| Salahadin73 a întrebat:

Care este diferenta dintre satanismul modern si ateism?

47 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Pai satanisti moderni au o biblie a lor in care Satan este flower power si este o religie pana la urma iar ateismul inseamna negarea oricarei divinitati, zeitati.

| Zenit313 a răspuns:

Nici una, doar numele.

| RAY a răspuns:

Ca aia au o dogma, doctrina, idei cum ar fi poruncile lor 10, au ca simbol pe satana desi ei spun ca nu cred in satana, dumnezeu, cine stie in ce cred si aia, eu din cate am observat satanisti sunt copii care habar nu au de viata, copii emo care se cred cool,

ateismul nu este o dogma, doctrina, idee nu are simboluri, porunci, e doar lipsa credintei in zeii
inca ceva ateismul nu inseamna anti-teism, nu are nimic impotriva teismului e doar lipsa teismului, daca ateismul inseamna ceva inseamna ca un minus inseamna un plus cea ce e imposibil asta o stie oricine

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

De ce afirmi ceva fara sa poti dovedi asta?

| Salahadin73 explică (pentru M25M):

Aia sunt satanistii traditionali(care il venereaza pe satan)
In biblia satanista nu scrie nimic legat de satan(ca divinitate)

| M25M a răspuns (pentru Salahadin73):

Satanismul modern este o filozofie bazată pe Biblia Satanică și pe Biserica lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. În această filozofie, Satan devine un simbol pozitiv, arhetip al sinelui și al egoismului. Gasesti pe wiki mai multe informatii.

Oricum ar fi, orice fel de satanism ar fi, nu echivaleaza cu ateismul fiindca ateismul implica o singura cerinta, negarea oricarei forme de zeitate din diferite motive, in schimb ce satanismul se traspune in dogme, in reguli, in biblii si in biserici, deci institutii.

| M25M a răspuns (pentru Zenit313):

Satanismul nu echivaleaza cu ateismul, mai documenteaza-te.

| Dumitru73 a răspuns:

Satanismul este religie, ateismul NU.

| Zenit313 a răspuns (pentru M25M):

Sunt trei feluri de Satanism!
1. Satanismul traditional
2.Satanismul modern
3.Satanismul rebel

Aici este vorba de Satanismul Modern care echivaleaza cu Ateismul! Este doar o diferenta de nume!

Mai documenteaza-te!

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Zenit,te rog eu nu compara ateismul cu satanismul, nu-mi pasa de satanismul ala emo mondern, ateismul e altceva

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Citeste mai jos.

| M25M a răspuns (pentru Zenit313):

"Oricum ar fi, orice fel de satanism ar fi, nu echivaleaza cu ateismul fiindca ateismul implica o singura cerinta, negarea oricarei forme de zeitate din diferite motive, in schimb ce satanismul se traspune in dogme, in reguli, in biblii si in biserici, deci institutii. "

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Biblia Satanista, scrisa de Anton Szandor LaVey in 1969, descrie filozofia acestuia despre satanism.

Principiile satanismului sunt expuse antitetic fata de cele crestine, LaVey folosindu-se de prilej atat pentru a promova noua religie, cat si pentru a o demonta pe cea invechita.

El sustine ca nu exista nici un zeu superior noua insine, si deci trebuie sa ne inchinam corespunzator.
Totodata, el afirma ca scopul vietii este progresul si satisfacerea placerilor, ignorand astfel limitele morale impuse de crestinism, schimband scopul de la a duce o viata sub dogma stricta, pentru recompensarea dupa viata, la recompensarea sinelui in timpul acestei vieti.

Biblia Satanista sta la baza aparitiei Satanismului Modern, prin intermediul ei fiind sincretizate diferite idei si principii sub numele de satanism. Totusi, biblia nu reprezinta pentru satanisti altceva decat o simpla carte, scrisa de un simplu muritor, care este folosita doar in scop informativ.

Nici defel nu se considera sacra, sau obligatoriu de urmat cuvant cu cuvant.

Esenta Bibliei Sataniste poate fi rezumata in „Cele Noua Afirmatii Sataniste"."

| M25M a răspuns (pentru Zenit313):

Daca unele principii/conceptii/norme se asemana cu ateismul cum ar fi dobandirea cunoasterii asta nu pune un semn de egalitate intre cele doua.

| Zenit313 a răspuns (pentru M25M):

Satanismul Modern exclude orice fel de divinitate!
Nu sunt traditii, reguli, nimic, nimic.ti-am spus si iti mai spun!
Difera doar numele!

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Ma da chiar pe site-ul biserica satanista scrie clar ca satanismul mondern e o religie cu biblia si porunci care recunoaste existenta lui satana

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai am rabdare laughing

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Ma voi aveti 10 porunci traiti dupa ele clar aveti doctrina, aveti biblia aia sataniste scrisa de levy aveti si dogma, credeti in satanism deci aveti religie, ca nu crede in satana e vrajeala, omul care nu crede in zeii se numeste ateu punct

| Zenicide a răspuns:

Desi la prima vedere par a fi similare cele doua filosofii, dupa un studiu mai profund nu sunt.
Satansimul modern considera crestinismul si cateva alte religii (exceptie fiind budismul) principalul inamic al omenirii, si de multe ori isi exprima ura si dispretul fata de crestinism in mod public, dar si dorinta de anihilare a crestinismului. Pe cand ateismul contesta doar existenta divinitatii crestine intr-un mod pasiv.
Satansimul modern considera invidia, ura, sexul, o parte a naturii omului care nu trebuie suprimat. - Ateismul e diferit si in acest sens.
Membrii satanismului modern sunt de cele mai multe ori celebritati, identitatea acestora e de cele mai multe ori secreta. Celebritatile care sunt atei nu isi ascund convingerile ci scriu carti, fac aparitii publice, stand up comedy - si dau explicatii pentru actiunile lor cand li se cere.

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

OKlaughing "voi"?! laughing
Ai dreptate!
Renunt, ca vorbesc degeaba!
Multa sanatate!

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

Corect asa e

| Zenit313 a răspuns (pentru M25M):

winking

| Mădă0611 a răspuns:

Crezul. Ateii sunt neutri, si nu se cred/vor zei, si apoi, cum mai ziceam pe aici, ca sa treci de la crestinism (toti suntem botezati si indoctrinati) la ateism iti trebuie gandire, analiza, cunostinte = stiinta, stiinta neaga existenta zeilor, satanistii cred in ei.

| Inferno a răspuns (pentru Zenit313):

Satanismul modern are o sumedenie de filosofii in plus fata de ateism. Ateismul nu-si da cu parerea in cea ce inseamna comportamentul uman sau alte lucruri ce apartin omului, ateismul pur si simplu neaga existenta oricarei divinitatii, in timp ce satanismul modern vine cu o gramada de filosofi despre ura, lacomie, invidie si alte lucruri.

| Chester1 a răspuns (pentru Zenit313):

Cum poti spune lucrurile astea? adica daca eu nu cred in Dumnezeu, neaparat cred in Satana si il venerez? wtf?

| Zenit313 a răspuns (pentru Chester1):

Ba dar din ce pestera veniti ma?!laughing
Unul mai desptept ca altu'
Imi este rusine ca am citit un asemenea raspuns...
Nici nu stiu ce sa mai zic!
1+1=2! Intelegi?

| Zenicide a răspuns (pentru Chester1):

Zenit313 zicea ca nici ateii nici satanistii nu cred in divinitati, si pana aici e corect ce a zis happy

| Zenicide a răspuns (pentru Zenit313):

Da dar 1.9 + 1.2 nu e egal cu doi laughing In privinta divinitatilor sunt la fel dar difera in conceptii despre viata si societate tongue

| Zenit313 a răspuns (pentru Zenicide):

Ai dreptatelaughing