| LoveToHate a întrebat:

Care religie e cea adevarata?

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cea care te transforma dintr-un pacatos intr-un om duhovnicesc, dintr-un om rau si egiost intr-un om plin de bunatate si dragoste. Dintr-un betiv intr-un familist care isi iubeste copiii si sotia. Dintr-un dependent de alcool, tutun, drog, pornografie intr-un om liber. Numai Dumnezeu poate sa faca aceasta transformare!

| LoveToHate explică (pentru EmaS):

Nu Dumnezeu poate sa faca aceasta transformare, ci vointa.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Ce tot ai tu cu pornografia ema?

daca fata aia sa dezbracat sa faca sex a facut ca asa a vrut e viata ei, daca eu ma uit la ea nu vad ce e rau e ceva natural,normal,mai ales ca nveti sa faci sex,sasi satisfaci femeia, lisirea orgasmului duce la depresie, multe femeii habar nu au cei aia cred ca si tu e fb pentru sanatate, multe femeii practic nu simt nimic cand fac sex asta e pacat, pornografia ajuta acum daca o folosesti exagerat e problema ta, masturbarea e fb pentru ambele sexe

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Este un pacat.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Pornografia,te distruge psihic! Citeste si documenteaza-te; Virgiliu Gheorghe -"Pornografia -Maladia secolului 21 "!

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Orice lucru te distruge cand intreci limita

| Duucu a răspuns (pentru EmaS):

Atunci Dumnezeu de ce nu ma ajuta? straight face

| EmaS a răspuns (pentru Duucu):

Pentru ca nu i-ai cerut ajutorul.

| Duucu a răspuns (pentru EmaS):

Crede-ma ca i-am cerut, dar din pacate, tot am sa raman cum sunt.

| EmaS a răspuns (pentru Duucu):

Iti trimit adresa mea de email ca sa putem discuta mai mult.winking

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru EmaS):

Ema pentru tine si faptul ca nu sunt pocait de al tau e un pacat si sunt botezat ortodocs

| EmaS a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu botezul te mantuieste.Fiecare va fi judecat dupa binele sau raul pe care l-a facut pe cand traia in trup!

| EmaS a răspuns:

Cunosc oameni care au incercat tot felul de sedinte de terapie, au incercat tot felul de metode si nu au reusit sa scape de anumite dependente. Si cand au venit la Hristos ei au fost eliberati, transformati si au primit un sens, o directie. Sunt oameni din toate categoriile sociale care au fost innoiti prin Cuvantul lui Dumnezeu.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru EmaS):

Nu religia ia scapat de dependente ci vointa.Doar pentru ca o crezut si so asteptat sa scape nu inseamna ca religia a facut-o, e doar o demonstratie asupra efectului Placebo

| OOOLEOOO a răspuns:

Cea care nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Cea cu temelia pe Stancawinking

| Mădă0611 a răspuns:

Cea in care te-ai nascut si ai crescut.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Crestinii se fac nu se nasc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Oamenii se nasc atei, dar cum credinta e mostenire si se transmite din generatie in generatie, devin crestini, sau cel putini oameni religiosi, nu neaparat ca vor, aici e buba.
Poti sa fii sigura ca daca te nasteai in alta tara, China sa ziceam, acum nu credeai in dumnezeu. In orice tara te-ai fi nascut, ai fi luat religia de acolo si ai fi aparat-o la fel cum acum aperi crestinismul.

| Papanasiversusgomboti a răspuns (pentru Mădă0611):

Foarte bine punctat. Felicitari! ....asa este

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Ei afla ca si in China sunt crestini care sunt prigoniti pentru credinta lor. Cine Il cauta cu adevarat pe Dumnezeu Il va gasi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ideea era ca sansele ca tu sa ramai la "religia mama" sunt de peste 98%, asa ca daca acum "prigonesti" ateii, ca esti crestina, cel putin la fel ai fi prigonit crestinii daca erai de orice alta credinta. Sa treci de la zeu la ne-zeu, nu e greu, pentru ca iti aduci tie dovezi de care ai nevoie pentru a lasa credintele in imaginar, dar sa treci de la zeu la zeu (imaginar --> imaginar), e cam greu, asa ca "religia mama" e sfanta, oricare ar fi, de aceea am zis ca religia adevarata e cea in care te-ai nascut si ai crescut. happy

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Religiile sunt invenţii ale finţele numite oameni.
Dar cele mai adevărate mi se par catolicismul ori hinduismul.
Pe curând!

| dracu14 a răspuns:

Niciuna

| DyNo a răspuns:

Nicio religie nu este cea adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum niciuna si totusi am o religie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea nu exista nici o religie adevarata.

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti a răspuns:

Cea care isi are intemeiata temelia pe cuvantul lui Dumnezeu, doar atat.

| Serenade a răspuns:

Religia adevarata este cea care nu iti face promisiuni desarte. Viata nu promite decat moarte si se tine de cuvant spre deosebire de religie(realitate vs fictiune).

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Niciuna. Religia e ceva fabricat de om pentru a controla populatia. Nu uita ca biserica a fost si este in continuare o mare putere in stat. Sa nu se confunde religia cu credinta. Poti crede in D-zeu, Iisus sau in tine insati sau sa nu crezi deloc. Idea e ca gesturile tale si actiunile sunt controlate de constiinta ta. Important e sa ai discernamant. Nici o putere divina nu o sa iti judece actiunile si faptele si nu iti fa griji nu ajungi nici in rai nici in iad ca nu exista asa ceva. Sunt ca povestile cu Bau Bau doar ca pentru toate varstele. Tu esti cel in fata caruia raspunzi si tu va trebui sa traiesti cu tine.

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta

| Papanasiversusgomboti a răspuns:

EmaS ai pomenit de un nume Isus, cine este? Eu spun ca este doar un nume scris intr-o carte. Doar atat, si nimic mai mult. De fapt, nu a fost, nu este si nu va fi. Totul se bazeaza pe o carte, daca facem un ex. de gindire si ne-am imagina ca aceasta carte nu exista ....hocus pocus, nu mai e nici acest Jesus ( sau cum lo chema ). Deci

| EmaS a răspuns (pentru Papanasiversusgomboti):

Deci Isus chiar exista. El locuieste in inima mea. El ma ajuta, imi raspunde la rugaciuni, ma mangaie atunci cand mi-e greu.

| Papanasiversusgomboti a răspuns:

Biblia, o carte de istorie a poporului evreu. Crestinii o socotesc carte sfanta, cartea lor de capatai... dar culmea, evreii nu se raporteaza la aceasta carte, nu il recunosc pe isus ( inca il asteapta ) si ei au o alta carte caruia ii spun " biblie ". Daca ei nu recunosc aceasta carte, voi de ce o faceti?

| Papanasiversusgomboti a răspuns:

Biblia nu este o CARTE SFANTA, nu este alpha si omega si nu are - nici macar - codul bunelor maniere. Doar pentru ca gasim de mii de ori cuv D-zeu asta nu inseamna ca biblia este ceea ce se vrea. Este un FALS grosolan adus omenirii... d-zeu nu are cum sa se regaseasca in aceasta carte de istorie si mai mult, nici in biblia evreilor ( talmudul ).

| florianos777 a răspuns:

Cea in care credem cu adevarat eu unul sunt crestin ortodox si cred ca asta este religia cea adevarata, cel catolic crede ca a lui si tot asa, realitatea ca Bunul Dumnezeu este unul singur pentru toti, dar este si Maicuta Domnului si Sfintii mijlocitori, de fapt Sfanta Treime este cea mai puternica Tata Fiu si Duh Sfant