criteriul tău, acolo cea mai buna religie e cea protestanta și aici cea ortodoxa? Cum pot fi mai multe religii "cele mai bune"? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Efectiv, astea sunt "argumente" de copii.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

" Îți pot da și eu nișe argumente teologice care sa arate ca religia voastră nu e biblică de nu le poți duce."- Le aștept cu mare drag! Ia să văd!

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Atât ai de spus? Deci tu ju ai argumente. M am lămurit din nou cu ortodocșiiwinking

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Nu știu cum să zic, da' nu te-a întrebat nimeni dacă te-ai lămurit sau nu. Nu prea mă interesează! :^
Singurul lucru pentru care nu ți-am spus (doar am trimis acel link) a fost acela că nu vreau să mai continui discuția cu tine, fiindcă nu vreau să ajung la alte vorbe, și să fac păcate din cauza unei utilizatoare.
Dacă tu ai argumente, le aștept, dacă nu, te rog să mă scutești cu vrăjelile astea de doi bani.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Mi se pare de rasul lumii sa te lauzi ca ai citit Biblia, ca ai cercetat si ai ajuns la concluzia ca ortodocsii detin adevarul biblic, ca ai argumente si cand te pun sa mi le zici sa trimiti link uri de pe niste site uri ortodoxe si sa schimbi subiectul. E ok, eu n-am sa fac asta ptc, spre deosebire de tine, eu chiar stiu de ce aleg cultul penticotal.
Aici las cateva site uri, pentru ca tu mi le ai cerut. As fi putut sa ti dau singura argumente din Biblie, dar daca asa ai vrut tu... m ai scutit de timp pierdut. Succes la lecturare!

https://www.faracompromis.ro/......ro-pagane/

https://luckyturt.wordpress.com/......-ortodoxa/

https://www.caleacrestina.ro/......de-salvare

Cred ca e de ajuns. Daca nu, caut eu in Biblie si iti dau argumente lungi de prorbabil te plictisesti.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Dacă tu erai "mai presus", dădeai minunatele tale argumente din Biblie. Dar nu...
Ți-am trimis link-uri, pentru că eu, ăs fi scris fix aceleași lucruri. Erau în acel site citate Biblice? Da.
Bun, atunci taci.
Ce om cu credință te crezi tu, când te cerți cu oamenii? Nu ești. Crezi că mă convingi pe mine să mă trec la penticostalismul tău? DOAMNE FEREȘTE! N-aș face acest păcat și mare greșeală niciodată!
Am încheiat-o, paa!

| T0Teu a răspuns:

"Dacă tu erai "mai presus", dădeai minunatele tale argumente din Biblie. Dar nu..."
EFECTIV TU AI SPUS SA PUN ACELE SITE URI AICI. Ai zis ca le aștepți. Eu nu le as fi pus, ci as fi dat singura argumente din Biblie, dar tu mi le ai cerut. Uite ce ai zis:"" Îți pot da și eu nișe argumente teologice care sa arate ca religia voastră nu e biblică de nu le poți duce."- Le aștept cu mare drag! Ia să văd!" Tu singura le ai cerutwinking

"Ți-am trimis link-uri, pentru că eu, ăs fi scris fix aceleași lucruri. Erau în acel site citate Biblice? Da.
Bun, atunci taci." laughing laughing laughing Nu are logică. De ce ai fi cautat pe net ceva ceea ce tu deja știai în loc să scrii singura sa demonstrezi ca știi? Tu doar ai aprobat ce scrie în acel site, nu ai formulat tu acele "argumente". Ințelegi? Și nu e destul sa se regăsească versete din Biblie în acel site ca să fie adevărat. Ai vrea sa contrazic acele argumente? Nici nu știu de cine au fost scrise, poate de un preot. Dar cunosc Biblia destul de bine ca să îl pot contrazice. Extrage argumentele de acolo și eu le as putea contrazice.
"Ce om cu credință te crezi tu, când te cerți cu oamenii? Nu ești. Crezi că mă convingi pe mine să mă trec la penticostalismul tău? DOAMNE FEREȘTE! N-aș face acest păcat și mare greșeală niciodată!" Nu ma cert. Încerc sa înțeleg ce te motivează sa ramai la ortodocși, dar observ ca n ai motive bine întemeiate în Biblie. Și nu vreau sa te conving sa treci la penticostali. Faci ce vrei, e viata ta. EU NU PUN ACCENTUL PE RELIGIE asa cum faci tu. NU CONTEAZA RELIGIA CA SA AJUNGI IN RAI! Contează relația ta cu Dumnezeu, felul tău de a trai... lucrurile de genul. Domnul Isus cât a fost pe pământ n a instituit nicio religie. Nici după moartea Sa nu a făcut o. El ne cere sa împlinim Biblia, atât. Nu ne cere sa fim neapărat ortodocși ca sa ajungem în rai. Asta e o prostie inventata de oameni, cum ca daca ai alta religie ești rătăcit și ajungi în iad. Complet fals. Unde scrie în Biblie ceva de ortodoxism? Nu scrie. Și dacă nu scrie, de ce ar fi o religie obligatorie pentru a putea ajunge în cer?
După cum am spus, NU RELIGIA CONTEAZA. M as bucura dacă te ai trezi și ti ai da seama ca am dreptate. Dumnezeu ii iubește pe toți și ceea ne a cerut noua e sa împlinim Biblia. Nu sa facem parte dintr o anumita religie. Înțelegi? (Pt @IonelaIasmina)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Apreciez că ai dus această luptă cu o fată penticostală.
Dar te lupți cu morile de vânt.
Mai ușor aduci la credință pe cineva care nu știe deloc de Dumnezeu.
In cazul sectarilor mai intâi trebuie să ștergi invățătura gresita iar apoi să sădești in suflet dreapta credință.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru KovacsB):

Și tu ai comentat mă?
La ce să dea fundă? Ție, care scrii două rânduri? Fraților, studiați, iar apoi comentați.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!
Deci nu credeam vreodată în viața mea, că cineva penticostal, e atât de greu de învățat ceva, crede-mă!
Am trăit s-o văd și p-asta!
Păi cred că la ei nu ai cum să o ștergi pe cea greșită...
Nu ai văzut ce s-a luat cu mine? Am băgat-o eu în seamă? Ferească Dumnezeu!
Nu încheia, cred că se certa cu mine până acum, dar nu o mai puteam "îndura" și i-am dat ignor.