| EmaS a întrebat:

Care este diferenta dintre un om religios si un om credincios?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Un aspect ar fi ca omul credincios respecta Biblia si o aplica, iar omul religios respecta traditile care nu au legatura cu Biblia.

8 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Omul religios urmeaza un "stas", idei prestabilite si interpretate de altii, credinciosul nu urmeaza neaparat un "stas", el poate avea credinta(convingere) proprie.

| KodrutZ a răspuns:

Aceeasi care e intre un homosexual la locul lui si unul care o tine numa' in parade si se tot plinge ca e marginalizat, discriminat si alte alea. Religiosii tot maninca rahat pe tema credintei, pe cind credinciosii adevarati isi tin credinta pentru ei si pentru cei care vor sa ii asculte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul religios urmeaza anumite traditii, rituri care fac parte din credinta lui nu cum a zis danay ca nu au legatura, pe cand un om simplu credincios e mai "liberal", neetinand cont de o anumita traditie.

| danut a răspuns:

Omul religios este omul care are drept "obiectiv" dogmele cultului din care face parte intelegand ca prin aplicarea acestora isi asigura un loc in (sa-i spunem) rai. Un om credincios respecta acele precepte religioase dar acesta si studiaza sa vada daca respectivele doctrine sunt dupa voia lui Dumnezeu comparand cele spuse de cultul respectiv cu cele scrise in Biblie. Credinciosul nu are ca tel Raiul ci indeplinirea cuvantului lui Dumnezeu din dragoste pentru Acesta.

| DeusCorrupti a răspuns:

In teorie e acelasi lucru

Religios-Crede in exista divinitatii-Credincios

Credincios-Crede in existenta divinitatii-Religios.

Dacă aparții unei religii esti si credincios pentru ca asta iti cere religia.
Si daca esti doar credincios inseamna ca si apartii acelei religii.

Însă în relitate există această diferență.

Mai puțin de jumătate dintre credincioșii din România se roaga des ( să nu mai vorbim de fiecare zi ), merg la biserică, etc.

Astia apartin religiei si atat, nu se comformează regulilor sale.

| milan9 a răspuns:

Inseamna_ de fapt acelasi lucru. A fi "credincios" inseamna a fi de fapt "credincios unei religii", unui set de invataturi.
In cazul Bisericii este vorba chiar de acel set de invataturi lasate de Fiul lui Dumnezeu.

Cuvantul "obiceiuri" sau "traditii" se poate referi atât la "obiceiurile corecte ale crestinilor" cât şi la cele greşite ale grecilor spre exemplu.

Iată, doar cateva locuri în care este vorba de obiceiurile corecte ale creştinilor:
- Fapte 16, 21 - in care romanii pagani spunau despre crestini ca au anumite "OBICEIURI".
- "Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică OBICEIURILE bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Un loc în care cuvântul "obicei" este folosit critic este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| Filip23 a răspuns:

Spune tu Ema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceia dintre un credincios si un credul.