| UDABAPC a întrebat:

Ce imagini va trec prin cap cand vine vorba de sfanta zii de pasti?

50 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Zi*
Eu cu o punga mare de dulciuri in mana, uitandu-ma la filme toata ziua.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Minciuni.

| DarkAndDreary a răspuns:

O zi oarecare in care crestinii se duc la biserica sa...ia lumina.

| sublime89 a răspuns:

Despre "sfanta" zi de pasti nu-mi vine in minte nicio imagine, pentru ca n-o consider sfanta deloc.

| robby212 a răspuns:

Sf. zi de Pasti e ziua Inverii Domnului.Cea mai mare sarbatoare crestina.
Imi trec prin minte multe imagini...Nu stiu ce sa zic.E ceva uimitor.

P.S:Va invit pe toti care nu credeti in Hristos sa mergeti si sa vorbiti cu un preot calugar. Aveti nevoie mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinviere.a naturii,spirituala a omului,biruinta a spiritului asupra materiei, nastere a omului nou, care lasa raul patimile si viciile folosindu-si toata energia si cunoasterea pentru dezvoltarea si ridicarea pe noi culmi ale progresului si cuceririlor stiintifice, in deplina armonie cu legile, universale ori divine.

| RebekahAndreea a răspuns:

Oua rosii, cozonac, stropitori, primavara, flori, soare, "iepuras", prietenii, zambete, biserica, noapte de inviere, noapte petrecuta cu lumanari in mana, lumanari, iepurasi de ciocolata

NOname
| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Iar îmi citeşti gândurile.hee hee
Era să dau un răspuns identic.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Porci fripti, miei la protap, hartane de berbeci, carnati, slanina, grasime picurand in foc, mirosul vomei amestecat cu gustul de Cola, Pepsi si Fanta, sirena ambulantei...
Acestea sunt in principal gandurile ce le trec prin minte religiosilor cand se gandesc la sfanta zi de Pasti.

| Kaℓi a răspuns:

Imaginea bunicii mele, imbracata frumos cu camasa brodata de mana ei cu multi, multi ani in urma, cand inca mai vedea sa coasa, stergandu-si ochii cu coltul baticului. Intotdeauna plangea cand i se umplea casa de copii si nepoti, de Paste. Si toti plecam de la ea cu cele mai frumoase oua rosii, vopsite cu foi de ceapa si cu frunze de trifoi.

| Mădă0611 a răspuns:

Soare, verde (iarba, pomi inverziti si infloriti), oua vopsite, iepurasi din ciocolata si cozonac.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Scuzehee hee
Gandim prea asemanator big grin

NOname
| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Aha, cam mult şi des...dar îmi place să cred că e de bine.hee hee

NOname
| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Emoţionantă imagine, Kaℓi, şi foarte frumoasă. Îmi place cum ai descris-o. Mi-ai transmis toată delicateatea şi încărcătura ei emoţională.
Mi-e un drag de bunici... : )

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Pai nu prea poate fi de rauhee hee

NOname
| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Aşa ziceam şi eu.hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

happy
Cateodata ma ia valul cand povestesc happy

NOname
| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Să te tot ia, că o faci frumos. : ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat de veghe pentru un prieten. pe parchet rezemat de fotoliu era frumos.
o slujba noaptea, mi-era foarte rau si era foarte frig incat trebuia sa tin ochii super inchisi ca sa rezist, plus muzica catolica, au facut o magie penibila acum dar placuta atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Da e incredibila!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search
Ma gandesc cu ce o sa ma imbrac :D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Adica la cineva asemanator cu acesta?
Nu mersii!
Nu ma amagesc singura(si sper ca nici altii nu o vor face)!
http://stirileprotv.ro/......a-mor.html

| Swan39 a răspuns:

E o zi ca oricare alta, atâta tot că oamenii se îndoapă (mai mult ca de obicei) cu animale moarte.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Sa vorbesc cu un preot? Doamne fereste laughing
Vrei sa iasa preotul din biserica cu picioarele inainte?

| AirănMeidăn a răspuns:

Oua, iepuri, rugaciuni aiurea, eu nemergand la Biserica, vecina mea credincioasa care se va lua de mine urmatoarea zi.

| Aristides a răspuns:

Bautura,ghiftuiala si ritualuri inventate, fara rost http://www.220.ro/faze-tari/Pastele-La-Romani/yMCpyFDeAc/

| milan9 a răspuns:

Referitor la anumite obiceiuri culinare,...
Nu trebuie găsite în mod forţat justificări dogmatice pentru TRADIŢIILE CULINARE ale poporului român!

Semnificaţii creştine însă, pot fi în mod,, paşnic" găsite!

Ele fac parte din fondul,, cultural" POPULAR al unei ţări, n-au a face cu învăţătura de bază a Bisericii.

Comportă cel mult nişte semnificaţii creştine, nişte simboluri, nişte asocieri culturale, simbolice, nimic mai mult.