| Silyca a întrebat:

Ce este libertatea? Cum, cand stii ca esti liber?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Cata imaginatie si filozofie de doi bani, NU EXISTA LIBERTATE. In lume NU exista DECAT doua forme de SCLAVAGISM. Una este cea LIBER CONSIMTITA, cea a credintei (ACTIVE si nu DECLARATIVE) in SINGURUL DUMNEZEU, cel ADEVARAT si astfel poate deveni liber si A DOUA forma de SCLAVAGISM, cea in care omul se considera LIBER, DAR este sclavul TOTAL al SATANEI, al DRACULUI.

36 răspunsuri:
| Silyca explică (pentru RAY):

,,cand nu urmezi dogme, idei" Am observat si eu, tu cred ca esti o persoana libera.

| ciprianjurje a răspuns (pentru Silyca):

Dar daca tu stii asa de bine ce e libertatea de ce ai mai pus intrebarea?

| Silyca explică (pentru ciprianjurje):

Ca sa vad cum gandesc si altii.

| ciprianjurje a răspuns (pentru Silyca):

Aha, dar vad ca te apuci sa judeci parerile altora... in fine diecare cu mentalitatea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești liber doar dacă trăiești singur, într-un loc pustiu unde nu există stat să te controlezi. De fapt, nici atunci, că ești sclavul vremii și a ce se întâmplă în acest loc natural. Nu poți fi niciodată 100% liber.
Libertatea este momentul acela când faci ABSOLUT TOT ce vrei, fără nicio restricție, nici măcar divină.

| Dumnezău a răspuns:

Exista doar la nivel spiritual.Ai fi inclinat sa crezi ca se defineste in lipsa grijilor, semnelor de intrebare si conventiilor ce ingradesc.De fapt,se clarifica cel mai bine,atunci cand acestea exista, dar nu pot influenta decisiv viata unui om, sau cand acesta le transforma intr-o masa comuna pe care o evita, pe cat este posibil, prin pragmatism si tact.Cam asa decurge treaba : libertatea e cand mergi pe sarma si n-ai plasa, dar tu mergi in continuare, doar pentru ca poti.N-o confunda cu ignoranta, asta e cel mai bun mod de a crea sclavie.