| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce dovadă te face să crezi ca exista Dumnezău?

Răspuns Câştigător
| GodVsMind a răspuns:

Adevarul este ca nu exista dovadalaughing Toti o tin sus si tare: "Cred in Dumnezeu", iar daca ii intrebi de ce, ori nu-ti mai raspund, ori iti dau argumente de rahat. Este doar indoctrinare, frica de moarte, frica de necunoscut. La ei tot ce se intampla este datorita lui Dumnezeu.Sunt sclavi in propria lor viata, neavand gandire proprie, crezand in DUmnezeu pentru ca asa le-a fost bagat in capatana cand erau mici, de catre biserica si de toti cei care sunt adeptii acestei institutii ce mananca banii credinciosilor. Presupun ca esti ateu, so... Thumbs up for youhee hee

40 răspunsuri:
| IulianDornianu61 a răspuns (pentru GodVsMind):

Asa e... biserica e o asociatie producatoare de nimic...

| IulianDornianu61 a răspuns (pentru grab):

Nasul meu era credincios si cu credinta a murit de cancer... 3 cancere mai exact
oamenii sunt doar niste animale inteligente... sau care se vor inteligente.
tu prietene faci parte din a doua categorie.
aveai la fel de multe sanse sa ramai in viata ca orice emo/ateu/hindus/bastinas/american/japonez/lup/urs... etc

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru IulianDornianu61):

Tu cati ani ai? si nici mie nu mi-a placut cand ma lua duminica mama si cu tata la biserica si imi convenea sa ma uit la desene, la lumea copiilor, acum eu cred din convingere, am 3 copii; raspunzi si in locul altora? nu am dreptul si eu la o opinie? imi place logica

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

In primul rand prin cuvantul Dumnezeu intelege fiecare ce vrea el, nu exista o definitie universala a lui Dumnezeu (in afara de "creatorul lumii", detaliile variaza foarte mult, chiar in cadrul crestinismului).

Eu de exemplu cred in Dumnezeu=Natura dar nu cred ca exista Diavol. Si nu cred ca Dumnezeu pedepseste pentru imoralitate.

Pe urma, crestinilor li se pare firesc sa existe Dumnezeu, nu li se par decisive argumentele contra existentei lui Dumnezeu. Eu nu am zis ca sustin Dumnezeul lor, am zis ca nu e stabilit in mod obiectiv ca ei se insala. Nu e stabilit obiectiv ca ateii au dreptate, dupa cum nu e stabilit obiectiv ca crestinii au dreptate.

| grab a răspuns (pentru IulianDornianu61):

Gresit.

| L3viatan a răspuns (pentru Creș㊉inul):

Biblia zici..multi dupa ce au citit biblia au devenit atei.

| RisenLight a răspuns:

Pierdere de timp voi castiga funda doar daca incerc in mod penibil sa conving lumea de faptul ca nu exista.
P.S. Numele tau e inspirat din SatanaCartoons? laughing

| danay72 a răspuns:

Pe mine m-au convins un studiu profund al Bibliei si creatia.

| milan9 a răspuns:

Înţelepciunea cuvântului Scripturii modelează sufletul omului, DAR,
CONDIŢIA pentru a nu cădea în greşite interpretări ale Bibliei nu este studiul după inspiraţia proprie.

Oricât de "atent" ar studia cineva, foarte uşor se poate cădea într-o oarecare "variantă de interpretare" dorită de un grup sau altul. Astfel, ultiul secol a inventat pentru nevoile diferitelor secte şi culte aproape 40000 de variante.

Textul Scripturii nu a fost scris pentru a fi receptat în mod confuz. Există în consecinţă un singur sens al mesajului, o singură interpretare!

| milan9 a răspuns:

Unul argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...