| onofrei89 a întrebat:

Care e diferenta dintre crestini si evrei?

7 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Paiiii...crestinii cred in Isus, evreii cred in Dumnezeu! ( poate nu intelegeti ce vreau sa zic ) tongue Eu sunt evreica

| Slaburazvan1981 a răspuns (pentru Klara):

Catalin3344 id mess

| Mony_4137 a răspuns:

Evreii: Inca il asteapta pe Mesia, tin legile date de Dumnezeu prin Moise, Au un calendar diferit (adica anul 5769-5770 e 2009-2010) la noi), au mai multe sarbatori( Hanukkah, Sucot etc)

Crestinii: cred ca Isus Hristos este Mesia, Fiul lui Dumnezeu, cred ca legile nu mai trebuie tinute, se bazeaza pe har (sau cam sa ceva).

| ileanaadrianastan a răspuns:

Crestini cred ca Iisus e Dumnezeu, iar evreii il considera un simplu om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint si evrei crestini, cred ca vrei sa intrebi de cultul religios. Majoritatea sint de cult mozaic (vezi ca accentul se pune pe "a" nu pe "i")winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo de asta
http://ro.wikipedia.org/wiki/Iudaism

| Ralf1971 a răspuns:

Cred ca sunt foarte multe diferente si te rog sa citesti Talmudul care este cartea lor sfanta.