| PatrascuVoda a întrebat:

Pentru cei ce nu sunt ortodocși, ce vă încurcă să recunoașteți ortodoxia că singura religie adevărată?

82 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Răspunsul la întrebarea dvs. este conținut în cuvântul „adevărat".

Toate religiile promit lucruri - crede în mine și vei merge în rai, reîncarnarea este reală, noi suntem poporul ales etc. O mulțime și o mulțime de promisiuni. Dar aproape toți promit un lucru în comun: religia noastră este SINGURA religie adevărată. Întrebați orice musulmani, creștini, budiști devotați etc. și îți vor spune: Noi ne-am dat seama, iar celelalte sărmane suflete amăgite sunt pur și simplu pradă greșelii.

Dar aici se află răspunsul la întrebare.

Dacă creștinii cred că a lor este singura religie adevărată, iar musulmanii cred că a lor este singura religie adevărată, este clar că un grup (sau ambele) greșesc.

Deci care este? Există vreo modalitate de a ști?

Imaginează-ți o întrebare similară: Câte roci sunt în ocean? Dacă ai întreba un milion de oameni, ai putea primi un milion de răspunsuri diferite. Nu există nicio modalitate de a ști sigur, nu?

Corect.

Religia nu poate fi „adevărată" în măsura în care înțelegem acest cuvânt. Adevărat implică un grad de dovezi care să susțină afirmațiile tale cu privire la validitatea unei declarații. Dar religia (și credința în general) este credința în ceva fără dovezi pentru asta. Prin definiție, un lucru nu poate fi verificat ca fiind adevărat fără niciun fel de dovezi.

Deci există un răspuns la întrebarea dvs. Singura religie adevărată este:

Nici una dintre cele de mai sus.

Nicio religie nu are dovada validității ei. Dacă ar avea-o, nu ar fi religie. Ar fi știință. Nu există o religie adevărată - doar credință.

— Dave Consiglio, Quora

| doctorandus a răspuns:

De ce nu islamul? Sau hinduismul?

| ania a răspuns:

Crestinismul e singura religie adevarata.

| RAY a răspuns (pentru ania):

35000 de mii de secte

| fllu07 a răspuns (pentru ania):

Mulți se consideră creștini, dar au obiceiuri total diferite: unii de închină la idoli/icoane, alții nu. Unii sunt doar cu numele, ducândusi viața în excese chefuri si beții, alții sunt creștini care "au darul vorbirii în limbi si al vindecarii", alții se închină la Maria, unii venerează sfinții. Unii își fac cruce, alții nu, dar toți se consideră creștini. Deci care dintre ei sunt creștini adevărați?

| ania a răspuns:

Religia adevarata e cea care conecteazs umanitatea cu cauza existentei.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Poate fii deism, panteism etc

| AnotherGirl a răspuns:

Fiecare religie consideră că e cea dreaptă și adevărată. laughing

| RAY a răspuns:

Sunteti 35000 de secte crestine si fiecare se vrea a fii singura care te duce in rai, inseamna ca interpretarea ei este foarte grea,chiar si in ortodoxie sunt diferente,rit vechi, nou plus secte ca oastea domnului, reformati, greco catolici, protestanti, neo prostentanti

| RAY a răspuns:

Sfant poate fii doar Dumnezeu si IISUS si sfantul duh atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există nici o religie care să fie mai adevărată ca alta. Așa că încurcătura esteal tine în întrebare.

| milan9 a răspuns:

Tu știi că aici sunt semeni din diverse confesiuni și chiar religii, apoi iarăși, persoane care nu cred in Dumnezeu. In opinia ta, care crezi că sunt beneficiile unei astfel de adresări conflictuale?

| PatrascuVoda explică (pentru milan9):

Eu nu aș zice că acesta adresare este atât conflictuală, cât face anumite aserțiuni îndrăznețe care ar putea ofensa oameni, risc pe care mi-l asum.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru milan9):

De ce o vezi ca fiind conflictuala? Omu a intrebat doar ce îi impiedica pe unii sa creada in Ortodoxie

| Mayhem666 a răspuns:

Religia si adevarul nu se pupa bro.

| Teddy1517 a răspuns (pentru Mayhem666):

Adevarul? laughing Fara religie, nu ar exista adevar. Asa amuzanti sunteti cand folositi principii biblice ca sa justificati ateismul, promit!

| RAY a răspuns (pentru Teddy1517):

Nu justifica nimeni ateismul, nici voi nu va puteți justifica creștinismul intr o singură religie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu mai conteaza asta ori cum viata e de rahat.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nh consider ca doar ortodoxia este adevarat(sunt ortodox). Consider ca toate religiile sunt interpretari diferite pentru aceeasi entitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce baza biblica ai când spui asta? Unde scrie în Biblie de ortodoxie sau măcar ceva din care sa reiasă ca asta ar "religia adevărată"? Tu crezi ca lui Dumnezeu ii pasa de religia ta sau de credința și faptele tale? Eu îți zic ca nu Ii pasa de ce religie ai, crezi ca nu s atâția ortodocși care au ajuns în iad? Sa fim serioși, asta ar putea spune fiecare despre propria lui religie, dar nu religia contează înaintea lui Dumnezeu, ci inima, credința, faptele tale... Nu mai spuneți povesti de adormit copiii pe care le invatati de la profii de religie, preoți sau bunici, ca nu aveți argumente în a spune asta.

| dany1988122 a răspuns:

Dovedeste ca e adevarata.

| catalynx a răspuns:

Stii cum suna intrebarea ta?, pentru cei ce nu consumati fast food, ce va incurca sa recunoasteti shaorma ca singura mancare hranitoare si sanatoasa pentru trup

| andreisergiu123456789 a răspuns:

A fost si va ramane mereu cea mai josnica sectalaughing

| Denly a răspuns:

Biblia este o dovada a vechilor profetii din toate partile: "Va veni o vreme cand se va naste un copil si el va fi Alesul ca salveze toti oamenii sau planeta sau etc. de răul care o paște". Nu mai zic, profetii aia chiar vedeau viitorul, il vedeau si pe Elon Musk.

| Teddy1517 a răspuns:

Propriile noastre convingeri si credinta noastra ne incurca. Daca as crede ca ortodoxia e singura religie adevarata, in urmatorul moment as trece la ortodoxie.

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Mi se pare logic, mi se pare de asemenea că asta se datorează dintr-o lipsă de înțelegere a ce înseamnă să fii ortodox

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Si ce inseamna sa fii ortodox?

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Decât să-ți explic eu cu puțina mea pricepe aș recomanda să vizitezi acest site
https://www.crestini.info/ortodoxie/

| PatrascuVoda explică (pentru PatrascuVoda):

Nu este cel mai bun răspuns dar este totuși un răspuns

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Stiu canalul Ifoundlife. Le-am vazut toate clipurile(majoritatea despre,, sectanti") si ce mi se pare nasol e ca nu dau dreptul la replica. Adica, fac niste afirmatii pe care le poti demonta foarte usor, cu Biblia, cu Traditia si cu istoria Bisericii. Deci ii inteleg practic de ce nu dau drept la replica. Dar intorcandu-ma la intrebare, acum stiu ce inseamna sa fii ortodox si tot nu pot face afirmatia ca biserica ortodoxa e credinta adevarata. Nici pe departe. Deci nu asta trebuie sa fie motivul. Sa vedem in sens invers: pe tine ce te face sa spui ca ortodoxia e credinta adevarata?

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Să începem cu începutul, de ce cred că există un Dumnezeu - deoarece e imposibil să ai o viziune a lumii coerenta în lipsa existenței lui, ateismul neapărat spune că viața nu are sens și tot ce se întâmplă nu are sens, dar că sa spui asta folosești cuvinte ce au un sens anumit ceia ce este incoerent
De ce creștinismul și nu oricare altă religie a lumii? Deoarece doar Hristos a înviat din morți și doar El s-a înălțat la ceruri
De ce ortodoxia și nu oricare altă sectă? Deoarece numai în ortodoxie găsești toate cele 7 sfinte taine, continuitate apostolică, liturghia în toată plină ei, de asemenea împărtășim aceiași credință cu biserica timpurie( vezi Ignatie din Antiohia Policarp din Smirna Iustin Martirul- câțiva dintre Părinții Apostolici care au scris despre biserica timpurie)
Sper că nu te supăra faptul că am expus fiecare argument pe scurt, am vrut doar să fac o prezentare generala a răspunsului la întrebarea ce mă face pe mine să cred că ortodoxia e credința cea adevărată

| doctorandus a răspuns (pentru PatrascuVoda):

"Deoarece doar Hristos a înviat din morți și doar El s-a înălțat la ceruri" -- știi cum se numește asta? Petitio principii. Este o eroare de raționament.

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

De acord cu ateismul, fiindca ateismul nu face sens nici logic nici rational, sa nu mai spun ca se bazeaza pe principii biblice.
,, împărtășim aceiași credință cu biserica timpurie" Aici nu pot fi de acord. Am citit Biblia, am citit Traditia Apostolica(sfantul Ignatie, Policarp, etc), am citit istorie a Bisericii, dar cu parere de rau, inainte de secolul 4-5, nicaieri nu exista cultul sfintilor, cultul Maicii Domnului, cultul icoanelor si moastelor, dogma mantuirii prin fapte, preotie, etc. Ori ortodoxia fara acestea nu mai e ortodoxie.

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Atunci voi incerca să-ți arăt baza biblică a acestor obiceiuri iar apoi, dacă va fi nevoie, exemple din Tradiție:
Cultul sfinților. Noi nu ne închinăm sfinților ca lui Dumnezeu căci asta ar fi idolatrie. Închinarea pe care o aducem sfinților este doar o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu îi slujim cu desăvârșită închinare care se m-ai numește și adorare. Noi îi venerăm pe sfinți pentru că ei sunt prieteni și casnici al lui Dumnezeu, după cum este scris: Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ce vă poruncesc.(Ioan 15:14)
Aceiași idee o găsim și la Iacov 2:23 și la Efes. 2:19. Astfel ca pe niște prieteni ai lui Dumnezeu și casnici ai Lui îi cinstim pe sfinți. De asemenea știm că sfinții sunt proslăviți de Dumnezeu în ceruri(Luca 20:36); sfinții vor judeca lumea (I Cor. 6:2; Matei 19:28; Evrei 12:22-23); sfinții, încă pe pământ aveau darul proorociei( III Regi 14:1-17), vezi și prorocia lui Elisei asupra Ghiezii(IV Regi 5:25-27). Sfinții, încă în viața aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. Astfel, Avraam s-a rugat pentru Abimelec (Fac. 20:7), Moise s-a rugat lui Dumnezeu pentru popor ș.a.
Propun să vorbim despre fiecare din aceste tradiții aparte deoarece este foarte mult de spus la fiecare și ar crea confuzie. Știind că principalul lucru ce nu-ți place la ifoundlife este faptul că nu dau voie la replică părții celelalte, eu, dimpotrivă te aștept cu un răspuns.

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Asta e problema cu ortodoxia. La voi, orice verset care contine cuvantul,, sfinti" e automat dovada ca trebuie sa ne inchinam sfintilor. Nu e nici vorba asa. Inainte sa ma uit la versetele pe care le-ai dat, iti spun ca din cate am vazut eu, diferenta cinstire vs inchinare e doar in teorie. Nu o vezi in practica.
Asa ca te intreb, in practica: daca ai 2 icoane in fata ta, una e a Domnului Iisus si una a sfantului Andrei. Spune-mi ce anume faci diferit la fiecare, ca sa arati ca pe una doar o cinstesti iar celeilalte te inchini. Cum faci tu, practic, diferenta?
Al doilea lucru pe care vreau sa-l mentionez e ca si grecii antici aveau un zeu suprem, si daca ii intrebai ei ti-ar fi spus,, Noi nu ne inchinam lui Hermes cum ne inchinam lui Zeus".
Ioan 15:14, Iacov 2:23, Efeseni 2:19, Luca 20:36, Matei, Evrei, 2 Regi si 4 Regi: NICAIERI in aceste versete nu gasim cultul sfintilor. Nicaieri nu ni se cere sa ne rugam sfintilor si nici nu ni se spune ca ei vor mijloci pentru noi la Hristos, in Rai fiind. Repet, nu orice verset care contine cuvantul,, sfinti" e o dovada ca trebuie sa ne rugam sfintilor.
Ti-am pus o intrebare mai sus, si iti mai pun inca una: de cand sunt sfintii omniprezenti? Si daca au aceasta calitate divina, omniprezenta, ce alte calitati pe care doar Dumnezeu le are, le mai au sfintii? Atotstiinta? Atotputernicia?
Raman la parerea mea, si anume ca nici in Biblie, nici in Traditia apostolica, si nici in istoria Bisericii Primare nu vei gasi cultul sfintilor. Cat despre exemplele din Traditie... avem 2 probleme: 1. In Traditia timpurie nu exista exemple, iar cea recenta nu mai conteaza. 2. Traditia trebuie verificata cu Scriptura(Ev. dupa Luca, 1:3-4).
,,Sfinții, încă în viața aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. " Ai spus bine.,, In viata aceasta fiind." In viata viitoare, sfintii si-au terminat alergarea, ei se odihnesc si Il lauda pe Dumnezeu. Nu preiau,, comenzi".

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Http://enimihai.blogspot.com/......_7842.html
Mai jos găsești cate mărturi vrei tu despre cultul sfinților în biserica primară începând de la Sf. Policarp și terminând cu Sf. Ioan Damaschin. Eu chiar nu înțeleg cum poți susține că biserica în biserica primară nu a existat cultul sfinților când sunt atâtea dovezi atât arheologice cât scrieri ale timpului

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Și cum diferențiem noi cinstirea și adorarea? Prin cuvintele spuse. De exemplu, aceasta e adresată lui Dumnezeu(adorare): Mă închin ție Preasfântă Treime, care ești o Ființă, de viață făcătoare și nedespărțită: Părinte și Fiule și Duhule Sfinte; cred întru Tine și Te mărturisesc și Te slăvesc, Îți mulțumesc și Te laud, Te cinstesc, Te preaînalț și Te rog: miluiește-mă pe mine, nevrednicul robul Tău, pentru numele Tău
Adresată Fecioarei Maria (preacinstire): Preasfântă Stăpână, de Dumnezeu Născătoare, primește această puțină rugăciune și o du Fiului tău și Dumnezeului nostru, ca să mântuiască și să lumineze, pentru tine, sufletele noastre
Rugăciune adresată sfinților (cinstire): Sfinte Ioane Gură de Aur, cu Vasile cel Mare, cu Grigore de Dumnezeu cuvântătorul, cu făcătorul de minuni Nicolae și cu toți sfinții începători ai preoției, ajutați-mă și mă miluiți cu rugăciunile și ajutorul vostru.

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Eu nu le-am gasit. Poate imi indici tu unde sunt, mai exact. Am gasit in schimb niste citate:
1.,,In Sfanta Scriptura a Vechiului si a Noului Tesiament abunda textele care se refera la "sfinti si sfintenie"," Exact asta spuneam si eu, texte care se refera la sfinti dar nu sugereaza nicaieri inchinarea la sfinti.
2.,,Simţim că într-adevar, sfintii lui Dumnezeu, pe care-i pomenim în rugaciunile noastre ne sunt de mare ajutor," Aici intram deja pe un teren foarte periculos. Asta fiindca si un musulman poate simti ca e Mahomed cu el, si hindusul poate simti ca e Brahman cu el. Sentimentele nu inseamna nimic in contextul adevarului de credinta.
3. Din toate exemplele de versete date acolo, ce au ele in comun e ca VORBESC DESPRE SFINTI. Nici macar unul nu justifica inchinarea la sfinti, mijlocirea, ajutorarea, mantuirea pe care ne-o dau sfintii in Rai fiind, si in niciun caz omniprezenta sfintilor. Nici nu ma pot apuca sa le explic pe fiecare, fiindca pur si simplu ele nu au nici macar o tangenta cu doctrina inchinarii la sfinti. Asta in timpul in care daca vrei sa cauti versete care interzic inchinarea la oricine in afara de Dumnezeu, le gasesti scrise clar, limpede si negru pe alb.
4. Citatele sfintilor parinti care sunt acolo, majoritatea dintre ele sunt la fel: au in comun doar faptul ca vorbesc despre sfinti. Nu le atribuie roluri pe care le atribuiti voi. Pe cele care au trecut de anul 300, deci sunt in secolul 4, nu le-am luat in seama fiindca sunt mult dupa perioada apostolica, si eu am recunoscut deja ca din secolul 4-5 incep sa apara aceste erezii. Ne-au ramas deci, 4 citate: Tertulian nu spune nimic despre inchinarea la sfinti. Sfantul Ciprian nu spune nicaieri ca un sfant, in Rai fiind, este omniprezent si primeste rugaciuni de pe pamant. Exemplu de rugaciune a sfintilor in Rai avem si in apocalipsa, dar nici acolo nu avem vreun contact intre oameni si sfintii din Rai. Sfantul Policarp nu ne spune nimic de acest gen, nici crestinii nu spun ca au de gand sa se inchine lui Policarp, ci dimpotriva, ca se vor inchina numai lui Hristos. Despre sf. Irineu si Origen, am nevoie de context ca sa stiu la ce s-au referit.
Te-as ruga sa-mi raspunzi la cele 2 intrebari de mai sus, daca tot am inceput discutia. happy Ce alte calitati divine in afara de omniprezenta mai putem atribui sfintilor si de ce le atribuim sau nu le atribuim, si cum faci tu practic diferenta intre cinstire si inchinare(cu cele 2 icoane).

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Mi-ai dat o rugaciune foarte convenabila adresata Fecioarei Maria. Daca vrei, iti dau eu exemplu de rugaciune in care se ia fiecare promisiune a lui Hristos, fiecare atribut divin al Lui, si se atribuie fecioarei Maria. E prima rugaciune care imi da la un search pe google: https://doxologia.ro/rugaciune/rugaciune-catre-maica-domnului

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Ce context să-ți trebuiască dacă acolo exact ceia ce scrie aceia și înseamnă. Și astea nu-s toate, eu mă voi strădui să mai găsesc. Referitor la rugăciunea către Maica Domnului, acesta este un exemplu de preacinstire și știi că nu e adorare deoarece una că pronumele personale ce se referă la ea sunt cu litere mici dar alta că tot timpul îi cerem să se roage pentru noi nu, de exemplu, să ne mântuiască. Referitor la calități ale lui Dumnezeu care se întâlnesc și la sfinți ai auzit de conceptul de theosis, dacă nu, zic că acest articol ar trebui să te lămurească
http://ww1.antiochian.org/content/theosis-partaking-divine-nature

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Pentru orice afirmatie din univers e necesar un context. Prin scoaterea din context au aparut ereziile(aici esti si tu de acord). Sa vedem rugaciunea cu pricina. (Astept in continuare sa-mi raspunzi la intrebarea despre omniprezenta. De ce sunt sfintii omniprezenti, si daca sunt, de ce nu sunt si atotputernici si de ce nu au si toate celelalte atribute divine. Iar daca le au, pe ce baza afirmati ca le au?)
,, Deci ne rugăm ție, ATOTPUTERNICĂ ajutătoarea noastră(deci pana acum, sfintii sunt si omniprezenti, si atotputernici. Nu doar Dumnezeu), și ȚIE NE PREDĂM PE NOI ÎNȘINE(Deci nu lui Dumnezeu trebuie sa ne predăm. Doamne ferește!), unul pe altul și toată viața noastră[...]nădejdea mea, Născătoare de Dumnezeu(deci nu Dumnezeu e nădejdea noastra)[...]necazul meu îl știi(deci sfintii sunt si atotcunoscatori. Intreb ce calitati divine are Dumnezeu sa nu le aiba si omul?), deci dezleagă-l precum voiești, că N-AM ALT AJUTOR ÎN AFARĂ DE TINE(Doamne ferește, asta e poate cea mai gravă afirmație din această blasfemie), nici altă mângâiere bună, ci NUMAI PE TINE, Maica lui Dumnezeu, ca să mă păzești și să mă acoperi, în vecii vecilor. " Acum intreb eu: cine ne-a promis,, Iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului"? Domnul Iisus. Cine a promis ca e ajutorul celor necajiti, celor bolnavi, cine a spus,, Veniți la Mine, toți cei trudiți și împovărați?" Nu inteleg pasiunea asta de a lua promisiuni pe care le-a facut Domnul Iisus si de a le atribui altcuiva. Ce blasfemie mai mare doresti decat asta?

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Atotputernicia prin rugăciunile pe care le poate face ca Maică a Domnului; omniprezenți n-am văzut unde se spune că sunt; ți ne predăm noi înșine, ca celei ce a născut pe Mântuitorul nostru, crezi că Hristos se supără deoarece îi arătăm astfel de cinste mamei lui?; N-am alt ajutor afară de tine, ce alt ajutor mai bun ai pentru a se ruga lui Hristos pentru tine decât însăși maica Lui?; Nu uita că prima minune săvârșită de El a fost la îndemnul mamei Lui.
Apropo știi că cea mai veche rugăciune adresată Maicii Domnului este dată în secolul 3?
Pe lângă astea chiar sunt curios cum in viziunea ta întreaga biserică a căzut în erezie și când anume și câte sinoade ecumenice recunoști

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Deci recunoști ca o considerați atotputernică.,,omniprezenți n-am văzut unde se spune că sunt;" Sper ca glumestiwinking Nu există rugăciune adresată sfinților din care să nu reiasă ca ei sunt omniprezenți. Dacă nu sunt omniprezenți, cum pot auzi milioane de rugăciuni adresate lor în același timp? Daca nu ar fi omniprezenți, nu v-ați mai ruga lor.,, crezi că Hristos se supără deoarece îi arătăm astfel de cinste mamei lui?" Evident ca Dumnezeu se supara atunci cand spui ca te predai pe tine insuti oricui altcuiva decat Lui. Dumnezeu ti-a cerut sa te predai Lui si numai Lui. Maica Domnului nu a sugerat niciodata nimanui sa se roage ei si cu atat mai putin sa se predea ei. Doamne fereste! Oricat ai incerca sa rastalmacesti aceste rugaciuni, din pacate, ele pur si simplu spun ca nu aveti alt ajutor decat pe Maica Domnului!(Nu se sugereaza nimic despre Hristos aici). Si, nu stiu daca realizezi, dar incercand sa explici totul ca si cum,, rugandu-ne Fecioarei Maria de fapt ne rugam lui Hristos", aici faci o afirmatie chiar si mai grava, de a sugera ca Fecioara Maria e totuna cu Domnul Iisus! Exact cum eu as spune,, Rugaciunea adresata lui Hristos e rugaciune adresata lui Dumnezeu"(fiindca Hristos e Dumnezeu), tu sugerezi ca rugaciunea adresata Maicii Domnului e rugaciune adresata lui Hristos. Sesizezi aici faptul ca incercand sa explici, faci afirmatii si mai grave?
,, Apropo știi că cea mai veche rugăciune adresată Maicii Domnului este dată în secolul 3?" Iti dau nota 10 pentru aceasta afirmatie. happy Cu alte cuvinte, cea mai veche rugaciune adresata Maicii Domnului nu e in Biblie, nu e in practica Bisericii Primare, nu e in Traditia Apostolica, ci e in jurul anului 250. Iar apostolul Pavel ne spune, in Galateni 1:8, ca orice alta evanghelie decat ce au propovaduit apostolii, sa fie anatema.
,, sunt curios cum in viziunea ta întreaga biserică a căzut în erezie" N-am spus si nu consider ca intreaga biserica a cazut in erezie. Biserica oficiala a cazut in erezie, dar in mijlocul ei(fiindca Biserica sunt oamenii din ea), au existat intotdeauna oameni nascuti din nou care nu s-au indepartat de Evanghelie. Recunosc acele sinoade ecumenice care isi au baza doctrinara in Scriptura. Acelea care sunt recunoscute si de Biblie.

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Eu nu înțeleg, nu poți citi in engleză sau tu inca n-ai înțeles de ce sfinții par să aibă însușiri doar ale lui Dumnezeu:
Theosis, linkul ți l-am trimis mai demult, în rest eu nu înțeleg cum de până și Arhanghelul Gavriil și Elisabeta mama lui Ioan Botezătorul s-au închinat Fecioarei Maria (Luca 1:26-29 și Luca 1:40-43) dar totuși tu consideri asta ca ceva inventat, până și Hristos aprobă cinstirea Fecioarei Maria pentru că, ca răspuns la oamenii din mulțime care au cinsitito și fericito pe ea, El zice așa este (Luca 11:27-28), noi o cinstim și preaveneram pe Maica Domnului pentru că ea însăși prin Duhul Sfânt a mărturisit că i-a făcut ei mărire Cel puternic și că de acum o vor ferici(pe ea) toate neamurile (Luca1:48-49). Ea este cinstită de noi și deoarece a fost cinstită și ascultă de Fiul ei, că mamă a lui, căci Iisus Mântuitorul plinind porunca a 5 din decalog, cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, a cinsitito pe mama Sa și a purtat grijă de ea în toată vremea vieții Sale, până și la moartea Sa de pe Cruce(Ioan 19:26-27- ca să nu crezi că inventez ceva îți dau și locul de unde am luat pasajul). Referitor la rugăciune, mă refeream la papirusul pe care a fost găsită ceia ce înseamnă că cu siguranță e cu mult mai veche

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

,,înseamnă că cu siguranță e cu mult mai veche" Sincer, nu inseamna. E doar o presupunere. Si hai sa admitem ca rugaciunea e din anul 100. Daca pe vremea apostolilor existau inclusiv epistole eretice semnate in fals cu numele lui Pavel, un papirus cu o rugaciune eretica in anul 100 nu ne spune nimic.
Faptul ca ingerul Gavril si Elisabeta s-au,, inchinat" Fecioarei Maria(e aici un gest de salut), nu inseamna, pur si simplu nu inseamna, ca noi azi trebuie sa ne inchinam Maicii Domnului. De asemenea,,, ma vor ferici toate neamurile" nu inseamna,, toate neamurile se vor inchina mie iar eu voi mijloci pentru ele din Rai, la Hristos". Sper ca sesizezi diferenta intre cele 2 fraze. Ai spus bine: Hristos aproba CINSTIREA Fecioarei Maria. Doar ca nu voi sunteti cei care o cinstiti, ci noi. Voi n-o cinstiti, ci va inchinati ei, o supravenerati, ii cereti ajutor, mijlocire, mantuire, etc. Si prin asta ii aduceti o blasfemie atat ei, cat si lui Dumnezeu. Nu stiu daca realizati, dar in toata Scriptura aveti 2 texte care nu sunt doctrinare, ci care relateaza intamplarile, din care reiese ca ingerul si Elisabeta s-au,, inchinat" Fecioarei Maria. In rest, in toate textele doctrinare, in Faptele Apostolilor, in tot Noul Testament, Fecioara Maria e una dintre crestini, dintre apostoli, si nu e nici centrul inchinarii lor, nici in vreo pozitie de autoritate in Biserica.
As vrea sa-mi raspunzi doar la o intrebare: poti sa fii mantuit fara sa te rogi Maicii Domnului, deci doar prin Domnul Iisus?

| PatrascuVoda explică (pentru Teddy1517):

Am găsit un eseu foarte bine scris în care se abordează atât cultul sfinților cat și theosis,
https://www.ortodoxia.md/......-sfinilor/ aici găsești și un răspuns mai satisfăcător la întrebarea ta dar pe scurt da, poți să fii mântuit fără să te rogi Maicii Domnului

| Teddy1517 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Nici nu ma asteptam sa spui altfel, fiindca te-ai fi pus contra intregii Scripturi. Pai atunci dilema e cat se poate de simpla: DE CE sa ma rog ei?
Hai sa presupunem ca nu avem in Biblie zeci si sute de versete care ne interzic inchinarea la sfinti. Chiar si in acest caz, de ce sa ma rog Maicii Domnului, daca poti sa fii mantuit numai prin Hristos? Atata timp cat faptul ca primii crestini s-ar fi inchinat sfintilor e doar o presupunere si nimic mai mult, de ce mi-as asuma un risc vital, cand e in joc vesnicia mea, raiul si iadul?
Cred ca esti de acord ca daca primii crestini nu s-au inchinat Maicii Domnului, inseamna ca cultul Fecioarei Maria e o erezie si o blasfemie, o alta evanghelie pe care apostolul Pavel o da anatemei, pe ei si pe propovaduitorii ei(Galateni 1:8).
In acest caz sunt 2 posibilitati: 1. Ori primii crestini s-au inchinat Maicii Domnului, in secret, fara sa lase acest lucru sa scape in Noul Testament (stim ca dogmele esentiale de care avem nevoie pentru mantuire sunt in Biblie) si nici macar in Traditia Apostolica. Nici macar apostolul Luca, despre care se spune ca ar fi pictat prima icoana, nu pomeneste in cartea Faptele Apostolilor de vreo icoana, cu toate ca tema cartii e fix despre cum se inchina biserica primara. Nu o prezinta pe Maica Domnului nici ca avand vreun loc central in biserica, ci o arata ca pe una dintre apostoli.
2. Ori nu s-au inchinat Maicii Domnului.
Acum te intreb, fiindca vreau sa inteleg rationamentul ortodox: daca pot fi mantuit prin Domnul Iisus, de ce sa imi asum un astfel de risc vital?
(Repet, in tot textul de mai sus am presupus ca nu avem sute de versete care interzic inchinarea la sfinti sau care ne relateaza cum sfintii pe pamant fiind si ingerii au refuzat inchinarea).

| RAY a răspuns (pentru Teddy1517):

A ateismul nu face sens nici logic nici rational, sa nu mai spun ca se bazeaza pe principii biblice
ateismul se baseaza pe biblie, omule esti beat

| RAY a răspuns (pentru PatrascuVoda):

De ce minti,ateismul nu spune nimic,vreau si eu sa vad ce afirma ateismul,e o lipsa omule,nu afirma nimic,unde scrie acolo ca viata nu are sens,scop,din contra un ateu stiind ca asta e singura viata va lupta mai mult, va munci mai mult, va cunoaste mai mult, nu se va ruga sa vina ploaia, un popor ateist e mult mai avansat ca statele religioase
Cuvântul "ateism" este format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și cuvântul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

| fllu07 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Mor de curios si alta nu. Arata-mi te rog, unde este consemnat în Biblie ca cei 12apostoli, continuatorii lui Isus Cristos, si întemeietorii bisericii/congregatiei din sec. I, sau închinat sfinților. arata-mi despre Ioan, Petru, Iacov, sau despre Pavel, apostolul națiunilor, Luca, Marcu, ori alții consemnați în Biblie ca s-au închinat sfinților. Sau despre Policarp ala, de ai amintit de el, Damaschin. ei unde sunt trecuți în Biblie? În care carte din canonul Biblic pot citi despre ei? Atenție, cărțile canonice, nu apocrife: Macabei, si suzana si cei 3 bărbați. laughing laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Teddy1517):

Din Psalmii 65:2 aflăm că Iehova Dumnezeu este singurul ascultător al rugaciunii. "La tine va veni orice suflet" Nu la Maria, nu la Isus, ori vreun "sfânt", ci la Dumnezeu.

| Teddy1517 a răspuns (pentru fllu07):

Avem o problema atunci. Fiindca Domnul Isus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat. O spune asta chiar El insusi.

| fllu07 a răspuns (pentru Teddy1517):

Am retinut din: Ioan 20:17 ca Isus Cristos spune că se va duce la Tatăl lui si Dumnezeul lui. Ma întreb: ce dumnezeu este cel care are la rândui un Dumnezeu?

Din Ioan 14:28 ca Isus Cristos recunoaște că Tatăl este "MAI MARE" deci automat el inferior Tatălui. Ma întreb: de ce ar fi spus Isus Cristos cuvintele astea dacă este inferior lui Iehova Dumnezeu?

Din 1Corinteni 15:26-28 ca la finalul domniei de 1.000 de ani Isus Cristos de bună voie se va supune celui care i-a supus toate lucrurile.
Iti trimit in privat un video scurt, poate te ajuta.

| Teddy1517 a răspuns (pentru fllu07):

Uiti ca Domnul Isus se afla pe pamant cand a spus acele lucruri. Si oricum, Biblia spune ca Hristos este capul oricarui barbat, iar Dumnezeu este Capul lui Hristos.(1 Corinteni 11) Nu inteleg cu ce credeti voi ca asta anuleaza Dumnezeirea lui Hristos. In acelasi verset de care vorbesc eu, spune si ca barbatul este capul femeii. Dupa logica voastra, femeia nu e om, e ceva inferior omului, din moment ce barbatul e om si e capul femeii.
Daca eu sunt om si sunt mai mare ca fratele meu care e mai mic, inseamna ca fratele meu nu e om? Cu atat mai mult cu cat, pe pamant, Hristos nu era doar Dumnezeu adevarat, ci si om adevarat, si vorbea si din umanitatea Sa.
Cu toate ca e o traducere dovedit falsificata, ca sa nu incepem o discutie despre etimologie si cuvintele din textul original(exemplu: adaugarea fara absolut NICIUN motiv lingvistic a cuvantului,, celelalte" in Coloseni 1:16, etc), desi incepem si aceasta discutie daca vrei, o sa iti dau pentru moment texte din traducerea falsificata a lumii noi:
Ioan 1:1-3
1.,,Cuvântul era un dumnezeu". Cum explici politeismul pe care il practicati, crezand in mai multi dumnezei? Cu ce sunteti diferiti de grecii antici, care aveau un zeu suprem, si mai aveau si alti zei cu litera mica, care erau mai mici? Politeism declarat.
2.,,Toate lucrurile au venit în existență prin el+ și fără el n-a venit nimic în existență." Cum atunci e posibil ca El sa fie creat? Asta are sens doar daca credeti ca El S-a creat Singur. Daca NIMIC nu a fost creat fara El, cum atunci a fost El creat? Ma mir si eu ca in textul asta au uitat baietii sa insereze conform obiceiului cuvantul,, altceva", ca sa fie,, nimic altceva in afara de el".

| Raullalu a răspuns:

Pai sunt multe aspecte de discutat, provin din familie ortodoxa cativa ani in urma ma- m botezat la 19 ani.
Ortodoxia, Catolicismul si ramurile lor nu respecta un principiu pe care noi ca Biserica Il valorificam foarte mult si anume principiul,, Sola Scriptura"
Adica doar sfintele scripturi.
Nu luam in considerare alte invataturi care provin din initiere omeneasca de exemplu cartile apocrife, sfanta traditie.
Un alt aspect Ortodoxia valorifica cu mult mai mult propriile creatii decat Biblia, de aceea exista atat de multe contradictii intre practicile Bisericii Ortodoxe in comparatie cu Biblia

| clasa8aamsosit a răspuns:

Implicarea în războaie (Ioan 13:34, 35) și folosirea icoanelor în închinare (Exodul 20:4, 5).

| fllu07 a răspuns (pentru clasa8aamsosit):

+ predrarea învățăturilor false cum sunt trinitatea, focul iadului, suflet nemuritor, dar și tolerarea păcatelor grave cum sunt furtul, imoralitatea, homosexualitatea, spiritismul. etc, toate arată că ortodoxia este la secole lumină de adevărul biblic.

| clasa8aamsosit a răspuns (pentru fllu07):

Adevărat. Eu le-am menționat doar pe cele mai evidente aspecte pentru mine și nu numai. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Trinitatea, focul iadului sau sufletul nemuritor nu sunt învățături false, ci sunt biblice.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodată.
Ioan 14:28
Ieremia 7:31
Iacov 5:19, Ezechiel 18:4, 20.

Și lista poate continua. Dar nu apreciezi tu asemenea nestemate, deci nu-mi mai pierd timpul cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Pentru Ioan 14:28, ai auzit vreodată de smerenie? Tu nu ai respect pentru tatăl tău și spui ca e mai mare decât tine, chiar dacă amândoi sunteți adulți? Și nu ma refer la vârsta, ci la statut.
Ce legătură are Ieremia 7:31?
Iar pentru Iacov 5:19, știi ca în Biblie moartea sufletului este asociata cu iadul, nu?
La fel pentru Ezechiel 18:4, moartea sufletului este asociata cu iadul, cu pierzare (în sensul ca nu vor mai merge în Împărătia lui Dumnezeu după moarte, ci în focul veșnic).

Și sa știi ca apreciez foarte mult Biblia, e cartea mea preferata și o și studiez și am multe argumente ca să îți demonstrez ca Tatăl, Fiul și Duhul Sfant sunt parte din Dumnezeire. La fel, focul iadului este descris în Noul Testament, la fel și nemurirea sufletului.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricât de adulți am fi nu suntem și nu vom fi niciodată egali. Eu și tatăl meu ma refer. În mod similar Isus, recunoaște ca este o persoană inferioara și distinctă de Iehova Dumnezeu.
Ieremia 7:31? Spune clar ca Iehova Dumnezeu nici măcar nu s-a gândit sa ii ardă pe oameni în foc, darămite sa creeze un astfel de loc. Dar dacă este asa, spune-mi te rog: unde este iadul sau raiul pentru animale? Și în funcție de ce fapte un cățel, un purcel, o vaca, sau un pește ajunge în rai sau în iad? Fosrte bine ca apreciezi biblia, bravo. Dar nu o murdări cu învațaturi false.
Apropo, dacă ar exista iadul, atunci Dumnezeu ar fi un mincinos, deoarece El i-a spus lui Adam ca dacă mănâncă din pomul interzis VA MURI. Iar mai apoi sa îl ducă pe Adam pentru păcat în iad, e ca minciună nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Tocmai, precum tu ești smerit fata de tatăl tău și i te supui, deși ambii sunteți adulți și persoane diferite, așa I Se supune și Domnul Isus Tatălui Său, dar totuși sunt doua Persoane diferite. Tu ești o persoana diferita de tatăl tău, dar ambii sunteți oameni. Asa și Domnul Isus și Dumnezeu Tatăl sunt Dumnezeu, dar Persoane diferite.
Iar în Ieremia 7:31 nu scrie asta, scrie ca Domnului nu I au trecut prin minte sa i pună pe oameni sa și ardă fii și fiicele prin foc, nu scrie ca nu I a trecut prin minte sa creeze un iad. În plus, în Biblie scrie ca iadul a fost pregătit diavolului si îngerilor lui, nu oamenilor ("Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!" - Matei 25:41)
Deci învățăturile mele nu sunt false, sunt biblice. Iar moartea de care i-a zis Dumnezeu lui Adam e moartea spirituala și cea trupeasca, în sensul ca, din ziua în care Adam a păcătuit a intrat păcatul în lume (pana atunci oamenii nu păcătuiau) și tot de atunci a intrat moartea propriu - zisa (ptc pana atunci oamenii nu mureau)

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Tocmai, precum tu ești smerit fata de tatăl tău și i te supui, deși ambii sunteți adulți și persoane diferite, așa I Se supune și Domnul Isus Tatălui Său, dar totuși sunt doua Persoane diferite. Tu ești o persoana diferita de tatăl tău, dar ambii sunteți oameni. Asa și Domnul Isus și Dumnezeu Tatăl sunt Dumnezeu, dar Persoane diferite.
Iar în Ieremia 7:31 nu scrie asta, scrie ca Domnului nu I au trecut prin minte sa i pună pe oameni sa și ardă fii și fiicele prin foc, nu scrie ca nu I a trecut prin minte sa creeze un iad. În plus, în Biblie scrie ca iadul a fost pregătit diavolului si îngerilor lui, nu oamenilor ("Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!" - Matei 25:41)
Deci învățăturile mele nu sunt false, sunt biblice. Iar moartea de care i-a zis Dumnezeu lui Adam e moartea spirituala și cea trupeasca, în sensul ca, din ziua în care Adam a păcătuit a intrat păcatul în lume (pana atunci oamenii nu păcătuiau) și tot de atunci a intrat moartea propriu - zisa (ptc pana atunci oamenii nu mureau).

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde este iadul sau raiul pentru animale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Cum ar putea niște animale sa meargă în rai sau în iad dacă nu au suflet? Nu au rațiune și nici nu pot păcătui sau face fapte bune, sa aibă credință. E logic. Raiul a fost pregătit oamenilor, Domnul Isus Și a răscumpărat Mireasa Sa de pe pământ care e formata din OAMENI pe care ii va duce în rai, după cum e scris. Animalele ce rău sau bine fac ca să poată fi pedepsite sau răsplătite? Ele nu fac nimic de genul ăsta.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci înțeleptul rege Solomon a mințit când a spus ca același sfârșit este și petru oameni și pentru animale. "Cum moare unul, moare și celalalt. Toți se duc în același loc. " Eclesiastul 3:19, 20.
După cum vezi, învățăturile pe care le spun din Biblie sunt adevărul. Nu exista Iad/Rai. Plata păcatului este moartea. Geneza 2:15-17 și Romani 6:7. Peste tot în Biblie Iehova Dumnezeu spune ca plata păcatului este moartea. Nici măcar un loc nu vezi cuvinte spuse de Iehova Dumnezeu conform cărora ii va duce pe păcatosi în chinul veșnic. Dar găsești cuvintele sale când ii avertizează pe păcătoși ca dacă nu se căiesc vor muri. Dar cum explici ca Isus cel mai bun și perfect om care a existat pe pământ vreodată, cât timp a fost mort, nu a mers în rai? Nici Lazăr, (să nu carecumva sa faci referire la pilda cu bogatul și Lazăr, că ăla era alt Lazăr, și nu are nicio relevanță. ) Nici Eutih, nici Dorca, nici fetița lu Iair, nici băiatul văduvei din Nain, nici puștiul înviat de Elisei, niciunul nu a spus sau nu a consemnat cât de chinuitoare e viața după moarte, în iad. Ori cât de bine și frumos e în rai, sa ne străduim sa ajungem acolo. de ce? Cumva pentru ca Diavolul a spus aceasta minciună grosolană care nu are alt scop decât sa îl dezonoreze de Iehova, Dumnezeul iubirii, și sa îi îndepărteze pe oameni de el. Diavolul a spus prima minciuna: "puteți sa mâncați. în mod sigur nu veți muri, căci Dumnezeu știe. el vă minte. Eu, un străin care nu am facut nimic pentru voi, va spun adevărul. Și în fond cine a mințit, și cine a spus adevărul? Iehova Dumnezeul adevarului a spus ca Adam și Eva vor muri. Și au murit. Când Diavolul a fost demascat, hop: stai domne, nu au murit, de fapt da. Corpul. Dar sufletul. sufletul e viu. Minciuni. Minciuni care manipulează masele de-a lungul timpului prin frică. Prin teamă. Asta e ste adevărul. Minciuni care pun sarcini grele pe spatele oamenilor care vor sa îmbune sufletele decedaților, de teama, sau sa le caute ocrotirea, pe când adevărul este ca morții nu știu nimic, nu au nici putere nici plan nici cunoștință. Eclesiastul 9:5, 6 și 10.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Ce rătăcire... Cu Biblia în față și tot nu înțelegi?
Solomon a zis ca toți se duc în același loc, adică în țărână ptc acolo sunt îngropați oamenii (dacă nu știai). Da, plata păcatului e moartea, dar moartea se refera la iad, la un chin veșnic, moarte spirituala, ai mai auzit de ea? Și toți acei morti de care ai zis, da, nu e precizat în Biblie ca ar fi fost în rai sau în iad, cu excepția Domnului Isus. Scrie în 1 Petru 3:19 ca Domnul cât timp era mort trupește a fost sa propovăduiască duhurilor din iad.

Ce zici tu e fals, te contrazici cu Biblia. De iad se vorbește în mai multe locuri în Biblie, precum: Matei 25:41, Matei 13:40-42, Luca 16:24, 25 etc. Despre rai se vorbește în multe versete, precum: Luca 16:23, 25, Ioan 14:1-4, Ioan 17:24, 1 Tesaloniceni 4:16, 17, 2 Corinteni 5:1-3,8 etc.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun. Se duc în același loc. Însemnă ca animalele au și ele raiul și iadul lor. E simplu. Sigur, Biblia vorbeste despre oamenii răi ca vor fi distruși, smulși de pe pământ. etc. Nu neg asta. Dar nimeni nu va fi dus într-un loc de chin veșnic. Iehova Dumnezeul iubirii nu a creat un asemenea loc grotesc unde sa ii chinuie pe oameni. Dacă e asa, însemnă ca Dumnezeu a mințit când i-a spus lui Adam ca va muri. De fapt nu va muri, ci va fi chinuit. Și aceasta este o învățătura ilogică. Eclesiastul 9 spune ca morții nu mai au nici plan (să le poată face rău sau bine celor vii) Nici cunoștință (să poată înțelege de ce sunt în iad (dacă ar fi acolo) Ce fapte au făcut, cât stau etc) Nici înțelepciune să evalueze situația sa înțeleagă, sa tragă învățăminte din ce au făcut, sa priceapă. Nimic. Nu mai au nicio putere. Exact ca tine când dormi profund. Știi ce se petrece în jurul tău? Știi cine vine? Cine pleacă? Ai putere în vreun fel? Nu. Stai inert în pat pana te trezești. La fel și cu moartea. Oamenii când mor ajung exact în același loc în care au fost înainte sa se nască.
Și plata păcatului este moartea, nu iadul. Altfel Iehova zicea clar: cine păcătuiește va ajunge în iad, la flăcări. La zmoala, și chin veșnic. O sa ii curgă pucioasa în ochi, și o să-l ard de viu. Doamne. Ce grotesc. Cum poți sa crezi asemenea învățătura? Cine a murit a fost absolvit sau iertat de păcat. Romani 6:7.
Atunci în baza a ce sa ajung în iad dacă prin moarte ti-ai plătit păcatele? Sau Dumnezeu minte? Nu-ți iartă păcatele când mori, zice numa asa, la vrăjeală. sa pună omenii botu? Cât de încuiat mintal poți fi astfel încât sa refuzi logica și rațiunea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Mi se pare penibil comentariul tău. Tu ai citi macar ce am scris mai sus? În locul tău as tace, ca te faci te râs.
Am spus deja ca animalele și oamenii merg în același loc, adică ÎN ȚĂRÂNĂ. Diferenta e ca oamenii vor merge în rai sau în iad, animalele nu, deoarece nu au suflet. Dacă scrie în Biblie ca Dumnezeu a creat iadul pentru DIAVOL ȘI ÎNGERII LUI, cum sa spui ca Dumnezeu nu a creat un astfel de loc grotesc? Da, nu a fost creat pentru oameni, dar prin Adam a intrat moartea în lume (adică păcatul și moartea trupeasca, pana sa păcătuiască Adam oamenii nu puteau muri). Iar versetele din Elclesiastul sunt interpretate greșit, asa că nu sunt argumente biblice. Dacă ar fi biblice, nu s ar contrazice cu restul Bibliei.
Și da, plata păcatului e moartea, ADICĂ IADUL, ce e atât de greu de înțeles? Ai auzit vreodată de MOARTE SPIRITUALĂ?
Mai citește o data versetele pe care le am pus eu mai sus. Acolo scrie clar ca EXISTA RAI și IAD. Domnul Isus i-a spus talharului de pe cruce ca va fi cu El în RAI. De ce schimbați Biblia dupa învățăturile voastre? Tu acum contrazici Biblia și Îl faci pe Dumnezeu mincinos. Mare rătăcire, dar mare...

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu după ce-mi pierd vremea cu tine. Fii tu fericit. dar când adevărul va fi ieșit la iveala, nu o sa poți spune decat: doamne, în ce rătăcire m-am lăsat cuprins. Doamne în ce beznă spirituală m-am complăcut. Dar va fi prea târziu atunci. Salutări și numai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Nu îți pierzi vremea cu mine. Dacă îmi demonstrezi ca Biblia chiar spune ce afirmi tu cu argumente biblice, am să te cred. Nu sunt o rsoana îndoctrinat, pot accepta și alte idei fata de cele pe care le cunosc deja, dar când tu ignori versetele pe care le pun eu, cum sa te cred? Te vad ca pe un om care fuge de explicații ptc nu știi ce sa zici când îți spun de aceste versete. Dacă știi ce sa zici, fa o, contrazice aceste versete si demonstrează mi ca e adevărat ceea ce spui tu.
Uite ce spune Biblia despre iad:
"Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!" (Matei 25:41)
"Deci, cum se smulge neghina și se arde în foc, așa va fi și la sfârșitul veacului. Fiul omului va trimite pe îngerii Săi și ei vor smulge din Împărăția Lui toate lucrurile care sunt pricină de păcătuire și pe cei ce săvârșesc fărădelegea și-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plânsul și scrâșnirea dinților. "(Matei 13:40-42)
"și a strigat: ‘Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și înmoaie vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta.’"(Luca 16:24)
Despre rai se vorbește în multe versete, precum:
"Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui" (Luca 16:23)
"‘Fiule’, i-a răspuns Avraam, ‘adu-ţi* aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum, aici, el este mângâiat, iar tu eşti chinuit." (Luca 16:25)
"Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo." "(Ioan 14:1-4)
" Tată, vreau ca, acolo unde sunt Eu, să fie împreună cu Mine și aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca să vadă slava Mea, slavă pe care Mi-ai dat-o Tu, fiindcă Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii. "(Ioan 17:24)
"Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul." (1 Tesaloniceni 4:16, 17)
" Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă care nu este făcută de mână, ci este veșnică. Și gemem în cortul acesta, plini de dorința să ne îmbrăcăm peste el cu locașul nostru ceresc, negreșit, dacă atunci când vom fi îmbrăcați nu vom fi găsiți dezbrăcați de el. "(2 Corinteni 5:1-3)
" Da, suntem plini de încredere și ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul. "(2 Corinteni 5:8)
Mai sunt versete de genul ăsta, dar eu am spus numai câteva

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da. Îmi pierd timpul degeaba. Dacă scrie acolo ca și animalele și oamenii merg în același loc. Tu îți permiți sa adaugi: "în țarână". Biblia nu spune asta.
Biblia spune ca plata păcatului este moartea, tu îți permiți sa adaugi: "moartea spirituală"
Dumnezeu ii spune lui Adam ca dacă nu asculta va muri, tu îți permiți sa adaugi: "moartea = Iad" deci nu moare, continuă să trăiască. Exact cum a spus Diavolul: "puteți mânca, ca nu veți muri"
Tu dacă ai un dăunător pe lângă casă, îl ții pe lângă casa în lanțuri? Îl chinui? La ce bun?
În Ieremia 7:31 Iehova spune clar: "Au construit locurile înalte de la Tofet, din Valea Fiului lui Hinom, ca să-și ardă fiii și fiicele în foc, lucru pe care nu-l poruncisem și care nici măcar nu-mi trecuse vreodată prin minte." Tu spui nu domne. Exista Iad. L-a creat Dumnezeu. Ti-am zis parabola cu bogatul și Lazăr nu este o dovada ca exista Iad. Să ne gîndim bine la cazul acesta: Este cu drept, sau just, sau Scriptural să credem că cineva să fie supus la chinuri şi torturi fizice numai pentrucă el este bogat, bine îmbrăcăt, şi bine hrănit? şi este cu drept, just, şi scriptural să credem că cineva să moştenească o binecuvîntare cerească numai pentrucă duce o viaţă de cerşetor şi vagabond mizerabil? Şi pe lîngă aceasta să ne gîndim că este iadul morţilor şi cerul în aşa apropiere unul de altul că persoanele din iad pot să vorbească şi să aibă conversaţii cu persoanele din cer? Şi dacă iadul în care s–a dus acel om bogat este un fel de cuptor supraîncălzit; Atunci cum a putut Avraam trimite pe Lazar să viziteze pe bogatul acela şi să-i răcorească limba cu o picătură de apă dusă pe vîrful degetului? Aşadar că, ce a ilustrat, sau ce a pilduit Isus în acea vorbire?
În plus am și eu o serie de întrebări la care nu poți raspunde: unde se află acest loc de chin? Cine l-a creat? Cine îl conduce? Dacă cei drepți merg în rai, cei răi în iad, pământul cui va rămâne? Gîndul de a chinui creaturi în foc este pentru Iehova Dumnezeu ceva complet străin. Iehova însuşi a condamnat pe iudeii decăzuţi cu cuvinte clare din pricina „ororii" de a fi ajuns pînă acolo, încît „să treacă prin foc, pe fii şi ficele lor lui Moloch (dumnezeul Amonului)". (Ieremia 32:35; 2 Cronici 28:3). E ca și cum eu te-aș critica pe tine pentru lucruri pe care și eu le fac. Deci, ne folosim și noi logica nițel? Gândim și noi cu creierașul un pic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

"Dacă scrie acolo ca și animalele și oamenii merg în același loc. Tu îți permiți sa adaugi: "în țarână". Biblia nu spune asta." - De fapt, Biblia spune asta.
Geneza 3:19: "În sudoarea feței tale să-ți mănânci pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci țărână ești și în țărână te vei întoarce. "
Eclesiastul 3:20: "Toate merg la un loc; toate au fost făcute din țărână și toate se întorc în țărână.".
Deci te ai cam înșelat, Biblia spune ca și oamenii și animalele merg în același loc, adică în țărână.

"Biblia spune ca plata păcatului este moartea, tu îți permiți sa adaugi: "moartea spirituală" "- De fapt, tu ai luat numai ce ți a convenit din acel verset.
Romani 6:23: "Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Hristos, Domnul nostru.". Nu observi antiteza dintre moarte și viata vesnica în Isus Hristos? Nu ti dai seama ca nu e vorba de moartea trupeasca? Dacă era vorba de moarte trupeasca, nu era vorba sa se mai precizeze "viata vesnica în Isus Hristos" ptc era clar ca dacă nu e moarte, e viață și atât. Dar aici scrie de viata vesnica în Isus Hristos, adică raiul. Deci opusul e iadul. Și hai sa ne uitam la trimiterile acestui verset, ca să înțelegem mai bine. Romani 5:17: "Dacă deci, prin greșeala unuia singur, moartea a domnit prin el singur, cu mult mai mult cei ce primesc, în toată plinătatea, harul și darul neprihănirii vor domni în viață prin Acel Unul singur, care este Isus Hristos!". Din nou se poate observa acea antiteza dintre moarte și viata vesnica. La fel în versetul 21: "pentru ca, după cum păcatul a stăpânit dând moartea, tot așa și harul să stăpânească dând neprihănirea, ca să dea viața veșnică, prin Isus Hristos, Domnul nostru.". Din nou acea antiteza. Se vede de la o poștă ca nu e vorba numai de moarte trupeasca, ci și de cea spirituală, altfel nu ar fi fost făcută comparația asta ptc scrie ca harul da neprihănirea ca mai apoi sa dea viata vesnica prin Isus Hristos. Deci moartea e opusul, păcatul, care în final dă moartea spirituală, iadul. Ptc dacă cei ce trăiesc prin har au parte de rai, cei ce trăiesc în păcat au parte de iad.

"Dumnezeu ii spune lui Adam ca dacă nu asculta va muri, tu îți permiți sa adaugi: "moartea = Iad" deci nu moare, continuă să trăiască. " - Ti am spus deja ca prin acel" vei muri" se refera la moarte trupeasca (ptc pana sa ajungă păcatul pe pământ, oamenii nu puteau muri, trăiau veșnic în Eden) dar și la moartea spirituala (ptc de atunci oamenii au început sa păcătuiască și au fost dați afară din Eden, deci dacă continuau sa păcătuiască ajungeau în iad). E biblic ceea ce spun, poți sa mai citești de câteva ori Biblia dacă nu înțelegi.
"În Ieremia 7:31 Iehova spune clar: "Au construit locurile înalte de la Tofet, din Valea Fiului lui Hinom, ca să-și ardă fiii și fiicele în foc, lucru pe care nu-l poruncisem și care nici măcar nu-mi trecuse vreodată prin minte." " - Din nou, ti am spus deja la ce se refera acel verset. Nu se refera la iad, ci la faptul ca Domnului nu I a trecut prin minte sa le spună oamenilor sa își treacă fiii și fiicele prin foc pentru El. Nu scrie ca nu I a trecut prin minte sa creeze un loc de chin veșnic. În plus, ti am spus ca iadul nu a fost creat pentru om dar ptc Adam a păcătuit, acolo ajung oamenii care nu trăiesc asa cum vrea Dumnezeu ptc scrie în Biblie ca nimic întinat și spurcat nu va intra în rai, deci undeva trebuie sa meargă și ei, dat fiind faptul ca sufletul e veșnic, nu moare.
"Este cu drept, sau just, sau Scriptural să credem că cineva să fie supus la chinuri şi torturi fizice numai pentrucă el este bogat, bine îmbrăcăt, şi bine hrănit? şi este cu drept, just, şi scriptural să credem că cineva să moştenească o binecuvîntare cerească numai pentrucă duce o viaţă de cerşetor şi vagabond mizerabil? " - Pai, nu este precizat că bogatul a ajuns în iad ptc era bogat și nici faptul ca Lazăr a ajuns în rai ptc era sărac. Scrie în Luca 16:25 că bogatul în viata lui și a luat lucrurile cele bune (în versetul 19 scrie ca bogatul ducea o viata plina de veselie și strălucire, deci, o viata destrăbălată. Cum ar putea un astfel de om sa ajungă în rai?). Tot în versetul 25 scrie ca Lazăr în viata lui și a luat lucrurile rele și acum e mângâiat, dar în Matei 5:4 scrie că e ferice de cei ce plâng ptc ei vor fi mângâiați. Biblia nu se contrazice. Nu este precizat în Biblie dacă Lazăr a trăit asa cum a vrut Dumnezeu, dar probabil ca da ptc altfel nu ar fi ajuns în rai, dat fiind faptul ca tot în Biblie scrie ca NIMIC intinat și spurcat nu va moșteni raiul.
"Atunci cum a putut Avraam trimite pe Lazar să viziteze pe bogatul acela şi să-i răcorească limba cu o picătură de apă dusă pe vîrful degetului?" - Pai nu l a trimis, scrie clar în Biblie că nu a mers Lazăr nicăieri, Avraam l a refuzat pe bogat.
"unde se află acest loc de chin? " - În pământ. În Matei 12:40 scrie ca, după cum Iona a stat 3 zile și 3 nopți în pântecele chitului, tot asa ca sta și Domnul Isus 3 zile și 3 nopți în inima pământului (se refera ca a stat aceste 3 zile și 3 nopti în inima pământului cât a fost mort trupește). În 1 Petru 18, 19 scrie că atât cât Domnul Isus a fost mort în trup S a dus sa propovăduiască duhurilor din iad. Deci, iadul e în inima pământului.
"Cine l-a creat?" - Dumnezeu. Scrie în Matei 25:41 ca iadul a fost pregătit diavolului și îngerilor lui. O trimitere a acestui verset

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, în țărână. Dar nu spune ca păcătoșii vor fi chinuiți în iad. Și da, am luat din Romani 6:23 doar ce îmi trebuie ca să-mi susțin argumentația: ce plată primesc păcătoșii nepenitenți și incorigibili pentru păcatele lor? Moartea. Sigur, pentru cei care se căiesc și dovedesc prin fapte ca își schimbă modul de viață, exista și Speranța vieții vesnice. cum spune versetul. Dar noi discutam despre ce se întâmplă cu cei răi. Vor muri. Simplu. Și aceasta explicație merge mână în mână cu ceea ce a spus și Iehova Dumnezeu lui Adam: în ziua în care vei mânca, în mod sigur vei muri. Dar sunt multe întrebări care rămân fără răspuns dacă as accepta aceasta învățătura sinistră, conform căreia iadul este un loc de chin pentru cei răi. Un loc unde se duc sufletele celor răi. Biblia spune ca omul în sine este un suflet: Geneza 2:7 "Omul a devenit un suflet" sau alta traducere "Omul s-a facut un suflet" deci Omul nu a primit un suflet, ca să îi poată fi luat. Ci a devenit. Este un suflet. Aceasta idee este legata de întrebarea mea: 1Petru 3:20 spune ca Noe a avut în arca 8 suflete. Deci dacă sufletul omului poate fi luat și dus în iad, sau rai, și este ceva ce este separat de corpul uman, ce a avut Noe în arca? Opt duhuri? Opt aere? Opt ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

"Da, în țărână. Dar nu spune ca păcătoșii vor fi chinuiți în iad." - DA, sigur nu spune, ca nu ai Biblia în față și clar nu te poți documenta niciodată. Ti am dat atâtea versete despre iad, cum poți să sari așa peste ele de parcă nu ar fi Cuvântul lui Dumnezeu? Eu despre acele versete nu mai vorbesc a 3 a sau a 4 a oară, vrei sa înțelegi e bine, dacă nu, nu. Nu o sa scriu de nenumărate ori aceleași lucruri.
" da, am luat din Romani 6:23 doar ce îmi trebuie ca să-mi susțin argumentația: ce plată primesc păcătoșii nepenitenți și incorigibili pentru păcatele lor? Moartea. Sigur, pentru cei care se căiesc și dovedesc prin fapte ca își schimbă modul de viață, exista și Speranța vieții vesnice. cum spune versetul. Dar noi discutam despre ce se întâmplă cu cei răi. Vor muri. Simplu. Și aceasta explicație merge mână în mână cu ceea ce a spus și Iehova Dumnezeu lui Adam: în ziua în care vei mânca, în mod sigur vei muri. " - Tu continui sa sari peste orice verset și orice argument aduc și continui sa bați câmpii cu aceleasi idei potrivnice Bibliei. Zici ca ti ai învățat poezia și acum mi o tot înșiri ca să înțeleg că" ai dreptate". Deja am comentat acele versete, nu o sa o fac din nou, se pare ca tu nu vrei sa înțelegi.
"Biblia spune ca omul în sine este un suflet: Geneza 2:7 "Omul a devenit un suflet" sau alta traducere "Omul s-a facut un suflet" deci Omul nu a primit un suflet, ca să îi poată fi luat. Ci a devenit. Este un suflet." - De fapt, acolo scrie ca omul s-a făcut un suflet viu. Și cum s-a făcut un suflet viu? I a fost suflata în nări suflarea de viata, pana atunci nu avea nici suflet, nici conștiință, nimic. De fapt, era ca un om mort.
" 1Petru 3:20 spune ca Noe a avut în arca 8 suflete. Deci dacă sufletul omului poate fi luat și dus în iad, sau rai, și este ceva ce este separat de corpul uman, ce a avut Noe în arca? Opt duhuri? Opt aere? Opt ce?" - Da, 8 suflete adică 8 oameni. Asa se mai spune oamenilor, dacă nu știai.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de 1Petru tocmai ca știam, d'asta te-am întrebat. Dar dacă ești de acord ca omul= suflet, însemnă ca ești de acord ca atunci când moare omul moare sufletul. Ia, hai baga niște explicații d'alea ultra mega, cum ca, de fapt nu moare numa corpul. Și omul da, e un suflet, dar totuși nu este, ca să îmi pot apăra minciuna care manipulează masele ca omenii merg în iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Stai tu calm, ca am eu explicații din Biblie, spre deosebire de tine care sari peste versetele pe care le pun eu.
În Isaia 42:5 scrie: "Așa vorbește Domnul Dumnezeu, care a făcut cerurile și le-a întins, care a întins pământul și cele de pe el, care a dat suflare celor ce-l locuiesc și suflet celor ce merg pe el". Deci suflarea e diferită de suflet, în primul rând. În al doilea rand, Domnul a dat suflet celor ce merg pe el, pe pământ, deci nu omul este în sine un suflet, ci Dumnezeu le-a dat oamenilor suflet. Da, oamenilor li se mai zice suflete, dar nu înseamnă că omul în sine, cu tot cu trup este suflet deoarece știm tot din Biblie ca omul e format din trup, duh și suflet (1 Tesaloniceni 5:3).
În Filipeni 1:21-24 scrie așa: "Căci, pentru mine, a trăi este Hristos și a muri este un câștig. Dar, dacă trebuie să mai trăiesc în trup, face să trăiesc; și nu știu ce trebuie să aleg. Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine, dar, pentru voi, este mai de trebuință să rămân în trup. ". Deci pentru Pavel era un câștig sa moară, pai de ce ar fi un câștig dacă odată cu moartea trupeasca moare și sufletul? Nu ar fi nici câștig, nici pierdere. Și zic le ca ar dori sa moară ca să fie împreună cu Hristos. Deci sufletul lui va sta cu Hristos, nu va muri, ptc dacă va muri nu va putea sta cu Domnul Isus. Aceeași idee este susținută și în 2 Corinteni 5:6-8: "Așadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere, căci știm că, dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul, pentru că umblăm prin credință, nu prin vedere. Da, suntem plini de încredere și ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul.". Deci cât suntem vii suntem departe de Domnul si când murim suntem acasă la Domnul. Deci cum sa moara și sufletul odată cu trupul daca noi după moarte vom merge acasă la Dumnezeu? Dumnezeu va sta cu morții? Și de ar fi fost o bucurie pentru noi sa fim acolo dacă am fi fost morți complet?
În Apocalipsa 6:9-11 scrie: "Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiați din pricina Cuvântului lui Dumnezeu și din pricina mărturisirii pe care o ținuseră. Ei strigau cu glas tare și ziceau: „Până când, Stăpâne, Tu, care ești sfânt și adevărat, zăbovești să judeci și să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?" Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă și i s-a spus să se mai odihnească puțină vreme, până se va împlini numărul tovarășilor lor de slujbă și al fraților lor, care aveau să fie omorâți ca și ei.". Sufletele unor oameni strigau. Pai stai, ca dupa teoria ta complet falsă, sufletele mor odată cu trupul. Totuși, aici sufletele unor oameni uciși strigau. Și nu numai ca erau vii, erau și conștiente ptc puteau sa vorbească. În Matei 10:28 scrie "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă și sufletul, și trupul în gheenă.". Deci sa nu ne fie frica de oamenii de pe pământ care pot ucide doar trupul, ci să ne temem de Dumnezeu care după ce ucide trupul are puterea sa ducă sufletul în iad. Sau când Domnul Isus i-a spus acelui tâlhar de pe cruce ca va fi cu El în rai în ziua aceea, trupul a murit pe cruce dar sufletul lui a ajuns în rai. Mai sunt multe versete care demonstrează ceea ce am spus mai sus, dar cu Biblia în mână și tot nu înțelegi. Deci, da, desigur ca pot afirma CU TĂRIE ca trupul și sufletul sunt lucruri diferite și nu mor ambele atunci când murim.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar Noe și familia lui erau în arcă, erau 8 oameni și conform cu Geneza 2:7 și 1Petru 3:20, 8 suflete. Admiți ca Noe avea 8 suflete în arcă dar refuzi sa crezi ca omul = suflet. Bun. Am înțeles. Unde îți convine, omul = suflet, unde nu, omul nu e suflet. Are suflet. Și vezi ca în comentariile trecute ziceai ca Isus Cristos, în cele 3 zile cât a fost mort, s-a dus în "iad" sa le predice duhurilor de acolo, și conform Matei 12:40 a fost în inima pământului 3 zile și 3 nopți. Acum zici ca a fost în rai, cu tâlharul? Este evident ca refuzi logica. Rațiunea. Ai pus ochelarii da căluț, și dăi înainte. Nu citim noi în Biblie? Citim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

"Dar Noe și familia lui erau în arcă, erau 8 oameni și conform cu Geneza 2:7 și 1Petru 3:20, 8 suflete. Admiți ca Noe avea 8 suflete în arcă dar refuzi sa crezi ca omul = suflet. Bun. Am înțeles. Unde îți convine, omul = suflet, unde nu, omul nu e suflet. Are suflet. " - Deci tu continui sa contrazici Biblia, după cum observ. Ti am dat chiar multe versete care arata CLAR ca sufletul e ceva veșnic, care e diferit de trup, nu e același lucru. Și un copil mic ar înțelege acele versete, dar se pare ca tu ești îndoctrinat și ce te învață pe tine la biserica aia zici și nu mai accepți alte variante. De ce nu accepți ca Biblia contrazice învățătura ta? Și măcar dacă ar fi făcut o numai într un singur verset, atunci puteai spune ca acel verset se interpretează diferit. Dar dacă ți am dat atâtea versete, cum poți tu sa sari peste ele? Da, am spus ca oamenilor li se spune suflete ptc ei au suflete, spre deosebire de celelalte ființe, care nu au un suflet, nu au capacitatea de a face sau nu vreun păcat, nu au rațiune etc. Evident ca suntem numiri suflete dacă suntem singurele ființe create de Dumnezeu cu suflet. Unde ai citit tu în Geneza ca Dumnezeu le-a dat și animalelor sau plantelor suflet? Numai omul a primit sufletul, un suflet veșnic.
"Și vezi ca în comentariile trecute ziceai ca Isus Cristos, în cele 3 zile cât a fost mort, s-a dus în "iad" sa le predice duhurilor de acolo, și conform Matei 12:40 a fost în inima pământului 3 zile și 3 nopți. Acum zici ca a fost în rai, cu tâlharul? " - Omule, dacă Biblia spune ceva, cine sunt eu sa o contrazic? Da, Domnul Isus a spus pe cruce acelui tâlhar ca va fi cu El în rai (Luca 23:43) dar și în 1 Petru 3:18, 19 scrie ca Domnul Isus atât cât a fost omorât în trup a propovăduit duhurilor din închisoare și în Matei 12:40 scrie "Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pântecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pământului.". Cât Domnul Isus a fost mort (3 zile) a stat în inima pământului și a propovăduit duhurilor din închisoare. Eu nu știu cum s-a întâmplat: dacă Domnul Isus a mers prima oara în rai și apoi în iad, ori a mers doar în iad, nu știu, Dumnezeu știe. Dar ce știu eu este că Biblia nu minte. Și sa zicem ca n ar fi fost în iad, dar în inima pământului tot a fost și a propovăduit duhurilor din închisoare DUPA CUM E SCRIS.
"Este evident ca refuzi logica. Rațiunea. Ai pus ochelarii da căluț, și dăi înainte. Nu citim noi în Biblie? Citim." - Ești sigur ca eu sunt cea care si a pus ochelarii de cal și nu vede alte variante decât ceea ce știe deja? Ptc vad ca tu nu accepți deloc ce spun eu, far nu ai argumente biblice în comentariile tale, pe când eu îți dau multe versete și tu le contrazici pe toate fără fundament biblic. Mai degrabă tu ești acea persoana cu ochelari de cal ptc vezi doar variantele tale în fata ochilor și atât, dar ce îți spun alții e din prima erezie, fără ca sa poți contrazice ceea îți spun, deși ei au versete din Biblie și tu nu.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nunu. Chiar nu am ochelari de căluț. Și sufletul nu este veșnic. Ezechiel 18:4, 20. (Sigur ai vreo explicație care arata ca sufletul nu moare) în plus nu confunda sufletul cu rațiunea și conștiința.
Ia și citește doctrină facă vrei. Argumente alte altor oameni, nu Martori ai lui Iehova:

Suflet
Definiţie: În Biblie, cuvântul „suflet" este redarea termenului ebraic néphesh şi a termenului grecesc psykhé. Sensul cu care este folosit în Biblie este fie de persoană, fie de animal, fie de viaţă a unei persoane sau a unui animal. Pentru mulţi însă, „suflet" înseamnă partea imaterială sau spirituală a unei fiinţe umane care supravieţuieşte morţii corpului fizic. Pentru alţii, el reprezintă principiul vieţii. Dar aceste ultime două concepţii nu sunt biblice.

Cum ne ajută Biblia să înţelegem ce este sufletul?

Gen. 2:7: „Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu". (Să observăm că în acest verset nu se spune că omului i-a fost dat un suflet, ci se spune că el a devenit un suflet, o fiinţă vie.) (Cuvântul ebraic redat aici prin „suflet" este néphesh. BC şi BS îl redau la fel. BG, BO, Carol II şi SS 1874 îl redau prin „fiinţă".)

1 Cor. 15:45: „Chiar aşa este scris: «Primul om Adam a devenit un suflet viu». Ultimul Adam a devenit un spirit dătător de viaţă". (Aşadar, cuvântul „suflet" este folosit cu acelaşi sens atât în Scripturile greceşti creştine, cât şi în Scripturile ebraice.) (Cuvântul grecesc psykhé, tradus aici prin „suflet", este în cazul acuzativ. BC, BG, BO, BS, Carol II şi SS 1874 îl redau toate prin „suflet".)

1 Pet. 3:20: „În zilele lui Noe,... puţini, adică opt suflete, au fost salvaţi prin apă". (Termenul grecesc tradus aici prin „suflete" este psykhái, pluralul de la psykhé. BC, BG, BO, BS, Carol II şi SS 1874 îl redau toate prin „suflete".)

Gen. 9:5: „Mai mult, voi cere înapoi sângele sufletelor voastre [sau „viaţa"; în ebraică néphesh]". (Aici se spune că sufletul are sânge.)

Ios. 11:11: „Ei au lovit cu ascuţişul sabiei toate sufletele [în ebraică néphesh] din el". (În acest verset se arată că sufletul poate fi lovit cu sabia, deci aceste suflete nu puteau fi spirite.)

Unde se spune în Biblie că animalele sunt suflete?

Gen. 1:20, 21, 24, 25: „Şi Dumnezeu a mai zis: «Să mişune apele de o puzderie de suflete* vii...» Şi Dumnezeu a creat monştrii marini uriaşi şi tot felul de suflete vii care se mişcă şi de care au început să mişune apele, după specia lor, şi tot felul de creaturi zburătoare, înaripate, după specia lor... Şi Dumnezeu a mai zis: «Să dea pământul suflete vii după specia lor!»... Dumnezeu a făcut animalele sălbatice ale pământului după specia lor, animalele domestice după specia lor şi toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ, după specia lor". (*Termenul ebraic folosit aici este néphesh. BC îl redă prin „vieţuitoare", BG prin „jivine", BO şi Carol II prin „vietăţi", BS prin „fiinţe", iar SS 1874 prin „animale".)

Lev. 24:17, 18: „Dacă un om omoară vreun suflet [în ebraică néphesh] de om, trebuie să fie omorât negreşit. Iar cine a omorât un suflet [în ebraică néphesh] de animal domestic să dea despăgubire pentru el, suflet pentru suflet". (Să observăm că acelaşi termen ebraic redat prin „suflet" este folosit şi cu privire la oameni, şi cu privire la animale.)

Rev. 16:3: „Ea s-a făcut sânge ca de mort şi orice suflet* viu a murit, da, lucrurile din mare". (Aşadar, şi Scripturile greceşti creştine arată că animalele sunt suflete.) (*Termenul grecesc folosit aici este psykhé. BC îl redă în text prin „făptură", iar la nota de subsol prin „suflet", BG, BO, BS şi Carol II prin „suflare", iar SS 1874 prin „suflet".)

Recunosc şi alţi cercetători, care nu sunt Martori ai lui Iehova, că acesta este sensul biblic al cuvântului suflet?

„În V[echiul] T[estament] nu există nicio dihotomie [separare în două]: corp şi suflet. Israelitul vedea lucrurile concret, în ansamblul lor, considerând omul o persoană, nu o fiinţă compozită. Termenul nepeš [néphesh], deşi este tradus prin corespondentul nostru «suflet», nu înseamnă niciodată suflet distinct de corp sau de persoană... Termenul [psykhé] din N[oul] T[estament] corespunde cuvântului nepeš. El poate însemna principiul vieţii, viaţa însăşi sau fiinţa vie." — New Catholic Encyclopedia (1967), vol. XIII, p. 449, 450.

„Termenul ebraic pentru «suflet» (nefesh, ceea ce respiră) a fost folosit de Moise...; el înseamnă «fiinţă însufleţită» şi se poate referi în egală măsură la celelalte fiinţe, nu doar la om... Psychē («suflet») este folosit în Noul Testament cu sensul pe care îl are nefesh." — The New Encyclopædia Britannica (1976), Macropædia, vol. XV, p. 152.

„Concepţia că sufletul continuă să existe după descompunerea corpului este mai degrabă o speculaţie filozofică şi teologică decât o profesiune de credinţă şi, drept urmare, nu este exprimată în mod expres nicăieri în Sfintele Scripturi." — The Jewish Encyclopedia (1910), vol. VI, p. 564.

Poate muri sufletul omenesc?

Ezec. 18:4: „Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul* care păcătuieşte, acela va muri". (*În ebraică este néphesh precedat de articol hotărât. BC, BG, BO şi Carol II îl redau prin „sufletul", iar SS 1874 prin „omul".)

Mat. 10:28: „Să nu vă fie frică de cei care ucid corpul, dar nu pot ucide sufletul [sau „viaţa"], ci temeţi-vă mai degrabă de cel care poate să distrugă atât sufletul*, cât şi corpul în Gheenă!" (*Termenul grecesc psykhé este în cazul acuzativ. BC, BO, BG, Carol II şi SS 1874 îl redau prin „suflet".)

Fap. 3:23: „Da, orice suflet [în greacă psykhé] care nu va asculta de Profetul acela va fi distrus din mijlocul poporului".