| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi a fi liber cu adevărat? Ce este libertatea?

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fetele bune merg în rai, fetele rele merg unde vor. Din cauza aceasta dacă te cuplezi habotnic cu doctrină religoasă, nu mai ești liber nici să gândești, nici să trăiești.
Eu sunt fizician fanatic. Pentru mine o ființă vie este o bucată de materie.
O bucată de materie non vie, are două posibilități. Să cadă spre un centru de gravitație, de unde uneori nu mai poate ieși dacă este gaură neagră, sau să se învârtă în jurul lui.
O bucată de materie vie, mă uimește. Ea face ce vrea ea, ca fetele rele, se mișcă unde vrea, dar nu oricum, ci în așa fel ca să conserve viața, structura. Iar fiindcă știe, și fiecare ființă vie știe asta, dacă nu poate să o păstreze la infinit, face efortul să o reproducă, să aibă urmași.
Aceasta este libertatea, una din caracteristicile vieții. A doua este cunoașterea, prin care libertatea este cunoscută și păstrată. Așa că doctrină religioasă care îți răpește libertatea de a gândi, este contrară libertății, contrară vieții.

| doctorandus a răspuns:

Politic libertatea e lipsa constrângerii. Sigur că pentru bani va trebui să muncești, asta nu înseamnă că ești lipsit de libertate.

| T0T a răspuns:

Sunt cliche, dar libertatea e o iluzie.

| Celcestietot a răspuns:

Libertatea de a genera si proiecta idei intr-un mod sanatos pentru tine si cei din jur.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Liberi cu adevarat si total suntem putin, poate avem sentimentul asta uneori. Avem tot felul de constrangeri, uneori noi ni le cream. Un filozof spunea " libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt"

| gemeni6226 a răspuns:

Pentru mine libertatea inseamna sa am bani suficienti sa nu mai merg niciodata sa lucrez si sa-mi permit tot ceea ce-mi trece prin cap.Cred ca cu o suma de pornire de 50.000 lei si un venit de 6.000 lunar as putea realiza acest lucru.Si nu nu am de gind sa fac cu destui bani ce sa incalce legea deci pentru mine legea nu restringe libertatea.

| JicaContra a răspuns:

Libertatea este extraordinara, este sublima as putea spune,
DAR LIPSESTE CU DESAVARSIRE!

foarte exact, libertate inseamna sa poti sa faci, ce vrei, cand vrei si cum vrei, si TOT nu o sa fii liber pentru ca esti in continuare constrans de educatie, indoctrinare, moralitate. etc. (remarca faptul ca nu am scris si legi, daca tot esti "liber")

prima oara cand m-am gandit ce e aia libertate a fost la reclama unui film cu Nick Nolte, in care e ajunge prizonier de razboi intr-un lagar japonez in ww2 si reuseste sa evadeze, in jungla, si fuge, si fuge, si la un moment dat constata ca japonezii care veneau dupa el i-au pierdut urma, si urla de fecirire, pana cand se uita in jurul lui, JUNGLA, NIMIC DE MANCARE, tantari, apa potabila zero, diverse animale carnivore sau veninoase abia asteapta sa il omoare, dar ce conteaza, sunt liber, SUNT LIBER... liber sa fac CE?!?!?!?
EXACT ASTA E LIBERTATEA!

| JicaContra a răspuns:

Mi-am mai adus aminte de una, FOARTE TARE:

Go to work.
Get married.
Have some kids.
Pay your taxes.
Pay your bills.
Watch your TV.
Follow fashion.
Act normal.
Obey the Law.
And repeat after me: I AM FREE.
                         V from Vendetta

| Nilsson a răspuns:

Libertate înseamnă să nu mai completezi declarație că îți duci câinele să se c**e după blocuri.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu înseamnă nimic.Nu exista "a fi liber cu adevarat".
Cuvantul asta e un paradox in sine.Nimeni nu e cu adevarat liber.Si nici nu văd cum ar putea cineva teoretic sa fie liber.Mereu vor exista factori interni sau externi care vor constrânge direct sau indirect libertatea asta.Si sintagma "libertate constrânsă" implica o infinitate de contradicții.

| Raizing a răspuns (pentru anonim_4396):

hee hee Black Rose rolling eyes 8| B-| B|

Persoanele cu Spirit puternic(sunt libere) 8-) 8) cool B)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Libertatea este sa faci ce vrei si cand vrei dar sa nu deranjezi pe altii prin asta. Ce faci in curtea ta te priveste. Atata timp cat nu il deranjezi pe vecinul esti complet liber.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În nici un caz ce trăim acum,fiindcă orice boală ar veni sau virus doar eu personal ar trebui să decid ce fac cu viața mea, ori acum ne obligă la o grămadă de chestii, la fel cum nu poți opri pe cineva să devină criminal ci doar moartea o poate face, ori că îi vine de hac altcineva, ori vreo boală, fiecare individ ar trebui să fie stăpân pe viața lui.

| Dana1999 a răspuns:

Libertate in exprimare fizică verbală tot

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Sa imi urmez pasiunile fara ca cineva sa imi spuna ca nu are rost, ca iti pierzi doar timpul
sa nu imi impuna cineva niste idei doar pentru ca li se par lor ca sunt bune, sa nu ma faca cineva sa gandesc ca ei doar pentru ca consodera ca a lor e mentalitatea cea buna

| Raizing a răspuns:

Nici -
NU m-am simtit niciodata love strucklove struck prizonier(in viata de zi cu zi!)love struck

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Raspunsul este unul foarte complex si nu il vei gasi aici, Seneca avea un raspuns vast ce se aplica si in ziua de astazi, cauta in cartile lui.

| Tonobil a răspuns:

Libertate=liniste sufleteasca, implinire, sanatate

| Tomicox99 a răspuns:

Libertatea de a-ti modifica masina dupa cum vrei tu fara sa isi bage RAR-ul sau Politia Romana nasul.

| suntserios a răspuns (pentru Tomicox99):

Aia nu e libertatre, e doar posibilitatea de a ajunge un pericol public

| blackno1 a răspuns:

Sa.muncesti cat mai putin. nu zic ca e usor