| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce dovadă te face să crezi ca exista Dumnezău?

Răspuns Câştigător
| GodVsMind a răspuns:

Adevarul este ca nu exista dovadalaughing Toti o tin sus si tare: "Cred in Dumnezeu", iar daca ii intrebi de ce, ori nu-ti mai raspund, ori iti dau argumente de rahat. Este doar indoctrinare, frica de moarte, frica de necunoscut. La ei tot ce se intampla este datorita lui Dumnezeu.Sunt sclavi in propria lor viata, neavand gandire proprie, crezand in DUmnezeu pentru ca asa le-a fost bagat in capatana cand erau mici, de catre biserica si de toti cei care sunt adeptii acestei institutii ce mananca banii credinciosilor. Presupun ca esti ateu, so... Thumbs up for youhee hee

| andreiush25 a răspuns (pentru GodVsMind):

Sincer,mie mi se par nevinovati.
Adica nu ei au vrut sa fie asa..au primit educatie in acest fel..li s-au implantat obligatoriu aceste idei, si de aceea nu acuz pe nimeni. Unii au reusit sa scape de crestinism si sa o ia pe alte cai...dar altii raman cu a lor.
Eu nu ii suport pe aia care baga pe gat altora religia lor si care cred ca religia lor este cea mai pura si cea mai adevarata iar ceilalti care nu cred sunt niste incuiati mintal; cand ce sa vezi este exact invers puppy dog eyes ..aia sunt ciuma adevarata.

| GodVsMind a răspuns (pentru andreiush25):

Problema reala este ca ei vor duce mai departe aceste "invataturi", de aceea trebuie actionat, evident ca nu ne sta in putina sa facem ceva, dar un prim pas ar fi scoaterea religiei din scoli.

| relian a răspuns (pentru GodVsMind):

Gresit spus ca maninca banii credinciosilor, maninca banii tuturora mai ales biserica din Romania.Scuze ca intervenii.Deci aceasta biserica maninca si din banii tai si ai mei si asa mai departe.ine e credincios sint de accord sa cotizeze doar el, deci pentru biserica daca nu se vrea privatizarea atunci cind se opereste impozite persoana in cauza sa spuna nu vreau nimic sa ajunmga la biserica.Si cit se aduna aia sa primeasca biserica.Dar Solutia ideala este privatizarea, dupa care supunerea ei la taxe ca oricare om normal.Si apoi crestinii sa mearga dincolo de biserica sa-si dea tot ce au barbosului ca nu-mi pasa.Dar deocamdata acolo sint banii tuturora si fiecare aveam cite o bucatita din acea biserica pe care crestinii o folosesc.Deci ar trebuie sa le luam taxe sa le luam chirie ca asa e correct.In rest vorba lor Dzeu cu mila.Eu sint pentru biserica nu impotriva. Daca eliminam biserica eliminam sursele de venit.Bine asta in cazul in care s-ar [privatiza. Daca nu se privatizeaza atunci sint pentru eliminarea ei total, desfiintarea bisericii susrtinute de stat.Restu care sint particulari sa fie sanatosi nu face subiectul discutiei.Scuze inca odata ca ma bagai si eu, dar am zis ca e sezatoare asa ca putem participa cu toti.

| doctorandus a răspuns (pentru GodVsMind):

Cand ateii sustin ca stiu ca nu exista Dumnezeu sunt la fel de ipocriti cu credinciosii care pretind ca stiu ca exista Dumnezeu. Nici macar Richard Dawkins nu pretinde ca stie ca nu exista Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru doctorandus):

(Dumne)zeul evreilor nu exista, sunt 100% sigura, asta nu e ipocrizie, acel zeu e opera unor primitivi, impotriva lui se duc lupte, de fapt impotriva fan clubului lui, ca ei hartuiesc lumea.

| doctorandus a răspuns (pentru Mădă0611):

Existenta si inexistenta Dumnezeului biblic nu constituie fapte obiective.

| Hombre a răspuns (pentru doctorandus):

"Existenta si inexistenta Dumnezeului biblic nu constituie fapte obiective."
Atunci la ce dracu mai lăbăresti (ca mai enervat);
"Cand ateii sustin ca stiu ca nu exista Dumnezeu sunt la fel de ipocriti cu credinciosii care pretind ca stiu ca exista Dumnezeu"
Din ce sursa stii asta:
"Nici macar Richard Dawkins nu pretinde ca stie ca nu exista Dumnezeu."
Un sustinator al evolutionismului umbla cu jumatati de masura dupa mintea ta.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba exista draga ca a vorbit Moise cu el pe muntele Sinai, cica doar a vorbit ca de vazut nu l-a vazut. Si eu acu' cateva zile eram beat turta si am vorbit cu stihiile.winking

| doctorandus a răspuns (pentru Hombre):

Eu chiar am citit pasajul din The God Delusion in care Dawkins recunoaste asta. Afirma ca este imposibil de stiut cu siguranta ca nu exista Dumnezeu. El nu stie ca nu exista Dumnezeu, ci crede ca nu exista Dumnezeu. Din ce zice acolo reiese ca ateii care afirma ca ei stiu ca nu exista Dumnezeu sunt calchiati dupa C.G. Jung, care zicea ca nu crede, ci stie ca exista Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

"Cand ateii sustin ca stiu ca nu exista Dumnezeu sunt la fel de ipocriti cu credinciosii care pretind ca stiu ca exista Dumnezeu."

Tinand cont de rationamentul tau concluzionez ca tu esti genul ala de agnostic(!?) care nu esti niciunde(nici macar pe "luna"), tu traiesti in nesiguranta si confuzie, nu excluzi absolut nimic, pentru tine cuvintul "inexistent" este fara insemnatate. Conform rationamentului tau, nu trebuie sa excludem nimic din ce si-a imaginat omul vreodata. Tu la orice speculatie, oricat de aberanta ar fi, iti raspunzi "Posibil, nu am de unde sti". Pentru tine realitatea(existenta obiectiva) este degeaba, nu-ti spune prea multe, nu te ajuta sa faci diferenta dintre posibil si imposibil, dintre real si fantastic.

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

In primul rand nu sunt agnostic, ci cred in Dumnezeu (nu in cel din Biblie ci in Deus sive Natura). In al doilea rand, iubesc stiinta si caut sa redau cu fidelitate consensul stiintific. In al treilea rand, asertiuni ca "Monstrul Zburator de Spaghete a creat lumea" nu pot fi nici confirmate, nici infirmate, deoarece teologia nu este cunoastere obiectiva. In sensul lui Kierkegaard, teologia este "adevar subiectiv", in care poti sa crezi sau sa nu crezi dar care nu poate fi demonstrat sau infirmat in mod obiectiv. Eu includ ateismul la teologie, nu e o religie dar face afirmatii teologice (si anume ca n-ar exista Dumnezeu).

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Tu crezi intr-un creator, dar il sustii pe cel biblic. Aici e greseala. La fel fac crestinii, totul rezuma la Dumnezeul biblic, orice argument adus de ei este pentru a sustine pe Dumnezeu, deci nu pe Deus sive Natura, nici pe Monstrul Zburator de Spaghete si nici pe Odin. Ei sunt alta mancare de peste, alt caracter, dintr-o alta poveste.
Nu era vorba de un creator, ci a fost specificat cuvantul "Dumnezeu", care este caracterizat, este sustinut de valori prestabilite(etern, atotstiutor, atotputernic, omniprezent, bun, gelos, razbunator, etc)de o ideologie prestabilita. Nu poti crede in Dumnezeu fara sa crezi in Satana, in pacat sau in alte valori biblice.
Stiinta cum functioneaza? Face deductii logice in functie de realitatea obiectiva, doar ca ea merge pe concret... fara abstrac. La fel fac si ateii, deductii logice. Daca Dumnezeu este sustinut de aberatii, de imposibilitati, el va fi exclus, negat, pentru ca sfideaza realitatea si ratiunea.
Intr-adevar "stiu ca Dumnezeu nu exista" nu suna bine, dar nu pot sa cred ca ateii afirma ca stiu, eventual ca sunt ferm convinsi, siguri ca nu exista Dumnezeu(creatorul crestinilor). Te-ai gandit ca poate ateii(sau cel putin unii dintre ei) exclud existenta dumnezeul biblic sau a oricarui zeu sustinut de creationisti in proportie de 100%, dar nu exclud chiar de tot existenta unui creator? Ateii exclud 100% creatorii din basmele inventate de oameni.

| IulianDornianu61 a răspuns (pentru GodVsMind):

Asa e... biserica e o asociatie producatoare de nimic...

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

In primul rand prin cuvantul Dumnezeu intelege fiecare ce vrea el, nu exista o definitie universala a lui Dumnezeu (in afara de "creatorul lumii", detaliile variaza foarte mult, chiar in cadrul crestinismului).

Eu de exemplu cred in Dumnezeu=Natura dar nu cred ca exista Diavol. Si nu cred ca Dumnezeu pedepseste pentru imoralitate.

Pe urma, crestinilor li se pare firesc sa existe Dumnezeu, nu li se par decisive argumentele contra existentei lui Dumnezeu. Eu nu am zis ca sustin Dumnezeul lor, am zis ca nu e stabilit in mod obiectiv ca ei se insala. Nu e stabilit obiectiv ca ateii au dreptate, dupa cum nu e stabilit obiectiv ca crestinii au dreptate.

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Credo ut intelligam.
Augustin din Hippona

| danay72 a răspuns:

Pe mine m-au convins un studiu profund al Bibliei si creatia.

| OnuOnulică a răspuns:

El exista 100%!

| IoanieCriminalul explică (pentru OnuOnulică):

Dovedeste!

| greyhound a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Asta-i crestin adevarat laughing Il intrebi de unde stie ca exista Dumnezeu si el raspunde "pentru ca exista"

| Creș㊉inul a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Biblia.

| L3viatan a răspuns (pentru Creș㊉inul):

Biblia zici..multi dupa ce au citit biblia au devenit atei.

| milan9 a răspuns:

Înţelepciunea cuvântului Scripturii modelează sufletul omului, DAR,
CONDIŢIA pentru a nu cădea în greşite interpretări ale Bibliei nu este studiul după inspiraţia proprie.

Oricât de "atent" ar studia cineva, foarte uşor se poate cădea într-o oarecare "variantă de interpretare" dorită de un grup sau altul. Astfel, ultiul secol a inventat pentru nevoile diferitelor secte şi culte aproape 40000 de variante.

Textul Scripturii nu a fost scris pentru a fi receptat în mod confuz. Există în consecinţă un singur sens al mesajului, o singură interpretare!

| milan9 a răspuns:

Unul argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Imi dovedesc mie nu tie, ca n-am nici o obligatie fata de tine

| IulianDornianu61 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Habar nu ai de ce crezi.
pur si simplu asa te-a invatat mama de mic

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru IulianDornianu61):

Tu cati ani ai? si nici mie nu mi-a placut cand ma lua duminica mama si cu tata la biserica si imi convenea sa ma uit la desene, la lumea copiilor, acum eu cred din convingere, am 3 copii; raspunzi si in locul altora? nu am dreptul si eu la o opinie? imi place logica

| grab a răspuns:

Faptul ca acum cativa ani era sa mor si nu pastilele m-au salvat ci doar credinta.

| IulianDornianu61 a răspuns (pentru grab):

Nasul meu era credincios si cu credinta a murit de cancer... 3 cancere mai exact
oamenii sunt doar niste animale inteligente... sau care se vor inteligente.
tu prietene faci parte din a doua categorie.
aveai la fel de multe sanse sa ramai in viata ca orice emo/ateu/hindus/bastinas/american/japonez/lup/urs... etc

| grab a răspuns (pentru IulianDornianu61):

Gresit.

| Maxim96 a răspuns:

Daca nu ar fi Dumnzeu, atunci nu ar fi nimic.El este totul, nimic fara El nu se face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să nu existe?
Are și facebook.
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts

| moilolyta09 a răspuns:

Mdea....asta îi întreb eu pe unii.

| Clawd3lw a răspuns:

Pur si simplu cred. Si e Dumnezeu.
PS: Nu-mi pasa ca e o gluma

| RisenLight a răspuns:

Pierdere de timp voi castiga funda doar daca incerc in mod penibil sa conving lumea de faptul ca nu exista.
P.S. Numele tau e inspirat din SatanaCartoons? laughing

| L3viatan a răspuns:

Crestinopati, crestinopati peste tot! 3happy

| alexeroberto a răspuns:

Dumnezeu este vrei dovada cand o sa fi la rau si o sa scapi de acel rau sa stii ca in momentu ala o fost dumnezeu langa tinee si daca esti emo esti un fraier prost cretin jegos

| BlackSulphur a răspuns (pentru alexeroberto):

De unde stii ca ala nu-i allah? Ai incurcat-o amice, nu ii arati pic de respect...

| M25M a răspuns (pentru alexeroberto):

Mda...zi-le asta celor care mor de foame, deshidratare etc...

| IoanieCriminalul explică (pentru alexeroberto):

Ce te face sa crezi ca apelez la zei ca sa ma ajute?

P.S Ce te face sa crezi ca sunt emo?