| SOLDIER a întrebat:

Ce dovada aveti ca ortodoxia e singura religie adevarata?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Crede și nu cerceta= Fi prost și lasă-te manipulat.

61 răspunsuri:
| blackrain a răspuns:

Da cine ti-a zis ca exista o dovada? fiecare cu religia lui si cu credintele lui. reigia (credinta) nu se dovedeste, se simte...

| Andreea14Bianca a răspuns:

Sti nu prea exista o dovada. Cine nu si-a pus intrebarea aceasta. Poate ca exista posibilitatea ca noi sa nu il veneram pe Dumnezeul adevarat si ca il veneram pe cel gresit. Daca " Dumnezeul Adevarat", nu este unul. Daca zeii hindusi sunt cei adevarati sau Zeus zeul grecilor si mai sunt si altele.
Dar exista un fel de explicatie. Religiile astea nu sunt revelate. Dumnezeul cresrinilor esre un Dumnezeu personal care se va descoperi pe masura posibilitatilor noastre de intelegere in urma intruparii. Divinatile pe care le-am amintit ai sus sunt asemanatoare cu cele din Vechiul Testament De exemplu Baal din timpul lui Ilie - care nu vorbeau - Dumnezeul crestinilor nu este un Dumneze distant pentru ca el ne-a vorbit noua crestinilor prin Fiul.
Deci pana la urma noi toti credem ca ortodoxia [ crestinismul] sunt singura religie adevarata pentru ca asa ni s-a transmis dn generatie in generatie.
FUNDA?

| IGM a răspuns:

''Crede, si nu cerceta''

| Wehrmacht a răspuns (pentru IGM):

Cea mai tampita replica care am auzit-o.

| costis a răspuns:

Nu este o dovada, nici in 3 puncte, nici in 10. Mai mult, orice secta se identifica in primul rand prin aceea ca detine "adevarata credinta", "adevarata cale", ma rog, adevarul cel mai adevarat. Ideea ar fi ca dintre toate credintele crestine este cea mai longeviva, de la inceput si pana acum existand modele de viata crestina. Neoprotestantii cam au lapsus la exemple de traitori crestini din ceata lor pana pe la 1800.

| ROBERT89 a răspuns:

Si cine a afirmat acest lucru? Alt ateu care nu are ce face?

| Filip23 a răspuns:

Pt mine va fi singura, pentru ca e imi este mai bine sa caut raspunsuri la Sf Vasile cel Mare sau in Pateric decat la pastorul pixulescu.

| Catalinnna a răspuns:

Se bazeaza pe Sfanta Traditie si pe cele Sapte Taine (Taina Botezului, a Sfantului Mir, a Hirotoniei, a Sfintei Impartasanii, a Pocaintei sau a Spovedaniei, a Nuntii sau a Sfantului Maslu), intemeiate de Iisus Hristos, ce reprezinta lucrari sfinte prin care, in mod nevazut, se comunica celor ce se impartasesc din ele, harul mantuitor nevazut

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns (pentru SOLDIER):

Pentru ca nu au nici Sfintele Taine nici Sfanta Traditie, ca sa nu mai vorbesc de sfintele moaste, ce nu mai sunt intalnite pe cale naturala in alte relegii. Iar Mantuitorul Iisus Hristos a pus bazele Legii Noi, ceea ce inseamna Ortodoxia, caci cea Veche este reprezentata de iudaism.

| Varahil a răspuns:

Man,stii foarte clar pozitia mea si mi-o mentin.Stiu ca netul abunda de clipuri si stiri scandaloase despre preoti.Dar as vrea cu toata inima sa crezi ca in Biserica Ortodoxa inca se mai fac minuni.Eu insumi am vazut cu ochii mei.Ti-am spus de multe ori ca sunt ortodox din convingere.Dar nu ti-am spus niciodata de ce...

| Esperança a răspuns (pentru Catalinnna):

Imi dai si mie te rog un citat din Biblie unde scrie de sfanta traditie, sfintele moaste si de cele 7 taine?

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns (pentru SOLDIER):

Catalocii au devenit tot mai eretici, iar Marea Schisma i-a rupt de tot de Adevar. Moastele sunt dintre acele multe dovezi, ce confirma religia ortodoxa ca fiind cea mai adevarata

Răspuns utilizator avertizat
| relu008 a răspuns:

Taci ereticule, asa spune popa. (sarcasm)

| Catalinnna a răspuns (pentru Esperança):

Sfanta Traditie este invatatura data de Dumnezeu prin viu grai Bisericii, din care doar o parte s-a fixat in scris, mai tarziu.Ca si Sfanta Scriptura, Sfanta Traditie cuprinde descoperirea dumnezeiasca trebuitoare mantuirii noastre. Ea este viata Bisericii in Duhul Sfant si curentul viu al vietii Bisericii, fiind al doilea izvor al descoperirii dumnezeiesti si, ca atare, avand aceeasi autoritate ca si Sfanta Scriptura. ( Epistola a doua Soborniceasca a Sfantului Apostol Ioan 1, 12: "Multe avand a va scrie, n-am voit sa le scriu pe hartie si cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa vorbesc gura catre gura, ca bucuria voastra sa fie deplina")
Sfintele Moaste sunt ramasitele pamantesti facatoare de minuni ale unora dintre sfinti. noi le cinstim ca pe niste obiecte in care Dumnezeu isi arata puterea minunata a harului Sau. ( I Cor. 6, 19 : "... nu stiti ca trupul vostru este templu al Duhului Sfant care este in voi?") Sfanta Scriputura arata o multime de minuni: o femeie s-a vindecat de curgerea sangelui ei numai prin atingere de haina Mantuitorului ( Matei 9, 21; Marcu 5, 28; Luca 8, 43-44; Matei 14, 36). multi oameni s-au mai vindecat atingandu-se de stergarele si de trupul Sfantului Apostol Pavel (Fapte 19, 11-12).
Referitor la Sfintele Taine "Intelepciunea si-a zidit siesi casa si a intarit-o pe sapte stalpi" (Pilde 9, 1). Sapte reprezinta un simbol atat un Vechiul Testament cat si in Noul Testament, numar ce pecetluieste o multime de acte din Sfanta Scriptura. ("... cu adevarat, mare este taina dreptei credinte" I Tim. 3, 16)

| Catalinnna a răspuns (pentru SOLDIER):

Catolicii isi pastreaza trupurile pe cale stiintifica, nu natural

| Esperança a răspuns (pentru Catalinnna):

Da mai fetito dar Pavel era in viata. Dumnezeu lucra prin el, asa cum lucreaza si in ziua de azi prin multi oameni. vii nu morti! Iar citatele ce mi le-ai dat nu demonstreaza nimic din ce ai zis mai sus!

| Catalinnna a răspuns (pentru Esperança):

Nici nu ma asteptam sa fii de acord cu mine, desi ti-am demonstrat fiecare parte. seara buna!

| Catalinnna a răspuns (pentru Esperança):

Nici nu ma asteptam sa fii de acord cu mine, desi ti-am demonstrat fiecare parte. seara buna

| Esperança a răspuns (pentru Catalinnna):

O sa fiu de acord cand o sa imi dai citate clare care sa demonstreze ca ceea ce zici tu e adevarat! o seara buna si tie!

| shadovv a răspuns:

Vrei o argumentare catolica vs ortodoxie?
Pentru ca ea a fost prima! Catolicii sunt doar coruperea Bisericii spre scopuri materiale. Vezi evul mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns:

happy Ia-o frumusel in urma si vei vedea ca ortodoxia este cea care urmeaza clar invataturii lui Hristos. Din ortodoxie au derivat celelalte forme de crestinism. Cum sa fie adevarata o religie care a derivat dintr-una primara, modificand anumite aspecte? E ca si cu un pom natural si altul altoit, Unde e esenta daca nu in samanta?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru SOLDIER):

Ortodocsii au sfinti dar in nici un caz nu sunt sfinti cum si catolicii au sfinti dar nu toti sunt sfinti. Eu ma refer la "politica" bisericeasca. Cea ortodoxa este relativ superioara (teologic si etic vorbind).

| Esperança a răspuns (pentru Rapunzell):

Samanta buna mai aveti! Nu zic ca ortodoxia nu inseamna dreapta invatatura, credinta sau cum vrei dar v-ati deplasat total de la dreapta credinta! Tocmai de aceea s-au facut acele desprinderi. Ai auzit de Manastirea Vlad Tepes, sunt sigura(nu stiu ce a facut Vlad tepes asa bun incat sa poarte numele unei manastiri) eu stau pe langa aceasta manastire. Preotul de acolo la romani ca sa o viziteze cere 20 Ron iar la straini cere 100 euro. Sa nu mai zic ca a furat o pisica persana pe care a vandut-o! Ca are 3 masini ultimele aparute! Halal preot si samanta!

Răspuns utilizator avertizat